zaneta123
19.03.07,12:13
Ahojte poraďáci.

Prosím vás vie mi niekto poradiť ako sa účtuje.
Majiteľ kúpil nákladný automobil formou leasingu. Ale peniaze mu požičala banka. V jednom autobazare, bol taká možnosť. Ako, že formou pôžičky a nie leasingu. Vôbec tomu nerozumiem. Vie mi niekto poradiť. Prišla mi faktúra o zaplatení akontácie ale medzi autobazárom a našou firmou? Ako je to s uplatnením DPH v takomto prípade.
slavuska
19.03.07,13:10
No mala by si vediet ci to bola pozicka alebo leasing. Alebo akontacia bola vyplatena na pozicku a zvysok na leasing. Su dve rozne veci. Treba poriadne pozriet zmluvy. V sucasnoti je velmi bezne ze auta sa kupuju na pozicku, na tzv. autouver. ide vlastne o uver, a splaca sa postupne, ale vlastnicke pravo k autu je hned pri jeho prevzati, kdezto pri leasingu, je vlastnictvo az po splateni leasingu.. a v tomto je asi zakladny rozdiel medzi uverom a leasingom.
zaneta123
20.03.07,14:09
Mne zatiaľ prišla len faktúra a tú nám poslal autobazár. Je to úver. Ako sa to potom účtuje? Ako je to s DPH?
Sany
20.03.07,14:17
automobil zaúčtuješ cez obstaranie do majetku, ak je to nákladný automobil, uplatníš si DPH podľa faktúry. Faktúra bude asi uhradená z úveru....Potom si zaúčtuješ záväzok - úver.
bobotova
23.03.07,20:43
Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.
Zoltán Kovács
23.03.07,20:48
Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.


Auto sa zaradi do majetku. istina sa rozpúšťa cez odpisy. Finančná služba (teda navýšenie), PZP, havarijene (ak sú zahrnuté do splátok) sa zúčtovávajú do réžie priebežne. Ak nie je platiteľom dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) tak aj to.
Tweety
23.03.07,20:52
Dobrý večer, tiež mám podobný prípad. Podnikateľ kúpil auto cez Cacleasing, po zaplatení 40% akontácie mu prišiel spátkový kalendá na 48 mesiacov, kde spláca istinu a úroky, ale v Technickom preukaze je ako majiteľ vedený CAC leasing. spoločnosť a firma len ako užívateľ, a to ma trochu mýli, či to nemám odpisovať cez časový odpis ako leasing, alebo odpisujem ako vlastný majetok? Prosím poraďte, ďakujem.
To zapísanie v TP je OK, majiteĺom je lízingová spoločnosť až do konca lízingu, až pri zaplatení ZC predmetu lízingu sa stávate majiteľom. Automobil je potrebné zaradiť do majetku a odpisovať 48 mesiacov.
Zoltán Kovács
23.03.07,21:03
042/474 OC bez navyšenia podľa LZ
022/042 zaradenie auta
474/221 resp. 211 akontácia

474/221 splátka istiny
343 dph - ak je platiteľom
568 562 splátka úroku
568 splátka PZP - ak je súčasťou splátky
568 splátka hav.poistenie - ak je súčasťou splátky

551/082 odpisy

Ďakujem za opravu Tweety
Tweety
23.03.07,21:04
042/474 OC bez navyšenia podľa LZ
022/042 zaradenie auta
474/221 resp. 211 akontácia

474/221 splátka istiny
343 dph - ak je platiteľom
568 splátka úroku
568 splátka PZP - ak je súčasťou splátky
568 splátka hav.poistenie - ak je súčasťou splátky

551/082 odpisy
Splátka úroku je účet 562.:)