econia
20.03.07,13:52
Podnikateľ FO dostal v r.2006 dotáciu 60.000. V roku nemal žiadne iné príjmy. Môže si vôbec uplatniť 40% paušálne výdavky t.j. 24.000 i keď žiadne iné príjmy nemal, len dotáciu?(mal zdrav.problémy). K týmto výdavkam 24.000 + odvody do ZP čo je 8.694. Platil si aj nemoc.poistenie v SP, ale ako dobrovoľný platiteľ v celkovej sume 2.829,-.Môže si uplatniť aj nem.poistenie?
Ďakujem za príspevky.
mysimis
20.03.07,15:02
A poskytnutú dotáciu nevyčerpal? Dotácia je zvyčajne viazaná - na čo ju dostal?
renča1
20.03.07,17:30
Podnikateľ FO dostal v r.2006 dotáciu 60.000. V roku nemal žiadne iné príjmy. Môže si vôbec uplatniť 40% paušálne výdavky t.j. 24.000 i keď žiadne iné príjmy nemal, len dotáciu?(mal zdrav.problémy). K týmto výdavkam 24.000 + odvody do ZP čo je 8.694. Platil si aj nemoc.poistenie v SP, ale ako dobrovoľný platiteľ v celkovej sume 2.829,-.Môže si uplatniť aj nem.poistenie?
Ďakujem za príspevky.

Ak je to taká dotácia čo sa dostáva z Úradu Práce pred začatím samostatne zárob.činnosti, tak ....keď si budeš chcieť uplatniť 40% výdavky , tak túto dotáciu budeš musieť zdaniť celú v r.2006. 40% výdavky si môžeš uplatniť, ak nie si počas celého roka platiteľom dph. Do daňových výdavkov si okrem 40% uplatníš aj povinné platby do poisťovní, ale aj dobrovoľne poistenie.
econia
20.03.07,17:37
Áno, čerpal z nej podľa podnikat.zámeru spolu 47.625,- v čom je aj za 6 mesiacov platenie do fondu ZP (5.796,-) a do SP -nemocenské taktiež za 6 mesiacov (1.824,-).
econia
20.03.07,17:41
Vďaka renča 1, tú dotáciu áno dostal z ÚPSVR na začatie podnikania, nie je platcom DPH a teda môže si zahrnúť aj dobrovoľné platenie nem.poistenia do SP? Určite? Nie iba povinné, t.j. v jeho prípade len do ZP?
renča1
20.03.07,18:01
Vďaka renča 1, tú dotáciu áno dostal z ÚPSVR na začatie podnikania, nie je platcom DPH a teda môže si zahrnúť aj dobrovoľné platenie nem.poistenia do SP? Určite? Nie iba povinné, t.j. v jeho prípade len do ZP?

Ahoj, pozri si aj túto tému, v ktorej je stanovisko z drsr:
http://www.porada.sk/t36053-dobrovolne-poistenie.html?highlight=dobrovolne+poistenie
renča1
20.03.07,18:02
Áno, čerpal z nej podľa podnikat.zámeru spolu 47.625,- v čom je aj za 6 mesiacov platenie do fondu ZP (5.796,-) a do SP -nemocenské taktiež za 6 mesiacov (1.824,-).

Pokiaľ by si uplatňoval skutočné výdavky, tak dotáciu zdaní len do výšky výdavkov. Konečný dopad na daň.základ by bol 0.-
skaspa
20.03.07,18:10
Ak je to taká dotácia čo sa dostáva z Úradu Práce pred začatím samostatne zárob.činnosti, tak ....keď si budeš chcieť uplatniť 40% výdavky , tak túto dotáciu budeš musieť zdaniť celú v r.2006. 40% výdavky si môžeš uplatniť, ak nie si počas celého roka platiteľom dph. Do daňových výdavkov si okrem 40% uplatníš aj povinné platby do poisťovní, ale aj dobrovoľne poistenie.
ja si myslím, že nemusí celú, ak ju celú nevyčerpal; podľa § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmu: Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
Mne z toho vyplýva, že ak napr. dostanem dotáciu vo výške 50 000 Sk a využijem ju v roku 2006 len vo výške 40 000 Sk (napr. na kúpu nejakého stroja), tak dávam do výnosov len 40 000 Sk bez ohľadu na spôsob uplatňovania výdavkov (či už preukázne alebo paušálom); tých 10 000 Sk "rozpustím" do príjmov v období kedy ju skutočne využijem, lebo 10 000 Sk neboli použité na úhradu daňových výdavkov (aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov musím nejaké "skutočné" výdavky vynaložiť);
Aj daňovník, ktorý používa paušálne výdavky postupuje podľa § 17 osd. 3 písm. h), teda do príjmov zahrnie dotáciu vo výške, ktorú v skutočnosti aj "vyčerpal".
renča1
20.03.07,18:17
Mne z toho vyplýva, že ak napr. dostanem dotáciu vo výške 50 000 Sk a využijem ju v roku 2006 len vo výške 40 000 Sk (napr. na kúpu nejakého stroja), tak dávam do výnosov len 40 000 Sk bez ohľadu na spôsob uplatňovania výdavkov (či už preukázne alebo paušálom); tých 10 000 Sk "rozpustím" do príjmov v období kedy ju skutočne využijem, lebo 10 000 Sk neboli použité na úhradu daňových výdavkov (aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov musím nejaké "skutočné" výdavky vynaložiť);
Aj daňovník, ktorý používa paušálne výdavky postupuje podľa § 17 osd. 3 písm. h), teda do príjmov zahrnie dotáciu vo výške, ktorú v skutočnosti aj "vyčerpal".


Ahoj, toto som tvrdila aj ja na porade, ale bola som vyvedená z omylu. Nikto somnou nesúhlasil a dokonca je v niektorej téme aj pripnuté stanovisko zo stránky drsr. Na základe tohto stanoviska som nakoniec pristála k tomu, že keď dostane dotáciu a uplatňuje výdavky %, tak príjem dotácie ja zdaniteľným.
skaspa
20.03.07,18:19
Ahoj, toto som tvrdila aj ja na porade, ale bola som vyvedená z omylu. Nikto somnou nesúhlasil a dokonca je v niektorej téme aj pripnuté stanovisko zo stránky drsr. Na základe tohto stanoviska som nakoniec pristála k tomu, že keď dostane dotáciu a uplatňuje výdavky %, tak príjem dotácie ja zdaniteľným.
no našiel som to, máš pravdu, je to v stanovisku od drsr
Zita5
20.03.07,18:27
no našiel som to, máš pravdu, je to v stanovisku od drsr


.....................tu je Usmernenie
econia
20.03.07,18:39
Vďaka skaspa, asi to bude tak, ako píšeš v poslednom odstavci tvojho príspevku. Myslím, že daňovník zahrnie túto dotáciu do základu dane v tom zd.období, v ktorom ju použije na úhradu daňových výdavkov, t.j. zahrnie ju do základu dane v roku 2006, teda v roku, v ktorom uplatňuje tzv.paušálne výdavky(v mojom príspevku č. 4 t.j. 47.625 x 40%).
skaspa
20.03.07,18:41
Vďaka skaspa, asi to bude tak, ako píšeš v poslednom odstavci tvojho príspevku. Myslím, že daňovník zahrnie túto dotáciu do základu dane v tom zd.období, v ktorom ju použije na úhradu daňových výdavkov, t.j. zahrnie ju do základu dane v roku 2006, teda v roku, v ktorom uplatňuje tzv.paušálne výdavky(v mojom príspevku č. 4 t.j. 47.625 x 40%).
no ono to tak nebude, už ma o tom presvedčili, hlavne si prečítaj prílohu ktorú sem dala Zita5, na poslednej strane to máš vysvetlené aj na príklade
econia
20.03.07,18:45
.....................tu je Usmernenie


Zitka prosím ťa, kde mám to Usmernenie hľadať. Napíš cestu.... Dík.Eva.
econia
20.03.07,18:46
Už to mám, teda prišlo to medzi tým, ako som písala.
econia
20.03.07,19:02
no ono to tak nebude, už ma o tom presvedčili, hlavne si prečítaj prílohu ktorú sem dala Zita5, na poslednej strane to máš vysvetlené aj na príklade

Takže podľa toho bude platiť asi ten môj prvý príspevok, t.j. dotácia prišla vo výške 60.000,-% výdavkov= 24.000,- + 7.620,-(odvody do ZP + nem.do SP). Nemýlim sa?
Dada
21.01.08,08:38
SZČO dostal dotáciu na samozamestnanie v decembri 2007. SZČO je však až od 1.1.2008. Kedy účtovať o tej dotácii?
Johanka
21.01.08,08:59
Účtovné knihy otvárame v deň začatia živnostenského oprávnenia, takže účtovať môžeš až v roku 2008. Dotácia ako taká je od dane oslobodená, do základu dane sa zahŕňa až pri použití ....
martina100
21.01.09,18:00
Ahojte poradaci, chcem oprasit tuto temu, kedze sama si neviem rady. FO si v septembri 2008 zalozil zivnost, dostal prispevok z UPSVAR vo vyske 250.000,- Sk. V spominanom roku 2008 nemal ziadny iny zdanitelny prijem (iba invalidny dochodok). Chce si uplatnit pausalne vydavky. Viem, ze musi dat celu dotaciu do prijmu v r. 2008, ak chce pausalne vydavky pouzit. Zivnost ma remeselnu - stolarstvo. Teda konecne k otazke. Moze pouzit pausalne vydavky 60%, ak vlastne nemal prijem z remeselnej zivnosti, len dotaciu? Alebo moze v tomto pripade pouzit len 40%. Dakujem krasne za kazdu radu.
Johanka
21.01.09,18:02
... a prečo si chce uplatniť paušálne výdavky :confused: ?
martina100
21.01.09,18:15
predpoklada, ze v roku 2009 bude mat prijmy, tak by dotaciu rad dal do prijmu v roku 2008, ale vydavky asi nema velmi velke a pausal je jednoduchsi...
Marína
21.01.09,20:36
Čítaj tému http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html