dotaz
19.03.07,12:29
Dobry den,
nie som si ista, mam do vykazu o Prijmoch a vydavkoch uviest otcovi aj prijmy uhradene po dni ukoncenia podnikania a co s vydavkami napr. na odvody uskutocnene po dni podnikania? Alebo uviest len tie prijmy , kotre ma v PD do dna skoncenia podnikania.
Neviem co s prijmami a vydavkami , ktore sa v DP uvadzaju podla §17.

Dakujem
jamis
19.03.07,11:33
Tieto sa uvádzajú priamo v DP a nie vo výkazoch.
renča1
19.03.07,11:45
Dobry den,
nie som si ista, mam do vykazu o Prijmoch a vydavkoch uviest otcovi aj prijmy uhradene po dni ukoncenia podnikania


Príjmy uhradené po dni ukončenia podnikania budú vlastne jeho pohľadávky, ktoré sa budú evidovať ku dňu ukončenia. O tieto pohľadávky sa navýši základ dane v r.40 v daňovom priznaní typ FO B






a co s vydavkami napr. na odvody uskutocnene po dni podnikania?

Dakujem

Výdavky budú jeho závazky, ktoré sa budú evidovať ku dňu ukončenia živnosti. O závazky sa v daň.priznaní poníži základ dane v r.41 .Výkazy sa podávajú už nulové.
dotaz
19.03.07,11:55
Zhrniem to:
takze sa pozriem na stav v PD ku dnu ukoncenia podnikania a ten uvediem do vykazu o Prijmoch a vydavkoch.

Prijmy a vydavky(odvody a mzda) uskutocnene po dni ukoncenia mi ku dnu ukoncenia zostanu ako Pohladavky a zavazky a tie uvediem vo Vykaze o majetku a zavazkoch.

Dakujem
jamis
19.03.07,11:57
A musíš ich zahrnúť do DP ako bolo vyššie napísané.
dotaz
19.03.07,12:01
ano, to som uz urobila.
:)
Muška
19.03.07,12:07
.Výkazy sa podávajú už nulové.

Reni, si si istá??
Ja som podávala výkazy v takom stave v akom boli ku dňu skončenia podnikania, tzn., že aj výšku záväzkov a pohľadávok som tam uviedla.

A o tieto sumy som potom upravila priamo v DP základ dane.
renča1
19.03.07,13:48
Reni, si si istá??
Ja som podávala výkazy v takom stave v akom boli ku dňu skončenia podnikania, tzn., že aj výšku záväzkov a pohľadávok som tam uviedla.

A o tieto sumy som potom upravila priamo v DP základ dane.

No, ale veď vo výkaze nemajú prečo už potom figurovať,keď sa o ne upraví základ dane v DP.:)
Muška
19.03.07,21:54
Reni, ale výkazy sú výsledkom môjho účtovníctva a to ukončím so záväzkami a pohľadávkami.

Základ dane upravím už len podľa zákona o dani z príjmu v DP.

Možno by sa mohol k tomu ešte niekto ďalší vyjadriť.
mango11
20.03.07,06:13
Reni, ale výkazy sú výsledkom môjho účtovníctva a to ukončím so záväzkami a pohľadávkami.

Základ dane upravím už len podľa zákona o dani z príjmu v DP.

Možno by sa mohol k tomu ešte niekto ďalší vyjadriť.

veru neviem, tiez som mala taky pocit, ze ked sa ukoncuje podnikatelska cinnost, vo vykazoch by malo byt vsetko nulove...
evina
02.04.07,18:03
Reni, ale výkazy sú výsledkom môjho účtovníctva a to ukončím so záväzkami a pohľadávkami.

Základ dane upravím už len podľa zákona o dani z príjmu v DP.

Možno by sa mohol k tomu ešte niekto ďalší vyjadriť.

Súhlasím s týmto vyjadrením od Mušky. Výkazy zobrazujú môj stav účtovníctva k danému dňu a k danému dňu som mala určité pohľadávky a záväzky. Druhá vec je , že ich zdaním /a uvádzam ich aj na zvláštnom riadku v daňovom priznaní/, ale oni stále ostávajú mojími pohľadávkami a záväzkami. Stále mám právo si ich vymáhať od toho kto mne dĺži, alebo ten komu som dĺžna ja môže na mňa poslať aj exekútora. Nič nemení na veci, že som ich už zdanila a zbavila sa týchto svojich záväzkov a pohľadávok z hľadiska daňového... Hovoríme tu o FO...
gemka
04.03.08,06:32
ja sa chcem k tejto teme este opytat aky datum uvediem vo vykazoch?
ukoncila som cinnost v 4.7.2007, tak napisem ze udaje vo vykazoch su k 4.7.2007 a uctovna zavierka bola zostavena 31.7.2007.
Je to takto dobre?

Dakujem
gemka
04.03.08,12:06
opravite ma prosim?
Muška
04.03.08,12:16
ja sa chcem k tejto teme este opytat aky datum uvediem vo vykazoch?
ukoncila som cinnost v 4.7.2007, tak napisem ze udaje vo vykazoch su k 4.7.2007 a uctovna zavierka bola zostavena 31.7.2007.
Je to takto dobre?

Dakujem
Zákon o účtovníctve

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,

takže dátum je....4.7.2007
kunkelovaa
04.03.08,16:43
Práve dnes som sa v otázke dátumu zostavovania výkazov v takomto prípade informovala na daňovom úrade, vraj majú byť výkazy k 31.12. A čo sa týka pohľadávok a záväzkov a úpravy základu dane, podľa mňa by mali byť vo výkaze nulové. Raz je to prirátané k ZD, síce ako pohľadávka, a keď ti to niekto vyplatí (v čase, keď už nie si účtovnou jednotkou), už to nezdaňuješ. Rovnako aj záväzky. Príde mi to celkom logické.
Ja som to riešila tak, že som urobila mimoriadnu uzávierku v priebehu roka (aj so záväzkami a pohľadávkami) a k 31.12. normálnu, ktorú odovzdám už s úpravami základu dane. Ide síce o prerušenie živnosti, ale keďže ju neobnoví do termínu podávania DP, tiež sa upravuje základ dane ako pri zrušení.
rena79
04.03.08,20:50
Tak výkazy pohľadávky a záväzky pri prerušení živnosti ostávajú v pôvodnom stave nie nulové? Neuhrádzam ich prostredníctvom ID? a potom len upravím ZD v DP??
Muška
04.03.08,22:06
Práve dnes som sa v otázke dátumu zostavovania výkazov v takomto prípade informovala na daňovom úrade, vraj majú byť výkazy k 31.12. A čo sa týka pohľadávok a záväzkov a úpravy základu dane, podľa mňa by mali byť vo výkaze nulové. Raz je to prirátané k ZD, síce ako pohľadávka, a keď ti to niekto vyplatí (v čase, keď už nie si účtovnou jednotkou), už to nezdaňuješ. Rovnako aj záväzky. Príde mi to celkom logické.
Ja som to riešila tak, že som urobila mimoriadnu uzávierku v priebehu roka (aj so záväzkami a pohľadávkami) a k 31.12. normálnu, ktorú odovzdám už s úpravami základu dane. Ide síce o prerušenie živnosti, ale keďže ju neobnoví do termínu podávania DP, tiež sa upravuje základ dane ako pri zrušení.

....hm..:rolleyes:...takže vlastne r. 40 a 41 v DP typ B...sú zbytočné.
dancika
12.03.08,11:36
Trochu mimotemy vykazov, ale otazka k ukonceniu podnikania - je povinna SZCO (teraz uz byvala) uhradit dan z prijmu z podnikatelskeho uctu, ked podnikanie ukoncila? A ak moze aj zo sukromneho, musi byt aj toto c. u. uvedene v DP?
Dakujem
Muška
12.03.08,11:42
Dancika, je jedno z akého účtu uhradíš , hlavne, že uhradíš. A zvlášť keď si ukončila podnikanie.
Hlavne zadaj správny variabilný symbol.
dancika
12.03.08,11:48
Nejedna sa o mna :D, ale dakujem ;)
Daphne
21.03.08,14:06
....hm..:rolleyes:...takže vlastne r. 40 a 41 v DP typ B...sú zbytočné.

Muska, robim to presne tak ako ty . Ukoncenie podnikania 31.7.2007. Vykazy k 31.7.2007 so zostatkami pohladavok a zavazkov. Zaklad dane upravujem na r.40,41. K ciselkam prikladam prilohu ako svet s presnou identifikaciou co z uvedenych zavazkov, pohladavok vchadza do r. 40,41 a co nie a preco, ak bolo do 31.12.2007 uhradene tak kolko.
Rozhodne k ukonceniu zivnosti ńemam v zavazkoch a pohladavkach 0 v ucte, tak nebudem mat 0 ani vo vykazoch. Su to uctovne, nie danove vykazy
olba
21.03.08,20:20
A čo napríklad zo zostatkom na BU kedže nebol ku dnu skončenia zrušený, ten tiež vchádza do výkazu ako pohladávka? a tam zostane? lebo to nie je položka OZD nemôže ísť na r.40,41

Prosím vás, čítam to stále dookola, tak už sa dohodnime. Tie výkazy pri skončení podnikania majú byť nulové alebo nie? Je to niekde v zákone a pod. napísané alebo má s tým niekto osobnú skúsenosť? Mám teraz dvoch podnikatelov čo skončili s podnikaním a neviem sa rozhodnúť čo s výkazmi. Tak píšte...
Muška
21.03.08,21:17
A čo napríklad zo zostatkom na BU kedže nebol ku dnu skončenia zrušený, ten tiež vchádza do výkazu ako pohladávka?odkedy je zostatok na účte pohľadávka? a tam zostane? lebo to nie je položka OZD nemôže ísť na r.40,41

Prosím vás, čítam to stále dookola, tak už sa dohodnime. nemusíme sa dohodnúť, riadime sa zákonom. Tie výkazy pri skončení podnikania majú byť nulové alebo nie?....výkazy sú výsledkom účtovníctva, ak mi v deň skončenia podnikania zostali záväzky a pohľadávky , tak ich uvediem vo výkaze Je to niekde v zákone zákon o účtovníctve, postupy JU a pod. napísané alebo má s tým niekto osobnú skúsenosť? áno....a niekoľkoročnú .Mám teraz dvoch podnikatelov čo skončili s podnikaním a neviem sa rozhodnúť čo s výkazmi. nemôžeš sa rozhodnúť...riaď sa zákonmi Tak píšte...
... texte

Olba, veď čítaj predchádzajúce príspevky, sú tam aj odvolávky na §§
evina
21.03.08,21:31
Práve dnes som sa v otázke dátumu zostavovania výkazov v takomto prípade informovala na daňovom úrade, vraj majú byť výkazy k 31.12. A čo sa týka pohľadávok a záväzkov a úpravy základu dane, podľa mňa by mali byť vo výkaze nulové. Raz je to prirátané k ZD, síce ako pohľadávka, a keď ti to niekto vyplatí (v čase, keď už nie si účtovnou jednotkou), už to nezdaňuješ. Rovnako aj záväzky. Príde mi to celkom logické.
Ja som to riešila tak, že som urobila mimoriadnu uzávierku v priebehu roka (aj so záväzkami a pohľadávkami) a k 31.12. normálnu, ktorú odovzdám už s úpravami základu dane. Ide síce o prerušenie živnosti, ale keďže ju neobnoví do termínu podávania DP, tiež sa upravuje základ dane ako pri zrušení.

Ale zákon o účtovníctve, z ktorého cituje Muška vyššie platí pre všetkých, aj pre DÚ:
"ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti"

Jedna vec je hľadisko účtovné a jedna daňové. Výkazy o majetku a záväzkoch, o príjmoch a výdavkoch sú účtovnými výkazmi zobrazujúcimi účtovnú závierku účtovnej jednotky. DP nám ukazuje daňové hľadisko /vychádza z účtovníctva/, a ak niečo prirátam alebo odpočítam od daňového základu, neznamená to, že mi to zmizne účtovne /pohľadávky, záväzky/.

Už vôbec osobne nesúhlasím s nulovými výkazmi k 31.12. u SZČO, ktorý má živnosť prerušenú a je predpoklad v jej pokračovaní...
gemka
27.03.08,06:59
ja sa pridam s otazkou:

-podnikatel dal oznamenie o ukonceni cinnosti 2.1.2008, ktore nadobudlo platnost 7.1.2008.
Mam mozno blbu otazku, ale predsa sa chcem opytat, ci aj za tychto par dni bude musiet v buducom roku podat DP a upravit zaklad dane, resp. ci to nemoze urobit uz v DP za rok 2007?
gemka
28.03.08,08:29
vie mi niekto odpovedat?

dakujem
Muška
28.03.08,09:07
ja sa pridam s otazkou:

-podnikatel dal oznamenie o ukonceni cinnosti 2.1.2008, ktore nadobudlo platnost 7.1.2008.
Mam mozno blbu otazku, ale predsa sa chcem opytat, ci aj za tychto par dni bude musiet v buducom roku podat DP a upravit zaklad dane, resp. ci to nemoze urobit uz v DP za rok 2007?

Môže upraviť ZD v roku 2007 /ak to je pre neho výhodné/, ale "viac-menej" s tým, že v roku 2008 ide "akože" na paušálne výdavky /ak mal teda v r. 2007 účtovníctvo, alebo opačne/.

No a keďže v roku 2008 nebude mať žiadny zdaniteľný príjem z podnikania, tak ak je zamestnaný požiada svojho zamestnávateľa o vykonania Ročného zúčtovania dane.
gemka
28.03.08,10:50
Môže upraviť ZD v roku 2007 /ak to je pre neho výhodné/, ale "viac-menej" s tým, že v roku 2008 ide "akože" na paušálne výdavky /ak mal teda v r. 2007 účtovníctvo, alebo opačne/.

No a keďže v roku 2008 nebude mať žiadny zdaniteľný príjem z podnikania, tak ak je zamestnaný požiada svojho zamestnávateľa o vykonania Ročného zúčtovania dane.

dobry napad,dakujem, ale situacia vyzera takto:
-za rok 2007 pri vedeni JU vysiel ZD 53000,- (po uplatneni starty bude 46000,-); pohladavky 25000,- a zavazky 15 000,-
-do dňa ukoncenia podnikania v roku 2008 neboli ziadne prijmy a vydavky, ale po dni ukoncenia boli pohladavky v sume 25000,-uhradene a tiez zaplatil zavazky 15 000,-. Zaroven vsak sa prislo na to, ze bolo treba od jula uhradit odvody za SZCO do SP, takze aj tieto boli dodatocne uhradene v sume 12 000,- (zaroven boli upravene aj zavazky za rok 2007 na 27 000,-)

Takze ak by v roku 2008 presiel na pausalne vydavky, tak v DP za rok 2007 to bude vyzerat takto:
ZD 53000
+25 000
-27000 (alebo sa sem nezapocitavaju odvody, ktore bolo treba uhradit za rok 2007 (?) a potom budeuprava: -15000)
Vysledok: ZD 51000 a nasledne odpocitat stratu

A v roku 2008 by v dp bolo co??? prijmy by boli zaratne uz v predchadyajucom roku, takze by nebolo potrebne podat DP?

Dakujem za ochotu a cas
Muška
28.03.08,11:54
dobry napad,dakujem, ale situacia vyzera takto:

-za rok 2007 pri vedeni JU vysiel ZD 53000,- (po uplatneni starty bude 46000,-); pohladavky 25000,- a zavazky 15 000,- 27000
-do dňa ukoncenia podnikania v roku 2008 neboli ziadne prijmy a vydavky, ale po dni ukoncenia boli pohladavky v sume 25000,-uhradene a tiez zaplatil zavazky 15 000,-. Zaroven vsak sa prislo na to, ze bolo treba od jula uhradit odvody za SZCO do SP, takze aj tieto boli dodatocne uhradene v sume 12 000,- (zaroven boli upravene aj zavazky za rok 2007 na 27 000,-) to sú záväzky - takže správne uvedené vo výkaze

Takze ak by v roku 2008 presiel na pausalne vydavky, tak v DP za rok 2007 to bude vyzerat takto:
ZD 53000
+25 000
-27000
Vysledok: ZD 51000 a nasledne odpocitat stratu

A v roku 2008 by v dp bolo co??? prijmy by boli zaratne uz v predchadyajucom roku, takze by nebolo potrebne podat DP? nie nebolo by potrebné urobiť dp.....všetko bolo vyrovnané v r. 2007

Dakujem za ochotu a cas

..v texte
gemka
31.03.08,05:54
uz mam len maly dotaz, ked sa robi prechod na pausalne vydavky, je potrebne v poznamkach danoveho priznania uviest, ze od nasledujuceho uctovneho obdobia budu uplatnovane pausalne vydavky?

dakujem
gemka
31.03.08,06:50
uz mam len maly dotaz, ked sa robi prechod na pausalne vydavky, je potrebne v poznamkach danoveho priznania uviest, ze od nasledujuceho uctovneho obdobia budu uplatnovane pausalne vydavky?

dakujem

...alebo netreba uviest nic? poradite?

dakujem
Muška
31.03.08,08:50
...alebo netreba uviest nic? poradite?

dakujem
netreba uviesť nič.