Nandrolon
19.03.07,14:07
Zdravim.

Do akej skupiny odpisovej mam zaradit kanalizacne pripojky /k obchodu/, vodovodne pripojky /k budove obchodu/ a napr. oplotenie??

-povodne som myslel ze pripojky do 3 OS, ale teraz sa mi zda ze do 4.-tej odpisovej skupiny, poradte??

-a kde este najdem presne definovane, co do 3. a co do 4. ??
dakujem za odpovede.

zumpy, studne, vodomerne sachty dam do 3.-tej odpisovej skupiny a vodovodne pripojky, kanalizacne pripojky, spevnene plochy do 4.-tej odpisovej skupiny a oplotenie???
kalkulka
19.03.07,15:10
Prípojky stavieb na verejné rozvodné siete sa považujú za drobné stavby, takisto oplotenie. Drobné stavby sa odpisujú v zmysle zákona o DzP v 3. odp. sk. viď príloha zákona. A nevieš náhodou čo mám robiť s rozšírením parkoviska?
Nandrolon
19.03.07,15:45
nech sa ozvu este dalsi, lebo ja som si myslel presne to co ty. Az teraz som sa dozvedel, ze iba pripojky k "drobnym stavbam" sa povazuju za drobne stavby. Tak mam v tom chaos:-((
Proste mozno nejaka pripojka do pracovne mimo domu alebo co.
Ale co s normalnou pripojkou od velkeho obchodu ???
A uz to mam zaradit a teraz neviem ako...
kalkulka
19.03.07,15:52
Všetky prípojky na verejné kanalizácie by mali byť drobné stavby. Do inžinierskych sietí patria diaľkové a miestne rozvody vody alebo pary atď., takže ak chceš počkaj na vyjadrenie ostatných.
betka
19.03.07,18:52
Do akej skupiny odpisovej mam zaradit kanalizacne pripojky /k obchodu/, vodovodne pripojky /k budove obchodu/,
Do 4.0S, súvisia s obstaraním nehnuteľnosti a sú súčasťou OC:úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).a
napr. oplotenie??: Oplorenie je drobná stavba, kt. patrí do 3.OS,

Prípojky je určite 4.OS

Do 3. odpisovej skupiny (položka 3-28 prílohy ZoDP) patria tzv. drobné stavby, definované v osobitnom predpise - § 139b stavebného zákona:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to:
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.
Nandrolon
20.03.07,06:04
lenze pozor, nemysli sa v zakone tymi inzinierskymi sietami presne tie dialkove pripojky /dialkove rozvody/, ktore uctuje a ma v sprave nejaky spravca /spp, sevak/???

lebo toto je pripojka normalnej stavby ktora je v 4.odpisovej skupine. je to vlastne napojenie na verejnu kanalizaciu, teda vonkajsia pripojka ktora je dlha napriklad 24 metrov. nema to byt predsa len 3. odpisova skupina???
Nandrolon
20.03.07,07:21
velmi pekne dakujem, davam to do 3 OS.
(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
-z toho mi vychadza ze klasicke pripojky /tie ktore sa dalej napajaju na rozvodne dialkove pripojky/ idu do 3. a tie ktore spravuje napr. sevak si oni asi uctuju do 4. OS
Nandrolon
20.03.07,08:50
no a s tym parkoviskom ak je to rozsirenie nad 30 tis tak ako tz parkoviska /pokial by uz pôvodne bolo odpisane, zaradit ako iny majetok do tej istej odpisovej skupiny/, ak do 30 tis. potom do nakladov.
Inac parkoviska mam ako spevnene plochy v 4. odpisovej skupine ako budovy kod 2112 klasifikacie budov a stavieb.
budem rad ak sa vyjadria aj ostatni..
kalkulka
20.03.07,09:35
Mám to presne takto, s tým parkoviskom. A ohľadom tých prípojok som to presne takto myslela ako píšeš v príspevku 6 a 7.
sobubo
20.06.08,07:30
Dobry den. Zaujímalo by ma čo mám urobiť, ak obstarávacia cena kanalizačnej prípojky k budove skladu je do 30 000,-Sk. Môžem to dať rovno do nákladov? Účtujem v jednoduchom účtovníctve.
Ďakujem.