daria
24.01.05,06:13
Môžete mi prosím poradiť???
Mám zamestnanca ktorý k nám do firmy nastúpil 13.8.2004.
Predtým nikde nepracoval, bol študent, navyše je ženatý od 13.9.2004,
jeho manželka je tiež študentka a nemá žiadny príjem .Požiadal si o ročné zúčtovanie dane z príjmov...
Aké doklady mi musí prieniesť?
Ja som si vyžiadala, čestné prehlásenie od neho ako zamestnanca, že
od 1.1.2004 do nástupu do našej firmy nikde nepracoval a nemal žiadny príjem-potvrdenie o návšteve školy. To si myslím, že je Ok.
To isté som si vyažiadala aj od jeho menželky, ale teraz otázka. Za aké
obdobie môžem uplatniť odpočet na manaželku. Za celý rok, alebo až od
dátumu svadby.
Ako je to v prípade, ak je manželka na materskej dovolenke a predtým bola
študentka.
No proste mám v tom zmätok.

Ďakujem, porada je aj tak super.
esprit
24.01.05,05:47
Na manželku si môže uplatniť len pomernú časť nezdaniteľnej sumy a to od 1.10.2004 §11 ods 4 Zákona o dani z príjmov. Pre uplatnenie tejto nezd.sumy sledujete vlastný príjem špecifikovaný v § 11 ods 1 písm. b.
daria
24.01.05,06:39
ďakujem.
Ešte jeden dotaz do príjmu sa nezarátava ani materská ani rodičovský príspevok a ani PN, je to tak správne?
Zita4
24.01.05,07:06
ďakujem.
Ešte jeden dotaz do príjmu sa nezarátava ani materská ani rodičovský príspevok a ani PN, je to tak správne?
Nezarátavajú sa štátne sociálne dávky, t. zn. že materská a nemocenské sa musí zarátať, rodičovský príspevok už nie.
vladan
11.02.05,12:37
bóžinku, chcem zadať otázku k ročnému zúčtovaniu a vidím tu minimálne 20 založených tém ... vybrala som si túto :D
Chcem sa opýtať či požadujete od zamestnanca (ktorý vás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane), ktorý mal v roku 2004 viacerých zamestnávateľov a znižoval si základ dane o príspevky DDP, potvrdenie o výške týchto príspevkov od jeho DDP? Alebo mu urobíte ročné zúčtovanie z údajov, ktoré sú uvedené v potvrdeniach o zdaniteľnej mzde? :eek:
Jara
11.02.05,13:09
.
bóžinku, chcem zadať otázku k ročnému zúčtovaniu a vidím tu minimálne 20 založených tém ... vybrala som si túto :D
Chcem sa opýtať či požadujete od zamestnanca (ktorý vás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane), ktorý mal v roku 2004 viacerých zamestnávateľov a znižoval si základ dane o príspevky DDP, potvrdenie o výške týchto príspevkov od jeho DDP? Alebo mu urobíte ročné zúčtovanie z údajov, ktoré sú uvedené v potvrdeniach o zdaniteľnej mzde? :eek:
Ja z údajov ktoré sú uvedené v potvrdení o zdaniteľnej mzde. Veď by sme nakoniec žiadali na potvrdenie- potvrdenia, myslím, že to stačí a vlastne podpisuje žiadosť o vykonanie RZ kde píše o akú sumu ide a že prikláda potvrdenia, tak myslíš že to nestačí?
tibor
11.02.05,13:16
vlaďa - ja to žiadam od nich (AJ OD SEBA) - napríklad DDP Pokoj si za to zinkasuje 40,- SK - ale spím pokojným spánkom...
vladan
11.02.05,13:18
.
Ja z údajov ktoré sú uvedené v potvrdení o zdaniteľnej mzde. Veď by sme nakoniec žiadali na potvrdenie- potvrdenia, myslím, že to stačí a vlastne podpisuje žiadosť o vykonanie RZ kde píše o akú sumu ide a že prikláda potvrdenia, tak myslíš že to nestačí?
Jara, ale na žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania nie je ani zmienka o DDP, tak preto sa pýtam ...
vladan
11.02.05,13:20
vlaďa - ja to žiadam od nich (AJ OD SEBA) - napríklad DDP Pokoj si za to zinkasuje 40,- SK - ale spím pokojným spánkom...tibor, práve o ten poplatok mi išlo, že to stojí zopár kačiek a či mám právo "nútiť" zamestnanca, že to chcem :eek: ... keď kukneš do § 38 zákona o dani z príjmov, tak tam neuvidíš ani slovko o DDP, preto ma to "tak trápi" :D
... hej a eštik niečo, Tatry-Sympatia chcú 80,- Sk ... sviňuchy jedne :p
Gabika75
13.02.05,21:35
Prosím poradiť:
Moja známa pracovala celý rok 2004 nepretržite v Ceskej republike. Jej zamestnávateľom bola slovenská firma. Plynuli jej príjmy zo závislej činnosti. Od januára do mája ju zamestnávateľ viedol vo firme X, od júna do decembra vo firme Y. To znamená, mal 2 firmy bez ich vedomia ich preradil do inej firmy, hoci stále pracovali na tom istom mieste.
V januári 2005 im vystavil potvrdenie o zdan. mzde za rok 2004 pochopiteľne za každú firmu zvlášť, len s tým rozdielom, že na potvrdenie z firmy Y už uvádzal zaplatenú preddavkovú daň v českých korunách. Ináč uvádzal im na vyplatnej páske stále len min. mzdu. Otázka znie: Mohol im spraviť on RZD alebo si majú podať DP?
Jara
14.02.05,06:21
Jara, ale na žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania nie je ani zmienka o DDP, tak preto sa pýtam ...Ja mam take tlačivo žiadosti, kde to je presne vypísané hneď pod daň. bonusom a o tak,..." že zníženie úhrnu príjmov o DDP o zaplatení ktorých prikladám doklad /doklady/ v úhrnnej výške.......Sk". Stiahol mi ho kolega z netu tak Ti nepoviem kde ,ale najnovšie bolo a namnožil mi tak ani neviem odkial. To mi davajú vypísané a podľa toho im robím RZ, co si tam zapíšu a nepátram ďalej, veď sú podpísaní...
vladan
14.02.05,07:42
Ja mam take tlačivo žiadosti, kde to je presne vypísané hneď pod daň. bonusom a o tak,..." že zníženie úhrnu príjmov o DDP o zaplatení ktorých prikladám doklad /doklady/ v úhrnnej výške.......Sk". Stiahol mi ho kolega z netu tak Ti nepoviem kde ,ale najnovšie bolo a namnožil mi tak ani neviem odkial. To mi davajú vypísané a podľa toho im robím RZ, co si tam zapíšu a nepátram ďalej, veď sú podpísaní...
joj, oči mi vykole tá veta ... už vidím, aj ja to tam mám ... keďže je tam napísané, že o zaplatení ktorých prikladám doklad, budem chcieť doklad :D