Mamoo
19.03.07,10:40
Ahojte !
Je tu vela popisane o uctovani si cestovnych nahrad pre SZCO, ale aj tak mi par veci nie je jasnych:

1.ak SZCO prenajima auto od niekoho (napr.aj vlastna dcera), nema ho teda zaradene v majetku, plati nejaky najom napr.500 sk/mesacne tak toto je VOZD, musi zaplatit cestnu dan a podla knihy jazd si vyuctuje priemernu spotrebau aj nahradu 6,2sk/km?

2. ak by SZCO nemal prenajaty automobil, ani nemal svoj vlastny, moze si vystavit cetovny prikaz s nahradou 6,2sk + PHM, na auto svojej dcery? akoze ho pouzil. aj tu musi zaplatit cestnu dan?

Fakt neviem co mam poradit svojmu klientovi!
ako je najlepsie to riesit?
omorfoula
19.03.07,11:31
ahoj, ja mam podobny problem... nemam vlastne auto a pouzivam rodicovske, ale neda sa to nijako dostat do nakladov.

Cize : suhlasim s bodom cislo 1, ak mas zmluvu o prenajme je to VOZD, potom musis zaplatit aj cestnu dan, a davas to do nakladov ako 6,2km + pohonne hmoty

Z toho vyplyva z bod cislo 2 nieje mozne zrealizovat... ak nema vlastne auto ani vo firme, nema si to ako dat do nakladov. Jedine ze by mu dcera nejako vyfakturovala, tzn ze musi mat zivnost.... povedzme za odvoz/dovoz tj taxisluzba? ale to je moc krkolomne.

este jeden typ : ja napriklad chodim sluzobne do Rakuska na 3-4 dni a opat rodicovskym autom. kedze tam spim v penzione, mam doklad o tom ze som tam naozaj bola ( plus si pre istotu odlozim aj blocky ktore neidu do uctovnictva ale dokazuju ze som tam bola - napriklad platby platobnou kartou ) ked robim vyuctovabie cestaku, tak si davam diety plus vreckove 40% a ubytovanie a ozeliem benzin.... je al epravda ze som este nemala kontrolu, tak pockajme co povedia aj iny poradaci :-))
vikinka
19.03.07,11:43
Ahojte !
Je tu vela popisane o uctovani si cestovnych nahrad pre SZCO, ale aj tak mi par veci nie je jasnych:

1.ak SZCO prenajima auto od niekoho (napr.aj vlastna dcera), nema ho teda zaradene v majetku, plati nejaky najom napr.500 sk/mesacne tak toto je VOZD, musi zaplatit cestnu dan a podla knihy jazd si vyuctuje priemernu spotrebau aj nahradu 6,2sk/km? Náhradu 6.20,-Sk nemožeš účtovať,nejedná sa o auto vlastné,ale prenajaté,účtuješ len nákup PL,nájom a ostatné náklady podľa dohody v zmluve.

2. ak by SZCO nemal prenajaty automobil, ani nemal svoj vlastny, moze si vystavit cetovny prikaz s nahradou 6,2sk + PHM, na auto svojej dcery? akoze ho pouzil. aj tu musi zaplatit cestnu dan? Platí to isté ako v bode 1.Ak sa používa auto na podnikanie musí byť zaplaetná daň z MV.

Fakt neviem co mam poradit svojmu klientovi!
ako je najlepsie to riesit?
Odpovede červenou farbou.
renča1
19.03.07,11:46
Ahojte !
Je tu vela popisane o uctovani si cestovnych nahrad pre SZCO, ale aj tak mi par veci nie je jasnych:

1.ak SZCO prenajima auto od niekoho (napr.aj vlastna dcera), nema ho teda zaradene v majetku, plati nejaky najom napr.500 sk/mesacne tak toto je VOZD, musi zaplatit cestnu dan a podla knihy jazd si vyuctuje priemernu spotrebau aj nahradu 6,2sk/km?


Uplatní si nájomné v sume 500,-, zaplatenú cestnú daň, prepočet spotreby PHL podľa tP. Jedine s čím nesúhlasím je si uplatniť kilomet.náhradu 6,20, pretože ide o prenajaté vozidlo a nie o vozidlo v osobnom vlastníctve u szčo.



2. ak by SZCO nemal prenajaty automobil, ani nemal svoj vlastny, moze si vystavit cetovny prikaz s nahradou 6,2sk + PHM, na auto svojej dcery? akoze ho pouzil. aj tu musi zaplatit cestnu dan?


Nemôže sa použiť a nesúhlasím s bodom 2



ahoj, ja mam podobny problem... nemam vlastne auto a pouzivam rodicovske, ale neda sa to nijako dostat do nakladov.

Cize : suhlasim s bodom cislo 1, ak mas zmluvu o prenajme je to VOZD, potom musis zaplatit aj cestnu dan, a davas to do nakladov ako 6,2km + pohonne hmoty


kilomet.náhrady nie.!!!



este jeden typ : ja napriklad chodim sluzobne do Rakuska na 3-4 dni a opat rodicovskym autom. kedze tam spim v penzione, mam doklad o tom ze som tam naozaj bola ( plus si pre istotu odlozim aj blocky ktore neidu do uctovnictva ale dokazuju ze som tam bola - napriklad platby platobnou kartou ) ked robim vyuctovabie cestaku, tak si davam diety plus vreckove 40% a ubytovanie a ozeliem benzin....


Bezpodmienečne treba zmluvu o prenájme medzi rodičmi a tebou.



je al epravda ze som este nemala kontrolu, tak pockajme co povedia aj iny poradaci :-))

v prvom rade pri daň.kontrole budú pýtať nájomnú zmluvu.
omorfoula
19.03.07,17:06
ahoj renca1 ... dakujem za korekciu .....ale potrebujem najomnu zmluvu s rodicmi o aute ked ja si v suvislosti s autom NIC, absolutne NIC nedavam do nakladov? mozem predsa povedat ze ma viezol klient pre ktoreho som bola tlmocit alebo ze ma zviezol kamarat alebo rodicia ktori si urobili vylet so Salzburgu a cestou ma zviezli....( absolvujem to tak 4-5x do roka )

vopred dakujem za odpoved.
omorfoula
19.03.07,17:09
este raz .. ked tak teraz rozmyslam.... tak veru 6,20 asi NIE.... lebo to je v podstate amortizacia toho auta...a kedze nie je nase len pozicane tak si to predsa nemozem narokovat. Pochopila som to spravne ?
renča1
19.03.07,17:34
ahoj renca1 ... dakujem za korekciu .....ale potrebujem najomnu zmluvu s rodicmi o aute ked ja si v suvislosti s autom NIC, absolutne NIC nedavam do nakladov? mozem predsa povedat ze ma viezol klient pre ktoreho som bola tlmocit alebo ze ma zviezol kamarat alebo rodicia ktori si urobili vylet so Salzburgu a cestou ma zviezli....( absolvujem to tak 4-5x do roka )

vopred dakujem za odpoved.

Tak v tomto prípade nepotrebuješ, ale ak by si si chcela uplatňovať spotrebu PHL, tak nájom.zmluvu potrebuješ.:) 6,2 si ale nemôžeš uplatniť, pretože auto nemáš vo svojom vlastníctve.
alex1
20.03.07,13:42
ja mam danovníka SZCO od 1.4.2006
cestnú dan zaplatil 20.9.2006 na obdobie 8-12/2006
auto nemá v zaradené v majetku.

môžem mu za obdobie od 1.4.2006 do 7/2006 dávať do nákladov vyúčtovanie PHM a základnú náhradu na základe dohody o zapožičaní vozidla na podnikanie? alebo je to blbosť?

a od 8-12/2006 mu môžem účtovať len spotrebu PHM?

dik
vikinka
20.03.07,13:47
ja mam danovníka SZCO od 1.4.2006
cestnú dan zaplatil 20.9.2006 na obdobie 8-12/2006
auto nemá v zaradené v majetku.

môžem mu za obdobie od 1.4.2006 do 7/2006 dávať do nákladov vyúčtovanie PHM a základnú náhradu na základe dohody o zapožičaní vozidla na podnikanie? alebo je to blbosť?Sám sebe požičal vozdidlo?Zákl.náhr.može účtovať len na vlastné auto,ak nebola zaplatená daň z MV tak sa nepoužívalo na podnikanie a nemožeš uplatniť nič.

a od 8-12/2006 mu môžem účtovať len spotrebu PHM?
Ak sa jedná o vlastné nezaradené v majetku možeš účtovať zákl.náhr.a spotrebu PL.
dik
Odpovede červenou farbou.
alex1
20.03.07,14:05
dík
môžem mu za obdobie od 1.4.2006 do 7/2006 dávať do nákladov vyúčtovanie PHM a základnú náhradu na základe dohody o zapožičaní vozidla na podnikanie? alebo je to blbosť?Sám sebe požičal vozdidlo?Zákl.náhr.može účtovať len na vlastné auto,ak nebola zaplatená daň z MV tak sa nepoužívalo na podnikanie a nemožeš uplatniť nič.

a v tomto prípade, keby si požičal od niekoho auto a nezaplatí dan z MV, nemôže si uplatniť tie nákaldy?
liba2
20.03.07,16:19
dík
môžem mu za obdobie od 1.4.2006 do 7/2006 dávať do nákladov vyúčtovanie PHM a základnú náhradu na základe dohody o zapožičaní vozidla na podnikanie? alebo je to blbosť?Sám sebe požičal vozdidlo?Zákl.náhr.može účtovať len na vlastné auto,ak nebola zaplatená daň z MV tak sa nepoužívalo na podnikanie a nemožeš uplatniť nič.

a v tomto prípade, keby si požičal od niekoho auto a nezaplatí dan z MV, nemôže si uplatniť tie nákaldy?
alex, ak to auto nie je jeho vlastné, môže si účtovať iba náhradu za pohonné hmoty. DzMV musí mať zaplatenú (uvádzaš že zaplatil).
V prípade ak by nemal DzMV zaplatenú, tiež si môže účtovať za PHL, ale pri najbližšej daň. kontrole mu DzMV doúčtujú aj s pokutou.
Základnú náhradu 6,20 Sk/km si môže účtovať len majeteľ osobného vozidla.
Zlata
12.02.08,07:52
Ako správne evidovať cestovné náhrady - SZČO v jednoduchom účt.? Auto má v os. vlastníctve, zaplatenú daň z MV.
Ide mi o to, či do peňažného denníka zaúčtovať jedným zápisom (na konci mesiaca) z knihy jázd sumu prislúchajúcu na spotrebu PHM + sadzbu za km za najazdené cesty, alebo účtovať priebežne nákup PHM a na konci zaúčtovať podľa knihy jázd nárok na základnú sadzbu 6,20 a po prepočte upraviť spotrebu PHM?
Môže mi niekto poradiť ako to správne robiť, ďakujem.
tacasina
12.02.08,08:02
.
Základnú náhradu 6,20 Sk/km si môže účtovať len majeteľ osobného vozidla.

A ako je to v prípade osobného vozidla, ktoré je manželove alebo synove ?
Chobot
12.02.08,08:44
A ako je to v prípade osobného vozidla, ktoré je manželove alebo synove ?

Pokiaľ auto majú v BSM, tak manželove áno. Synove auto nie.
Stitch
12.02.08,08:55
Ak SZČO v 6/2007 kúpil MV no nezaradil ho do účtovníctva a ani nezaplatil DzMV nemôže si napísať cesťáky a uplatniť spotrebované PHM + náhradu 6,20, chápem správne?:confused:
Johanka
12.02.08,09:03
Ak SZČO v 6/2007 kúpil MV no nezaradil ho do účtovníctva a ani nezaplatil DzMV nemôže si napísať cesťáky a uplatniť spotrebované PHM + náhradu 6,20, chápem správne?:confused:
Ak ide o vlastné osobné MV, tak môže. Musí však očakávať sankciu kvôli nepodanému DP k dani z MV a nezaplateniu tejto dane. Doporučujem DP podať, aj keď neskoro a pod pokutou a daň zaplatiť.
Zlata
12.02.08,09:17
Ako správne evidovať cestovné náhrady - SZČO v jednoduchom účt.? Auto má v os. vlastníctve, zaplatenú daň z MV.
Ide mi o to, či do peňažného denníka zaúčtovať jedným zápisom (na konci mesiaca) z knihy jázd sumu prislúchajúcu na spotrebu PHM + sadzbu za km za najazdené cesty, alebo účtovať priebežne nákup PHM a na konci zaúčtovať podľa knihy jázd nárok na základnú sadzbu 6,20 a po prepočte upraviť spotrebu PHM?
Môže mi niekto poradiť ako to správne robiť, ďakujem.

Nikto neporadí? prosím
Ešte ma napadlo, či stačí knihá jázd, v ktorej sú vypočítané náklady alebo musia byť vypísané cestovné príkazy zvlášť na každú jazdu?
liba2
12.02.08,09:43
Nikto neporadí? prosím
Ešte ma napadlo, či stačí knihá jázd, v ktorej sú vypočítané náklady alebo musia byť vypísané cestovné príkazy zvlášť na každú jazdu?
Ak sa používa na podnikanie vlastné vozidlo nezaradené do obchodného majetku , vyúčtovávajú sa len km prejazdené na pracovný účel, teda súkromné km sa neuvádzajú. Preto stačí viesť evidenciu jázd (nie Knihu jázd ako pri vozidle zaradenom do OM, kde treba vykázať všetky km).
Forma tohto vyúčtovania nie je predpísaná, môže to byť tabulka vypracovaná v exceli. Ja používam vzor Vyúčtovania PC (napr. ševt) len zadnú stranu, mám ju upravenú v exceli tak, aby som tam mala všetky potrebné údaje (kto, kedy, kam, načo, km, spotreba/km, cena/lit., náhrada 6,20/km, prípadne aj stravné/deň). Všetko závisí aj od toho koľko je tých ciest za deň/za mesiac; ak je to len pár krát za mesiac, stačí ti 1 vyúčtovanie, ak sú jazdy denne, tak aspoň raz za týždeň. To si musíš sama zvážiť, odporúčam vypracovať si k tomu smernicu a potom podľa nej postupovať.
Zlata
12.02.08,09:55
liba2 - veľmi pekne ďakujem
liba2
12.02.08,13:46
:) nemáš začo :)
anka p.
08.03.08,14:43
prosím poraďte. mám takýto prípad. manželia sú obaja SZČO. Manžel má auto v podnikaní. Kúpené na živnosť. Obaja ho využívajú v podnikaní. Vediem jednu knihu jázd, kedže ide o jedno mot.vozidlo. Moja otázka :1. Musia mať uzatvorenú zmluvu o prenájme? 2. Nákup PHM môže byť u manžela ako VNZD a na konci roka cez uzávierkové operácie si náklady na PHM rozpočítajú podľa odjazdených km? Alebo musím nákup PHM počas roka rozdeliť na oboch ? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
AlkaS
17.03.08,15:51
Ahojte!
Mám takýto problém. Robím evidenciu jázd / v Alfe/ a potom následne cestovné príkazy. Potom dňom vyúčtovania ho vydám z pokladne ako VOZD - prevádzková réžia. Robím mu paušálne spotrebu + PHL, je treba ešte na konci roka spraviť niečo???? Treba k VPD priložiť ten CP, alebo stačí dať nejaký odkaz na ten CP, ktorý s tým súvisí. Vďaka, vďaka,......
liba2
17.03.08,17:57
Pre AlkaS :
.....stačí aj odkaz ale tak, aby sa to neskôr (napr. pri kontrole) vedelo bezproblémovo nájsť....
Liptáčik
17.03.08,18:17
Súkromné vozidlo je vBSV manželov. Využíva sa na podnikanie manželky. DzMV dotarz zaplatená nebola, auto nebolo prihlásené na DÚ. Môže sa teraz - 03/08 prihlásiť a zaplatiť DzMV na celý rok 2007 a vyúčtovať cesťáky za rok 2007?
AlkaS
17.03.08,18:20
Ahojte!
Mám takýto problém. Robím evidenciu jázd / v Alfe/ a potom následne cestovné príkazy. Potom dňom vyúčtovania ho vydám z pokladne ako VOZD - prevádzková réžia. Robím mu paušálne spotrebu + PHL, je treba ešte na konci roka spraviť niečo???? Treba k VPD priložiť ten CP, alebo stačí dať nejaký odkaz na ten CP, ktorý s tým súvisí. Vďaka, vďaka,......
Prosím poradiť....