PetraJ
19.03.07,13:45
Dobry den,
prosim Vas o radu: Som FO a vyplnujem formular A. ak som zaplatila zivotne poistenie vo vyske 13540,-- uvediem do riadku 41 celu sumu alebo len 12.000,--? Dakujem moc!! Petra
DanielaSL
19.03.07,13:52
Uvedieš do riadku len 12.000,-
Murínová Eva
19.03.07,14:05
Musíte tam dať sumu 12000,- toľko je stanovená maximálna suma zo zákona
Natallka
18.01.08,14:10
Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.
Paula
18.01.08,14:13
Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.



Môžeš aj z podnik. účtu platiť, zaúčtuješ ako výdavok neovpl. základ dane. Na tých životných poistkách treba dať pozor na sumy....niekto si pripláca v rámci poistenia aj iné "veci", než je čisto životné poistenie.
abel
18.01.08,14:37
Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.
Vôbec nezáleží na tom, z akého účtu ju platíš, môžeš ju platiť aj poštovými poukážkami. Ak by to bolo z podnikateľského účtu, aj tak by to bol výdavok neovplyvňujúci základ dane. Tebe musí poisťovňa zaslať potvrdenie, že tá poistka spĺňa podmienky na zníženie základu dane a v akej výške, a na základe tohoto potvrdenia si môžeš v daňovom priznaní daň vylepšiť. Potvrdenie nie je prílohou v DP, ale pri kontrole musíš opodstatnenosť zníženia preukázať.
K druhej časti otázky - uplatníš si toľko, koľko ti potvrdí poisťovňa. Ako píše Paula, môžeš tam mať aj iné "priplácanie".
Natallka
18.01.08,19:40
Dakujem za rady a to potvrdenie od poistovne si mam vypytat alebo mi ho automaticky poslu?Dakujem.
Paula
18.01.08,19:42
Dakujem za rady a to potvrdenie od poistovne si mam vypytat alebo mi ho automaticky poslu?Dakujem.



Z tých slušnejších posielajú automaticky, takže ťažko Ti teraz dať radu.
Zoltán Kovács
18.01.08,19:47
Len doplním, nie každá životná poistka splňa podmienky na uplatnenie v DP.

§11

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
Natallka
19.01.08,20:01
Dakujem.