Bielčo
19.03.07,09:43
ahojte,
chcem otvoriť maloobchodnú predajňu a neviem, či mám byť szčo alebo s.r.o. jeden radí tak, druhý tak. obrat predpokladám cca 150-200tis/mesačne.už som myslel, že spravím s.r.o. - tých, čo mi to radili bolo viac, ale potom som sa dozvedel, že ako s.r.o. by som musel na konci roka platiť dať z tovaru, ktorý evidujem na sklade. a to by bolo asi vééééééééééla - predpokladám, že tam budem mať tovar za cca 1,5 mil. ako živnostník to platiť nemusím? tak potom v čom je tá s.r.o. výhodnejšia z hľadiska nákladov, odvodov, daní? ak nerátam, že neručím majetkom.

ďakujem moc
Bielčo
20.03.07,11:16
prosím vie mi niekto poradiť, resp. odpovedať? verím, že áno
ďakujem
Danielle369
20.03.07,11:28
to aj mna zaujíma,
liba2
20.03.07,11:33
ahojte,
chcem otvoriť maloobchodnú predajňu a neviem, či mám byť szčo alebo s.r.o. jeden radí tak, druhý tak. obrat predpokladám cca 150-200tis/mesačne.už som myslel, že spravím s.r.o. - tých, čo mi to radili bolo viac, ale potom som sa dozvedel, že ako s.r.o. by som musel na konci roka platiť dať z tovaru, ktorý evidujem na sklade. a to by bolo asi vééééééééééla - predpokladám, že tam budem mať tovar za cca 1,5 mil. ako živnostník to platiť nemusím? tak potom v čom je tá s.r.o. výhodnejšia z hľadiska nákladov, odvodov, daní? ak nerátam, že neručím majetkom.

ďakujem mocNejde o "daň z tovaru". V sro sa na konci roka upravuje základ dane o tovar ktorý sa nachádza na sklade k 31.12. , čo spôsobí platenie vyššej dane z príjmov.
zuzanar
20.03.07,11:42
Ide o spôsob účtovania SZČO - JU nákup tovaru je náklad v čase keď za tovar zaplatíte a príjem za tovar je v čase keď za tovar zaplatia Vám. Rozdiel zdaňujete.
Pri sro musíte viesť PU - nákup tovaru nie je náklad, náklad vzniká až pri predaji tovaru, v tom istom čase ako aj príjem za predaný tovar.
Čiže peniaze ktoré musíte zaplatiť za tovar nie sú vašim nákladom v čase nákupu.
Bielčo
21.03.07,07:05
Nejde o "daň z tovaru". V sro sa na konci roka upravuje základ dane o tovar ktorý sa nachádza na sklade k 31.12. , čo spôsobí platenie vyššej dane z príjmov.

ako moc vyššej? príklad: k 31.12. by som mal na sklade tovar za 1,5mil, keďže plánujem otvoriť v júni, tak povedzme, že obrat od júna do konca roka bude 1,8mil a náklady(mzdy, nájom, a iné) cca 630 000. Normálne mi to vychádza, že budem v strate - teda žiadny príjem (z 1,8mil mám povedzme len 30% rabat). teda daň z príjmu by bola 0. ako to ale ovplyvní tovar na sklade v hodnote 1,5mil?
ďakujem moc za vysvetlenie. keďže účtovníctvo neovládam, tak kladiem takéto otázky. vdaka za trpezlivosť.
liba2
21.03.07,10:03
ako moc vyššej? príklad: k 31.12. by som mal na sklade tovar za 1,5mil, keďže plánujem otvoriť v júni, tak povedzme, že obrat od júna do konca roka bude 1,8mil a náklady(mzdy, nájom, a iné) cca 630 000. Normálne mi to vychádza, že budem v strate - teda žiadny príjem (z 1,8mil mám povedzme len 30% rabat). teda daň z príjmu by bola 0. ako to ale ovplyvní tovar na sklade v hodnote 1,5mil?
ďakujem moc za vysvetlenie. keďže účtovníctvo neovládam, tak kladiem takéto otázky. vdaka za trpezlivosť.
Podľa údajov, ktoré si uviedol v príklade 30% rabat je asi 420 tis.Sk - to je výnos;
náklady 630 tis. Sk - rozdiel 210 tis. Sk strata
(plus zásoby tovaru k 31.12. za 1,5 mil Sk - neovplyvnia ani N ani V).
Lenže toto je len veľmi nahrubo vypočítané, lebo neuvádzaš za koľko Sk sa nakúpi krátkodobý majetok, či bude aj dlhodobý majetok a všeličo iné čo taká obchodná spoločnosť potrebuje alebo realizuje. Aj toto ovplyvní hosp. výsledok.
Dana K.
21.03.07,10:10
ako moc vyššej? príklad: k 31.12. by som mal na sklade tovar za 1,5mil, keďže plánujem otvoriť v júni, tak povedzme, že obrat od júna do konca roka bude 1,8mil a náklady(mzdy, nájom, a iné) cca 630 000. Normálne mi to vychádza, že budem v strate - teda žiadny príjem (z 1,8mil mám povedzme len 30% rabat). teda daň z príjmu by bola 0. ako to ale ovplyvní tovar na sklade v hodnote 1,5mil?
ďakujem moc za vysvetlenie. keďže účtovníctvo neovládam, tak kladiem takéto otázky. vdaka za trpezlivosť.

Ono v strate by si bol, keby ten nakúpený tovar bol aj komplet zaplatený. Tiež ti môže vyjsť plusový základ dane,ak ti ostanú ku koncu roka neuhradené faktúry.
liba2
21.03.07,10:29
Ono v strate by si bol, keby ten nakúpený tovar bol aj komplet zaplatený. Tiež ti môže vyjsť plusový základ dane,ak ti ostanú ku koncu roka neuhradené faktúry.

V PÚ na výsledok hospodárenia nevplývajú skutočnosti, či bolo za tovar zaplatené, alebo za faktúry a pod. ; len kurzové rozdiely môžu HV ovplyvniť.
Tu filozofujeme o tom, ako by to bolo v s.r.o. s hosp. výsledkom.
Bielčo
22.03.07,07:32
Podľa údajov, ktoré si uviedol v príklade 30% rabat je asi 420 tis.Sk - to je výnos;
náklady 630 tis. Sk - rozdiel 210 tis. Sk strata
(plus zásoby tovaru k 31.12. za 1,5 mil Sk - neovplyvnia ani N ani V).
Lenže toto je len veľmi nahrubo vypočítané, lebo neuvádzaš za koľko Sk sa nakúpi krátkodobý majetok, či bude aj dlhodobý majetok a všeličo iné čo taká obchodná spoločnosť potrebuje alebo realizuje. Aj toto ovplyvní hosp. výsledok.

no povedzme, že okrem tých mesačných nákladov 90 000 budem mať ešte vstupné náklady na zariadenie cca 500 000. je pravda, že ja tovar predám v decembri, no zaplatím zaň až v januári, t.z, že by som mohol mať nejaký zisk, ale keďže mám ešte aj tie náklady na zariadenie, tak toľko určite nezarobím, aby som bol v zisku.
ale hoci za faktúru fyzicky pošlem peniaze v januári, DUZP na nej bude decembrové. čo sa berie teda do úvahy? asi sa považuje za decembrovú,nie? a premietne sa do nákladov v tomto roku.
sumárne teda som pochopil, že to určite nie je tak, že ak mám zásoby za 1,5 mil, tak mi šupnú z toho 19% a to musím zaplatiť, že.
Dana K.
22.03.07,11:22
V PÚ na výsledok hospodárenia nevplývajú skutočnosti, či bolo za tovar zaplatené, alebo za faktúry a pod. ; len kurzové rozdiely môžu HV ovplyvniť.
Tu filozofujeme o tom, ako by to bolo v s.r.o. s hosp. výsledkom.

Ja som písala o jednoduchom účtovníctve. Autor chcel vedieť, aký je rozdiel medzi FO a s.r.o.
liba2
22.03.07,11:29
Ono v strate by si bol, keby ten nakúpený tovar bol aj komplet zaplatený. Tiež ti môže vyjsť plusový základ dane,ak ti ostanú ku koncu roka neuhradené faktúry.
Danka O.K., nepochopila som to hneď, :---
lebo v tej vete nie je ani JU ani PU - ale nič sa nestalo, hlavne že sme si to vysvetlili a nepomýlime zadávateľa otázky.:---
andreaS
28.03.07,04:14
vramci prepracovanosti a hlavne same PU mi to uz nemysli... chcem si len odobrit...

mam szco, zaobera sa opravami a predajom aut. Ku koncu roka kupil auto /tovar/, predal ho az v novom roku... davam ho normalne do VOZD? nevadi, ze je "na sklade"?