Kaszasova
17.03.07,15:35
Viem, ze otazka pausalnych vydavkov sa tu uz dost rozoberala, mam vsak jeden dotaz.
Ked si zivnostnik za rok 2005 uplatnoval pri vypocte DzP preukazatelne vydavky a na konci roka 2005 mal zasoby 0,- SKK, pohladavky 0,- SKK, zavazky - len ostatne zavazky- poistne za mesiac 12/05, ktore bolo zaplatene v roku 2006. Za rok 2006 si chce zivnostnik uplatnit pausalne vydavky 40% z uhrnu prijmov. Chcela by som sa opytat, ci je nutne podavat dodatocne danove priznanie za rok 2005 kvoly tym zavazkom za poistne mesiaca 12/05. Ked uplatni tieto pausalne vydavky staci - vypisat Danove priznanie, typ B ( to je jedine co sa odovzda na DU ). Potom si vedie evidenciu prijmov,evidenciu vydavkov na SP a ZP. Co s DHM, ktory kupila v minulych uctovnych obdobiach a este nie je celkom odpisany. V tomto roku ak uplatny pausalne vydavky tak viem ze to zahrna aj ten odpis, uz sa nemoze naviac odpis priratat do vydakov, ale ak napr. DHM bol v sume OC = 40.000,- Doteraz ma odpisanych napr. 35.000,-. Tak v buducom roku da do vydavkov (ak bude uplatnovat preukazane vydavky ) tych 5.000,- (napr. ) alebo ak ma posledny odpis 5000,- a teraz uplatni 40%vydavky tak je tato suma 5000,- v nich zaratana a teda bud.rok budem vykazovat DHM ZC = 0??

A tiez by som sa chcela opytat, ked platil zivnostnik poistne za mesiac 12/06 teraz v januari, ci bude nutne upravovat danove priznanie za rok 2006, ked teraz uplatny pausalne vydavky a potom bude chciet uplatnit preukazatelne vydavky. Alebo ci to je mozne nejako osetrit uz priznani k DzP, aj ked si zivnostnik neni isty, ktory sposob vypoctu na konci roka 2007 pouzije.
Za vasu odpoved a radu vopred velmi pekne dakujem