zhv
18.03.07,21:26
Podnikatel dostal zálohu od zahr.odberatela v EUR. Potom mu vystaví faktúru za dopravné služby,ked túto zálohu odpočíta.V Ju mám zálohu zaúčtovať ako tržbu za službu,fa zaúčtovať riadne. Napr. Zahr.odber poskytol zálohu vo výške 500 EUR,vystavená faktúra zahr.odber. za dopravu je 1000 EUr./ odpočíta sa záloha ,k zaplateniu ostáva 500 EUR. / Fa do knihy faktúr zaevidujem 1000,-EUR?
zhv
18.03.07,21:14
skúsenejší poradte
petovsan
18.03.07,21:31
Ja by som postupovala nasledovne:
Prijatú zálohu by som zaúčtovala do PD ako príjem neovpl. ZD, vystavila by som odberateľovi faktúru na plnú čiastku, s tým, že uhradenú zálohu odpočítam. Ak príde doplatok tej faktúry, príjem zapíšem do POZD, úhradu odpíšem z knihy pohľadávok a zostatok pohľadávky (vo výške tej zálohy) preúčtujem cez ID ako storno PNZD a doúčtujem do POZD + úhrada zostatku pohľadávky.
ekopo
18.03.07,21:53
V zadaní nie je uvedené, kedy bola doprava prevedená. Na správne zaúčtovanie je potrebný tento údaj. Bola prevedená po vystavení ZF a čiastočnej úhrade, alebo až po úplnej úhrade, alebo nebodaj pred.....Súhlasím s petovsan v tom, že prijatá záloha je PNZD ale len do času prevedenia služby a vystavenia riadnej FA.
petovsan
18.03.07,22:01
no ja teda predpokladám, že zadávateľ sa pýtal na situáciu, keď už službu dodal a nevie, ako následne fakturovať, či zohľadniť vo vystavenej riadnej faktúre aj výšku prijatej zálohy, alebo nie ... je teda jasné, že už len dofakturováva službu, na ktorú prijal zálohy, inak by predsa požadoval zálohu na celú službu naraz, nie? Veď ako môžem vystaviť riadnu faktúru, keď ešte nenastal moment dodania tovaru alebo služby?
zhv
19.03.07,11:46
Ja by som postupovala nasledovne:
Prijatú zálohu by som zaúčtovala do PD ako príjem neovpl. ZD, vystavila by som odberateľovi faktúru na plnú čiastku, s tým, že uhradenú zálohu odpočítam. Ak príde doplatok tej faktúry, príjem zapíšem do POZD, úhradu odpíšem z knihy pohľadávok a zostatok pohľadávky (vo výške tej zálohy) preúčtujem cez ID ako storno PNZD a doúčtujem do POZD + úhrada zostatku pohľadávky.

Dakujem za radu budem takto postupovať.