patricio
17.03.07,17:02
Zdravim vsetkych, mam jednu (mozno) zaujimavu otazku :)

Mam zivnost, v ktorej sice este nemam cinnost spojenu s prenajmom ale to nie je problem dopisat. Chcem si kupit byt (resp. apartman - klasifikovany ako nebytovy priestor) a chcel by som ho prvych par rokov prenajimat. Ak sa zaregistrujem ako platca DPH budem si moct z toho bytu odratat DPH? Ake s tym potom mozu vzniknut problemy? Nemal by som uz ziadnu inu cinnost vramci zivnosti, pracoval by som pre bezneho zamestnavatela a popri tom by som prenajimal byt. Moje otazky:
1. Ak sa nemylim viem, stavby sa odpisuju 12-20 rokov a tolko by som ho prenajimat az nechcel, mozno iba nasledujuce 3-4 roky. Co potom? ked skoncim prenajimanie a zrusim zivnost? budem musiet DPH zaplatit?
2. Pri prenajme tym padom budem musiet uctovat aj DPH a odvazdat statu?
3. Pri kupe by som mal automaticky dost vysoky nadmerny odpocet - vraj to znamena okamzitu danovu kontrolu, je to pravda? :)
4. Je take nieco vobec mozne? a ak ano a mate s tym niekto skusenosti, mohli by ste poukazat na dalsie problemy, ktore s tym mozu vzniknut?

Dakujem
Zoltán Kovács
17.03.07,19:48
Zdravim vsetkych, mam jednu (mozno) zaujimavu otazku :)

Mam zivnost, v ktorej sice este nemam cinnost spojenu s prenajmom ale to nie je problem dopisat. Chcem si kupit byt (resp. apartman - klasifikovany ako nebytovy priestor) a chcel by som ho prvych par rokov prenajimat. Ak sa zaregistrujem ako platca DPH budem si moct z toho bytu odratat DPH? Ake s tym potom mozu vzniknut problemy? Nemal by som uz ziadnu inu cinnost vramci zivnosti, pracoval by som pre bezneho zamestnavatela a popri tom by som prenajimal byt. Moje otazky:
1. Ak sa nemylim viem, stavby sa odpisuju 12-20 rokov a tolko by som ho prenajimat az nechcel, mozno iba nasledujuce 3-4 roky. Co potom? ked skoncim prenajimanie a zrusim zivnost? budem musiet DPH zaplatit? PRi zrušení živnosti dôjde aj k zrušeniu registrácie platiteľa dph. V tom prípade zo zostatkovej ceny bytu by si musel vrátiť dph.
2. Pri prenajme tym padom budem musiet uctovat aj DPH a odvazdat statu? Ak prenajmeš neplatiteľovi potom to bude bez dph.
3. Pri kupe by som mal automaticky dost vysoky nadmerny odpocet - vraj to znamena okamzitu danovu kontrolu, je to pravda? :) Nie je to pravda
4. Je take nieco vobec mozne? a ak ano a mate s tym niekto skusenosti, mohli by ste poukazat na dalsie problemy, ktore s tym mozu vzniknut?

Dakujem

Odpovede viď červeným