suzuka
18.03.07,19:12
Mam taky zvlastny pripad pri devizovych vkladnych knizkach. Manzelia, obidvaja SZCO, su uvedeni ako majitelia tychto kniziek. Od roku 2003 do roku 2006 pouzivala tieto knizky na prijmy zo zivnosti v cudzej mene manzelka. Od roku 2007 prichadzaju na tieto ucty len manzelove prijmy zo zivnosti. Ako by ste to zauctovali v JU pre obidve SZCO?
Manzelka 31.12.2006 - zauctovat kurzove rozdiely k 31.12.2006 a potom konecne zostatky vynulovat cez interny doklad ako osobna potreba?
Manzel 1.1.2007 - pociatocny stav na VK ako osobny vklad?
Predpokladam, ze tuto zmenu bolo treba nahlasit aj na DU.(?)

PS: Tato otazka bola predtym zaradena v kurzovych rozdieloch, ale uz som ju vymazala, aby som neplietla v roznych temach.
renča1
18.03.07,18:28
Sú na vklad.knižkách aj iné príjmy než len príjmy súvisiace s podnik.činnosťou? Majú manželia szčo založené združenie?

Manželka už nebude alebo už nedosahuje príjmy za r.2007? Dosahuje ich už len manžel?
suzuka
18.03.07,18:54
Dakujem renca za reakciu.
V roku 2005 tam mali dva sukromne vklady od rodinnych prislusnikov v UK. Rok 2006 len prijmy fakturovane manzelkou. SZCO nemaju zdruzenie, kazdy ma vlastnu zivnost. V roku 2007 je manzelka na materskej (od marca na rodicovskom prispevku). Uhrady na VK v roku 2007 su z faktur ktore vystavil manzel, preto to chcem cele prehodit na neho. Vlastne by som bola najradsej, keby knizku zrusili a uhrady si davali platit na podnikatelske bezne ucty. Takto ma len motaju.
suzuka
18.03.07,19:05
Cele to je vlastne takto domotane, lebo zahranicna firma bola odberatelom aj pre manzelku aj pre manzela. Platby poslala na ucet (vkladnu knizku) manzelky, aj ked faktury boli vystavene od manzela a s manzelovym cislom uctu. Vlastne je to chyba/vina tej zahranicnej firmy. "Nastastie" sa to stalo v roku 2007, kedy manzelka nebude mat ziadny prijem na tomto ucte, preto ma napadlo len vymenit ucty z manzelky na manzela. Len som si chcela overit, ci je tento moj napad OK.
renča1
19.03.07,04:29
Manzelka 31.12.2006 - zauctovat kurzove rozdiely k 31.12.2006 a potom konecne zostatky vynulovat cez interny doklad ako osobna potreba?
Manzel 1.1.2007 - pociatocny stav na VK ako osobny vklad?
Predpokladam, ze tuto zmenu bolo treba nahlasit aj na DU.(?)

PS: Tato otazka bola predtym zaradena v kurzovych rozdieloch, ale uz som ju vymazala, aby som neplietla v roznych temach.

Ja by som to rovnako účtovala, veď inak sa ani nedá.:)
STRELEC
19.03.07,05:05
Minulý mesiac som mal podobný zaujímavý prípad. Traja živnostníci (=robotníci na živnosť v ČR) si založili v roku 2006 spoločný účet v ČR v SZK. Zjednodušili si tým prijímanie platieb, ušetrili na poplatkoch a mne skomplikovali život, lebo som sa ešte s takým niečím nestretol. A to už kde-čo pamätám :). Dvom z nich som robil priznania.

Riešil som to takto (aby som z toho nejako "vykľučkoval") :
- urobil som zmluvu s troma účastníkmi o spoločnom BÚ
- pohyby na účte som tým dvom nahodil. Založenú majú kópiu výpisov BÚ.
- urobil som stručné "vyhodnotenie" používania spoločného BÚ (koľko ktorý spolu za rok obdržal CZK na tento účet, dal som tým trom to podpísať a tiež priložil.)

Myslíte si, že je to tak OK? Vy by ste urobili nejako inak? Spoločný účet mienia používať aj naďalej.
renča1
19.03.07,06:08
Minulý mesiac som mal podobný zaujímavý prípad. Traja živnostníci (=robotníci na živnosť v ČR) si založili v roku 2006 spoločný účet v ČR v SZK. Zjednodušili si tým prijímanie platieb, ušetrili na poplatkoch a mne skomplikovali život, lebo som sa ešte s takým niečím nestretol. A to už kde-čo pamätám :). Dvom z nich som robil priznania.

Riešil som to takto (aby som z toho nejako "vykľučkoval") :
- urobil som zmluvu s troma účastníkmi o spoločnom BÚ
- pohyby na účte som tým dvom nahodil. Založenú majú kópiu výpisov BÚ.
- urobil som stručné "vyhodnotenie" používania spoločného BÚ (koľko ktorý spolu za rok obdržal CZK na tento účet, dal som tým trom to podpísať a tiež priložil.)

Myslíte si, že je to tak OK? Vy by ste urobili nejako inak? Spoločný účet mienia používať aj naďalej.


Postupovala by som rovnako, je to dobré, preukázateľné riešenie k uplatneniu VOZD. Týmto spôsobom by mala postupovať aj Suzuka.
suzuka
19.03.07,13:26
Postupovala by som rovnako, je to dobré, preukázateľné riešenie k uplatneniu VOZD. Týmto spôsobom by mala postupovať aj Suzuka.

Dakujem aj za tento nazor. Keby islo o platby v Sk na BU, aj ja by som to tak riesila. V mojom pripade vsak ide o platby v EUR na devizovu vkladnu knizku. Vybery z nej nie su zrealizovane, alebo su v inych sumach nez platby FA. Neviem ako by som si poradila s kurzovymi rozdielmi ku koncu roka, preto si myslim, ze je jednoduchsie u jednej osoby ucet prestat pouzivat a u druhej zacat. Mozem k tomu samozrejme prilozit zmluvu, v ktorej sa dohodli na takejto zmene. Ako som uz spomenula stalo sa to na zaciatku roka, takze na ucte bude len prijem manzela. Som rada, ze sa im platby nezamiesali v priebehu roka. Este raz, dakujem za nazory.