Laura1
20.03.07,11:34
Ahojte,
prečítala som si tému "Súvaha v tisícoch" ale ja mám trochu iný problém. Tiež mám rozdiely , keď súvahu pozerám v tisícoch, ale veľké - to nejde o zaokrúhlenie.
Napr.
Riadok daňové záväzky - č. 110 je v skutočnosti 2.264,- Sk, keď to prehodím na tisíce, mám tam 4 tis.
Podobne riadok 41 - pohľadávky, skutočnosť je 16.500,- - tisícoch tam mám 20 tisíc.
Ide mi o bezprostredne predchádzajúce obdobie - nie o súčasné.
Neviete náhodou, v čom môže byť problém?
Ďakujem
Dada
20.03.07,12:30
Ahojte,
prečítala som si tému "Súvaha v tisícoch" ale ja mám trochu iný problém. Tiež mám rozdiely , keď súvahu pozerám v tisícoch, ale veľké - to nejde o zaokrúhlenie.
Napr.
Riadok daňové záväzky - č. 110 je v skutočnosti 2.264,- Sk, keď to prehodím na tisíce, mám tam 4 tis.
Podobne riadok 41 - pohľadávky, skutočnosť je 16.500,- - tisícoch tam mám 20 tisíc.
Ide mi o bezprostredne predchádzajúce obdobie - nie o súčasné.
Neviete náhodou, v čom môže byť problém?
Ďakujem

Zrejme máš v účtovej osnove na niektorých účtoch zlé zadané riadky, kde to má do súvahy vstupovať. Odkontroluj si toto.
Laura1
20.03.07,13:53
Zrejme máš v účtovej osnove na niektorých účtoch zlé zadané riadky, kde to má do súvahy vstupovať. Odkontroluj si toto.
Nato si dávam veľký pozor, skúsim sa pozrieť, ale keď zadám súvahu v halieroch, je tam správne suma. /tak sa mi to nezdá/
Kája.
20.03.07,20:56
Mne to tiež spravilo, ale vo výkaze ziskov a strát v stlpci predchádzajúce obdobie. Ale v celkovom súčte mi to sedelo proti minulému roku, tak som si výkazy vypísala ručne.
Laura1
21.03.07,05:37
Naša zlatá Vlastička kedysi napísala tieto riadky, ktoré sa mi veľmi páčia:

"Ja som asi fakt stará škola, ja si pozriem tiež ako mi vychádza v softe súvaha a VZaS, nechám si celé Sk, nie tisíce. Ale výkazy robím z predvahy, ručne a pekne si to vychutnám. To chutí ako dobrá káva po unavenom dni, vtedy mi nevadí ani zaokrúhľovanie, je to ako droga, ako dobrá tajnička. Takže soft si môže rátať, ale to gro roboty si musím užiť."

Teda aj ja som si to včera "vychutnala" - ale aj tak mi to trochu vadí, veď platíme nemalé peniaze za soft a musíme to ručne prerábať, kontrolovať.
jenny7
21.03.07,05:44
Ahojte, chcem si len upresniť, keď si vytlačím výkaz ziskov a strát v tisícoch a aj v halieroch, tak súčtový riadok je rozdielny - napr. v tisícoch je 10705 a v halieroch je 10 706 280,50. Ktorého výkazu sa musím pridržiavať? Samozrejme, že hal.výkaz sa bude vždy líšiť vyššou sumou, keďže sa to tam nezaokrúhľuje. Takže, keď budem odovzdávať výkazy, treba sumy v riadkoch prispôsobiť halierovému alebo tisícovému výkazu?? Prosím, poradte mi, ďakujem.
jenny7
21.03.07,12:07
Prosím, nikto mi nevie poradiť?? Tí, ktorí robíte v Pohode určite viete o čom hovorím a určite ste sa s tým stretli. Chcem len vedieť, ako postupujete, prosím prosím....poradte mi:o
Laura1
21.03.07,21:14
Ja k tomu len toľko, že som ručne zaokrúhlila sumy na tisíce, ale keď som všetko zrátala, vyšiel mi tisícový rozdiel práve v HV. Spravila som to tak, že keď som mala zaokrúhliť 2x povedzme 1.500,- Sk na tisíce, raz som sumu zaokrúhlila na 2 tis. a raz na 1 tis. Neviem, či je to správne...
Janiča
22.03.07,09:49
Ja robím takéto zaokrúhľovanie tam, kde to najmenej prekáža.
jenny7
22.03.07,12:58
Ja k tomu len toľko, že som ručne zaokrúhlila sumy na tisíce, ale keď som všetko zrátala, vyšiel mi tisícový rozdiel práve v HV. Spravila som to tak, že keď som mala zaokrúhliť 2x povedzme 1.500,- Sk na tisíce, raz som sumu zaokrúhlila na 2 tis. a raz na 1 tis. Neviem, či je to správne...

Myslím si, že by si sa mala v tom ujednotiť a nezaokrúhlovať HV raz 2 tis. a druhy krát 1tis., ja som tak urobila minulý rok a potom som to musela ísť opraviť na daňovy úrad, lebo im to tam nesedelo. v súvahe som mala napr. 3 a vo výkaze ziskov a strát 2, tak ma potom na to upozornili, ale nebola z toho pokuta. Prebehlo to v pohode.
jenny7
22.03.07,13:01
Ja robím takéto zaokrúhľovanie tam, kde to najmenej prekáža.

ďakujem za odpovede, ale stále mi nikto napriamo neodpovedal. aj sa snažím zaokrúhlovať, tak aby to čo najmenej prekážalo, len keď vidím tie dve zostavy v halieroch a tisícoch, tak mám dilemu, ku ktorému sa skôr prikloniť...:eek:
GABAZ
22.03.07,13:31
Tiež som účtovala v Pohode a výkazy z programu som používala len pre potreby mesačných uzávierok počas roka - zaokrúhľuje to zle. Tu na porade je v tlačivách excelovská tabuľka s výkazmi v slovenskom a anglickom jazyku - súvaha, výkaz ziskov a cashflow. Na konci roka som používala tieto výkazy ako pomôcku na zostavenie výkazov vtisícoch. Zadala som tam hodnoty z obratovej predvahy zaokrúhlené na tisícky. Keď mi nesedel HV, hľadala som, ktorá hodnota by sa dala zaokrúhliť inak. Výhoda je v tom, že hneď vidíš, ako sa ti zmena hodnoty prejaví na hospodárskom výsledku. Rozhodne je to rýchlejšie ako ručné počítanie. Samozrejme HV v súvahe a výsledovke musí byť rovnaký. Ešte som nevidela výkazy v tisícoch z programu, ktoré by boli použiteľné - používam ich len ako orientačné.Teraz používam iný program a takisto sú výkazy v tisícoch zlé. V Pohode sa dalo pekne navoliť, kde má údaje potiahnuť v súvahe a výkaze ziskov a strát.
vebe
22.03.07,16:11
Ahojte,
prečítala som si tému "Súvaha v tisícoch" ale ja mám trochu iný problém. Tiež mám rozdiely , keď súvahu pozerám v tisícoch, ale veľké - to nejde o zaokrúhlenie.
Napr.
Riadok daňové záväzky - č. 110 je v skutočnosti 2.264,- Sk, keď to prehodím na tisíce, mám tam 4 tis.
Podobne riadok 41 - pohľadávky, skutočnosť je 16.500,- - tisícoch tam mám 20 tisíc.
Ide mi o bezprostredne predchádzajúce obdobie - nie o súčasné.
Neviete náhodou, v čom môže byť problém?
Ďakujem
Problém môže byť v tom, že si firmu ručne nahadzovala do počiatočných stavov roku 2006 - to znamená, že si ju neúčtovala v roku 2005, neurobila si tam uzávierku, ktorá by sa bola zobrazila v počiatočných stavoch roku 2006. Ak je to tak, stĺpce minulého obdobia je potrebné vyplniť ručne cez Začiatočné stavy-Výkazy minulého obdobia, pretože program to sám neurobí.
Braňo Š.
22.03.07,17:50
Ahojte,
prečítala som si tému "Súvaha v tisícoch" ale ja mám trochu iný problém. Tiež mám rozdiely , keď súvahu pozerám v tisícoch, ale veľké - to nejde o zaokrúhlenie.
Napr.
Riadok daňové záväzky - č. 110 je v skutočnosti 2.264,- Sk, keď to prehodím na tisíce, mám tam 4 tis.
Podobne riadok 41 - pohľadávky, skutočnosť je 16.500,- - tisícoch tam mám 20 tisíc.
Ide mi o bezprostredne predchádzajúce obdobie - nie o súčasné.
Neviete náhodou, v čom môže byť problém?
Ďakujem
Mal som podobný problém minulý rok a ak ide o stavy bezprostredne predchádzajúceho obdobia, v agende účtovníctvo, v začiatočných stavoch máš výkazy minulého roka, tam si zmeň zaokrúhľovacie hodnoty a do súvahy za rok 2006 ti dá tie správne hodnoty. Dúfam, že si poradíš!
Laura1
22.03.07,17:56
Máš pravdu, začala som firmu účtovať od 2006, počiatočné stavy som nahadzovala. Zaujímavé je, že súhaha v halieroch sedí a v tisícoch ten istý riadok namiesto 16.500,- Sk ukazuje 20 tisíc. Už sa netrápim, všeko som opravila, nnnno program by to možno mal vedieť vyriešiť.
Idem robiť uzávierku za ďalšiu spoločnosť, ktorú som účtovala aj v r. 2005, som zvedavá, ako dopadnem.
Laura1
22.03.07,18:20
Je to trochu od témy, ale sa bojím, ako dopadnem s DPH v POHODE, začínam účtovať pre ďalšiu s.r.o., Q-ny platca dph, ešte nemám žiadne podklady z r. 2006, iba nové faktúry a bločky. Do 25.4. mám zúčovať DPH-čko, čo som nerobila asi 7 rokov dozadu. Len dúfam, že tam nebudem musieť všetko kontrolovať po programe. Tešte sa na mňa :D ,určite budem na PORADE často...
Laura1
22.03.07,19:38
Prikladám pomôcku:
Dada
23.03.07,11:47
Neviem, nikdy som nemala problém, žeby mi niečo vo výkazoch nesedelo.
Jenny7, ak si vytlačíš výkazy v tisícoch, tak si ich porovnaj so zostatkami v Hlavnej knihe. Skús si ich potom "svojím" zaokrúhľovaním nahodiť do výkazov a uvidíš, čo ti výjde.
Nikdy netlačím výkazy v korunách a výkazy v tisícoch a neporovnávam ich. Tlačím výkazy v tisícoch a odkontrolujem si ich s Hlavnou knihou. Problém som s týmto nemala žiadny.
korduľa
30.03.07,10:45
mozno dam hlupu otazku ale uz neviem co mam robit, skontrolovala som vsetko co sa dalo, ale stale mi nesedia A a P, prebrala som ucto od inej firmy, ale aj oni uctovali v POHODE takze som len pokracovala kedze mam ten isty soft.
volala som im, ze im za rok 04,05 nesedi v suvaha strana A a strana P, pani mi povedala, ze to je dobre, ze to je len v zaokruhlovani a vraj by to na DU ani nezobrali. tak sa pytam, kedze sa mi ten rozdiel nezda nizky, moze byt rozdiel aj v desattisicoch??
Dada
30.03.07,10:49
mozno dam hlupu otazku ale uz neviem co mam robit, skontrolovala som vsetko co sa dalo, ale stale mi nesedia A a P, prebrala som ucto od inej firmy, ale aj oni uctovali v POHODE takze som len pokracovala kedze mam ten isty soft.
volala som im, ze im za rok 04,05 nesedi v suvaha strana A a strana P, pani mi povedala, ze to je dobre, ze to je len v zaokruhlovani a vraj by to na DU ani nezobrali. tak sa pytam, kedze sa mi ten rozdiel nezda nizky, moze byt rozdiel aj v desattisicoch??

Nemôže byť rozdiel v desaťtisícoch. Obe strany sa musia rovnať.
korduľa
30.03.07,13:01
tak potom tomu nerozumiem, vraj bola na DU opravovat vykazy ale len koli zaokruhlovaniu a aj tak jej to potom nesedelo.
korduľa
30.03.07,13:14
mam v ruke uct. zavierku podnikatelov od Cenigovej a je tam priklad - vyplnene tlacivo - SUVAHA a ked si porovnam A a P tiez tam nie su rovnake cifry,
ivoviz
04.04.07,19:32
:rolleyes: Skus toto. Cez záložky účtovníctvo\začiatočné stavy\výkazy min.roka si skontroluj zaokruhlenie v tisícoch. Ak nesedí oprav si ho. Mal som rovnaký problém a teraz je fuč.