demeter
20.03.07,12:44
Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
Zoltán Kovács
20.03.07,13:37
Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem

AK tá vratka bola z titulu preplatku poistného potom áno.
jamis
20.03.07,13:43
ja by som to riešila znížením výdavkov...načo zbytočne navyšovať príjmy.
Johanka
20.03.07,15:19
Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
Hlavne by si o tomto mal mať účtované v JÚ , takže ak by si preniesol príjmy a výdavky z výkazu o príjmoch a výdavkoch, už by tam táto suma bola zahrnutá ...
Ja takéto preplatky účtujem mínusom do výdavkov.
robertk
20.03.07,16:28
Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?
vikinka
20.03.07,16:38
Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?
Áno musí podať DP ak mal príjem vyšší ako 45 408,-a to asi mal.Materská sa započítava do vlastného príjmu.
Johanka
20.03.07,16:39
Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk Musí, ak úhrn príjmov presiahol 45.408 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov Áno?
Odpoveď je červeným.
robertk
20.03.07,17:24
Ako je potom možné, že mi jeden daňový poradca povedal toto:
“…materske sa urcite ako zdanitelny prijem neberie, lebo je to davka podla zakona o socialnom poisteni, ktore je podla ZDP (par. 9) oslobodenym prijmom."
Johanka
20.03.07,17:29
Ako je potom možné, že mi jeden daňový poradca povedal toto:
“…materske sa urcite ako zdanitelny prijem neberie, lebo je to davka podla zakona o socialnom poisteni, ktore je podla ZDP (par. 9) oslobodenym prijmom."
Mal pravdu - je veľký rozdiel medzi "zdaniteľným príjmom" a "vlastným príjmom manžela/manželky".
Ty si sa v otázke pýtal na vlastný príjem.
-Dana-
20.03.07,17:29
Prosim Vas kde mam v DP-B zapisať vratenie sumy zo socialnej poisťovne.mam to zapisať do tabulky č.1 prijmy zo živnosti.Ďakujem
No ja neviem, v VIII. odd. r. 10 je vrátené poistné. Dala by som to tam do príjmu.
Johanka
20.03.07,17:32
Ak by to mal byť príjem podľa §8 ods.1 písm. k/, museli by sme vedieť, či ide o poistné, o ktoré daňovník znížil v predchádzajúcom období alebo predchádzajúcich obdobiach príjmy podľa § 6.
robertk
20.03.07,17:42
A ako je to z nezdaniteľnou čiastkou na manželku? Môže si odpočítať celú sumu, alebo iba rozdiel medzi 90816 a sumou materského?
Johanka
20.03.07,17:43
Rozdiel medzi 90.816 a vlastným príjmom, v Tvojom prípade materským príspevkom.
robertk
20.03.07,17:48
Ďakujem pekne.
-Dana-
20.03.07,20:07
Ak by to mal byť príjem podľa §8 ods.1 písm. k/, museli by sme vedieť, či ide o poistné, o ktoré daňovník znížil v predchádzajúcom období alebo predchádzajúcich obdobiach príjmy podľa § 6.
Johanka nepochopila som a o aké poistné by ešte mohlo ísť? Ja až taký odborník nie som, ale preplatok zo zdrav. poistenia sa píše tam, tak prečo nie aj zo sociálneho?
-Dana-
20.03.07,20:09
Manžel mal okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem zo živnosti, ale len sumu 43000 Sk. Musí podať daňové priznanie? Ja som v roku 2006 prvý pol rok bola na materskej dovolenke. Započítava sa materský príspevok do vlastných príjmov?
Ak by za manžela podal zamestnávateľ daňové priznanie, tak B by sa už podávať nemuselo.
Johanka
20.03.07,20:12
Ak by išlo o poistné, ktoré nebolo uplatnené vo výdavkoch v predošlých rokoch - také poistné nepatrí do §8, ale do §6.

Typický príklad je preplatok z RZ ZP. Poistné, ktoré daňovník platil v roku 2005 znížilo základ dane za rok 2005. Preplatok mu bol vyplatený v roku 2006, zdaní ho v § 8 , pretože ide o poistné, ktoré bolo vo výdavkoch za predošlé zdaňovacie obdobie.

Opačný príklad - ak napr.zaplatil bez právneho dôvodu (napr. omylom) soc.poistenie v roku 2006 a toto mu bolo v roku 2006 aj vrátené, nezdaňuje sa tento príjem v § 8 , ale je súčasťou základu dane v § 6.
Johanka
20.03.07,20:14
Ak by za manžela podal zamestnávateľ daňové priznanie, tak B by sa už podávať nemuselo.
Zamestnávateľ nemôže podať za zamestnanca DP, môžemu max urobiť ročné zúčtovanie dane.
Robertk píše, že mal súbeh príjmov zo závislej činnosti a zo živnosti - tých 43 tis. chápem ako príjem iba zo živnosti. Takže asi v úhrne prekročí 1/2 nezdaniteľnej časti ZD ...
TerezaV
21.03.07,13:21
Ahojte. Prosim o radu. Danovnik ma uzavretu zmluvu o vykonani audiovizualneho diela (preklady pre telku) a dosiahol prijem cca 40000 Sk. Môžem mu uplaniť paušalne výdavky vo výške 40% . Nie je živnostníkom. Dakujem pekne.
-Dana-
22.03.07,00:01
Ahojte. Prosim o radu. Danovnik ma uzavretu zmluvu o vykonani audiovizualneho diela (preklady pre telku) a dosiahol prijem cca 40000 Sk. Môžem mu uplaniť paušalne výdavky vo výške 40% . Nie je živnostníkom. Dakujem pekne.
Môže si uplatniť aj 40 %-né paušálne výdavky - odd VI. r. 3