Aťka
20.03.07,09:38
Ahojte, chcela by som sa opýtať, že aký postih čaká človeka, ktorý neoznámil, že poberá výsluhový dôchodok a uplatňovala sa mu nezdanitelná čiastka.
Ďakujem
Zoltán Kovács
20.03.07,08:59
Ahojte, chcela by som sa opýtať, že aký postih čaká človeka, ktorý neoznámil, že poberá výsluhový dôchodok a uplatňovala sa mu nezdanitelná čiastka.
Ďakujem

V rámci ročného zúčtovania by sa mali dorubiť dane.
Aťka
20.03.07,09:11
ale ked to uz trva par rokov a posledne dva roky sa neuplatnovala v priznani nezdanitelna, to by bolo v poriadku, ale tie roky pred tym, ako postupovat?
Aťka
20.03.07,10:39
nik mi nevie poradiť ?
Zoltán Kovács
20.03.07,12:47
nik mi nevie poradiť ?


Zákon o dani z príjmov § 40

3) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) nezrazil zamestnancovi daň, ktorú mal zraziť vo výške ustanovenej týmto zákonom, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď sa daň nesprávne zrazila, neuplynulo viac ako 12 mesiacov,
.
.
.
c) priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, ako bol povinný podľa tohto zákona, môže ju dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane iba vtedy, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, neuplynulo viac ako 12 mesiacov.


Myslím si, že tento § ti dáva odpoveď.
Aťka
20.03.07,12:56
nedava mi odpoved lebo ja sa nepytam na danovy bonus.
Zoltán Kovács
20.03.07,13:00
nedava mi odpoved lebo ja sa nepytam na danovy bonus.

Čítaj celý príspevok a hlavne čo je s červeným. :mad: Odstavec a) hovorí o zle zrazenej dani.
Lotarka
20.03.07,13:06
Vstúpim ďalšou otázkou: a ako môže postupovať zamestnanec, ktorý si mohol uplatniť nezdan. čiastku na manželku, no vtedy o tom nevedel a neuplatnil si ju. Je nejaká možnosť dodatočného uplatnenia?
Zoltán Kovács
20.03.07,13:07
Vstúpim ďalšou otázkou: a ako môže postupovať zamestnanec, ktorý si mohol uplatniť nezdan. čiastku na manželku, no vtedy o tom nevedel a neuplatnil si ju. Je nejaká možnosť dodatočného uplatnenia?

Podaním DP za tie roky.
Lotarka
20.03.07,13:09
za tie roky mu bolo robené ročné zúčtovanie, má si podať riadne DP alebo dodatočné?
Aťka
20.03.07,13:10
smith, čiže ak pred piatimi rokmi mu bol uplatnena nezdanitelna čiastka aj ked nemala byt lebo poberal vysluhovy dôchodok tak sa nič nedeje?
Zoltán Kovács
20.03.07,13:10
za tie roky mu bolo robené ročné zúčtovanie, má si podať riadne DP alebo dodatočné?

Dodatočné ku ktorému priloží doklad o RZ.. Doklad o RZ ti vydá zamestnávateľ.
Zoltán Kovács
20.03.07,13:11
smith, čiže ak pred piatimi rokmi mu bol uplatnena nezdanitelna čiastka aj ked nemala byt lebo poberal vysluhovy dôchodok tak sa nič nedeje?

Áno, zo strany zamestnávateľa je to za vodou.
Aťka
20.03.07,13:11
smith, zo strany zamestnavatela, ale čo zo strany toho zamestnanca?
Lotarka
20.03.07,13:13
Vďaka Smith!
Zoltán Kovács
20.03.07,13:13
smith, zo strany zamestnavatela, ale čo zo strany toho zamestnanca?

Ak nepodával sám daňové (čo nepodával) potom ho nemajú ako skontrolovať.
Aťka
20.03.07,13:16
Ak nepodával sám daňové (čo nepodával) potom ho nemajú ako skontrolovať.


vďaka smiht, čiže ak vo vyhlasení klamal, teda neuviedol, že pobera ten dôchodok mu nemôže nikto nič? Počula som, že keď bude žiadať o normalny starobny, že potom sa na to príde. Je to možné?
Zoltán Kovács
20.03.07,13:20
vďaka smiht, čiže ak vo vyhlasení klamal, teda neuviedol, že pobera ten dôchodok mu nemôže nikto nič? Počula som, že keď bude žiadať o normalny starobny, že potom sa na to príde. Je to možné?

Zamestnávateľ je jednoznačne chránený s podpísaným vyhlásením. Zamestnávateľ nie je povinný skúmať pravdivosť údajov vo vyhlásení, za to zodpovedá sám zamestnanec. Či v SP pri ziadosti o starobný dôchodok na to prídu či nie neviem. Nezdanteľná čiatka nemá vplyv na odvody do SP, a ani zle odvedená daň. Odvody sa mu rátali riadne v zákonom danej výške.
Aťka
20.03.07,13:22
Tak Ti dakujem