Zuzka2510
20.03.07,09:24
Ahojte nechcem nikoho otravovať mojou dosť hlúpou otázkou ktorú som tu už niekde videla ale neviem ju nájsť. Aký je VZ na odvody v mesiaci február ak je počet prac.dní 20 čiže 160 hodín x 45,20 Sk/hod sa rovná 7232 Sk. Program mi robí odvody zo 7600 Sk ale aj keď som nezadala žiadny doplatok do min.mzdy? Je to správne???????
Anja111
20.03.07,08:35
Ahojte nechcem nikoho otravovať mojou dosť hlúpou otázkou ktorú som tu už niekde videla ale neviem ju nájsť. Aký je VZ na odvody v mesiaci február ak je počet prac.dní 20 čiže 160 hodín x 45,20 Sk/hod sa rovná 7232 Sk. Program mi robí odvody zo 7600 Sk ale aj keď som nezadala žiadny doplatok do min.mzdy? Je to správne???????
Odvody sú správne, ale nakoľko by sa mal dodržať minimálny mzdový nárok i minimálna mzda súčasne, mal by zamestnanec dostať aj doplatok do 7600 Sk.
Zuzka2510
20.03.07,08:36
ďakujem pekne napadlo ma to tiež ale chcela som sa o tom presvedčiť aby som neurobila niečo zlé ešte raz ďakujem
endrju
20.03.07,09:02
Ahojte nechcem nikoho otravovať mojou dosť hlúpou otázkou ktorú som tu už niekde videla ale neviem ju nájsť...

Máš pravdu. Otázka tu bola riešená už niekoľkokrát.


... Aký je VZ na odvody v mesiaci február ak je počet prac.dní 20 čiže 160 hodín x 45,20 Sk/hod sa rovná 7232 Sk. Program mi robí odvody zo 7600 Sk ale aj keď som nezadala žiadny doplatok do min.mzdy? Je to správne???????


Odvody sú správne, ale nakoľko by sa mal dodržať minimálny mzdový nárok i minimálna mzda súčasne, mal by zamestnanec dostať aj doplatok do 7600 Sk.

Úvahy o správnosti určenia vymeriavacích základov by platili pri odmeňovaní mesačnou sadzbou a VZ na ZP a aj na SP by mali byť 7600.

Pri odmeňovaní hodinovou sadzbou by VZ na ZP mal byť 7232 a na SP 7600.
Doplatok do minimálnej mzdy v tomto prípade nie je nutný.

Celý tento "guláš" vyplýva z nerovnakej definície minimálneho VZ v zákonoch o ZP a o SP.
Zákon o ZP používa pojem "minimálna mzda" (§13 odsek 15 zákona 580/2004 odkazuje na celý zákon o minimálnej mzde) - zákon o SP používa pojem "minimálna mesačná mzda" (§138 odsek 10 zákona 461/2003 odkazuje na §2 odsek 1 písmeno b) zákona minimálnej mzde, t.j. na minimálnu mesačnú mzdu).

O postupe pri doplatku do minimálnej mzdy odporúčam preštudovať najmä odsek 1 v § 120 Zákonníka práce a zákon 90/1996 o minimálnej mzde. Doplatok do minimálnej mzdy je povinný vtedy, "ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku".
V prípade odmeňovania hodinovou sadzbou nie je z pohľadu doplatku do minimálnej mzdy vôbec zaujímavá mesačná sadzba minimálnej mzdy.
:cool: