jaahodna
20.03.07,13:53
ahoj, prosim si radu:
SZCO, uz dlhsie fungujuci platitel DPH s inou zivnostou si rozsiril okruh podnikania o autopozicovnu. zacina s jednym autom, ktore si zobral na leasing. OTAZKY:
1. po malom studovani som dosla k tomu, ze do nakladov si samozrejme leas.splatky bude davat, ale nemoze si uplatnit DPH - ak v leas.splatke je zahrnuta aj poistka a DPH, da si do nakladov celu sumu, ktoru mesacne plati? alebo sumu minus DPH? a DPH si da do nedan.nakladov.?
2. po 4 rokoch skonci leasing a dostane vyuctovaciu fa na kupu auta a az vtedy si moze uplatnit DPH?
3. kedze je platitel DPH, pri prenajmu musi davat DPH? a musi mat reg.pokladnu, alebo to moze robit na pokl.doklady alebo na fa?
4. co vsetko si moze dat do nakladov - PHM, poistky, nahrad.diely, opravy,cestna dan?
5. co vsetko okrem knihy jazd musi este evidovat? da sa niekde zohnat vzor, ako ma vypadat slusna vzorova zmluva o pozicani tohto auta tretim osobam?
6. na co musi dat pozor?
MILION KRAT DAKUJEM!!!!!
jaahodna
22.03.07,13:23
prosim, nikto mi neporadi????
profesional
14.06.07,16:03
A. Poviem ti hned jednu vec. Nesmies poziciavat auto, ktore mas na leasing. Takze cele je to volovina. Zo zakona totiz nie je mozne pozicat, co nie je tvoje. A ked mas auto na leasing, tak nie je tvoje. Preto nema autopozicovnu kazdy. Takze auto az ked budes mat kupene a zaradene v majetku, potom ho mozes prenajimat.

A teraz odpovede na tvoje otazky:

Podla zakona si moze uplatnit DPH bez ohladu na to ci ide o kupu alebo o leasing (DPH z ceny auta) len ak auto splna prislusne podmienky zakona. Ide vacsinou o auta nakladne, male nakladne, tj. uzitkove, nie osobne. A zaroven je tam horna hranica do ktorej musi auto stat resp. do ktorej je mozne si DPH uplatnit. Ak ma narok na uplatnenie DPH, tak toto mu uskutocni firma uz hned pri predaji vozidla. A potom uz o tom len uctujes. Takze si pozri obtaravacie doklady.
2. No to celkom urcute nie. Len zo zostatkovej ceny a aj to len za podmienok ako som uviedol v bode 1.
3. DPH uplatnovat musi. Ak bude dostavat platbu v den uskutocnitelneho zdanitelneho plnenia, musi mat reg. pokladnu. Inak moze robit aj na faktury a prijmove pokld. doklady.
4. Do nakladov si moze dat vsetko z toho co pises.
5. Ak to auto nebude pouzivat na bezne ucely firemneho podnikania, ale auto bude poziciaat, nemusi mat knihu jazd.
6. Este raz bacha na to, ze nie je mozne poziciavat nieco, co nie je tvoje..
bepo
14.06.07,18:51
A teraz odpovede na tvoje otazky:

Podla zakona si moze uplatnit DPH bez ohladu na to ci ide o kupu alebo o leasing (DPH z ceny auta) len ak auto splna prislusne podmienky zakona. Ide vacsinou o auta nakladne, male nakladne, tj. uzitkove, nie osobne. A zaroven je tam horna hranica do ktorej musi auto stat resp. do ktorej je mozne si DPH uplatnit. Ak ma narok na uplatnenie DPH, tak toto mu uskutocni firma uz hned pri predaji vozidla. A potom uz o tom len uctujes. Takze si pozri obtaravacie doklady.

To máš prosím pekne odkiaľ? Žiadna horná hranica neexistuje a samozrejme že požičovňa si môže odpočítať dph z kúpnej ceny auta a je jedno či je osobné alebo nákladné ;)
CLYDE
01.11.08,21:23
Dobrý deň,

takže, rád by som vedel ako to vlastne je. Ak firma má požičovňu na autá a kúpi nové auto osobné - môže si odpočítať DPH-čku z kúpi osobného auta, ktoré bude používať v požičovni?