macko
22.01.05,09:17
Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?
macko
28.01.05,09:56
Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?
To ozaj nikto nemá skúsenosť s takýmto prípadom?

Ešte by som doplnila : V jednoduchom účtovníctve - v decembri 2004 na základe trvalého príkazu zaplatilsporiteľňa splátku leasingu na január 2005. Táto splátka je daňovým výdavkom roku 2004 alebo 2005.

Ďakujem za skorú odpoveď.
accad
28.01.05,15:53
Účtovný klient podniká v prenajatých priestoroch. V nájomnej zmluve je uvedené - náklady na opravu, údržbu a investície su nákladom nájomcu. V roku 2003-2004 nájomca ivestoval do prenajatých priestorov 3 000 000,- Sk - rekonštrukcia - investícia na zateplenie. V januári 2005 došlo k ukončeniu nájomnej zmluvy. Ako účtovať neuplatniteľný odpis? Čo s upatnenou DPH súvisiacou s investíciou ?Základ je dobre preštudovať nájomnú zmluvu a hlavne, ako v nej bolo zapracované znenie ohľadom investícií, ktoré tam uskutoční nájomca, ako je tam určená doba prenájmu a ako sa vysporiada táto investícia pri ukončení nájomnej zmluvy. Pri takejto veľkej investícií by to tam malo byť určite riešené. Môže ísť o špekulatívny prenájom, za účelom práve takejto investície. Ak to nie je ošetrené v zmluve, môžete mať problém s DU. Za r.2005 už nemôžete účtovať odpis, nakoľko ste urobili investíciu na cudzom majetku a už nie ste nájomcom, a ak chýba formulácia o finančnom vysporiadaní zostakovej ceny z danej investície prenajímateľovi po ukončení prenájmu, tak by som bola veľmi opatrná, či nedošlo k porušeniu zmluvy. Pozor, či tu nedochádza ešte aj k ekonomickému alebo personálnemu prepojeniu medzi firmami. Je to citlivý problém pri takejto veľkej investícii. Najideálnejší stav by nastal vtedy ak by ste zostatkovú cenu tejto investície + DPH vyfaktúrovali prenajímateľovi na základe klauzuly z nájomnej zmluvy.

Ten príspevok o zaplatenej leasingovej splátke v JU patrí k danému problému? Alebo to je už o niečom inom?
macko
28.01.05,22:25
Nakoľko sa mi nepodarilo zaradiť nový príspevok Leasing, tak som ho pripojila k predošlému príspevku - invest. náklady.
Tieto dva účtovné prípady spolu nesúvisia.
--------------------------------
Odpis invest. majetku je komplikovaný problém a som rada, že vôbec niekto zareagoval. Tento účtovný prípad som zdedila po predošlej účtovníčke a nemala som možnosť ovplyvniť zmluvné dojednania.
Ja som uvažovala o tom, že z dôvodu ukončenia nájmu zostávajúci odpis uplatním do daňových nákladov a DPH odvediem štátu. O tomto postupe však nie som presvedčená, že je správny.
Zučtovanie zostatkovej ceny: 541/082
a následne 479/648
DPH 343/221.
accad
30.01.05,13:58
Pri tom technickom zhodnotení ide u prenajímateľa jednoznačne o nepeňažný príjem podľa § 17 ods.22 písm.b) ZDP. Kedže tento § 17 sú všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane, sú platné pre FO aj PO. Takže sa s ním dohodnite na fakturácii vo výške zostakovej ceny.
macko
30.01.05,19:11
Editka ďakujem.