Riky
19.03.07,11:53
Prosím Vás poradte mi. V daňovom priznaní FO B mi vyšiel preplatok na dani v sume 29 ,- a daňový bonus v sume 2 817.-Vyplnil som žiadosť o vrátenie daňového bonusu a žiadosť o vrátenie preplatku. Je správne, že som zaevidoval 29.- ako pohľadávku voči DÚ , pretože v XV. oddieli je napísané, že sa vypisuje, ak preplatok je viac než 100.-. Vráti mi daňový úrad aj tento vzniknutý preplatok?
Riky
19.03.07,11:03
Halóo, už to chcem dobojovať a chýba mi už len k tejto otázke odpoveď.
pongo
19.03.07,11:07
Daňový úrad nevráti preplatok 29,- Sk, ale dá sa následne započítať s inou daňovou povinnosťou. Treba však o tom informovať DÚ, resp. požiadať ich o započítanie preplatku na inú daňovú povinnosť.
evina
19.03.07,11:07
Halóo, už to chcem dobojovať a chýba mi už len k tejto otázke odpoveď.

Nie nevráti - zákon o správe daní a poplatkoch 511/92...§63

4ú Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, /t.j. započítanie dane/ správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk.
Riky
19.03.07,11:20
A s akou daň.povinnosťou sa môže započítať? DÚ by mi sám napísal kompenzáciu , sám od seba? Ešte teda mám otázku, ak evidujem v knihe pohľadávok pohľadávku v sume 29.-, ako ju potom odtiaľ dostanem?
pongo
19.03.07,11:28
Treba písomne požiadať DÚ o kompenzáciu napr. s nedoplatkom na DPH, cestnej dani, dani zo záv. činnosti... a pod. Sami kompenzáciu nepošlú, hoci už sa mi to stalo, ale to je skôr náhoda, že majú dosť času prezerať daňové nedoplatky a preplatky po jednotlivých subjektoch. Z knihy pohľadávok sa dostane v momente kompenzácie s inou daňou - interným zápisom uhradíš preplatok aj nedoplatok inej dane.
Riky
19.03.07,11:31
Treba písomne požiadať DÚ o kompenzáciu napr. s nedoplatkom na DPH, cestnej dani, dani zo záv. činnosti... a pod. Sami kompenzáciu nepošlú, hoci už sa mi to stalo, ale to je skôr náhoda, že majú dosť času prezerať daňové nedoplatky a preplatky po jednotlivých subjektoch. Z knihy pohľadávok sa dostane v momente kompenzácie s inou daňou - interným zápisom uhradíš preplatok aj nedoplatok inej dane.

Pongo, ďakujem. A čo v prípade, ak ju nebudem mať s čím započítať? Ako ju potom zlikvidujem ?
evina
19.03.07,11:35
Pongo, ďakujem. A čo v prípade, ak ju nebudem mať s čím započítať? Ako ju potom zlikvidujem ?

Tak máš smolu a 29 SK daruješ štátu. Zápočet dane vykoná DÚ, nemusíš žiadať, ak neplatíš inú daň , iba daň z príjmu FO musel by si čakať do budúceho roka, či si ju môžeš odpočítať od DP za rok 2007 a tak pokračuješ až do doby premlčania preplatku.
Môžeš sa aj rozhodnúť hneď a na riadku 29 uviesť nulu a neevidovať túto pohľadávku.

§63
2/ Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku inej dane. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku inej dane sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku
pongo
19.03.07,11:43
Len ak by si štátu neplatil žiadne dane, a to sa mi zdá dosť nereálne.