Barbora.B
19.03.07,16:14
Prosím vás o radu :). Účtujem v MRP Win. Aký typ DPH mam dat pri uctovani neplatcu DPH. Napr. keď nahadzujem VPD od platcu, alebo tak isto od neplatcu DPH, tak mi tam to DPH rozpisuje. Vopred vďaka
mysimis
19.03.07,15:47
Pokiaľ účtuješ neplatiteľa dph tak v nastaveniach klikni na program a tam sa Ti objaví tabuľka. V ľavej časti máš DPH a zakliknuté platca dph. Tú fajočku si odstráň a už nebudeš musieť nastavovať nič. Automaticky Ti to program urobí.
Barbora.B
19.03.07,15:54
ďakujem za odpoveď, ale ja práveže nemám v nastaveniach zakliknutého platcu. potom bude problém niekde inde, ale neviem kde.
mysimis
19.03.07,15:56
Pokiaľ nahadzuješ doklady od platcu dph vo firme ktorá nie je platcom dph účtuješ len ceny celkové. Ty s tou dph nerobíš nič, to znamená, že ani nerozúčtovávaš na dokladoch nič.
Barbora.B
19.03.07,16:03
ja tomu aj tak chapem. Ale ked pridam novú položku, napisem celkovu sumu, ono mi to potom samo rozpiše položky DPH a bez DPH.
mysimis
19.03.07,16:09
Keď robím VPD, kliknem na znamienko +, pridá mi tabuľku do ktorej si napíšem pohyb, analytika, text, základ, %, dph,typ a celkom. Ja si tam dám napr. 25 /prev. réžia/ 3 /nájomné/ text mi automaticky doplní program a zadám už len sumu do okienka základ. Odkliknem OK a VPD je natipovaný. Podotýkam, že sa tu jednalo o JÚ. Porovnaj to s tým ako to robíš Ty, vyskúšaj a ozvi sa ako to dopadlo.
Barbora.B
19.03.07,16:49
Presne rovnaky postup robim aj ja, s tym, ze v ponuke typ DPH dam 39 - neovplyvnujuce DPH, a zobrazi sa mi len jedno aktivne okno, a to celková suma. Ked tam napisem sumu, automaticky mi ju rozpocita na zaklad DPH a DPH. Vyriesila som to tak, ze som klikla na ciastky a tam som upravila sumu do kolonky mimo DPH a nasledne mi ju uz nerozpisovalo. Ale neviem, ci je to spravne.
A teraz som sa dostala este k jednemu problemu. Chcem ist nahodit bankovy vypis. Kliknem na okno bankovy vypis, chcem pridat položku cez +, ale + nie je aktivne. Aktivne okno tu mam len importuj. Ako mam pridat prvu polozku?
Prosim o radu. Ešte raz vopred ďakujem
Zoltán Kovács
19.03.07,16:54
Presne rovnaky postup robim aj ja, s tym, ze v ponuke typ DPH dam 39 - neovplyvnujuce DPH, a zobrazi sa mi len jedno aktivne okno, a to celková suma. Ked tam napisem sumu, automaticky mi ju rozpocita na zaklad DPH a DPH. Vyriesila som to tak, ze som klikla na ciastky a tam som upravila sumu do kolonky mimo DPH a nasledne mi ju uz nerozpisovalo. Ale neviem, ci je to spravne.
A teraz som sa dostala este k jednemu problemu. Chcem ist nahodit bankovy vypis. Kliknem na okno bankovy vypis, chcem pridat položku cez +, ale + nie je aktivne. Aktivne okno tu mam len importuj. Ako mam pridat prvu polozku?
Prosim o radu. Ešte raz vopred ďakujem

Bankové výpisy nahodíš cez peň.denník tak isto ako VPD a PPD. Ak sa nemýlim tie bankové výpisy služia na homebanking.
mysimis
19.03.07,16:55
Takže čo sa týka účtovania dph, tak pri neplatcovi dph to dávam do kolonky "mimo dph". Tak je to správne. Bankové výpisy nahadzujem v peňažnom denníku cez znamienko + a v okienku účet/ pokladna si zvolíš účet, do okienka doklad si napíš číslo výpisu a ďalej postupuj presne tak ako pri VPD a PPD. Banka sa neúčtuje cez bankový výpis, ale cez peňažný denník.
mysimis
19.03.07,16:57
Bankové výpisy nahodíš cez peň.denník tak isto ako VPD a PPD. Ak sa nemýlim tie bankové výpisy služia na homebanking.

:) Nemýliš sa Smith, je to presne tak ako to píšeš.;)
Barbora.B
19.03.07,17:01
obom vam dakujem (aj za trpezlivost :)).idem skusat.
Zoltán Kovács
19.03.07,17:01
Nebol som si istý v tom, lebo to nepoužívam. Ďakujem
Barbora.B
19.03.07,17:25
Narazila som na ďalší problém, hovoríte, ze banku nahadzujem cez peňažný denník. Ale kde v ponuke je peňažný denník? Ja tu vidím len pokladničnú knihu, účtovný denník, bankové výpisy, odhliadnuc od pomocných kníh.
ondrejvla
19.03.07,17:27
Narazila som na ďalší problém, hovoríte, ze banku nahadzujem cez peňažný denník. Ale kde v ponuke je peňažný denník? Ja tu vidím len pokladničnú knihu, účtovný denník, bankové výpisy, odhliadnuc od pomocných kníh.

Účtovný denník - peňažný denník, hoci účtovný denník by mal byť len v PÚ.
Zoltán Kovács
19.03.07,17:27
Narazila som na ďalší problém, hovoríte, ze banku nahadzujem cez peňažný denník. Ale kde v ponuke je peňažný denník? Ja tu vidím len pokladničnú knihu, účtovný denník, bankové výpisy, odhliadnuc od pomocných kníh.

Tak z tohto posledného príspevku vlastne vysvitlo, že ide ti o PÚ. A snažíme sa ti radiť ako to robiť v JÚ. tak to si mala hneď na začiatku uviesť.
Barbora.B
19.03.07,17:32
A ja som si cely cas myslela, ze som napisala, ze ide o PU. Ospravedlnujem sa. Skusala som to teda aj cez uct. dennik, ale ja tam nikde nevidim, kde je na vyber medzi pokladnicou a bankou?
Zoltán Kovács
19.03.07,17:34
A ja som si cely cas myslela, ze som napisala, ze ide o PU. Ospravedlnujem sa. Skusala som to teda aj cez uct. dennik, ale ja tam nikde nevidim, kde je na vyber medzi pokladnicou a bankou?

Tam nie je. Úhrady urobíš klasicky cez knihy pohľadávok a záväzkov. Ostatné pohyby cez účtovný denník. Nahodíš číslo dokladu a pri rozúčtovaní budeš nahadzovať 221 namiesto 211, samozrejme na príslušnú stranu MD alebo D.
mysimis
19.03.07,17:40
Od začiatku som bola pesvedčená, že hovoríme o JÚ.
lenkak
19.03.07,20:14
Prosím vás o radu :). Účtujem v MRP Win. Aký typ DPH mam dat pri uctovani neplatcu DPH. Napr. keď nahadzujem VPD od platcu, alebo tak isto od neplatcu DPH, tak mi tam to DPH rozpisuje. Vopred vďaka

typ dph 39.
mimo dph.
s ikonou bank. výpisy pracuješ len keď robíš e-banking, import b. výpisov z netu.
Barbora.B
20.03.07,11:12
Este raz vsetkym dakujem :). Postupne na to prichadzam.
Danka Kosibová
23.03.07,08:14
zdravim,zacinam uctovat v programe MRP wind. PU, som platca dph. ako nahadzujem faktury z EU, na kt. uplatnujem samozdanenie....aky typ dhp,aby mi to spravne zaradilo v danovom priznani. vie mi niekto poradit tieto typy priamo v tomot programe. tiez mam problem s dobropisom prijatym aj vystavenym....dakujem vopred...
mysimis
23.03.07,08:44
Milá Danka, posielam Ti tu jeden fantastický link, ktorý mi veľmi pomohol. Skús preštudovať: (http://www.porada.sk/showthread.php?t=24751)
lenkak
23.03.07,19:07
Danka
dobropis prijatý - typ dph 55
dobropis vydaný - typ dph 16
dobropis prijatý samozd - typ dph 60
faktúra došlá samozd - typ dph 49

pre lepšie pochopenie pripájam obrázky.
1. samozdanie došlá fa v Sk
2. čiastky v SK
3. česká fa + kurz + čiastky