tomasz
19.03.07,11:23
Ahoj poraďaci.

Mám prípad s ktorým som sa ešte nestretol, a veľmi by mi prišla vhod pomoc.

Slovenská s.r.o. objednala u slovenského SZČO maliarske práce v taliansku. Szčo si platí ubytovanie, materiál a stravu pre seba a 2 zamestnancov. Obe strany sa dohodli, že szčo bude fakturovať za natretú plochu m2 t.j. práca + ostatné výdaje (ubytovanie, strava, materiál).
Vystavená faktúra pre slovenskú s.r.o. má byť s alebo bez DPH?
tomasz
20.03.07,21:09
Vie mi niekto poradiť? :confused:
martinius
21.03.07,08:00
Myslím,že maliarske práce možno považovať za služby, ktoré sa vzťahujú k nehnuteľnosti (nachádza sa v Taliansku),preto miesto zdaniteľného plnenia je Taliansko. Odporúčam preštudovať taliansky zákon. Ale mám pocit,že SZČO by sa mal registrovať v Taliansku na účely DPH. Podľa ich zákonov potom bude fakturovať jednotlivé položky.
tomasz
21.03.07,08:07
Aj keď fakturácia bude na slovensku medzi slovenskými "firmami" ?
martinius
21.03.07,08:37
Aj keď fakturácia bude na slovensku medzi slovenskými "firmami" ?
Musíš sa držať miesta zdaniteľného plnenia. Čo sa týka maliarskych služieb,v tomto prípade je miesto zdaniteľného plnenia Taliansko,bez rozdielu,kto je dodávateľ a kto odberateľ. To,že faktúru vystavíš v SR,neznamená,že ju vystavíš so slovenskou DPH.Predsa DPH sa odvíja od miesta zdaniteľného plnenia.
Pozri si § 15 zákona o dani z príjmov.
Prečo si to chce takto rozčleniť a refakturovať?Však to sú jeho náklady,nemusí dávať podklad dodávateľovi. Rovno vystaví fa za maliarske služby, v ktorej budú zahrnuté tieto náklady(myslím v cene),ale nebudú rozpísané. Faktúra bude znieť na maliarske služby.
tomasz
21.03.07,10:56
Fakturáciu si myslím som už pochopil, akurát sa obávam registrácie v Taliansku - neznáma krajina, zákony, jazyk, postupy ... . V prípade registrácie by potom mohol si uplatniť dph zaplatenú v Taliansku - z nákupov?
Dočítal som sa aj, že by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na iného daňovníka - t.j. ak by sprostredkujúca s.r.o. bola evidovaná ako platiteľ dane v Taliansku, potom by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na ňu. ?! Ako a kde najdôveryhodnejšie by som si to mohol overiť.
martinius
21.03.07,11:20
Fakturáciu si myslím som už pochopil, akurát sa obávam registrácie v Taliansku - neznáma krajina, zákony, jazyk, postupy ... . V prípade registrácie by potom mohol si uplatniť dph zaplatenú v Taliansku - z nákupov?
Dočítal som sa aj, že by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na iného daňovníka - t.j. ak by sprostredkujúca s.r.o. bola evidovaná ako platiteľ dane v Taliansku, potom by sme mohli preniesť daňovú povinnosť na ňu. ?! Ako a kde najdôveryhodnejšie by som si to mohol overiť.
Ak sa zaregistrujete, tak postupujete ako platiteľ:-) Takže áno,môžete DPH odpočítať (samozrejme vo vzťahu k talians.daň.inštitúcii).
Ak by SZČO fakturoval talianskej firme,tak sa nemusí registrovať, daň.povinnosť by mala talianska firma.
tomasz
21.03.07,13:43
Ďakujem za čas a trpezlivosť.
Teraz sa už o niečo lepšie viem zorientovať v problematike. Aj keď si mám čo doštudovať.

Ešte raz ďakujem.
VTerezka
05.06.07,14:10
Dovolím si aj ja k tejto téme jednu poznámku. Takže ak som to pochopila správne, funguje to takto ?

SZČO - neplatca DPH poskytuje službu (maliarske práce) na nehnuteľnosti v Taliansku. Tým,že je neplatca, tak vystavuje faktúru bez DPH a zároveň sa nemusí registrovať pre DPH v Taliansku, lebo faktúruje SRO-čke v SVK. SRO-čka v SVK síce je platca DPH ale vystavuje faktúru na služby na nehnuteľnosti majiteľovi do Talianska. A vystavuje túto faktúru bez DPH, neuvádza ju ani v priznaní k DPH, vzhľadom k § 15, odst.2 zákona o DPH, pretože týmto prenáša zodpovednosť platiť DPH na majiteľa objektu v Taliansku. Pochopila som to správne ?
martinez
05.06.07,15:04
Dovolím si aj ja k tejto téme jednu poznámku. Takže ak som to pochopila správne, funguje to takto ?

SZČO - neplatca DPH poskytuje službu (maliarske práce) na nehnuteľnosti v Taliansku. Tým,že je neplatca, tak vystavuje faktúru bez DPH a zároveň sa nemusí registrovať pre DPH v Taliansku, lebo faktúruje SRO-čke v SVK. SRO-čka v SVK síce je platca DPH ale vystavuje faktúru na služby na nehnuteľnosti majiteľovi do Talianska. A vystavuje túto faktúru bez DPH, neuvádza ju ani v priznaní k DPH, vzhľadom k § 15, odst.2 zákona o DPH, pretože týmto prenáša zodpovednosť platiť DPH na majiteľa objektu v Taliansku. Pochopila som to správne ?

Nie. Kedze miesto dodania tejto sluzby je v taliansku, mala by byt tato sluzba zdanena v taliansku. Preto ak by slovensky zivnostnik fakturoval talianskej firme, prenasal by danovu povinnost na taliana. Ale kedze tento fakturuje slovenskej firme, nema ako preniest danovu povinnost na subjekt identifikovany pre dan v taliansku a preto sa musi v taliansku registrovat pre dph. Takto registrovany zivnostnik pre dph v taliansku vystavuje fa slovenskemu subjektu a uplatnuje na nej taliansku dph, ktoru musi odviest v taliansku...

takto je to podla mna
VTerezka
05.06.07,15:13
Aj napriek tomu,že SZČO na Slovensku nie je platca DPH, tak sa musí v tomto prípade v Taliansku pre daň registrovať ?
martinez
05.06.07,15:26
to stanovuje miestny taliansky zakon..... ale ak by to bolo opacne, teda bolo by to vykonavane talianom na slovensku a nemozno preniest danovu povinnost na slovaka, musi sa registrovat..vid §5 ZoDPH

takze malo by to platit aj opacne...samozrejme, ak miestny taliansky zakon o dph to nelimituje nejakou vyskou obratu alebo podobne...

moj nazor