Steven111
19.03.07,10:33
ahojte poradaci, prosim vas pomozte: viem ze učtovne odpisy sú na mesiace ale napr. ked kupim stroj v hodnote 100000 v novembri nemusim učtovat uct. odpisy len na dva mesiace, mozem hned zaučtovat na cely rok však?? cize VC: 100000/4 t.j.:25000 dám na 551/082???, dakujem
martinius
19.03.07,10:02
Účtovné odpisy sú za 2mes.,nie za celý rok. To,že chceš,aby sa ti rovnali s maximálnymi nárokom na daňové odpisy,je tvoja vec,ak uznáš,že majetok podlieha v podmienkach tvojej účt.jednotke takému opotrebeniu. Áno,môžeš naúčtovať odpisy na konci roka, v podstate tým vyjadríš,že mes.účt.odpis za november je nula a za december 25tis. Za rok je to 25 tis,čo je zhodné s daňovými odpismi za daný rok.
mudroš
19.03.07,14:27
Účtovné odpisy sú za 2mes.,nie za celý rok. To,že chceš,aby sa ti rovnali s maximálnymi nárokom na daňové odpisy,je tvoja vec,ak uznáš,že majetok podlieha v podmienkach tvojej účt.jednotke takému opotrebeniu. Áno,môžeš naúčtovať odpisy na konci roka, v podstate tým vyjadríš,že mes.účt.odpis za november je nula a za december 25tis. Za rok je to 25 tis,čo je zhodné s daňovými odpismi za daný rok.
Súhlasím ale potom účtovná závierka nebude podávať pravdivý a verný obraz.
O odpisoch sa toho už veľa popísalo. Prečo by som firme znižoval zisk, keď daňovo sa mi uzná daňový odpis v plnej výške?
Čo sa týka účtovania, tak zákon o účtovníctve vyžaduje aby v hlavnej knihe boli obraty na všetkých účtoch minimálne za kalendárny mesiac. Z toho vyplýva, že aj účtovné odpisy sa musia účtovať mesačne.
martinius
20.03.07,07:28
Plán odpisov si určuje účt.jednotka sama,ak chce v jednom mesiaci účtovný odpis nula,tak to nula bude.Nevidím žiaden problém. Účtovný zápis s nulou účtovať - Môže sa,ale to je čistá formalita a nevidím dôvod,prečo by UZ nepodávala pravdivý a verný obraz :-)
Janiča
20.03.07,07:51
Treba si túto problematiku upraviť v Internej smernici tak, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým a je po probléme.
Janka P
20.03.07,07:57
Plán odpisov si určuje účt.jednotka sama,ak chce v jednom mesiaci účtovný odpis nula,tak to nula bude.Nevidím žiaden problém. Účtovný zápis s nulou účtovať - Môže sa,ale to je čistá formalita a nevidím dôvod,prečo by UZ nepodávala pravdivý a verný obraz :-)

Nuž ťažko je potom zdôvodniť verné zobrazenie stavu ak sa za dva mesiace používania v roku 2006 opotrebí rovnako ako za 12 mesiacov v roku 2007 ( samozrejme pri jeho plnom využití a pri zachovaní odpisov účtovné = daňové ).:rolleyes:
martinius
20.03.07,08:03
Nuž ťažko je potom zdôvodniť verné zobrazenie stavu ak sa za dva mesiace používania v roku 2006 opotrebí rovnako ako za 12 mesiacov v roku 2007 ( samozrejme pri jeho plnom využití a pri zachovaní odpisov účtovné = daňové ).:rolleyes:
Ale prosím vás,účtovníci....šup do reality. Jednoducho: tie 2 mes.ho viac využívam a čo?:-) Vidíte nejaký problém?V roku 2007 môžem mať iné zákazky a nebudem ho tak veľmi využívať:-) Ešte nejaké námietky?:-) Mám odpis.plán a bodka:-) Kto vám prikáže,aby boli účt. odpisy rovnomerné?Však ja môžem majetok využívať aj nerovnomerne:-)
Janka P
20.03.07,08:18
Ale prosím vás,účtovníci....šup do reality. Jednoducho: tie 2 mes.ho viac využívam a čo?:-) Vidíte nejaký problém?V roku 2007 môžem mať iné zákazky a nebudem ho tak veľmi využívať:-) Ešte nejaké námietky?:-) Mám odpis.plán a bodka:-) Kto vám prikáže,aby boli účt. odpisy rovnomerné?Však ja môžem majetok využívať aj nerovnomerne:-)

Žiadny ( problém ), len to preukázať tými zákazkami. :o
mudroš
20.03.07,14:13
Problém môže nastať napríklad vtedy, ak sa rozhodnete že účtovné odpisy budú 1,- Sk ale reálne opotrebenie bude 1 mil Sk. Vykážete zisk, požiadate o úver a nebudete ho môcť splácať.
Stanovenie odpisového plánu je odhad vedenia účtovnej jednotky. Má právo si ho stanoviť, ale aj zodpovednosť za vykázané výsledky.
Poznám prípady, keď podobné veci neboli problém kým sa spoločníci nerozhádali. A potom to začalo vadiť.
A čo keď oceňujete napríklad nedokončenú výrobu a hotové výrobky vlastnými nákladmi. Súčasťou ocenenia sú aj odpisy. Ak sú zlé, je zlé aj ich ocenenie. A to už môže byť skreslenie dane.
Ak vdenie úmyselne stanoví nereálne odpisy (samozrtejme by sa to muselo dokázať), je to nepravdivé vykazovanie údajov v účtovnej závierke a to už môže byť trestný čin.