SAIVI
20.03.07,09:18
Dobý deň.
Môže mi niekto objasniť aky je rozdiel čo sa týka DPH v prípade ak:
1. podnikateľ-tuzemská osoba platca DPH vystaví odberateľskú faktúru do EU platcovi DPH
2. podnikateľ-tuzemská osoba platca DPH vystaví odberateľskú faktúru do EU neplatcovi DPH.
Ďakujem
ALBO
20.03.07,09:06
to je na dlho, mohol napr. vystaviť zle.
Napr. pri službách treba rozhodnúť, kde je miesto dodania služby. To je v § 15. Ak vystavuje Fa za opravu nehnuteľnosti v česku , miesto dodania je česko. DP je v česku. Ak ju vystavuje voči platcovi tak ju vystaví bez DPh, lebo vo všetkých čl. štátoch platí pravidlo, že platiteľ odberateľ tú daň odvedie za toho Slováka, aby sa tam nemuselv česku ten slovák registrovať. Ak to fakturuje neplatiteľovi podnikateľovi tak potom miesto dodania je stále česko ale vzniká otázka či ten ktorý štát prenáša DP aj na takéhoto neplatiteľa podnikateľa za Slováka. ( u nás to tak je , takýto podnikateľ neplatiteľ by musel odviesť DPH za čecha § 69). No a keby to robil pre neplatiteľa nepodnikateľa, tak by sa ten Slovák musel zaregistrovať v česku a fakturovať tej FO s českou DPH.
Pri iných službách a tovare to môže byť inak.
SAIVI
20.03.07,09:23
Dakujem.
Ja mám vystavenu odberateľskú faktúru platcom DPH za tovar-palety, ktoré kupila rakuska firma, o ktorej neviem či je platca, alebo nie je-maju uvedené čislo ATUxxxxxxxx - čo ale myslým že nie je cislo DPH, skusala som to overit na stranke danoveho riaditeľstva-ale nepozanlo také číslo. Tak teraz neviem :confused: Faktrúra je vystavena bez DPH, ale neviem či DPH niekde vyčislujem ...
liba2
20.03.07,11:22
Dakujem.
Ja mám vystavenu odberateľskú faktúru platcom DPH za tovar-palety, ktoré kupila rakuska firma, o ktorej neviem či je platca, alebo nie je-maju uvedené čislo ATUxxxxxxxx - čo ale myslým že nie je cislo DPH, skusala som to overit na stranke danoveho riaditeľstva-ale nepozanlo také číslo. Tak teraz neviem :confused: Faktrúra je vystavena bez DPH, ale neviem či DPH niekde vyčislujem ...
Poznámka k tomu overovaniu čísla: AT je kod pre Rak. a číslo začni písať s U....
Myslím,že už som sa s tým stretla a že takto to bral ako číslo DPH.
Ak dodávateľ má číslo ATU... - podľa mňa je to platiteľ dane.
ALBO
20.03.07,12:21
Dakujem.
Ja mám vystavenu odberateľskú faktúru platcom DPH za tovar-palety, ktoré kupila rakuska firma, o ktorej neviem či je platca, alebo nie je-maju uvedené čislo ATUxxxxxxxx - čo ale myslým že nie je cislo DPH, skusala som to overit na stranke danoveho riaditeľstva-ale nepozanlo také číslo. Tak teraz neviem :confused: Faktrúra je vystavena bez DPH, ale neviem či DPH niekde vyčislujem ...

rakušania majú č: AT Uxxxxxxxx. Takže vyzerá, že je platiteľ. Vy predávate(ak som to dobre pochopila) palety=tovar rakušanovi podľa § 43 oslobodené = bez DPh,rakušan, ke´dže vy ste tiež platiteľ,( uveďte naFa ičdph,) to samozdaní, on má nadobudnutie tovaru. Tovar ste dúfam previezli do rakúska.Nezabudnite na suhrnný výkaz § 80.
martinius
20.03.07,12:26
SAIVI
22.03.07,09:06
DAKUJEM : )