straposko
20.03.07,09:21
Ahojte, práve som sa dozvedela že mám urobiť DP za našu organizáciu. A ja som to ešte nikdy nerobila =( a mam veľa otáznikov ohľadom nákladov. Neviem ich zaradiť. Poradil by mi niekto?
Sú zdaniteľné, : príspevok zamestnávateľa na stravné lístky (55%)
- odpisy HIM a NIM
- nájomné
straposko
20.03.07,09:21
=( nikto nemá čas? A vedel by mi niekto poradiť, podľa čoho sa určuje, či su odpisy oslobodené, alebo zdaniteľné? Keď som pozerala minulé roky,tak sa celková výška odpisov menila, ale zdaniteľná čiastka bola stále rovnaká - 56 130,-Sk. A naozaj neviem prečo =(
straposko
20.03.07,09:52
asi sú to dosť náročné otázky však... A vedeli by ste mi poradiť, na koho sa obratiť? Daňový poradca alebo uradníci na daňovom úrade by mi s tym pomohli?
skaspa
20.03.07,10:12
zrejme ste daňovníkom podľa § 12 ods. 2 (vymenovaný v odseku 3); pýtaš sa na zdaniteľné výdavky (skôr by som použil pojem daňovo uznané výdavky), ale v prvom rade by ťa mali zaujímať príjmy - pozri si § 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov a keď tam budeš spadať resp. keď vyhovieš uvedeným podmienkam, nemusíš DP podávať;
ak máte povinnosť podať daňové priznanie skúsim ti daňovo uznané výdavky vysvetliť na príklade pri prenájme budovy: máte ročný príjem za prenájom budovy vo výške 500 000 Sk, z ktorých je ešte za rok 2006 300 000 Sk oslobodených, takže zdaňuješ len 200 000 Sk, odpisy a ost. výdavky na budovu (napr. prípadné opravy, údržba...) boli za rok 2006 vo výške 250 000 Sk; z týchto výdavkov je daňovo uznaných len 40 % teda 100 000 Sk a 60 % výdavkov pripadá na oslobodený príjem (ak máš z 500 000 Sk príjmu oslobedených 300 000 Sk je to 60 % a preto aj daňovo uznané výdavky musíš krátiť o 60 % a 60 % z 250 000 Sk je 150 000 Sk a až zvyšok bude daňovo uznanými výdavkami, teda tých 100 000 Sk); základ dane tak máš 200 000 (zdaniteľný príjem) - 100 000 (výdavky k nemu prislúchajúce) = 100 000 Sk

musíš si zrátať všekty zdaniteľné príjmy a výdavky, ktoré boli vynaložené za účelom ich dosiahnutia a uvedeným spôsobom to potom prerátaš.
straposko
20.03.07,10:21
ďakujem ti dobrá duša =) ale my máme príjem z prenájmu len cca 22.750,-sk a potom ešte príjem "tržby z predaja HIM" to je 68.000,-sk Toto su naše zdaniteľné príjmy.Všetky ostatné su kostolné zbierky,alebo dary, či dotácie
straposko
20.03.07,10:24
takže, ak som ťam správne pochopila...40% z odpisu budovy, ktorú prenajímame je daňovo uznaných?
skaspa
20.03.07,10:28
ďakujem ti dobrá duša =) ale my máme príjem z prenájmu len cca 22.750,-sk a potom ešte príjem "tržby z predaja HIM" to je 68.000,-sk Toto su naše zdaniteľné príjmy.Všetky ostatné su kostolné zbierky,alebo dary, či dotácie
v tom prípade nebudete platiť žiadnu daň, lebo dosahuje zdaniteľný príjem len vo výške 90 750 Sk a podľa § 13 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmu platného k 31.12.2006 (to je dôležité, lebo novela túto výnimku už neobsahuje a za zdaňovacie obdobie roka 2007, ak sa nič nezmení, už to budete zdaňovať; za rok 2006 na vás však ešte platí toto oslobodenie): Od dane sú oslobodené príjmy daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmov oslobodených od dane podľa tohto zákona; pri predaji majetku, ktorý daňovník využíval na výkon svojej činnosti, sa do ustanoveného limitu započítava rozdiel, o ktorý príjem z predaja tohto majetku prevyšuje výdavok na jeho obstaranie. Ak takto vymedzené príjmy presiahnu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.


takže, ak som ťam správne pochopila...40% z odpisu budovy, ktorú prenajímame je daňovo uznaných?
NIE !!! to bol len môj príklad, ty si to musiš dopasovať na svoju situáciu, môže sa stať že budeš mať oslobodené všetko napr. pri zdaniteľnom príjme do 300 000 Sk (čo aj máš oslobodené všetko, keďže máš zdaniteľný príjem len 90 750 Sk), alebo úplne iný pomer; pri zdaniteľnom príjme nad 300 000 Sk za každou korunou bude pomer meniť.
straposko
20.03.07,10:31
ano, to som už čítala. Ale DP musíme napriet tomu napísať nie?
skaspa
20.03.07,10:39
ano, to som už čítala. Ale DP musíme napriet tomu napísať nie?
§ 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov: Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.
Pravdu povediac neviem, kde zaradiť cirkevnú organizáciu. Ak ste občianske združenie, tak daňové priznanie podať musíte, lebo príjem z predaja HIM a prenájmu nie je oslobodený podľa § 13 ods. 2 písm. b) (tak ako sa uvádza v § 41), ale podľa § 13 ods. 1 písm. e) a táto výnimka nie je v § 41 uvedená. Ak ste ROPO alebo daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, tak nemusíte, lebo v § 41 je jasne uvedené ak dosahujú iba príjmy oslobodené od dane (neuvádza sa § podľa ktorého to má byť oslobodené, tak sa to berie komplexne a vtedy podmienku pre "nemusenie" podania daňového priznania spĺňate.
straposko
20.03.07,10:51
máš ešte chvílku času pre mňa? Ale aj keby sme nemuseli podať DP, tak daňový úrad by asi potreboval niečo na porovnanie nie?
skaspa
20.03.07,10:56
máš ešte chvílku času pre mňa? Ale aj keby sme nemuseli podať DP, tak daňový úrad by asi potreboval niečo na porovnanie nie?
keď nemusíte tak nemusíte, ak by si u vás chcel niečo preveriť, prídu na miestne zisťovanie, je to inštitút značne jednoduchší (administratívne aj procesne) ako samotná daňová kontrola a zistia si čo potrebujú; ak im preukážete, že ste nemali povinnosť podať daňové priznanie podľa § 41 ods. 1, tak vás nemajú za čo sankcionovať, lebo ste postupovali v zmysle zákona a nič ste neporušili (len pozor na to občianske združenie, ak ním ste); využili ste možnosť, ktorú vám dáva § 41 ods. 1, ale ak chcete, daňové priznanie samozrejme podať môžete, v § 41 ods. 1 sa hovorí "nemusia" a nie "nemôžu".
OPRAVA
Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
Ak ste tento daňovník máte povinnosť podať DP, prehliadol som, že tu nie sú uvedené "príjmy oslobodené od dane" a vy ste príjmy, ktoré sú oslobodené dosiahli, takže musíte podať DP:o ospravedlňujem sa a ďakujem bezradnej za upozornenie
straposko
20.03.07,11:02
Pytala som sa šéfa. A on nevie čo sme.Ale určite niesme O.Z.! asi ani rozpočtová organizácia.
Vedel by si mi ešte pomocť s tym výpočtom daňovo uznaných odpisov?ak by som ti napisala sumy...
skaspa
20.03.07,11:09
Pytala som sa šéfa. A on nevie čo sme.Ale určite niesme O.Z.! asi ani rozpočtová organizácia.
Vedel by si mi ešte pomocť s tym výpočtom daňovo uznaných odpisov?ak by som ti napisala sumy...
keďže ste nedosiahli žiadny príjem, ktorý musíte zdaňovať, nemáte ani žiadne daňovo uznané výdavky; pri príjme 20 500 Sk za prenájom a 68 000 Sk za predaj majetku sú všetky výdavky (náklady) nedaňové, lebo prislúchajú k príjmu, ktorý je od dane oslobodený, takže aj celý odpis je nedaňový výdavok; ak nie ste občianske združenie (a ste si tým istý), tak sa ničím netráp a kašli na daňové priznanie;)
straposko
20.03.07,11:16
=) ďakujem. Veľmi rada urobím, ako si napísal. dúfam že to budem vedieť pretlmočiť aj vrchnosti =) ešte raz vďaka za to že si mi venoval čas a vniesol poriadok do toho mojho chaosu =)
bezradná
21.03.07,12:33
keďže ste nedosiahli žiadny príjem, ktorý musíte zdaňovať, nemáte ani žiadne daňovo uznané výdavky; pri príjme 20 500 Sk za prenájom a 68 000 Sk za predaj majetku sú všetky výdavky (náklady) nedaňové, lebo prislúchajú k príjmu, ktorý je od dane oslobodený, takže aj celý odpis je nedaňový výdavok; ak nie ste občianske združenie (a ste si tým istý), tak sa ničím netráp a kašli na daňové priznanie;)

Pre Boha, nie že sa vykašleš na daňové priznanie. Predpokladajme, že máte pridelené DIČ daňovým úradom /ak nie tak máš(môžeš mať) malér, to mám z vlastnej skúsenosti/. Daňové priznanie a aj výkazy o príjmoch a výdavkoch a záväzkov ste povinní podávať. Dáva sa DP PO. Na riadku 190(príjmy spol. nezalož. na podnikanie, § 12,ods.3) - uvedieš celkový príjem z prenájmu+ predaný HIM a ešte raz zapíšeš na riadku 230(príjmy oslobodené od dane z § 13- uvedené v r. 190). Výkazy ti prihodím sem do prílohy.
straposko
22.03.07,05:26
ďakujem ti za opravu aj výkazy, zasa som o niečo múdrejšia,aj do ďalších rokov =)na tom DP už pracujem.