mamina h.
18.03.07,14:55
rodicia prenajimaju chalupu, ktoru aj normalne uzivaju ako chalupu, podnajomnikov tam maju tak maximalne 2x do roka, na silvestra a podobne, primator im povedal, ze musia zaplatit dan z nehnutelnosti ako za podnikatelsky objekt, je to tak?

obec ma cca 100 obyvatelov, takze vsetci vedia vsetko a starosta si nenecha ujst ziadnu prilezitost komplikovat zivot ludom :) , DP samozrejme rodicia podavaju


vopred vsetkym dakujem
Marianna01
18.03.07,14:21
zadala si túto tému už tretí krát - raz Ti bolo už odpovedané. Ale skúsme to z hľadiska zákona o dani z nehnuteľností a miestnych daniach a poplatkoch. Nehnuteľnosť určenou na podnikanie chalupa rozhodne nie je. Rovnako ako rodinný dom, ktorý sa rozhodnú manželia - v tomto prípade Tvoji roodičia prenajať. Prenajmú ju a príjem riadne zdania - podľa § 6, lenže nemajú na túto činnosť živnosť. Ani na prenajímanie chalupy, predpokladám, nemajú živnosť. To znamená, že to nie je nehnuteľnosť určená na podnikanie. Tými sú v zmysle zákona - napr. obchod, hotel, reštaurácia, maštaľ v PD a pod. čo ma napadne v takej maličkej obci.
Ďalšia vec je určenie nehnuteľnosti podľa katastra. Ak v katastri máte vedenú nehnuteľnosť ako chalupa, starostu absolútne nemusí zaujímať, či to prenajímate, alebo nie... Pretože podľa katastra je to chalupa, platí sa podľa VZN danej obce za každý aj načatý m2.
A čo je najzaujímavejšie, prečo nehnuteľnosť starosta považuje za podnikateľský subjekt? Tvoji rodičia sú predsa daňovníci, ktorí podávajú daňové priznanie. Starosta alebo ním poverená osoba preskúma správnosť podania DP ako správca dane. Môže síce vyrubiť vyššiu daň, lenže na to musí mať zákonné opodstatnenie. Rozdiel medzi vami vypočítanou daňou a ním vyrubenou musí v platobnom výmere, v zmylse zákona, odôvodniť. Ak tak neurobí, PV je neplatný a nemá žiadne právo od Tvojich rodičov žiadať úhradu dane. Ak plat. výmer vystaví správne, máte 15 dní na odvolanie sa. Odvolanie má odkladný účinok, čo znamená, že kým neprebehne odvolacie konanie, je plat. výmer neplatný.
mamina h.
18.03.07,15:26
zadala som ju len jedenkrat, predtym som pokracovala v teme dan za nehnutelnost a zdalo sa mi, ze to tam nie je moc vhodne, tak som zalozila novu temu, kazdopadne sa ospravedlnujem za zmatok

odpoved k tvojej reakcii: zivnost rodicia nemaju

starosta nasiel chalupu v ponuke na www.limba.sk a povedal rodicom, ze dan z nehnutelnosti ako za podnikatelsky objekt nebudu musiet zaplatit, ak to odtial stiahnu

cize radite mi: ist za starostom este raz, zobrat so sebou paragraf 6 a list vlastnictva, pripadne kopiu DP, aby videl ze to rodicia zdanuju alebo to nechat tak, podat normalnu dan z nehnutelnosti ako to robili doteraz a cakat ako zareaguje starosta? podla teba zakonne opodstatnenie na vyrubenie vyssej dane nie je?
Marianna01
18.03.07,16:13
podľa mňa nie je. Opakujem, starosta alebo ním poverená osoba vydá platobný výmer na základe daň. priznania k dani z nehnuteľnosti. DP nemusíte podať, ak počas zdaň. obdobia nedošlo k žiadnej zmene skutočnosti od posledného podania daň. priznania. Správca dane v takomto prípade vyrúbi daň podľa posledného DP, ktoré ste podali. Ak správca dane vyrúbi daň ináč, ako podal daňovník DP, musí k tomu napísať odôvodnenie. Toto vy môžete napadnúť v lehote 15 dní od doručenia DP.
platobný výmer musí byť doručený včas (min. 15 dní pred splatnosťou dane - tá je 31,5,07). preukázateľne Vám musel byť doručený - t.j. doručenkou na adresu trvalého pobytu, príp. oproti podpisu s dátumom prevzatia. Ak tieto skutočnosti nie sú dodržané, je platobný výmer nevymáhateľný - v prípade, ak daň neuhradíte, správca dane nemá žiadnu zákonnú páku, ako od vás daň vymáhať.
Podľa mňa sa správajte tak, ako doteraz. Choďte prípadne za starostom, ešte raz mu vysvetlite, že je to chalupa na rekreáciu, nie podnikateľský subjekt. Maximálne sa môžte dohodnúť na stavbe slúžiacej na viacero účelov, ale ja by som obhajovala chalupu. Ak by ste však chceli aj vy nejaký ústupok urobiť, navrhnite mu stavbu slúžiacu na viacero účelov - pozrite ale najprv VZN, aby sa vám to oplatilo. Potom je na ťahu správca dane, uvidíte, čo spraví, podľa toho môžete aj vy plánovať ďalšie kroky.
mamina h.
18.03.07,18:09
dakujem mariana

este jedna vec:
starosta im povedal, ze chce dat schvalit na najblizsom zasadani, aby obci odvadzali percenta zo zisku, konkretne od osoby a noci, je na to nejaka vyhlaska alebo zakon? aka je maximalna hranica, ktoru si moze obec urcit? vdaka
Marianna01
18.03.07,18:15
no ano, môžu odsúhlasiť daň za ubytovanie obci, je to nejaké mizivé percento, ale od-do neviem. Ale si zober napr. Košice - pri 1000 korunovom ubytovaní sa odvádza 25 korún mestu. Nie je to nejaká hrozná suma, myslím si, že je to lepšie riešenie, ako nútiť ľudí platiť daň ako PO, keď sú to FO.
mamina h.
03.05.07,08:12
pre: Marianna01 a ostatnych

Stale sa nevieme dohodnut so starostom, termin zaplatenia dane sa blizi, poprosim vas o radu:

Mame nariadenie o dani z nehnutelnosti obce, v ktorom Miestne zastupitelstvo urcuje vysku dani z nehnutelnosti za jednotlive kategorie nehnutelnosti. Problem je v tom, ze sme nikde nenasli, co do ktorej kategorie chalupa spada. Starosta tvrdi, ze chalupa rodicov, ktoru prenajimaju 2x do roka, poniektore roky vobec nie, patri do kategorie podnikatelsky objekt, my sme o tom neni presvedceni. Je tam v dani rozdiel niekolko tisic korun, ale hlavne nam ide o princip.

Vopred vsetkym dakujem.
mamina h.
04.05.07,15:51
prosim, prosim, nikto neporadi?

chalupa na vidieku --- pouziva sa na vlastnu rekreaciu --- okrem toho sa cca 2x za rok prenajme cudzim ludom --- otazka je: do akej kategorie plati pri urcovani dani z nehnutelnosti?

A/ dom na byvanie --- alebo B/ dom na rekreaciu --- alebo C/ dom na podnikatelske ucely
Danila
04.05.07,17:14
prosim, prosim, nikto neporadi?

chalupa na vidieku --- pouziva sa na vlastnu rekreaciu --- okrem toho sa cca 2x za rok prenajme cudzim ludom --- otazka je: do akej kategorie plati pri urcovani dani z nehnutelnosti?

A/ dom na byvanie --- alebo B/ dom na rekreaciu --- alebo C/ dom na podnikatelske ucelyZa týchto okolností to celkom určite nie je chalupa na podnikateľské účely. Marianka to vo svojom príspevku obsiahlo a dobre popísala.
betka
04.05.07,17:59
Sadzba dane sa posudzuje či je stavba:
- na bývanie (plus príslušenstvo stavby)
- sravby na polnoh. produkciu, skleníky, styvby na skladovanie ...
- stavby rekreacných a záhradkárskych chát...
- samostatne stojace garáže.
- ...
- stavby na podnikateľskú činnosť....

Stravby nemožno zdaňovať podľa toho, ako sú zaradené v katastri nehnuteľností, ale podľa skutočného účelu stavby so stavom k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Stavby sa zaraďujú do predmetu dane podľa členenia par.10/1. Pre správne zaradenie stavieb do predmetu dane, je na aký účel sa stavba využíva, bez ohľadu na to, ako je zapísaná na katastri.

Prenájom nehnutel.( 6/3 )nie je podnikaním ani živnosťou ani zárobkovou činnosťou. Nie je možné nehnuteľnosť vo vlastníctve FO alebo PO prenajatú inej FO alebo PO zaradiť podľa par. 10/1/f. (daň zo stavieb na podnikateľ. Účely) Pres právne zaradenie stavieb do predmetu dane je podstatné na aký účel sa stavba využíva, a to bez ohľadu na to, či sa stavba alebo časť prenajíma alebo ju využíva vlastník nehnuteľnosti.

Stavba, kt. sa prenajíma, kt. ju napr. využíva pre rekreáciu je potrebné zaradiť podľa skutočného účelu využitia tj. Rekrecia – máte mať sadzbu, kt. je podľa par.11/1/c stavby rekreačných a záhradkárskych chát, nie na podnikateľskú činnosť.

Keby ste túto chatku prenajali napr. že tam bude mať nájomca nejakú dielňu v súvislosti s jeho podnikateľskou činnosťou, tak potom by ste platili sadzbu dane na podnikateľské účely, čo znamená, že sa zaraďuje podľa účelu. Čo je podnikanie nájomcu. Ale toto nie je Váš prípad.
Zita5
04.05.07,18:01
Tiež by mi to nebolo jedno , ako budem za chalupu platiť , hlavne akú výšku .
Ešte by ste mohli doplniť ,ako sa cudzí ľudia dostanú k chalupe , aby si ju mohli vziať do prenájmu .Máte dlhodobý inzerát , alebo sa chalupa prenajíma cestovnej kancelárií a ona to ponúka na účely ubytovania .Ak áno , bolo by to v neprospech majiteľa chalupy v tomto prípade hlavne v súvislosti s daňou z nehnuteľnosti a poplatkov obci .

Ešte dodám , bolo sa treba písomne odvolať proti platobnému výmeru a jedine touto cestou komunikovať .
betka
04.05.07,18:10
Ano, jednoznačne odvolanie. A ako dôvod by som uviedla, čo som písala v príspevku 10. účelom prenajmu je rekreácia, nie podnikateľská činnosť nájomcu..
mamina h.
04.05.07,20:19
Tiež by mi to nebolo jedno, ako budem za chalupu platiť , hlavne akú výšku .
Ešte by ste mohli doplniť ,ako sa cudzí ľudia dostanú k chalupe....

Dom sme dali do databazy www.limba.sk (http://www.limba.sk), sem-tam sa niekto prihlasi na dovolenku, ale ako hovorim tak 2-3 krat do roka maximalne, niekedy ani to... Starosta ten dom nasiel na Limbe, vytlacil to vsetko a ukazal nam; povedal ze ak to odtial nestiahneme, vyrubi nam dan ako za objekt na podnikanie aj s pokutou, zatial nam nic neprislo... :mee:
betka
05.05.07,04:41
Činnosťou Limby je podnikanie, tu ide o prenájom, kde je hlavným účelom tejto Limby podnikateľská činnosť. Ona Vám sprostredkuje toto ubytovanie, prenájom cudzím. Tu sa pozerám na účel
Limbe platíte určité % za to, že Vám nájde nejakých hostí. - obávam sa, že ide naozaj o sadzbu dane na podnikanie.
Ak by ste si vy sami dali inzerát, kde uvediete napr svoje t.č. a zákazní by sa kontaktoval priamo s Vami-bola by sadzba pre rekreačnú oblasť.
To je môj názor.
Mne sa tak zdá, že je "trošku" voči Vám starosta i zaujatý, keď si dáva až takúto námahu voči Vašej osobe.
Zita5
05.05.07,06:36
Betka vystihla si to . Pokiaľ sa chalupa cez cestovku ponúka k prenájmu , mám za to , že za objekt by sa mala platiť vyššia daň z nehnuteľnosti , nakoľko jej prenájom je vlastne finančným prínosom i keď nie pravidelným , ale objekt sa ponúka na rekreačný účel .To je neodtajiteľné .


No a nakoniec aj mne to pripadá , že starosta si posvietil v obci na tieto prenájmy a doporučovala by som , aby ste sa odvolali v prípade ak viete a ste presvedčená , že starosta nepostupuje v súlade so zákonom tak sa nemáte čoho obávať .Ovšem ak je to tak , že chalupa sa prenajíma 1-2x za rok ........
betka
05.05.07,09:22
Mamina.
Pozerám, že chatka je asi tá posledná za:
(390, Sk x 5 osôb x 7 dní)x 2 (2xza rok)= 27 300, Sk

Platobný výmer. Ak pozerám na správny obrázok, predpokladám, že je 9x8 = 72m2. Nech tam máte len 80 Sk za m2 . Prišla Vám suma okolo 6000 (7920, keby ste mali 100/m2+nadtzemné podlažie) , Sk,

Dosť vysoká daň na taký zanedbateľný príjem. Ak som pozerala správny objekt.
Zita5
05.05.07,09:35
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=99166


Mamina našla som toto .Odpovede ktoré čítam , nie sú vo Váš prospech v tom zmysle , že by ste platiť mali nižšiu daň z nehnuteľnosti .Stojí to za úvahu .....podľa môjho názoru je to presne Váš prípad , ak nie je ozaj Váš.;)
Zita5
05.05.07,10:02
Ešte doplním ..............

Len ako príklad uvádzam výňatok ........


http://www.vavrisovo.sk/tabula/VZN%20dane%2020071.doc


§ 6


Sadzba dane





1) Ročná sadzba dane zo stavieb podľa § 12 ods. 1 zákona o miestnych daniach a poplatku je 1 Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy.
2) Ročnú sadzbu dane zo stavieb uvedenú v ods. 1 obec zvyšuje v obci pre:
a) stavby na bývanie a ostatné stavby, tvoriace príslušenstvo hlavnej stavby na 1,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
b) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu na 2,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu na 8,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
d) samostatne stojace garáže a za samostatné stavby hromadných garáží a stavby určené alebo používané na tieto účely, postavené mimo bytových domov na 6,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
e) priemyselné stavby, stavby, slúžiace energetike, stavby, slúžiace stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu na 10,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
f) stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a zárobkovou činnosťou na 25,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy,
g) ostatné stavby neuvedené v písmenách a) až f) na 6,- Sk za každý aj začatý m2 zastavanej plochy.
3) Obec pri viacpodlažných stavbách určuje príplatok za každé ďalšie podlažie 1,- Sk okrem prvého nadzemného podlažia pre všetky druhy stavieb.

A chalupa slúži na zárobkovú činnosť.
ja som to uviedla ako príklad a svoje VZN má aj obec v ktorej sa Vaša chalupa nachádza .
betka
05.05.07,10:15
Straby nemožno zdaňovať podľa toho, ako sú zaradené v katastri nehnuteľností, ale podľa skutočného účelu stavby so stavom k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Stavby sa zaraďujú do predmetu dane podľa členenia par.10/1. Pre správne zaradenie stavieb do predmetu dane, je na aký účel sa stavba využíva, bez ohľadu na to, ako je zapísaná na katastri.

Ak by si ju Mamina sama prenajímala, išlo by o 810/1/c, ale keď je to cez agentúru, 810/1/f. ale o tom som písala v príspevku č.10
mamina h.
08.05.07,21:06
Ak by si ju Mamina sama prenajímala, išlo by o 8/1/c, ale keď je to cez agentúru, 8/1/f. ale o tom som písala v príspevku č.10

betka, prosim ta, mohla by si mi poslat presne znenie tych bodov, o ktorych hovoris? myslim --- 8/1f a 8/1/c ---, moc ti dakujem.
mamina h.
08.05.07,21:09
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=99166 Mamina našla som toto .Odpovede ktoré čítam , nie sú vo Váš prospech v tom zmysle , že by ste platiť mali nižšiu daň z nehnuteľnosti .Stojí to za úvahu .....podľa môjho názoru je to presne Váš prípad , ak nie je ozaj Váš.;)
ano, som to ja ;) , ale ako vidis, moc som sa tam toho nedozvedela :mee: ...
mamina h.
08.05.07,21:15
Betka vystihla si to . Pokiaľ sa chalupa cez cestovku ponúka k prenájmu , mám za to , že za objekt by sa mala platiť vyššia daň z nehnuteľnosti , nakoľko jej prenájom je vlastne finančným prínosom i keď nie pravidelným , ale objekt sa ponúka na rekreačný účel .To je neodtajiteľné ......

aj tak mi to pripada nespravodlive, aby sa platila vyssia dan len preto, ze je dom v databaze cestovnej kancelarie, vam nie? ako som spominala vyssie, dom sa poniektore roky neprenajal ani jeden den v roku, podla mna by malo existovat nejake pravidlo, kde by sa podla pomeru dni v roku urcilo, aka cast bola naozaj "podnikatelska cinnost" a podla toho by sa platila spominana dan... (inac medzi nami - pripada mi smiesne to tak nazyvat, pretoze sa nam touto "podnikatelskou cinnostou" ani nevracaju naklady na udrzbu domu :) )
betka
09.05.07,17:30
betka, prosim ta, mohla by si mi poslat presne znenie tych bodov, o ktorych hovoris? myslim --- 8/1f a 8/1/c ---, moc ti dakujem.

Poopravila som to, ide o par.10.
Je to zákon o miestnych daniach.
Par.9-Daň zo stavieb, par. 10- čo je predmetom dane.
A toto Zitka citovala zákonom...v príspevku