Mickya
24.01.05,08:16
Zdravím, čítala som novelizáciu ZDP, ale v § 19 ods. 3, j som nenašla opravu namiesto cestná daň - daň z motor. vozidiel.
Tak sa pýtam je v tomto roku daň z motor. vozidiel výdavkom a v zákone zabudli toto spojenie opraviť? Alebo nie je výdavkom?
Ďakujem za názory
Daska
24.01.05,07:18
podla mojho ano, vsak ju platia len podnikatelia
tibor
24.01.05,07:38
bez diskusie - je!
macko
24.01.05,13:20
Daň z motor. vozidiel je daňovým výdavkom ak je vozidlo v majetku podnikaťeľského subjektu.
AdaG
24.01.05,15:08
A čo v prípade SZČO, ktorá používa vlastné vozidlo na podnikanie a tiež musí daň zaplatiť, keď chce účtovať cestovné náhrady? Podľa mňa je tiež výdavkom!
ricij
24.01.05,15:12
A čo v prípade SZČO, ktorá používa vlastné vozidlo na podnikanie a tiež musí daň zaplatiť, keď chce účtovať cestovné náhrady? Podľa mňa je tiež výdavkom!No to by aj mňa zaujímalo, kde si som sa aj skôr pýtal, reagovala až jedna a jej nzor bol, že je. Čo vy na to ostatní?
bodliak
24.01.05,15:25
Zákon o dani z príjmov, 595/2003,

§19 Daňové výdavky

(3) Daňovými výdavkami sú aj

j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,


Jediný zádrhel je v tom, že dnes sa to už nevolá "cestná daň". Ale ja mám z daňového úradu sadzobník, kde je uvedené číslo v Štátnej pokladnici pre daň z motorových vozidiel, a celé to má veľký nadpis Sadzobník cestnej dane. Takže bez váhania to dávam do nákladov (aj ako SZČO).
MIRKA
24.01.05,15:46
A čo v prípade SZČO, ktorá používa vlastné vozidlo na podnikanie a tiež musí daň zaplatiť, keď chce účtovať cestovné náhrady? Podľa mňa je tiež výdavkom!
to nie je výdavok pre SZČO. veď tá to má zahrnuté v paušály, nie???? už tu táto téma bola.
babenko1
24.01.05,17:18
to nie je výdavok pre SZČO. veď tá to má zahrnuté v paušály, nie???? už tu táto téma bola.V akom paušále? Myslíš tých 6,20 Sk na kilometer? Tam sa zaratáva amortizácia vozidla, opravy a tak...a nie daň z motorových vozidiel. A daň z motorových vozidiel ide do výdavkov.
evuša
24.01.05,17:34
Daň z motorového vozidla je nákladom aj vtedy, ak auto nie je zahrnuté do majetku firmy. Jedine vtedy nie je nákladom, ak je platená za iného daňovníka. Napríklad vtedy, ak je manželka podnikateľka a manžel je zapísaný ako vlastník motorového vozidla. Pokiaľ ho využíva manželka na podnikanie, musí zaplatiť cestnú daň, ale do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane si ich nemôže naúčtovať, lebo ide o daň zaplatenú za iného daňovníka. Ak však manželka podniká a v technickom preukaze je zapísaná ako vlastníčka motorového vozidla, kľudne si môže naúčtovať zaplatenú daň z motorového vozidla do nákladov ovplyvňujúcich základ dane bez ohľadu na to, či má alebo nemá auto zaradené do majetku firmy.
MIRKA
24.01.05,19:53
V akom paušále? Myslíš tých 6,20 Sk na kilometer? Tam sa zaratáva amortizácia vozidla, opravy a tak...a nie daň z motorových vozidiel. A daň z motorových vozidiel ide do výdavkov.
tak sa teda ospravedlňujem za zlú odpoveď :(

som si myslelal, že to tak funguje...že všetko je v tých 6,20 už zahrnuté....
ale si ma potešila, lebo tiež som ten prípad :)

ale už nič nepôjde do nákladov, či áno?????
jeso
24.01.05,20:03
súhlasím s uvedeným názorom-a čo poistné za vozidlo nezaradené v majetku firmy-dúfam , že to je nedaňový náklad ?
Luckasari
24.01.05,20:50
ja by som sa chcela opýtať, ak mám s.r.o. a som v nej zamestnancom, svoje auto používam na podnikateľské účely, ale nemám ho zaradené v majetku - účtujem si náhradu+PHM a daň z motorových vozidiel nemusím mať zaplatenú
správne uvažujem?
bodliak
24.01.05,20:56
Jeso,
pri vozidle nezaradenom do majetku je výdavkom daň, (paušál + PHM) * km.

Čistenie, opravy, údržba, pneumatiky, poistné, atď => nie je výdavkom.
Bude to jasnejšie, keď sa na to pozriete z pohľadu zamestnanca, ktorý použil súkromné vozidlo. Okrem dane z mot. vozidiel by v tom nemal byť žiaden rozdiel.

Luckasari,

predpokladám, že ste držiteľom vozidla ako súkromná osoba a na cestu máte príkaz ako zamestnanec. Podľa mňa aj bez dane z mot. vozidiel.
tibor
25.01.05,05:51
Luckasari - neformuloval by som to ako TY: povedal by som, že príležitostne používam súkromné auto na služobné cesty - je to bez dane z mot. vozidiel a berieš tie PHM a náhradu 6,20...
Mickya
25.01.05,06:41
Daň z motorového vozidla je nákladom aj vtedy, ak auto nie je zahrnuté do majetku firmy. Jedine vtedy nie je nákladom, ak je platená za iného daňovníka. Napríklad vtedy, ak je manželka podnikateľka a manžel je zapísaný ako vlastník motorového vozidla. Pokiaľ ho využíva manželka na podnikanie, musí zaplatiť cestnú daň, ale do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane si ich nemôže naúčtovať, lebo ide o daň zaplatenú za iného daňovníka. Ak však manželka podniká a v technickom preukaze je zapísaná ako vlastníčka motorového vozidla, kľudne si môže naúčtovať zaplatenú daň z motorového vozidla do nákladov ovplyvňujúcich základ dane bez ohľadu na to, či má alebo nemá auto zaradené do majetku firmy.A čo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov?
Poznám účtovníčku, ktorá použ. auto na podnikanie (auto bolo napísané na manžela) a výdavky si dala ako ovplyvňujúce daň a daňovák jej to nevyhodil...
AdaG
25.01.05,15:48
Asi mu bola sympatická a zavrel obe oči! Do 31.10.2004 mohla dať do nákladov len PHM a od 1.11. 6,20+PHM. Ani cestnú daň nie!
evuša
25.01.05,17:34
Ak je auto v spoluvlastníctve manželov, v technickom preukaze je zapísaný ako majiteľ auta manžel a manželka ho užíva na podnikanie, musí síce zaplatiť cestnú daň ale do nákladov si ju nemôže dať, nakoľko je to daň zaplatená za iného daňovníka teda manžela. Podnikateľ si v žiadnom prípade nemôže dať do nákladov dane platené za iného daňovníka a teda ani nie manžela. Jediná možnosť ako si dať do nákladov cestnú dať je prepísať auto na podnikateľa. Ak toto daňový úrad pri kontrole nevyhodil, buďte radi, museli to prehliadnuť. Samozrejme že spotrebu phm a paušál si môže účtovať do nákladov.
Mickya
03.03.05,06:37
A čo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov?
Poznám účtovníčku, ktorá použ. auto na podnikanie (auto bolo napísané na manžela) a výdavky si dala ako ovplyvňujúce daň a daňovák jej to nevyhodil...Chcem len upozorniť:
Včera som bola na školení daňového riaditeľstva a bolo povedané, že ak je auto napísané na manžela, manželka si môže daň z motorových vozidiel zapísať ako daňový výdavok!!!
tonkat
05.03.05,17:18
Chcem len upozorniť:
Včera som bola na školení daňového riaditeľstva a bolo povedané, že ak je auto napísané na manžela, manželka si môže daň z motorových vozidiel zapísať ako daňový výdavok!!!Aj ja mám túto skúsenosť s p. Faiglovou, ktorá hovorila na školení , že je to daň. výdavok. Dokonca, keď som dávala priznanie k cestnej dani na vozidlo, kde je vlastníkom manžel, dávala som aj jeho súhlas písomný, že ho môžem používať na podnikat. účely. Ale daňovák mi to nevzal, vraj to netreba.
ondrejvla
05.03.05,17:35
Ak je auto v spoluvlastníctve manželov, v technickom preukaze je zapísaný ako majiteľ auta manžel a manželka ho užíva na podnikanie, musí síce zaplatiť cestnú daň ale do nákladov si ju nemôže dať, nakoľko je to daň zaplatená za iného daňovníka teda manžela. Podnikateľ si v žiadnom prípade nemôže dať do nákladov dane platené za iného daňovníka a teda ani nie manžela. Jediná možnosť ako si dať do nákladov cestnú dať je prepísať auto na podnikateľa. Ak toto daňový úrad pri kontrole nevyhodil, buďte radi, museli to prehliadnuť. Samozrejme že spotrebu phm a paušál si môže účtovať do nákladov.Evuša, musí byť nejaká zmluva medzi manželmi, o dočasnom, resp.občasnom používaní vozidla na podnikateľské účly, musí byť zaplatená cestná daň, podnikateľ si ju môže dať do nákladov, veď predsa manžel ,keď nepodniká, nemusí platiť cestnú daň, a ak by podnikal, tak jej prefakturuje náklady na auto, takže nevidím žiaden dôvod, aby to nebolo možné! Mala som to u viacerých klientov, aj množstvo kontrol a nik mi to nevyhodil,resp.nedodanil!
Evanka
05.03.05,17:58
Evuša, musí byť nejaká zmluva medzi manželmi, o dočasnom, resp.občasnom používaní vozidla na podnikateľské účly, musí byť zaplatená cestná daň, podnikateľ si ju môže dať do nákladov, veď predsa manžel ,keď nepodniká, nemusí platiť cestnú daň, a ak by podnikal, tak jej prefakturuje náklady na auto, takže nevidím žiaden dôvod, aby to nebolo možné! Mala som to u viacerých klientov, aj množstvo kontrol a nik mi to nevyhodil,resp.nedodanil!ondrejovla aj ja mam take skusenosti. V pripade manzelov je cestna dan uznatelny vydavok.
Zuziana
06.03.05,14:14
V každom bezpodielovom spoluvlastníctve manželov platí, že ak je iný z manželov zapísaný v TP ako vlastník môže i druhý z manželov toto auto používať na podnikanie
daňovníkom je podnikajúci manžel a tento si upltňuje daň vo výdavkoch svojho účtovníctva. Nemusí ho mať zaradené do obchodného majetku, môže využívať paušál.