rodof
22.01.05,18:12
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?
Zuzka
22.01.05,18:00
rodof
22.01.05,18:20
dakujem, .....takze konecny vysledok nam nie je znamy...Hm
dara
22.01.05,18:40
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?


Zákonné poistenie za rok 2005 zaplatené v roku 2004 je nákladom roku 2004. V JU sa časovo rozlišuje len nájomné, prípadne leasing / t.j. tiež nájomné/.
Zdravím
zuzanak
22.01.05,19:12
Súhlasím s Darou, poistné na rok 2005 zaplatené v roku 2004 v JU je nákladom
roku 2004, podobne ako predplatné na časopisy a pod. Táto platba sa následne
už predsa nezúčtováva a preto by sa mala zahrnúť do daňových výdavkov v deň
uskutočnenia účtovného prípadu
saman
23.01.05,11:09
Ahojte, ja k tomu len tolko, ze som sa bola radit na Danovom urade prave ohladom casoveho rozlisenia preddavkov v jednoduchom uctovnictve a jedine k comu som dospela bolo... ze teta mi podakovala, ze som ju informovala o novinke, ktoru si v zakone platnom od 1.1.2004 este nevsimla. Ale v jednom nemenovanom danovom mesacniku pisali, ze vraj k tomu ma vyjst usmernenie vo financnom spravodajcovi... tak teda cakajme do 2/05 a budeme mudrejsi:).
Luckasari
23.01.05,17:05
tak presne, ja som tiež čítala o tom usmernení, takže čakajme čakajme, hádam to v tom februári stihnú vydať, aby sme nervózne nečakali až do marca
koalko
24.01.05,18:40
Ja som napísala do poradne "Poradca podnikateľa" p.Melišová -odd.poradenstva mi písomne odpovedala citovaním zákona § 17 odst.12 písm.b) na moju konkrétnu otázku poistné na dobu od 31.3.04 do 31.3.05 je výdavkom r.2004 pretože dodanie nastalo už v zdaňovacom obd.r.2004 a na predplatné časopisov napr.PP podľa tohto ustanovenia nie je to výdavkom r.2004 nakoľko plnenie nastana až vr.2005. Aj keď to nie je celkom tak, lebo plnenie takisto nastane už v r.2004. Takže robme každý podľa vlastného uváženia.
Mickya
25.01.05,07:37
Koalko, prosím, prosím, prosím nemohol by si to, čo Ti napísala p. Melišová zoskenovať a vycapiť sem? Al. poslať cez súkromnú správu? Prosím. Ja mám celý rok len také faktúry (pár tisícov faktúr), kde je uvedený presný dátum + prelínajú sa mi roky (fakturujeme preddavkovo). A neviem, čo s tým. Žalúdok a nervy mám v ...... Už mám pocit, že skončím v nemocnici... od tých nervov.
Ďakujem
Viera
26.01.05,05:51
V zákone to nie je jasne napísané, preto by behom februára malo vyjsť nejaké usmernenie ohľadne týchto preddavkových platieb. Ak by sme mali presúvať všetky problematické zaplatené výdavky z roku 2004 do roku 2005, potom je otázne, načo nám je jednoduché účtovníctvo, keď ho na konci roka musíme prerábať podľa princípov podvojného...
saman
30.01.05,07:42
Suhlas s Vierou. Myslim, ze to dopadne tak, ze v tom usmerneni bude napisane ze ide skutocne len o preddavky 2004 na ktore pride zuctovacia faktura v r. 2005 a nie poistne, pausaly na MT platene vopred a pod.

Ja som tiez ohladom tejto temy pisala do PP a odpisali mi nasledovne:
- Predplatné na časopisy na rok 2005
Zaplatenie predplatného v roku 2004 na časopisy dodávané v roku 2005 budú daňovým výdavkom až v roku 2005. Uvedené sa vykoná cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku ako posledné zápisy s vplyvom na úpravu základu dane tak, že sa z výdavkov vylúčia. Inak je možné už hneď pri úhrade zaúčtovať preddavok roku 2004 ako nedaňový výdavok. Výsledok bude daňovo rovnako správny.
- Zaplatené poistné v roku 2004 na rok 2005 za motorové vozidla v obchodnom majetku nie je platenie preddavku. Ide o bežnú platbu v termíne určenom zákonom. V jednoduchom účtovníctve účtovná jednotka zaúčtuje platbu poistného na základe výpisu z účtu alebo pokladničného dokladu ako výdavok z pokladnice alebo z účtu cez knihu pokladnice alebo knihu účtu. V peňažnom denníku bude účtovať túto finančnú operáciu ako daňový výdavok ovplyvňujúci základ dane zdaňovacieho obdobia roku 2004. V tomto prípade nejde o platenie preddavku, ktorý by musela účtovná jednotka považovať za platbu vopred na dodanie služby v inom zdaňovacom období a z toho dôvodu nebude upravovať základ dane z príjmov za rok 2004 podľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Pri platbe zákonného alebo havarijného poistného sa neočakáva recipročné plnenie.
- Mesačný paušál za internet platený vopred
Faktúru od mobilných operátorov na mesačný paušál za internet účtovaný ako platba vopred v decembri roku 2004 na mesiac január 2005 účtovná jednotka zaúčtuje ako nedaňový výdavok roku 2004. Ide o preddavok na plnenie služieb internetu pre mesiac január roku 2005. Platba paušálu ročne napr. od septembra 2004 do septembra 2005 je platba vrátane preddavku na rok 2005, a preto je potrebné takúto platbu časovo rozlíšiť. Ročný paušál rovnomerne podeliť mesiacmi, počas ktorých sa budú prijímať služby internetu v roku 2004 a v roku 2005.
- Platené nájomné vopred
Časové rozlíšenie nájomného v prípade podvojného účtovníctva vyplýva aj z postupov účtovania. U jednoduchého účtovníctva nastala legislatívna medzera, pretože takáto účtovná jednotka, ak vypláca nájomné právnickej osobe, potom nemusí časovo rozlišovať nájomné prislúchajúce len na zdaňovacie obdobie. Vyplýva to z § 19 ods. 4. V tomto ustanovení sa povinnosť časovo rozlíšiť nájomné do daňových výdavkov ukladá pri platbách len fyzickým osobám. Zrejme sa necielene dostala do legislatívy táto nejednoznačná a nerovnaká metóda prístupu k daňovým výdavkom za nájomné, kedy by si fyzická osoba v jednoduchom účtovníctve, ak vypláca nájomné právnickej osobe, mohla v daňových výdavkoch uplatniť zaplatené nájomné aj na viac rokov vopred. V týchto prípadoch by bolo dôležité, ako je uzatvorená nájomná zmluva a s akými splatnosťami splátok, resp. či nejde o platenie preddavkových nájomných splátok. Vtedy by sa mohli daňové výdavky fyzickej osoby v jednoduchom účtovníctve s platbami právnickej osobe dvojako posudzovať.
A) ako záloha na nájomné vopred podľa § 17 ods. 12 písm. b) a vtedy daňový výdavok sa bude uplatňovať podľa kalendárnych mesiacov ako bude zaplatené nájomné plynúť. Zmluvne by muselo byť zrejmé, že ide o preddavok na nájomné. Napríklad dojednané vopred platby na roky 2004, 2005, 2006,
B) ako bežná platba v zdaňovacom období, kedy je splatné nájomné na nasledujúci mesiac, ktorý pripadá na nové zdaňovacie obdobie. Napríklad zmluvne dojednané splatné nájomné zaplatené právnickej osobe v decembri roku 2004, ale týkajúce sa napríklad prvého štvrťroka 2005. Tento prípad by sa týkal daňového výdavku roku 2004.

Platby nájomného vyplácané fyzickej osobe sú jednoznačným výdavkom po zaplatení a vždy aj časovo prislúchajúce na príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 19 ods. 4 tým, že sa upraví základ dane.

Inak mam podane ziadosti k tejto teme na MFSR aj na UDR a zatial stale nic. Ked nieco pride urcite hned napisem:))).
saman
31.01.05,18:10
Toto som dnes k tomu nasla:
http://www.enoviny.sk/en/clanok.asp?id=2746&d=ZI&login=[[login]]&wa=W0504EZI01

Je tam v skratke: zakonna poistka zaplatena v 12/04 za r. 2005 je danovym vydavkom roku 2004.
saman
01.02.05,08:37
Si tu pisem sama pre seba:).
Keby to este niekoho zaujimalo tak som volala na DR SR do BB a povedali, ze tiez celkom nevedia a cakaju na usmernenie z MF SR (ktore btw. asi nebude - aj tam som volala:)).
Takze podla info z DR SR z BB sa do danovych vydavkov 2004 mozu zahrnut:
- platby havarijneho a zakonneho poistneho na r. 2005
- platby za spotrebu EE, plyn, voda a pod. na r. 2005
Do danovych vydavkov sa nemozu zahrnut:
- platby za odb.literatutu alebo casopisy, ktore budu donane v r. 2005 (klasicke casove rozlisenie ako v podvojnom uctovnictve).
Nike
01.02.05,08:59
saman, vďaka za info, čítame to mnohí. A asi všetci čakáme, že si DR urobí jasno, lebo ja mám tiež jednu otázku na DR a nevedia čo s tým.

Prijaté nájomné v JU v 12/04 na IQ05.?
Mickya
01.02.05,09:05
Díky Šaman za info, dnes som ešte nestihla prelúskať všetky príspevky od včera - od 16:00 - preto žiadna reakcia.
Čo sa týka preddavkov, to je v mojom prípade problém č. 1.
Je však zaujímavé, že v JÚPP 10/2004 bolo časovo rozlíšené aj poistné.
Tak asi treba naozaj čakať na usmernenie z MF.
saman
01.02.05,09:23
saman, vďaka za info, čítame to mnohí. A asi všetci čakáme, že si DR urobí jasno, lebo ja mám tiež jednu otázku na DR a nevedia čo s tým.

Prijaté nájomné v JU v 12/04 na IQ05.?
Tiez mam ten problem.... ze v zmluve je ze sa plati najomne v beznom mesiaci na nasledujuci mesiac!
Ja by som povedala je to tak dohodnute (nie je to preddavok)! Preddavok by to bol, keby som vzala najomne dopredu na 3 roky!!!
Ale tym, ze sa platia platby v beznom mesiaci na mesiac dopredu vlastne aj tak ked to spocitam za rok, tak zdanim sumu najmu za rok a nie viac!
Nike
01.02.05,09:35
No, navrhujem počkať, lebo netuším v čom má DR problém.
alica
02.02.05,07:32
Podla neoficialneho stanoviska MF sa predplatne na casopisy nepovazuje za preddavok a zauctuje v den uskutocnenia uctovneho pripadu. V utorok 8.2. je prednaska Ing. Faiglovej z MF, urcite sa jej na to opytam, a napisem ako postupovat.
saman
03.02.05,09:21
Si zlata ali:).
Ja som okolo toho este tiez zistovala.
Predplatne za casopisy na r. 2005 je danovy vydavok 2004 - to mi tiez potvrdili.
Co sa tyka najomneho plateneho vopred napr. v 12/04 za I.Q.05 tam tiez povedali, ze ok, je to v zmluve dohodnute ze sa to proste plati dopredu, takze tiez je to vydavok 2004 s tym, ze keby to najomne bolo platene napr. na 2-3 roky dopredu potom to treba casovo rozlisovat.
A co je najlepsie - usmernenie vo financnom spravodajcovi vraj nebude!!!
Mickya
03.02.05,09:39
Ali a Šaman, ďakujem, ďakujem, ďakujem za tieto informácie. Pretože len čakám a čakám a nemôžem sa pohnúť. Ale aspoň sa viem ďalej pohnúť s tými časopismi - ale čokeď je to len 1 fa. Tých ďalších problémových je o dosť viacej.
suzuka
03.02.05,15:16
Si zlata ali:).
Ja som okolo toho este tiez zistovala.
Predplatne za casopisy na r. 2005 je danovy vydavok 2004 - to mi tiez potvrdili.
A co je najlepsie - usmernenie vo financnom spravodajcovi vraj nebude!!!
Ja som tiez ohladom tejto temy pisala do PP a odpisali mi nasledovne: - Predplatné na časopisy na rok 2005
Zaplatenie predplatného v roku 2004 na časopisy dodávané v roku 2005 budú daňovým výdavkom až v roku 2005.
Takze ja som z tohoto vedla. Usmernenie nebude a ked sa veci zistuju, tak nam podaju dve protichodne riesenia. Na Slovensku je to tak.
Ja mam s tym problem z opacnej stranky. Fakturujeme prezentaciu na webe. Mame dve formy platenia - mesacnu a rocnu. Ak zaplatia na cely rok, davame im dva mesiace zadarmo. Vcera som pracne prerabala vsetky rocne prijmy na rok 2004 a 2005. Teraz to vyzera tak, ze to bolo zbytocne. Ked to zaplatili v roku 2004, tak je to cele zdanitelny prijem v roku 2004. Mam pravdu?
saman
03.02.05,18:11
Suzuka, pisem tie prispevky podla toho ake odpovede dostavam z DR SR alebo MF SR. Fakt neviem preco su protichodne....!!!
Ak je to zavazna suma, o ktorej rozhodujes ci ju zdanis v r. 2004 alebo nie tlac na danovy urad kvoli stanovisku. Nikto z nas Ti momentalne neda jednoznacnu odpoved s ktorou sa budes moct hajit pred danovym uradom!!!
suzuka
03.02.05,20:54
Suzuka, pisem tie prispevky podla toho ake odpovede dostavam z DR SR alebo MF SR. Fakt neviem preco su protichodne....!!!
Ak je to zavazna suma, o ktorej rozhodujes ci ju zdanis v r. 2004 alebo nie tlac na danovy urad kvoli stanovisku. Nikto z nas Ti momentalne neda jednoznacnu odpoved s ktorou sa budes moct hajit pred danovym uradom!!!
Saman neber to osobne. Ja som tym len chcela poukazat na neschopnost nasich zakonodarcov a na to, ze nam riadne stazuju zivot. Oni, nie Ty. Ja si Tvoje prispevky vazim. Dakujem za odpoved. Zajtra ide sestra na danovy "s prosikom". Potom dam vediet ako to dopadlo.
saman
04.02.05,09:22
Dosla mi odpoved na dotaz ohladom objasnenia § 17 ods. 12 b) z DR SR v Bratislave - tu je podstata:
"V súlade s ustanovením § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov u vyššie uvedeného daňovníka je súčasťou základu dane poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
V konkrétnych prípadoch je potrebné rozlišovať platený alebo prijatý preddavok charakteru zálohy, ktorý podlieha zúčtovaniu na základe dohodnutých zmluvných podmienok, od platby napríklad havarijného poistenia, predplatného novín a časopisov, diaľničnej nálepky a pod. .
Dávame Vám do pozornosti informáciu, že Ministerstvo financií zaujme k uvedenej problematike stanovisko a preto Vám odporúčame sledovať internetovú stránku MF SR www.finance.gov.sk alebo stránku DR SR B. Bystrica www.drsr.sk."
Mickya
04.02.05,09:38
Ďakujeme za informáciu. No ale už by sa naozaj mohli rozhýbať, veď už je 4.2.2005. Už to vidím, to sa ešte bude opravovať...
eterna
05.02.05,18:46
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?
V JU ZAKONNE POISTENIE AUTA ZAPLATENE V ROKU 2004 NA ROK 2005 POVAZUJEME ZA VYDAVOK V ROKU 2004
poruba
07.02.05,08:54
JU robím už 11 rokov. Ešte kedysi bolo naozaj jednoduché, teraz som z neho na "prášky" a mám pocit, že čím ďalej tým viac som z neho debil. V tomto štáte musí byť všetko komplikované - asi aby sme sa nenudili. (A PU už nebudem ani komentovať) Už si nadávam, prečo som sa radšej nevyučila za krajčírku, alebo predavačku, tá ekonomická ma raz privedie do hrobu...
saman
07.02.05,15:09
Hm, obcas mam podobny pocit...., ze vysledky mojej prace skoncia bud v skartovacke alebo v archive:))). Ale na druhej strane ma to stale bavi:))). Treba toto stresove obdobie co najskor a najjednoduchsie prekonat:))).
Mickya
09.02.05,07:41
Tak, čo sa týka časového rozlíšenia, mám takéto info:
časovo sa nerozlišuje plyn, voda, elektrika, poistné a ani časopisy.
Ak začnem poskytovať službu napr. od 20.12.2004 do 19.12.2005 a platba bola ešte v roku 2004, tak je to výdavok roku 2004, pretože službu som už začala priebežne poskytovať v minulom roku.
Čo sa týka tohto § 17 ods. 12 b) - sú tam 2 dôležité body, podľa ktorých určujem, či časovo budem alebo nebudem rozlišovať - či bude vyúčtovanie a či službu poskytujem priebežne (to sú hlavné dôvody, či časovo rozlišujem platbu alebo nie)
Ak by bolo vyúčtovanie, tak časovo rozlišujem, ak vyúčtovanie nerobím, časovo nerozlišujem

Čo sa týka §19 ods 4, tak nájomné, ak platíme nájomné právnickej osobe, časovo výdavok nájomného nerozlišujem!!! Je to výdavok stále vtedy, kedy mi vznikol.
Ak platím fyz. osobe, časovo sa rozlišuje!!!

To sú posledné info a mali by takto zotrvať stále. Hovorila som s pani z DÚ, ktorá tomu rozumie a hlavne ma neposielala za daňovým poradcom a bola so mnou ochotná komunikovať.
alica
09.02.05,08:28
Včera som bola na školení u Ing. Faiglovej z MF SR. Čo sa týka poistného, voda, plyn, elektrina - výdavok r. 2004 /kedy bol zaplatený/- nie sú považované za preddavky a vyúčtovanie je vlastne spresnením dodávky.
Pýtala som sa čo s predplatným na časopisy pre rok 2005 odpoveď: že "môže povedať len svoj osobný názor, že je to výdavok r. 2004", metodické usmernenie z MF možno bude, možno nie.
Nájomné zaplatené fyzickej osobe sa časovo rozlišuje, aj keď - ak konkrétna zmluva nehovorí o preddavkoch na nájomné /alebo o zálohe na nájomné/ je tu možnosť zahrnúť to do výdavkov v roku, kedy bolo zaplatené.
Takže milí poraďací, múdrejšia po školení nie som.
Mickya
09.02.05,09:01
Text - čo sa týka § 19 ods. 4 som upravila, pri tej rýchlosti som prehodila FO a PO - bola tam chyba ( posledný môj príspevok) - už je to opravené.
Yvvetta
09.02.05,09:28
Neviete mi poradiť ? Ide o JU.
V roku 2004 sme uzavreli zmluvu o poskytnutí reklamného priestoru na istom podujatí. Teda nám poskytli reklamný priestor a naše logo firmy bude na tomto podujatí zobrazené.
V zmluve je dohodnuté, že časť uhradíme ešte v r. 2004 a konečné vyúčtovanie bude v roku 2005.
Dodávateľ nám v r. 2004 vystavil zálohovú fa, kde je presne uvedené, že je to záloha na podujatie, ktoré sa uskutoční v r. 2005.
Zálohovú fa sme aj uhradili v r. 2004.

Dúfam, že takáto záloha bude výdavkom až v r. 2005, pretože tak som to aj posudzovala. V roku 2004 vôbec nepotrebujem tento výdavok.

Čo si myslíte ?
Mickya
09.02.05,11:08
Podľa toho čo píšeš, tak je to podľa mňa naozaj výdavok roku 2005. Ale radšej si zavolaj na daňový úrad a potvrď si to. Nechcem Ti zle poradiť. Tiež som ešte dosť opratrná, čo sa týka preddavkov.
petra:-)
09.02.05,11:53
autor citátu Mickya: " Čo sa týka tohto § 17 ods. 12 b) - sú tam 2 dôležité body, podľa ktorých určujem, či časovo budem alebo nebudem rozlišovať - či bude vyúčtovanie a či službu poskytujem priebežne (to sú hlavné dôvody, či časovo rozlišujem platbu alebo nie)
Ak by bolo vyúčtovanie, tak časovo rozlišujem, ak vyúčtovanie nerobím, časovo nerozlišujem."

Tak teraz som na vážkach pri paušáli za mobil, (24.12.04-23.01.05) - k tomu ešte príde vyúčtovanie, ale na druhej strane služba sa začala poskytovať v 2004. Tak rozlíšiť alebo nie? Ja myslím, že nie.
A tiež sme mali fa za registráciu domény a web hosting na obdobie 8/04-8/2005 - tiež nerozlišujem. Je to prosím Vás takto dobre?
Mickya
09.02.05,12:10
Doménu a webhosting nerozlišuješ časovo (my máme také služby). Za to myslím vyúčtovanie nepríde. Čo sa týka mobilu, tak som sa práve pozrela do FA a v mojich faktúrach oba operátori vystavujú fa tak, že obdobie už začalo trvať skôr ako vystavili faktúru.
Čiže ak fa je vystavené napr. 20.dec. 2004 + zaplatili ste ju v roku 2004 a obdobie na fa je od napr. od 17. dec. do 16. januára, tak je výdavkom roku 2004.
To je môj názor - tak som tomu ja porozumela, ale tiež si radšej zavolaj na DÚ. Neviem totiž či musia byť obe podmienky naraz splnené alebo stačí len jedna. Pretože pani sa ma hneď spýtala na aké konkrétne služby sa pýtam.
Je pravda, že konkrétne na telefón som sa zabudla spýtať. Zavolám tam a zistím, či sa to týka aj telefónu.
saman
09.02.05,14:48
Dakujem vsetkym za prispevky, vidim ze ste sikovni a pohli ste sa dalej:))).
Casovo rozlisovat pausaly na mobily je podla mna nie celkom v sulade s kostolnym poriadkom. Podla mna je to nieco ako platba za elektrinu, plati sa suma vopred a potom pride vyuctovanie. O tom su aj mobily, takze ak mam na fakture za 19.11-18.12.04 uradenej v r. 2004 aj pausal za obdoibe 19.12.04-18.1.05 nechavam to v danovych vydavkoch roku 2004.
Nike
09.02.05,15:18
Mám pre všetkých jedno veľmi zaujímavé vyjadrenie MFSR. " Preddavky podľa § 17 ods.12 ZDP sú len tie platby, pri ktorých očakávame vyúčtovanie, okrem opakovaných plnení." t.j. elektrina, plyn, predplatné, poistky a pod.
saman
09.02.05,15:25
:) dost dobre. Mas to pisomne alebo ti to povedala nejaka teta do telefonu?
Nike
09.02.05,17:38
:) dost dobre. Mas to pisomne alebo ti to povedala nejaka teta do telefonu?Mám to písomne.
saman
09.02.05,18:09
tymi opakovanymi plneniami myslia: elektrina, plyn, predplatné, poistky a pod.?
Nike
09.02.05,18:16
tymi opakovanymi plneniami myslia: elektrina, plyn, predplatné, poistky a pod.?Iba cituješ prísp.37, alebo žartuješ.
rene
09.02.05,20:00
Mám pre všetkých jedno veľmi zaujímavé vyjadrenie MFSR. " Preddavky podľa § 17 ods.12 ZDP sú len tie platby, pri ktorých očakávame vyúčtovanie, okrem opakovaných plnení." t.j. elektrina, plyn, predplatné, poistky a pod. Dúfajme, že takéto jednoduché vyjadrenie výjde aj vo Finančnom spravodajcovi.
A to čo najskôr, aby sme to mali čierne na bielom.
Mickya
10.02.05,05:48
Tak som opäť volala a zistila som, že telefón sa časovo nerozlišuje!!!
petra:-)
10.02.05,06:03
Mickya, ďakujem, že si napísala. Myslela som si to, ale keď to mám potvrdené je mi lepšie :p :D
accad
10.02.05,06:53
Mám to písomne.Dala by sa táto písomná odpoveď dostať na PORADu?
saman
10.02.05,07:07
Iba cituješ prísp.37, alebo žartuješ.
Nezartujem, pytam sa uplne vazne.... ze ci to su opakovane plnenie, tak mi to vyplynulo z toho co si zapisala, ze ti poslali z MF SR. Asi som to nepochopila?
saman
10.02.05,07:12
Tak som opäť volala a zistila som, že telefón sa časovo nerozlišuje!!!
Ale ked je ten pausal na mobil plateny za obdobie 19.12.04-18.1.05 vo fakture za 19.11.-18.12.05 tak to snad nebudeme casovo rozlisovat? Ved cast tej sluzby sa poskytla uz v r. 2004. Je pravda ze podlieha vyuctovaniu. Ale potom aj faktury za zalohy EE a plyn ktore su z prelomoveho obdobia 12/04-1/05 by sa mali casovo rozlisit, podla mna je v tom ta ista logika!
Mickya
10.02.05,07:32
Myslela som si, že sa telefón časovo nerozlišuje, ale nechcela som z fleku napísať, lebo je to zatiaľ dosť čerstvá info.
saman
10.02.05,09:52
VOLALA SOM OPAT NA UDR B.BYSTRICA:
1. potvrdili ze vyjde usmernenie (aj ked mam info z MF SR ze nic nevyjde)
2. zalohove platby na elektrinu, pausaly na mobilne telefony, casopisy na r. 2005, poistky na r. 2005 sa casovo NEROZLISUJU
3. casovo sa rozlisuju preddavky pri ktorych dojde ku konecnemu zuctovaniu (vyuctovaniu). Ide hlavne o pripady jasnych zaloh poskytnutych v r. 2004, ktorych vyuctovanie bude v r. 2005. V minulosti sa vo velkom poskytovali zalohy hlavne za sluzby, ktore sa v dalsom roku vratili (presun danovej povinnosti) - tomuto chcel zakonodarca predist uvedenym ustanovenim!
alica
10.02.05,13:02
VOLALA SOM OPAT NA UDR B.BYSTRICA:
1. potvrdili ze vyjde usmernenie (aj ked mam info z MF SR ze nic nevyjde)
2. zalohove platby na elektrinu, pausaly na mobilne telefony, casopisy na r. 2005, poistky na r. 2005 sa casovo NEROZLISUJU
3. casovo sa rozlisuju preddavky pri ktorych dojde ku konecnemu zuctovaniu (vyuctovaniu). Ide hlavne o pripady jasnych zaloh poskytnutych v r. 2004, ktorych vyuctovanie bude v r. 2005. V minulosti sa vo velkom poskytovali zalohy hlavne za sluzby, ktore sa v dalsom roku vratili (presun danovej povinnosti) - tomuto chcel zakonodarca predist uvedenym ustanovenim!
Saman , vidim ze si sa telefonicky dozvedela viac ako ja na celodennom skoleni.
Vdaka za pomoc.
saman
10.02.05,13:32
Veduca ja uz sa nekaslem, volam, pisem, faxujem....:)))
Nike
10.02.05,18:28
Nezartujem, pytam sa uplne vazne.... ze ci to su opakovane plnenie, tak mi to vyplynulo z toho co si zapisala, ze ti poslali z MF SR. Asi som to nepochopila?saman, si "neveriaci Tomáš". Ale som rada, že všetci daňováci
majú (zatiaľ) jednu verziu výkladu.
saman
12.02.05,19:19
Prave som objavila v DUPP 3-4/2005 komentar zakona o dani z prijmu a k nasmu casovemu rozliseniu v JU pisu zaujimave veci. V podstate je to o tom istom ako sme sa uz zhruba ujednotili v predchadzajucich prispevkoch. Koho to velmi trapi odporucam precitat robili ten komentar ludia z MF SR.
Co ma zaujalo je NAJOMNE (pisu tam ze je to sporne:)):
1. fyzicke osoby uctujuce v JU ktore platia najomne fyzickej osobe postupuju podla § 19 ods. 4 pokial ide o danove vydavky.
2. fyzicke osoby uctujuce v JU ktore platia najomne pravnickej osobe postupuju "podla principov pre JU, resp. sa bude respektovat toto uctovnictvo a zaplatene najomne sa nebude casovo rozlisovat. V tomto pripade vsak je potrebne vychadzat z uzatvorenej najomnej zmluvy. Ak v najomnej zmluve bude dohodnute, ze najom sa plati napr. stvrtrocne, ktore je splatne vzdy tri dni pred skoncenim predchadzajuceho stvrtroka, potom ak danovnik zaplati pravnickej osobe napr. v decemberi 2005 na cely kalendarny rok 2006 vopred, toto bude v danovych vydavkoch uhradene najomne, t.j. na cely rok."

Neviem ako vy, ale ja som ten zaver bodu 2. celkom nepochopila. Pochopila by som to, ak by tam napisali ze platba za I.Q.06 zaplatena v 12/05 je danovym vydavkom r.2005 (lebo podla zmluvy je splatne najomne v r. 2005 na I.Q.06) a zvysna cast II.-IV.Q.06 sa casovo rozlisi a danovo uzna v r. 2006 (lebo to bol preddavok - lebo splatka najomneho je v zmluve dohodnuta inak).
Aky je vas nazor?
Nike
14.02.05,14:12
Je niečo divné na platbách nájomného. Tiež som dala podobný dotaz na DR a prišla mi odpoveď tiež v takom duchu ako píše saman.

Nájomné FO platí FO= časovo rozlíšiť § 19/4

Nájomné FO platí PO = ide do výdavkov po zaplatení.
Yvvetta
23.02.05,08:37
Neviete je niečo nové ohľadom časového rozlíšenia V JÚ.

Nenašla som nové usmernenie na tento problém.
alica
23.02.05,09:15
Neviete je niečo nové ohľadom časového rozlíšenia V JÚ.

Nenašla som nové usmernenie na tento problém.Zatiaľ nič nevyšlo, tiež to každý deň "kontrolujem"
Mickya
23.02.05,10:39
V DÚPP 3-4/2005 je v to v komentári celkom pekne popísané, ale tiež tam spomenuli, že MF žiadne usmernenie nevydalo a tak len píšu, čo autor tým asi myslel.
zuso
23.02.05,10:53
Ja len pre istotu. Keď mám nájom garáže od 3/2004 do 12/2005, a zaplatím celú sumu v 2/2005, časovo to rozlišujem. Platí u nájmu to isté po zaplatení pozadu?
Ešte upravím, že platím dôchodcovi.
saman
24.02.05,14:01
Zuso, ak platis najom fyzickej osobe v zmysle § 19 ods. 4 sa tento najom povazuje za danovo uznany az po zaplateni. Avsak "zaplatene najomne FO za prislusne zdanovacie obdobie sa uzna najviac do vysky casovo rozlisenej sumy prisluchajucej na zdanovacie obdobie".
Z tvojho pripadu mi vyplyva, ze v r. 2004 si danovnik nemoze uznat do vydavkov najom za 3-12/04 pretoze nebol zaplateny, ale nemoze si ho uznat ani v r. 2005 pretoze sa to netyka toho z danovacieho obdobia:).
Zaujimava situacia... odporucam podat ziadost na Danove riaditelstvo.
Mickya
25.02.05,05:58
Ako je to v prípade, ak zákazník nám zaplatí za elektronické služby od 25.2.2005-24.2.2015 - čiže na 10 rokov? Neviem čo s tým spraviť. Asi to časovo nerozlišujem, či áno? Ďakujem
zuso
25.02.05,08:11
Saman ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Tak to ja radšej prerobím nájomnú zmluvu. Vlastne z toho nebolo nič pravdivé, boli to len špekulácie. Takže ďakujem za ujasnenie mojej situácie.
saman
25.02.05,09:38
Ako je to v prípade, ak zákazník nám zaplatí za elektronické služby od 25.2.2005-24.2.2015 - čiže na 10 rokov? Neviem čo s tým spraviť. Asi to časovo nerozlišujem, či áno? Ďakujem
Mickya, vieme ze to zakon jasne neriesi. Ak mas takych pripadov vela a su to vysoke sumy poziadaj danovy urad o jasne stanovisko... nech sa k tomu vyjadria...! Pripadne, ako poznam danove urady napisu vseobecnu citaciu zakona a priame riesenie problemu ziadne. Oslovte teda danoveho poradcu... snad to nebude tolko stat a mate to cierne na bielom a ked bude pokuta bude ju hradit danovy poradca! Alebo teda ked do toho nechcete investovat peniaze zdan to cele v r. 2004 - nech poskodite seba a nie stat!.
Yvvetta
02.03.05,10:19
Čo budete časovo rozlíšovať v JÚ ?

Iba zálohové platby, ktoré boli v r. 2004 vyplatené, ale služba, dodanie tovaru sa uskutoční až v r. 2005 ?

Zákonné a havarijné poistenie na auto a poistenie majetku necháte v nákladoch r. 2004 ?
evina
02.03.05,10:25
Čo budete časovo rozlíšovať v JÚ ?

Iba zálohové platby, ktoré boli v r. 2004 vyplatené, ale služba, dodanie tovaru sa uskutoční až v r. 2005 ?

Zákonné a havarijné poistenie na auto a poistenie majetku necháte v nákladoch r. 2004 ?
Tak ako píšeš, ale k rozlišovaniu pripomínam ešte leassing
saman
04.03.05,10:09
Ja len infosku, ze nam vysiel Financny spravodajca 2/05 a nic v nom k tejto problematike....!
Mickya
14.03.05,09:22
Volala som na Daň. riaditeľstvo a tam mi bolo k danej problematike povedané, že o preddavok sa jedná vtedy, ak dochádza k dodatočnému zúčtovaniu. Ak k nemu nedochádza, nie je to preddavok.
A ešte mi bolo povedané, že je to dosť možné, že v novele sa §17 ,odst. 12 b) vypustí, pretože sú s ním veľké problémy.
Janinkaaa
18.02.09,06:40
Jednoduché účtovníctvo :
Zubár zaplatil za prenájom ambulancie za mesiac 01/2009 už v decembri 2008.
Svoju ordináciu má v nemocnici s poliklinikou a nemocnica mu aj faktúruje za prenájom.
Beriem to tak, že nemocnica je právnicka osoba a tak môžem tento nájom zaúčtovať v r. 2008 do prevádz.réžie.
Uvažujem správne ?
Ďakujem.
ekonella
18.02.09,08:32
Áno uvažuješ správne. Časovo sa rozlišuje zaplatené nájomné fyzickej osobe.
Lenuška
22.03.09,12:14
FO fakturuje nájomné právnickej osobe za 10,11/2008 a 01/2009 v mesiaci november 2008 - príjem v 11/2008.
Mám príjem FO za nájomné časovo rozlíšiť?
ďakujem.
Katarina
22.03.09,19:26
FO fakturuje nájomné právnickej osobe za 10,11/2008 a 01/2009 v mesiaci november 2008 - príjem v 11/2008.
Mám príjem FO za nájomné časovo rozlíšiť?
ďakujem.

Ćasovo sa rozlišuje len platené nájomné FO, v tomto prípade ide o prijaté nájomné, ktoré sa časovo nerozlišuje. Príjem v 11/2008 je príjmom roku 2008 v plnej výške.
g.mirka
28.03.09,06:41
Ahojte, a ako je to s casovym rozlisenim najmu FO?
My platime najom vzdy o 2 mesiace dopredu, nakolko
na zaciatku sme vyplatili 2 mesiace naraz, tzn., ze v novembri
2008 mi pride faktura za januar 2009. Je to aj s DPH, takze
tu uplatnujem podla vzniku DP, teda v novembri 2008.
Prosim, poradte.
Katarina
29.03.09,11:30
Nájomné platené FO - časové rozlíšenie. Zjednodušene povedané za jeden kalendárny rok sa môže uplatniť maximálne 12 splátok do výdavkov a je to jedno či sa platí mesačne kvartálne, ročne, dopredu alebo dozadu.
g.mirka
29.03.09,15:31
Dakujem, potom to mam ok.
Mária.K.
29.03.09,16:52
Dakujem, potom to mam ok.
Zákon hovorí, že zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. Nie je dôležité len to, či je vo výdavkoch 12 splátok, ale aj to, či sú časovo rozlíšené - môj názor.
Katarina
29.03.09,17:15
Ved práve tým, že je tam len 12 splátok za rok je nájomné časovo rozlíšené. Keby tam bolo napr. 14 splátok posledné dve splátky by už patrili do dalšieho zdaňovacieho obdobia čo by sa riešilo cez uzávierkové operácie.
Mária.K.
29.03.09,17:28
Ved práve tým, že je tam len 12 splátok za rok je nájomné časovo rozlíšené. Keby tam bolo napr. 14 splátok posledné dve splátky by už patrili do dalšieho zdaňovacieho obdobia čo by sa riešilo cez uzávierkové operácie.
Nie som presvedčená o tom, že 12 splátok = automaticky časové rozlíšenie. Ak je splátka napr. v novembri 2008 a decembri 2008 zaplatená za obdobie január 2009 a február 2009, počet splátok sa síce rovná, ale časovo rozlíšené v príslušnom zdaňovacom období nie sú. Možno sa ešte vyjadrí aj niekto iný.
Katarina
29.03.09,17:45
To je pravda novembrová a decembrová splátka je výdavkom roku 2009. Ale v tomto prípade sú dve možnosti.
1. januárová a februárová splátka za rok 2008 bola uhradená v novembri a decembri 2007 teda v roku 2008 je to 12 splátok
2. nájomné sa netýka celého roka, neprenajíma sa od 1.1. do 31.12.
Všetko závisí od zmluvných podmienok resp. splátkového kalendára, ale tých splátok za príslušný rok uznaných ako výdavok nesmie byť viac ako počet mesiacov v roku počas ktorých sa prenajíma.
Mária mám taký pocit, že hovoríme o tom istom len inými slovami.
kimart
14.01.10,10:48
Poprosím o radu, čo všetko sa má časovo rozlišovať v JU za rok 2009?
nika.sum
15.02.10,12:03
Mam najom za 01/2010 zaplateny na zaklade zmluvy este v 12/2009. Prenajimatel je FO - podnikatel. Podla § 19 odst.4 by sa mal casovo rozslisovat. Je to tak? A ako to potom uctujete?
vikinka
15.02.10,12:11
Áno,ak bol zaplatený FO,do výdavkov ide v 01/10,platbu zaúčtujem ako VNZD v 12/09 a interným dokladom v 01/10 dávam do výdavkov.
Jajina
03.03.10,12:14
my sme : FO, máme JÚ
platíme : s.r.o.
služba :
internetový prístup na server - monitorovanie vozidla a prenájom monitorovacej jednotky

obdobie : 6 mesiacov (t.j. 11-12/2009 a 1-4/2009)
faktúra uhradená : v 11/2009

Prosím Vás o Váš názor, či by ste takýto náklad časovo rozlíšili alebo nie.

Je to podobné ako "predplatné" a to časovo nerozlišujem, do nákladov dňom uhradenia.
Zdenka175
03.03.10,17:49
my sme : FO, máme JÚ
platíme : s.r.o.
služba :
internetový prístup na server - monitorovanie vozidla a prenájom monitorovacej jednotky

obdobie : 6 mesiacov (t.j. 11-12/2009 a 1-4/2009)
faktúra uhradená : v 11/2009

Prosím Vás o Váš názor, či by ste takýto náklad časovo rozlíšili alebo nie.

Je to podobné ako "predplatné" a to časovo nerozlišujem, do nákladov dňom uhradenia.
Do nákladov dňom úhrady
martina2006
11.03.10,10:35
Prosím vás o radu, ak FO zaplatila nájomné inej FO spätne v roku 2009 za rok 2008, bude to výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku 2009, aj keď nájomné sa má časovo rozlišovať pri platbách FO?
Jajina
09.03.11,16:59
Ako správne zaúčtovať dobíjanie slovenského mýta v JÚ ?

Dobíjanie zálohových kreditov mýta pre nákladné autá v SR počas roka 2010 som davala rovno do nákladov. Na konci roka som si z internetu zistila vyčíslený zostatok nespotrebovaného kreditu.

Aj v JÚ treba vyradiť z nákladov zostatok nespotrebovaného kreditu na konci roka ?