monnica
19.03.07,12:25
Ahojte poraďáci,

mám prosbu , chcela by som poradiť či dôchodkyňa ktorá sa stará o iného invalidného dôchodcu a poberá opatrovnícky príspevok musí podať DP.
Tento príspevok je vyšší ako tých 45 408,- Sk takže DP by mala podať nie?
Ale aký typ a ako to vlastne reba vyplniť?
Stačí napísať tento príjem a má vôbec nárok na odpočítateľnú položku?

Prosím poradí niekto je to súrne:confused:
katkaj
19.03.07,11:28
Ahojte poraďáci,

mám prosbu , chcela by som poradiť či dôchodkyňa ktorá sa stará o iného invalidného dôchodcu a poberá opatrovnícky príspevok musí podať DP.
Tento príspevok je vyšší ako tých 45 408,- Sk takže DP by mala podať nie?
Ale aký typ a ako to vlastne reba vyplniť?
Stačí napísať tento príjem a má vôbec nárok na odpočítateľnú položku?

Prosím poradí niekto je to súrne:confused:

Peňažný príspevok za opatrovanie je príjem oslobodený od dane.
monnica
19.03.07,12:12
Naozaj ? Takže nemusí podávať žiadne DP?
monnica
19.03.07,12:25
Lenže v denníku PRAVDA je všetko o daniach a tam píšu , že osobný asistent ktorý dostáva peňažný príspevok za osobnú asistenciu si má tento príjem zdaniť sám
STRELEC
19.03.07,12:41
Áno - osobný asistent svoj príjem z titulu osobnej asistencie zdaňuje.

PS: Skutočne bolo nutné použiť "blikáč"? (= blikajúci otázniček). Môžeš ho už vymazať? Ďakujem!
monnica
19.03.07,12:44
A vieš prosím ako?
Má nárok na odp. položku? a čo všetko tam ešte má byť a aký typ DP........?:mee:
monnica
19.03.07,12:49
Áno - osobný asistent svoj príjem z titulu osobnej asistencie zdaňuje.

PS: Skutočne bolo nutné použiť "blikáč"? (= blikajúci otázniček). Môžeš ho už vymazať? Ďakujem!

Super ironické, ale ja neviem ako sa ten blikajúci otázniček maže.

A tá otázka je pre mňa veľmi súrna a ten otázniček je predsa na to nie?
STRELEC
19.03.07,12:50
[quote=monnica;425532]A vieš prosím ako? Úpravy - vyznačiť "bez ikon" - potvrdiť.
Má nárok na odp. položku? Ak dôchodok bol po 01.01.2006 - má nárok, inak nie. a čo všetko tam ešte má byť Asi výdavky percentom z príjmov. a aký typ DP.."B"-čko.....te]
katkaj
19.03.07,12:53
Podľa § 9 ods.2 písm. b) zákona o dani z príjmov

(2) Od dane sú oslobodené aj

b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie, 42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)
monnica
19.03.07,13:03
No tak teraz fakt neviem ako to ma byť.

Starobná dôchodkyňa berie dôchodok už roky a popri tom robí ešte osobnú asistentku - to znamená že sa stará o invalidného dôchodcu a poberá príspevok zo sociálky za túto osobnú asistenciu ktorý je okolo
55 000,-Sk Má alebo nemá podať z tohto príjmu DP? Ak áno ako na to?
katkaj
19.03.07,13:06
No tak teraz fakt neviem ako to ma byť.

Starobná dôchodkyňa berie dôchodok už roky a popri tom robí ešte osobnú asistentku - to znamená že sa stará o invalidného dôchodcu a poberá príspevok zo sociálky za túto osobnú asistenciu ktorý je okolo
55 000,-Sk Má alebo nemá podať z tohto príjmu DP? Ak áno ako na to?


Monnica ja som ti napísala paragraf podľa ktorého je to oslobodené od dane.
monnica
19.03.07,13:34
Ja viem, že to v tom paragrafe tak píše.
Osobný asistent je cudzia osoba ktorá sa stará o invalida.
Čítaj toto:
Osobným asistentom na účely zákona o sociálnej pomoci je občan, ktorý vykonáva osobnú asistnenciu. Prijatý peňažný príspevok je u občana s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodeným príjmom podľa §9 ods.2 písm. a/ zákona o dani z príjmov. Príjmy plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podliehajú zdaneniu. Napriek tomu, že výkon práce osobjného asistenta má znaky pracovnoprávneho pomeru, uvedený príjem nie je príjmom zo závislej činnosti / z dôvodu, aby občan nebol zažťažovaný všetkými povinnosťami a zodpovednosťou, ktorú má platiteľ príjmov zo závislej činnosti/. Osobný asistent si príjmy zdaní sám.

Príjem za výkon osobnej asistencie je príjmom podľa §6 ods. 2 písm.b zákona.

Práve preto tomu nerozumiem:eek:
katkaj
19.03.07,13:54
Ja viem, že to v tom paragrafe tak píše.
Osobný asistent je cudzia osoba ktorá sa stará o invalida.
Čítaj toto:
Osobným asistentom na účely zákona o sociálnej pomoci je občan, ktorý vykonáva osobnú asistnenciu. Prijatý peňažný príspevok je u občana s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodeným príjmom podľa §9 ods.2 písm. a/ zákona o dani z príjmov. Príjmy plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie podliehajú zdaneniu. Napriek tomu, že výkon práce osobjného asistenta má znaky pracovnoprávneho pomeru, uvedený príjem nie je príjmom zo závislej činnosti / z dôvodu, aby občan nebol zažťažovaný všetkými povinnosťami a zodpovednosťou, ktorú má platiteľ príjmov zo závislej činnosti/. Osobný asistent si príjmy zdaní sám.

Príjem za výkon osobnej asistencie je príjmom podľa §6 ods. 2 písm.b zákona.

Práve preto tomu nerozumiem:eek:

Nech sa skúsi vyjadriť ešte niekto ďaľší. Ja som to pochopila tak ako som to napísala.
ajobs
19.03.07,20:45
Všetko o osobnej asistencii je tu http://www.employment.gov.sk/DIS/prispevky_kompenzacia_tzp/PP_osobna_asistencia/PPOA_vseobecne.htm

a o zdaňovaní zasa tu http://www.porada.sk/t45840-osobny-asistent.html?highlight=osobn%FD+asistent

Treba rozlišovať, či ide o príspevok za opatrovanie alebo o príjem osobného asistenta.
gardenia
19.03.07,22:08
Pokial viem, tak opatrovatelsky prispevok je socialna davka a ta sa nezdanuje.Maria
ajobs
20.03.07,10:30
Pokial viem, tak opatrovatelsky prispevok je socialna davka a ta sa nezdanuje.Maria


Existujú 2 typy tejto dávky, ktoré niekomu môžu splynúť do 1 pojmu:

1. peňažný príspevok za opatrovanie - ten je určený ako kompenzácia za opatrovanie blízkej osoby a nie je predmetom dane tak, ako tu už bolo napísané,
2. peňažný príspevok na osobnú asistenciu - to je príspevok, ktorý dostáva osoba ťažko zdravotne postihnutá a na základe zmluvy ním platí osobného asistenta (ktorým je väčšinou cudzou osobou). Tento príjem osobného asistenta je potom predmetom dane aj platenia zdravotného poistenia.