hellin
19.03.07,06:41
Pekne rano prajem,

vedel by mi prosim niekto poradit, akym sposobom sa ocenuje majetok, ktory chce SZCO vlozit do podnikania? Napr. mobil na pausal kupeny pred zac. podnikania za 1 Sk? Ako ma ocenit majetok, ktory si nepamata, kolko stal (nema uz doklad)? Ocenit takyto majetok podla odhadu, kolko asi stal ked sa kupoval, alebo kolko by stal dnes? Treba k oceneniu majetku vkladaneho do podnikania nejaky doklad na zaklade ktoreho sa taketo ocenenie vykonalo?
Este mam jednu otazku. Ked si chce SZCO pytat v DP spat zaplatenu dan z dohody o vykonani prace, prilohou DP ma byt potvrdenie o zrazenych preddavkoch alebo konkretna dohoda?
Dakujem pekne za odpoved.
ola
19.03.07,06:12
1. V účtovníctve platí princíp obstarávacej ceny/ vlastných nákladov, ako hornej hranice majetku. Ocenenie majetku by nemalo byť vyššie, než je jeho obstarávacia cena. Samozrejme, "nemplatí" :) to vždy, čo je aj tvoj prípad.Vzhľadom na cenu MT - 1 sk, sa tento ocení kvalifikovaným odhadom - reálna cena a zaradí do majetku firmy.
2. K DP stačí priložiť potvrdenie
hellin
19.03.07,07:59
A prosím Vás, tá reálna cena sa myslí dnes alebo v čase, keď sa mobil kupoval? Čiže mám to oceniť ROC alebo odhadom OC v čase nákupu MT?
renča1
19.03.07,08:08
A prosím Vás, tá reálna cena sa myslí dnes alebo v čase, keď sa mobil kupoval? Čiže mám to oceniť ROC alebo odhadom OC v čase nákupu MT?

Píšeš, že MT si obstaral za 1.-. Za túto cenu ho zaradíš do krátkodobého majetku.
hellin
19.03.07,08:10
Tak je správny postup 1 Sk alebo reálna cena? Teraz už sa v tom nevyznam. : - (
renča1
19.03.07,08:11
Reálna cena bola cena obstarania , teda za 1.-SK.
hellin
19.03.07,08:15
Dakujem. A ešte sa spýtam, keby szco pri nejakom majetku, ktorý by chcel preradiť z osobného užívania do podnikania nevedel OC (uz by nemal doklad, lebo by majetok kupil pred zacatim podnikania), ocenoval by takyto majetok v reprod. OC = aku hodnotu by mal majetok, keby ho szco kupila dnes, alebo by odhadol jeho OC, ktoru ten majetok asi mal vtedy, ked ho kupovala?
renča1
19.03.07,08:27
Dakujem. A ešte sa spýtam, keby szco pri nejakom majetku, ktorý by chcel preradiť z osobného užívania do podnikania nevedel OC (uz by nemal doklad, lebo by majetok kupil pred zacatim podnikania), ocenoval by takyto majetok v reprod. OC = aku hodnotu by mal majetok, keby ho szco kupila dnes, alebo by odhadol jeho OC, ktoru ten majetok asi mal vtedy, ked ho kupovala?

V tomto prípade by sa postupovalo podľa § 25 ods.1 písm.c) v nadväznosti na postupy účtovania v JÚ § 12 ods.1 s odvolávkou na § 25 ods.4 zákona č. 431/2002 Z.z. v ktorom je uvedené:

(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
..................
hellin
19.03.07,08:36
Čiže ak by szco doklad o kupe nemala, oceni v ROC, ak by ho mala oceni v OC. Rozumiem tomu spravne?
renča1
19.03.07,08:40
áno, dobre tomu rozumieš.
hellin
19.03.07,08:43
Super, ďakujem strašne moc. : - )
heja3
21.03.07,09:16
Prosím o radu: Keď SZČO nadobudne nehnuteľnosť, ktorá je už odpísaná darovaním, zaradí sa v reprodukčnej obstarávacej cene - zo znaleckého posudku? Takže k darovacej zmluve treba znalecký posudok, a do inventárnej karty sa zapíše cena zo znaleckého posudku a odpisuje sa z nej?

A ešte neviem ako je to s daňami. DPH predpokladám, že nie je, a daň z príjmov - musí sa navýšiť základ dane, alebo sa postupuje ako s "normálnym majetkom"?
betka
21.03.07,12:12
Oslobodené je od DPH dodanie stavby, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie, ale platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené. - DPH nie je.

Predmetom dane nie je príjem získaný darovaním nehnuteľnosti. okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa par. 5 alebo par.6.
Ak používate nehnuteľnosť na podnikanie, bude vašim príjmom nehnuteľnosť (ak dobre čítam zo zákona), zvýšite ZD a nehnuteľnosť zaradíte do OM podľa znaleckého posudku a môžete uplatňovať odpisy, lebo ste dar zahruli do ZD
eva16
27.11.07,11:26
Aj ja sa pripojím k tejto téme. V tomto roku som si ja kúpila osobné vozidlo cez autobazár. Mám o kúpe doklad s cenou vozidla (57.000,-Sk). Na budúci rok ho chceme preradiť do manželovho podnikania (SZČO) t.j. preradenie z osobného vlastníctva do podnikania. To znamená, že ho vložíme do podnikania s obstarávacou cenou? T.j. 57.000,-Sk. Alebo ináč?
renča1
27.11.07,13:01
V § 24 ods.5 zákona o dani z príjmov je uvedené, že ak daňovník FO preradí majetok z osobného užívania do obchodného majetku (majetku určeného na podnikanie), tak FO pokračuje v odpisovaní ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny....

PS: Ak sa rozhodnete použiť rovnomerný odpis podľa § 27 zdzp, tak daňový odpis pre

- r.2008 bude v sume 14 250,-
- r.2009 bude v sume 14 250,-
- r.2010 bude v sume 14 250,-

rokom 2010 bude OA plne odpísaný so zostatkovou hodnotou 0.-
eva16
30.11.07,16:42
Tak toto som si nebola istá. Ďakujem za radu.