domi2
19.03.07,08:08
Ahojte poraďáci

Poprosím o radu ohľadne vyplatenie honoráru v zahraničí

Vyplatený zdanený honorár zo zahraničia som uviedla do celkových príjmov
Potom som tieto príjmy uviedla ako vyňaté na riadku 79 a riadku 82 daňového priznania na riadku 83 som uviedla daň zaplatenú v zahraničí neviem či je to správne môžte mi poradiť ako a kde uvádzať v daňovom priznaní príjmy zo zahraničia ?
blcha
19.03.07,08:44
Z akého zahraničia? Napíš krajinu, podľa toho sa odvíja ďalší postup.

Ak si uviedla príjmy ako vyňaté, to znamená, že sa z daňového priznania vlastne vylúčia a v SR sa nezdaňujú. Potom nemá zmysel uvádzať zaplatenú daň v zahraničí.

Honorár patrí do §6ods. 2 a): príjmy z poskytnutia práv duševného vlastníctva, tlačivo priznania B strana 3, riadok 5, stĺpec 1. Potom máš právo uplatniť si výdavky buď skutočné alebo paušálne 40% (čo sa ti oplatí viac), tie uvedieš v rovnakom riadku v stĺpci 2. Príjem prepočítaš kurzom z toho dňa, kedy si peniaze prijala.
domi2
19.03.07,09:13
Sú to príjmy zo Slovinska je tam zmluva o zam.pod.zdanenia, ja by som len chcela vedieť či tieto zahraničné príjmy dávam do riadku 5 oddielu VI. a či znich tiež môžem uplatniť 40 % alebo ich dávam len do riadku79 dan.priznania ako príjmy vyňaté.Ak ich dám do riadku 5 tak potom musím dať aj daň lebo budem mať vysoký dan.základ.
Vladimír Ozimý
19.03.07,09:43
paušálne výdavky sa vyrátajú z celosvetových príjmov...to jest aj z príjmov zo slovinska