havrda
19.03.07,20:20
Dobry vecer,

moja situacia je nasledovne zamotana. V aprili 2006 som sa prestahoval do Britanie (zacal pracovat, zrusil akekolvek poistenie v SR, pretoze si ho platim v UK). Danovy rok v UK je vsak trochu iny nez na Slovensku, pocita sa od aprila 2006 do aprila 2007. Kedze od januara do marca 2006 som este pracoval na volnej nohe na Slovensku, predpokladam teda, ze je v poriadku ak tieto peniaze zdanim v SR riadnym danovym priznanim za rok 2006 a v UK zdanim az prijem od aprila 2006. Mam pravdu?

Ked som odisiel zo SR zabudol som platit preddavky, uplne sa mi to vyparilo z hlavy tym, ze v UK prisli ine udalosti. Zaplatil som to tusim iba raz. Kazdopadne ten zarobok v SR od januara do marca 2006 je relativne nizky, takze tak ci tak by mi museli tie preddavky vracat, kedze dan za rok 2006 pravdepodobne bude 0. I tak by som rad vedel, ci je to problem?

Velmi pekne dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
19.03.07,20:46
Dobry vecer,

moja situacia je nasledovne zamotana. V aprili 2006 som sa prestahoval do Britanie (zacal pracovat, zrusil akekolvek poistenie v SR, pretoze si ho platim v UK). Danovy rok v UK je vsak trochu iny nez na Slovensku, pocita sa od aprila 2006 do aprila 2007. Kedze od januara do marca 2006 som este pracoval na volnej nohe na Slovensku, predpokladam teda, ze je v poriadku ak tieto peniaze zdanim v SR riadnym danovym priznanim za rok 2006 a v UK zdanim az prijem od aprila 2006. Mam pravdu?

Ked som odisiel zo SR zabudol som platit preddavky, uplne sa mi to vyparilo z hlavy tym, ze v UK prisli ine udalosti. Zaplatil som to tusim iba raz. Kazdopadne ten zarobok v SR od januara do marca 2006 je relativne nizky, takze tak ci tak by mi museli tie preddavky vracat, kedze dan za rok 2006 pravdepodobne bude 0. I tak by som rad vedel, ci je to problem?

Velmi pekne dakujem za odpoved.

Ak si mal povinnosť platiť preddavky,ktoré si neplatil tak ti vyrúbia úroky z omeškania platieb až do podania DP, v ktorom si vysporiadaš daňovú povinnosť a zaplatené preddavky (1x uhradené).
Marianna01
19.03.07,21:15
No mohol si požiadať o zrušenie preddavkov, nakoľko Tvoju činnosť, z ktorej vyplývalo platiť preddavky, už nevykonávaš. Ale to si mal urobiť už dávno... :confused:
Zoltán Kovács
19.03.07,21:24
No mohol si požiadať o zrušenie preddavkov, nakoľko Tvoju činnosť, z ktorej vyplývalo platiť preddavky, už nevykonávaš. Ale to si mal urobiť už dávno... :confused:

U nás na DÚ v SC chceli v takýchto prípadoch aby daňovník podal žiadosť o stanovenie preddavkov v inej výške ako mu vychádza povinnosť. Tá iná výške môže byť aj nula.
Marianna01
19.03.07,21:27
U nás na DÚ v SC chceli v takýchto prípadoch aby daňovník podal žiadosť o stanovenie preddavkov v inej výške ako mu vychádza povinnosť. Tá iná výške môže byť aj nula.

Zákon hovorí niečo iné: pohľadám aj citáciu, ale gro je: ak zanikla činnosť, z ktorej vyplýva platiť preddavky, daňovník túto skutočnosť OZNÁMI správcovi dane. Zákon v tomto prípade vôbec nehovorí o tom, že by sa správca mal k tomu vyjadriť.
Niečo iné je, ak daňovník žiada zmeniť výšku preddavkov, nakoľko predpokladá, že príjmy, z ktorých mu plynie preddavková povinnosť, nebudú v ďalšom zdaň. období také vysoké. Potom správca dane určí výšku preddavkov.
Marianna01
19.03.07,21:30
tu je citácia: §34 ods 8. zákona 595/2003 Z.z.:

8) Ak daňovník prestal vykonávať činnosť alebo poberať zdaniteľné príjmy, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.
Marianna01
19.03.07,21:32
a tu zas citácia, kedy žiada o zníženie preddavkovej povinnosti, rovnaký paragraf, ods. 4:

4) V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.