flower166
19.03.07,11:39
Potrebujem súrne vedieť nejaký vzorec pre výpočet urokov z omeskania.Velmi pekne Vám dakujem.
Cila
19.03.07,17:04
Potrebujem súrne vedieť nejaký vzorec pre výpočet urokov z omeskania.Velmi pekne Vám dakujem.

Ak máš počítať úrok z omeškania pri neuhradenej pohľadávke, tak na fa alebo v zmluve by malo byť uvedené % / na fa je bežne 0,05 % za každý deň omeškania/
Vzorec:
Dlžná suma uvedená na fa x0,05%xpočet dní omeškania=úrok z omeškania

Cila
cave
15.05.07,06:47
ahoj
mam taky problem s vymahanim pohladavok od statnej spravy...
mal by som taku otazku ci nie je mozne nejakym sposobom vymahat aj vyssi urok - vsak tych cca 0,05%/den nestaci ani z daleka na pokrytie mojich nakladov ktore mi vznikli

.. Mozno keby som teraz vymahal tych 0,05% a upozornil ich ze ak to do 7dni neuhradia tak od nich budem ziadat napr. 1%/den..no neviem teda ci sa to moze....

dakujem
rada
15.05.07,17:32
ahoj
mam taky problem s vymahanim pohladavok od statnej spravy...
mal by som taku otazku ci nie je mozne nejakym sposobom vymahat aj vyssi urok - vsak tych cca 0,05%/den nestaci ani z daleka na pokrytie mojich nakladov ktore mi vznikli

.. Mozno keby som teraz vymahal tych 0,05% a upozornil ich ze ak to do 7dni neuhradia tak od nich budem ziadat napr. 1%/den..no neviem teda ci sa to moze....

dakujem
Zákon umožňuje vymáhať si k pohľadávke úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s uplatnením pohľadávky.
gutan52
16.05.07,21:58
ahoj
mam taky problem s vymahanim pohladavok od statnej spravy...
mal by som taku otazku ci nie je mozne nejakym sposobom vymahat aj vyssi urok - vsak tych cca 0,05%/den nestaci ani z daleka na pokrytie mojich nakladov ktore mi vznikli

.. Mozno keby som teraz vymahal tych 0,05% a upozornil ich ze ak to do 7dni neuhradia tak od nich budem ziadat napr. 1%/den..no neviem teda ci sa to moze....

dakujem

Cave , cave ... 1% na deň ? Môžeš aj 2%, ale ich nato upozorni, a druhá strana ti to musí podpísať. Nieže by si im to poslal len 1x na dákom "Slížiku", Neuveď ich do omylu.
Téma úrokov je na dlhšiu debatu... JG
gutan52
16.05.07,22:07
Zákon umožňuje vymáhať si k pohľadávke úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s uplatnením pohľadávky.ale maximálne 4 roky. Potom jr to už premlčané.

Čo by sa mohlo stať, ak by som uhradil dodavateľovi úroky z omeškania až po 5-ich rokoch? Bolo by to zle?!
Uznalo by sa mi to do nákladov?
rada
17.05.07,07:18
ale maximálne 4 roky. Potom jr to už premlčané.

Čo by sa mohlo stať, ak by som uhradil dodavateľovi úroky z omeškania až po 5-ich rokoch? Bolo by to zle?!
Z právneho hľadiska ak sa plní premlčaná pohľadávka nejedná sa o bezdôvodné obohatenie. Premlčaním sa iba oslabuje právo, pohľadávka sa zmení na tzv. naturálnu obligáciu a veriteľ sa môže do "nekonečna" domáhať jej dobrovoľného splnenia pokiaľ dlžník nebude namietať premlčanie. Tým, že je pohľadávka premlčaná znamená, že veriteľ ju nemôže vymáhať cestou súdu ( ak by ju aj vymáhal dlžník namietne premlčanie, súd zamietne žalobu a vzniknú iba zbytočné trovy).
Uznalo by sa mi to do nákladov? - Posúvam....

Moja odpoveď je priamo v texte modrou farbou.
forester
21.08.08,11:53
Ako sa počíta ročný úrok z omeškania ak je omeškanie viac rokov?
Počítajú sa aj úroky z úrokov, alebo len z dlžnej sumy?
Celsus
23.08.08,11:32
Úroky z omeškania sa počítajú len z dlžnej istiny, nie aj z úrokov z omeškania.
forester
25.08.08,04:42
vďaka za odpoveď... neviete v ktorom zákone by som to našiel?
Zoltán Kovács
25.08.08,05:09
vďaka za odpoveď... neviete v ktorom zákone by som to našiel?

Obchodný zákonník
Lucida
27.05.10,08:08
Ahojte!

Za akú dobu sa počítajú úroky z omeškania z nevyplatenej mzdy? Splatnosť mzdy bola napr. 30.5.2010.
Je doba za ktorú sa počíta úrok po dátum kedy nadobúda právoplatnosť rozsudok súdu či rozhoduje dátum podania na súd?
Aké percento úrokov sa smie použiť?

Ďakujem!
Mgr.Shrek
27.05.10,08:37
Ahojte!

Za akú dobu sa počítajú úroky z omeškania z nevyplatenej mzdy? Splatnosť mzdy bola napr. 30.5.2010.
Je doba za ktorú sa počíta úrok po dátum kedy nadobúda právoplatnosť rozsudok súdu či rozhoduje dátum podania na súd?
Aké percento úrokov sa smie použiť?

Ďakujem!

No od uplynutia splatnosti mzdy je možné si nárokovať úrok z omeškania.
Podľa tvojho príkladu od 01.06.2010
Nerozhoduje podanie na súde, ani rozsudok, ale dátum splatnosti pohľadávky.
Výšku úrokov si vypočítaš buď sama, a to nasledovne:
Ak nárok na úrok z omeškania vznikol po 01.01.2009, tak:

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

(2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.
------------------------------------------------------------------
2) § 17 ods. 1 zákona č. 659/2007 Z. z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Ak nárok na úrok z omeškania vznikol pred 01.01.2010, tak

Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
------------------------------------------------------------------
2) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov.
/zdroj: § 3 ods. 1, 2 nariadenia vlády č. 87/1995 Z.z. ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka, v znení neskorších predpisov/

Ale je aj jednoduchšia cesta a to táto:
http://www.advok.sk/