Motifka
19.03.07,08:46
Ahojte poraďáci, som začiatočníčka vo vedení PÚ a idem robiť prvý krát v živote uzávierku. Môžete mi prosím poradiť nejaké spôsoby ktorými sa dajú overiť niektoré hodnoty uvedené v súvahe?
Akú úlohu v podvojnom účtovníctve spĺňa saldo? Hlavná kniha? A obratová predvaha?
Nesadla mi súvaha s výsledovkou :(. Neviete mi poradiť kde hľadať chybu?:(
Veronika Gabrielova
19.03.07,07:47
Aj mňa by zaujímali nejaké tie finty :) :) :).
Janka P
19.03.07,07:55
Skús si skontrolovať obraty v hlavnej knihe - MD = D, je možné že máš niečo zaúčtované na účte ktorý nie je v účtovnom rozvrhu. Prípadne v konfigurácii súvahy nemáš zadané všetky účty, alebo máš ten istý účet v aktívach a aj v pasívach. :rolleyes:
Motifka
19.03.07,07:57
A aké tam má byť číslo má tam byť nula??
feap1
19.03.07,08:01
V salde by sa mali kontrolovať záväzky a pohľadávky (úhrady voči dodávateľom a odberateľom).

Hlavná kniha je vlastne s denníkom podstata PÚ. Denník obsahuje chronologicky všetky prípady a hlavná kniha obsahuje syntetické a analytické účty na ktorých je denník "zatriedený" na jednotlivé účty.

Predvaha je podľa akousi kontrolou - kontroluješ začiatočné stavy, obraty na účtoch a napokon konečné zostatky. Všetky by mali sedieť a byť vyrovnané.

Ohľadom chyby. Ťažko určiť, bez bližšieho pohľadu na vec.
Janka P
19.03.07,08:09
A aké tam má byť číslo má tam byť nula??

Nerozumiem otázke. Kde má byť nula ? :o
Motifka
19.03.07,15:12
Či v hlavnej knihe má byť v stĺpci konečný zostatok nula?
DušanČ
19.03.07,15:33
Či v hlavnej knihe má byť v stĺpci konečný zostatok nula?

Áno, obraty účtov v HK majú v salde vykazovať 0.
Motifka
19.03.07,15:34
Môžeš mi prosím ťa povedať prečo musia vykazovať nulu? Nerozumiem tomu :(.
DušanČ
19.03.07,15:50
Môžeš mi prosím ťa povedať prečo musia vykazovať nulu? Nerozumiem tomu :(.

Je to predsa princíp podvojného účtovníctva. Každý zaúčtovaný doklad musí spĺňať predpoklad, že MD=D. Čiže obraty na obidvoch stranách sa musia rovnať. Preto tá 0. Ak to tak nemáš, je v účtovníctve chyba. Je to buď to, ako už bolo uvedené, že máš účtované na účte, ktorý nemá miesto vo výkazoch (napr. 395), nemáš preúčtovaný HV z predchádzajúceho účtovného obdobia alebo nie sú korektne prevedené zostatky súvahových účtov z minulého účtovného obdobia. Iné ma momentálne nenapadá. Správnosť prechodu z jedného účt. obdobia do druhého si najľahšie overíš porovnaním účtovných pohybov na účte 702 predchádzajúceho obdobia v období uzavretie s pohybmi účtu 701 bežného účt. obdobia v období otvorenie.
Monikov
19.03.07,15:51
Skontroluj si, či:
- po zaúčtovaní na poč.účet súvahový máš zostatok na účte 701 = 0
- nemáš zostatok na účte 431, 131
- nemáš analytické účty k synetickým účtom, ktoré sa ti objavili na niektorých riadkoch súvahy 2x
Motifka
20.03.07,07:21
Ďakujem veľmi pekne za rady :).