inuš
17.03.07,18:40
Ahojte, kamarát ma poprosil o spravenie účta za rok 2006 / tzv.igelitkár/. Doniesol mi doklady. Dva roky mal vedené účto riadne - príjmy aj výdavky. Je SZČO bez zamestnancov. Klasický príklad pracovníka na stavbe, ktorý fakturuje stavebné práce. Na živnostenskom liste má vykonávanie ohlasovacej živnosti / maliarske práce, pomocné stavebné práce, búracie práce/. Neúčtuje zásoby, sklad - má len pár FA, pár bločkov /telefon, oblečenie/+ odvody do fondov. Iné náklady nemá. Môžem mu za rok 2006 uplatniť paušálne výdavky 40%, ked dva roky predtým účtoval riadne?
Ešte som nikomu nerobila účto, takže sa neviem presne zorientovať v paušálnych výdavkoch. Vopred ďakujem za odpovede.
Johanka
17.03.07,18:43
Čítaj paušálne výdavky.
Nataša
17.03.07,18:46
Ja mám tiež kamaráta "igelitkára" a mám takúto otázku. Má živnosť, robí sadrokartóny. jednu faktúru vystavil ako prácu vrátane materiálu - má riadne vydokladovaný nakúpený materiál. Chce si uplatniť paušálne výdavky. Môžem mu ja od príjmov odrátať ten nakúpený materiál a potom z tej výslednej sumy vyrátať 40% ? ďakujem
Zita5
17.03.07,19:01
Ja mám tiež kamaráta "igelitkára" a mám takúto otázku. Má živnosť, robí sadrokartóny. jednu faktúru vystavil ako prácu vrátane materiálu - má riadne vydokladovaný nakúpený materiál. Chce si uplatniť paušálne výdavky. Môžem mu ja od príjmov odrátať ten nakúpený materiál a potom z tej výslednej sumy vyrátať 40% ? ďakujem


To teda nemôžete , je to príjem a to sa nedelí . Materiál má v uplatnených paušálnych výdavkoch v 40% -tách..
Johanka
17.03.07,19:01
Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10 ;)

(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


mimotemy Úprimne blahoželám k odvahe týchto igelitkárov.
inuš
17.03.07,19:12
Ďakujem, Johanka, všetky odpovede som si našla v príspevku paušálne výdavky. Hoci mi to trvalo dlhšie /mám pomalý internet./ Ešte raz vdaka.
fileva
17.03.07,21:11
[quote=Johanka;424064]Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10 ;)

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Chcem sa opýtať na tú evidenciu. Je to plne v kompetencii samotného daňovníka, akým spôsobom si evidenciu vedie?
1. Stačí k evidencii o príjmoch mať založené iba ním vystavené faktúry alebo potrebuje aj výpis z účtu o uhradení tých faktúr,
2. O zásobach stačí keď má evidenciu napr. faktúru s dodacím listom o zakúpenom materiáli,
3. alebo má viesť aj evidenciu v nejakých pomocných knihách?
mango11
17.03.07,21:31
Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10 ;)

(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


mimotemy Úprimne blahoželám k odvahe týchto igelitkárov.



Ahojte,
vie mi niekto povedat, ci ak prejdem z vydavkov preukazatelnych na vydavky % z prijmov a upravim ZD za rok 2005 o pohladavku vo vyske 800,- Sk a podam dodatocne DP, ci je podanie tohto DDP sankciovane?
A este jedna otazka...kamaratka je od 1.12.2005 nezamestnana, poberala podporu v nezamestnanosti a byvaly zamestnavatel jej poslal potrvrdenie o prijmoch za 01/2006-zrejme jej poslali este nejaku odmenu a myslim si, ze by sa jej vyplatilo podat DP, lebo by jej asi vratili ten zrazeny preddavok za 01/2006 a podporu jej do toho asi nemusim zaratat, lebo to nie je zdanitelny prijem....Poradite? Dakujem
evina
17.03.07,21:42
Ahojte,
vie mi niekto povedat, ci ak prejdem z vydavkov preukazatelnych na vydavky % z prijmov a upravim ZD za rok 2005 o pohladavku vo vyske 800,- Sk a podam dodatocne DP, ci je podanie tohto DDP sankciovane? Rozdiel dane je tak minimálny, že nevychádza z toho žiadna sankcia /sankcia je 57 SK-teda sa nevyrubuje/

A este jedna otazka...kamaratka je od 1.12.2005 nezamestnana, poberala podporu v nezamestnanosti a byvaly zamestnavatel jej poslal potrvrdenie o prijmoch za 01/2006-zrejme jej poslali este nejaku odmenu a myslim si, ze by sa jej vyplatilo podat DP, lebo by jej asi vratili ten zrazeny preddavok za 01/2006 a podporu jej do toho asi nemusim zaratat, lebo to nie je zdanitelny prijem....
Áno ak podá DP typu A zrazenú daň jej vrátia, podpora sa do príjmu neráta
Poradite? Dakujem

Odpoveď v texte . .
mango11
17.03.07,21:48
Evinka dakujem velmi pekne za pomoc