johanna1
20.03.07,15:11
Mame doslu fakturu od zahranicneho dodavatela registrovaneho v SR, fa je v EUR a je na nej vycislena slovenska 19% DPH. Fakturu budeme uctovat v EUR s kurzom NBS platnym v den zauctovania faktury, pre potreby DPH by sme vsak DPH potrebovali zauctovat s kurzom NBS z datumu z faktury. System nam to takto zauctoval a kurzovy rozdiel zauctoval na ucet 563. Je to v poriadku? Alebo by do uctovnictva mal ist len kurz NBS z datumu uctovania faktury? Dakujem za radu.
m.hladka
20.03.07,14:29
Kurz sa uctuje kurzom NBS platnym dnom vystavenia faktury, a kurzovy rozdiel sa vypocita po uhradeni faktury, tiez kurzom NBS. A rozdiel medzi datumom vystavenia faktury a uhrady faktury je kurzovy rozdiel.
johanna1
21.03.07,06:51
Dakujem za odpoved. To by bol jeden pripad KR, ale mala som na mysli iny pripad. Dostanem fakturu za material od zahranicneho dodavatela registrovaneho na Slovensku. Faktura je vycislena v EUR, zaklad dane, 19% slovenska DPH a suma celkom - vsetko v EUR. Do nasho uctovneho systemu (SAP) pri jej nahadzovani nam system prerata zaklad dane na SKK kurzom NBS platnym v den uctovania faktury (v SAPe posting date). Do systemu zadame aj datum z faktury-invoice date (v SAPe document date), ktorym sa prepocita hodnota DPH na SKK. Vznikne tu teda kurzovy rozdiel kedze DPH je prepocitana inym kurzom ako cela fa a tento rozdiel system zauctuje na ucet KR 563. Uvediem priklad:
Datum uctovania fa: 20.3.07 – platny kurz NBS - 32,878
Datum na fakture: 09.3.07 – platny kurz NBS - 33,923
Zaklad dane v EUR: 100 EUR
Slovenska 19% DPH: 19 EUR
Suma celkom v EUR: 119 EUR
Zauctovanie:
Dodavatel 321 3.912,48
Material 503 3.287,80
DPH 343 644,54
Kurz.r. 563 19,86
johanna1
21.03.07,06:52
Moja otazka teda je, ci je toto uctovanie spravne. Mozme mat v uctovnictve pouzite tieto dva kurzy? Pre potreby DPH by to malo byt OK. Len neviem ci pre uctovnictvo. Dakujem za odpoved.
m.hladka
21.03.07,07:44
Ja som rozumela otazke, preto som odpovedala, ze datumom vystavenia faktury, nie datumom zauctovania faktury, preto vznika ten rozdiel, pretoze aj dodavatel uctuje datumom vystavenia, a to by malo byt na rovnako. Dnes uz vela firiem na Slovensku dava faktury v Eur, preto si musime na to zvykat a ucit sa. Mala som kontrolu DU na dph a bolo to v poriadku.
martinius
21.03.07,08:05
....prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti (teda deň dodania tovaru/služby).
johanna1
21.03.07,08:16
takze to rozuctovanie faktury s pouzitim dvoch kurzov, ktore som vyssie napisala je nespravne, mali by sme pouzit len jeden kurz NBS a to z datumu na fakture, teda zo dna vzniku danovej povinnosti? Ine faktury z EU od zahranicneho dodavatela bez DPH preratavame do uctovnictva kurzom platnym v den zauctovania faktury a DPH pre ucely dan.priznania nam system prerata kurzom zo dna vzniku danovej povinnosti=invoice date na dva tzv kontra ucty + aj -. Tento zapis teda nema vplyv na uctovnictvo, pouzivame ho len pre ucely DPH - system nam stiahne podklad na danove priznanie.
martinius
21.03.07,08:55
Spomínaš,že účtuješ v SAPe, ak sa nemýlim,tak ten berie pre účely DPH deň dokladu. Deň účtovania môže byť iný,napr. deň vystavenia faktúry.
Ak máš faktúru, tak kurzový rozdiel ti vyjde z 321. (Ten zistíš v deň úhrady).
Samozrejme,že musíš použiť 2 kurzy,pri vzniku záväzku 1x a pri jeho zániku 2x.
johanna1
21.03.07,09:32
mozno sa zle vyjadrujem, ale nemam na mysli kurzovy rozdiel, ktory vznika na 321 z dovodu ineho kurzu v den uhrady. Ale ak by ste sa mohli pozriet na zauctovanie faktury, ktore som uviedla vyssie, ci je spravne. Ano SAP berie pre ucely DPH den dokladu a teda aj kurz NBS z tohto datumu ale hodnotu na 321 a na nakladovom ucte nam prerata kurzom zo dna nahadzovania faktury. Vzniknuty rozdiel zauctuje na 563. Nie som si ista ci toto uctovanie je spravne. Dakujem za vsetky rady.
martinius
21.03.07,09:52
mozno sa zle vyjadrujem, ale nemam na mysli kurzovy rozdiel, ktory vznika na 321 z dovodu ineho kurzu v den uhrady. Ale ak by ste sa mohli pozriet na zauctovanie faktury, ktore som uviedla vyssie, ci je spravne. Ano SAP berie pre ucely DPH den dokladu a teda aj kurz NBS z tohto datumu ale hodnotu na 321 a na nakladovom ucte nam prerata kurzom zo dna nahadzovania faktury. Vzniknuty rozdiel zauctuje na 563. Nie som si ista ci toto uctovanie je spravne. Dakujem za vsetky rady.
Problém je riešiteľný : odpočet DPH môžete urobiť aj iným dňom,ako je deň dodania,teda všetko sa ocení dňom účtovania. Ten prepočet,čo som uviedla,platí v prípade vzniku daň.povinnosti (keby ste robili samozdanenie),čo nie je váš prípad.