Gaburik
18.03.07,19:47
Milý poraďáci, potrebujem poradiť.

Podnikateľovi bol poskytnutý úver na nákup firemného automobilu, čiže je evidované v majetku firmy. Má zaplatenú aj cestnú daň.Samotný nákup aj splátky auta vieme zaúčtovať, ale problémom je účtovanie cestovných náhrad. Čo všetko si môže dať do nákladov v súvislosti s používaním tohto automobilu? Aký zákon či nariadenie o tom hovorí? Aký je rozdiel pri nákladoch firemného a vlastného auta? Všade som sa dočítala iba o prípade, keď je auto nezahrnuté do majetku firmy.

Bola by som vám vďačná za pomoc, pretože je mi táto oblasť úplne cudzia a neviem sa v nej orientovať.

Ďakujem.
Zoltán Kovács
18.03.07,18:49
Milý poraďáci, potrebujem poradiť.

Podnikateľovi bol poskytnutý úver na nákup firemného automobilu, čiže je evidované v majetku firmy. Má zaplatenú aj cestnú daň.Samotný nákup aj splátky auta vieme zaúčtovať, ale problémom je účtovanie cestovných náhrad. Čo všetko si môže dať do nákladov v súvislosti s používaním tohto automobilu? Aký zákon či nariadenie o tom hovorí? Aký je rozdiel pri nákladoch firemného a vlastného auta? Všade som sa dočítala iba o prípade, keď je auto nezahrnuté do majetku firmy.

Bola by som vám vďačná za pomoc, pretože je mi táto oblasť úplne cudzia a neviem sa v nej orientovať.

Ďakujem.

Skutočne tankované PH, PZP, havarijné poistenie, opravy a údržba = daňové náklady. Pri firemnom aute paušálne náklady nepripadajú do úvahy.
Prečítaj si § 19 zákona o dani z príjmov, tam máš vymenované daňové náklady vo všeobecnosti, ktoré sa dajú uplatniť.
Manual
18.03.07,18:52
Hovorí o tom Zákon o cestovných náhradách a Zákon o dani z príjmov. Je tu na Porade.
Rozdiel v nákladoch:
firemné auto=všetko čo súvisí s prevádzkou auta v rámci dosahovania príjmov firmy.
súkromné=len paušálne náhrady 6,20+PHM a to je všetko