sybila3
19.03.07,09:36
Ahojte, potrebujem poradiť. SZČO má 2 mobilné telefony na firmu, jeden dávam do réžie a druhý do osobnej spotreby. Ako vyčíslim záväzky - zostali mi 2 neuhr. fa- 1 ako szčo a druhá ako os.spotreba, spočítam všetky záväzky alebo vyčlením, čo má na os. spotrebu. A je potrebné evidovať faktúru, ktorá ide na os. spotrebu?
kukučka
19.03.07,08:41
telefóny sú od jedného operátora a nemá zamestnancov?
Zita5
19.03.07,08:54
Ak ten druhý používa na súkromné účely , tak neúčtuješ o záväzku .Ak ho uhradíš cez podnikateľský účet , vtedy účtuješ o výdavku neovplyvňujúcom ZD - osobná spotreba bez spárovania záväzkov ,nakoľko je to súkromná platba a fa .


Ak sa jedná o súkromné používanie mobilu a súkromnú fa ........vylúčiť zo záväzkov .
sybila3
19.03.07,09:21
Faktúra je na firmu, ale používa sa na súkromné účely, ja som to účtovala ako osobnú spotrebu, ale evidovala som v záväzkoch. Takže odrátam tú sumu od ostatných záväzkov a vyčíslim vo výkaze záväzkov bez toho?
sybila3
20.03.07,08:13
Lenže ked nezaevidujem obidve fa do záväzkov, tak potom platia sa naraz obidve, tak potom platba bude rozúčtovaná - réžia a osobné?
vikinka
20.03.07,08:19
Zaúčtuješ v záv.ako réžiu a osobnú spotrebu,ak sa platia jednou sumou.
sybila3
20.03.07,08:23
Ale musí byť zaevidovaná aj tá čo je na firmu, ale ju používa súkromne, ako výdaj na osobnú spotrebu? Alebo nemusí byť v záväzkoch vôbec?
sybila3
20.03.07,08:48
Prosím odpovedzte, musí byť zaevidovaná v záväzkoch aj tá čo je na firmu, ale používa sa súkromne?
eav77
20.03.07,08:58
aj by som ju tam nedala..
vikinka
20.03.07,09:14
Prosím odpovedzte, musí byť zaevidovaná v záväzkoch aj tá čo je na firmu, ale používa sa súkromne?
Nemusí byť zaevidovaná,ak je na súkr.účely,pretože ak nebude uhradená tak sa ti prejaví ako záv.ale ten sa netýka tvojej činnosti.
Orsz
03.09.07,19:31
Ja mám otázku - ak podnikateľ používa 50% z tel.linky T-com na podnikanie a 50% súkromne, pričom nie je faktúra písaná na IČO a uhrádza túto faktúru z podnikateľského účtu - eviduje sa aj v knihe faktúr, keďže nie je na IČO? Pri úhrade účtujem 50% VOZD a 50% VNZD.
cloe
03.09.07,19:41
Ja mám otázku - ak podnikateľ používa 50% z tel.linky T-com na podnikanie a 50% súkromne, pričom nie je faktúra písaná na IČO a uhrádza túto faktúru z podnikateľského účtu - eviduje sa aj v knihe faktúr, keďže nie je na IČO? Pri úhrade účtujem 50% VOZD a 50% VNZD.
Ak faktúru účtuješ VOZD /teda aj keď čiastočne/ a tiež ju aj uhrádzaš z podnikateľského účtu, tak ju treba dať aj do knihy faktúr avšak problém je v tom, či obhájiš účtovanie do VOZD vo výške 50 % bez toho, že budeš mať podrobný výpis hovorov. Paušálne len tak si to rozdeliť, to by ti nemuselo prejsť pri daň. kontrole. Ale ak si to podnikateľ obháji, môžeš tak účtovať.
Orsz
03.09.07,19:53
Ak faktúru účtuješ VOZD /teda aj keď čiastočne/ a tiež ju aj uhrádzaš z podnikateľského účtu, tak ju treba dať aj do knihy faktúr avšak problém je v tom, či obhájiš účtovanie do VOZD vo výške 50 % bez toho, že budeš mať podrobný výpis hovorov. Paušálne len tak si to rozdeliť, to by ti nemuselo prejsť pri daň. kontrole. Ale ak si to podnikateľ obháji, môžeš tak účtovať.

Ďakujem Cloe. Ešte to upresním - dávam do nákladov 50% len z používania internetu - zo stáleho poplatku mesačne. Inak ostatné ako hovory, a mesačný poplatok za linku dávam VNZD. Používanie internetu nie je problém obhájiť, nakoľko podnikateľ komunikuje cez e-mail, používa internet-banking, a využíva internetové služby pre svoju činnosť. Faktúra sa nedala na IČO hlavne kôli internetu - pre podnikateľov je výrazne drahší internet, než pre súkromné osoby.
cloe
03.09.07,20:07
Ďakujem Cloe. Ešte to upresním - dávam do nákladov 50% len z používania internetu - zo stáleho poplatku mesačne. Inak ostatné ako hovory, a mesačný poplatok za linku dávam VNZD. Používanie internetu nie je problém obhájiť, nakoľko podnikateľ komunikuje cez e-mail, používa internet-banking, a využíva internetové služby pre svoju činnosť. Faktúra sa nedala na IČO hlavne kôli internetu - pre podnikateľov je výrazne drahší internet, než pre súkromné osoby.

Ja osobne myslím, že toto sa dá obhájiť.;)