lelgaboca
20.03.07,14:02
Ahojte,

prosím poradte mi v nasledovnom:

Robim DPFO A za rok 2006, prijem aj v Maďarskej republike aj v SR, problem je ten, pouzita metoda vynatia.
V riadku 49 je pisane : úhrn príjmov (základov dane) zo zdrojov v zahraničí, v prikladoch na draku je pisane ze je to brutto prijem minus zaplatene poistne takze v podstate ako nas zaklad dane.V Madarsku vsak zaklad dane zo zavislej cinnosti je cely brutto prijem, t.z. ze zaplatene poistne nie je odpocitatelnou polozkou, dan sa pocita z uhrnu prijmu. Ak sa v riadku 49 uvedie prijem minus poistne, znizi sa aj koeficient a vysledny efekt je opacny aky by mal byt, to znamena ze vyjde na konci dan na uhradu /dost vysoky/ napriek tomu, ze v Madarsku je danove zatazenie aj odvodova povinnost ovela vyssia ako v SR, takze logicky a spravne by do riadku mal ist zahranicny prijem bez odpoctu zahranicneho poistneho, mam pravdu???

Dakujem
vikinka
20.03.07,14:19
Používaš draka tak pozri tam,je tam pekne rozobrané DP formou zápočtu aj vyňatia.
Jozef Mihál
20.03.07,14:19
Máte pravdu.

Do r.49 ide základ dane, z ktorého sa počítala v zahraničí daň podľa zahraničných predpisov.
Marianna01
20.03.07,14:22
Ja sa pridám - nemusím (DP B) počítať vynatie príjmov ani zápočet dane, ak daňovník dosiahol iba príjmy §6 a neplatil v zahraniční (AT) žiadnu daň? Je tak?
Marianna01
20.03.07,14:57
...........posúvam
Marianna01
20.03.07,15:05
takže po zvážení situácie som do r. 82 dala základ dane celý (keďže mal príjmy len zo zahr.), daň na zápočet 0, r. 87 - daň po vyňatí rovnaká, ako na r. 78. Ak nie, tak som sa mýlila...;)
Johanka
20.03.07,15:06
Ja sa pridám - nemusím (DP B) počítať vynatie príjmov ani zápočet dane, ak daňovník dosiahol iba príjmy §6 a neplatil v zahraniční (AT) žiadnu daň? Je tak?
Nerozumiem - daňovník mal príjmy v AT z § 6?
Johanka
20.03.07,15:15
takže po zvážení situácie som do r. 82 dala základ dane celý (keďže mal príjmy len zo zahr.), daň na zápočet 0, r. 87 - daň po vyňatí rovnaká, ako na r. 78. Ak nie, tak som sa mýlila...;)
Príjmy z Rakúska sú v zmysle zmluvy o .... zo zdanenia vyňaté, tzn. základ dane z týchto príjmov uvádzaš v riadku 79.
Marianna01
20.03.07,15:18
Príjmy z Rakúska sú v zmysle zmluvy o .... zo zdanenia vyňaté, tzn. základ dane z týchto príjmov uvádzaš v riadku 79.
to znamená, že daň bude nula? priznávam, zmluvu o zamedzení... si ešte len vyhľadávam na drsr, no ale nezdalo sa mi, že zo živnosti nebude platiť daň, aj keď neviem, prečo sa mi to nezdalo, nie ja tvorím zákony, že?
Marianna01
20.03.07,15:20
no počkaj Johanka, ale on mal príjem LEN z AT. Nemusí zdaňovať žiaden príjem, keď v AT neplatil daň?
Johanka
20.03.07,15:23
Platí to, čo je v zmluve ... otázka (možno) je, prečo v AT neplatil žiadne dane - majú nejaké super oslobodenie?
Johanka
20.03.07,15:25
.... v slovenskom DP sa pri príjmoch vyňatých zo zdanenia neuvádza výška dane zaplatená v krajine zdroja príjmov ;) .
Marianna01
20.03.07,15:30
Platí to, čo je v zmluve ... otázka (možno) je, prečo v AT neplatil žiadne dane - majú nejaké super oslobodenie?

nie, nemá oslobodenie, pracuje tam na živnosť (netuším, čo konkrétne, nerozumiem po nemecky...). má nejaký zvláštny provízny list, strhajú mu len nejaké spracovateľské poplatky. Nestŕhajú mu ani zabezpečovaciu daň - možno to nevyplýva u nich zo zákona, neviem. Takže pol milionový príjem nemusí zdaniť? To mi je nejaké divné, nie?
-Dana-
20.03.07,15:37
no počkaj Johanka, ale on mal príjem LEN z AT. Nemusí zdaňovať žiaden príjem, keď v AT neplatil daň?
Ak v zahraničí neplatil žiadnu daň, tak príjem treba zdaniť, ak sú príjmy v prepočte na Skk vyššie ako 45 408 Sk.
-Dana-
20.03.07,15:39
.... v slovenskom DP sa pri príjmoch vyňatých zo zdanenia neuvádza výška dane zaplatená v krajine zdroja príjmov ;) .
Podmienkou pre zápočet alebo vyňatie je aj preukázať sa dokladom o zaplatení dane v zahraničí.
Johanka
20.03.07,15:43
nie, nemá oslobodenie, pracuje tam na živnosť (netuším, čo konkrétne, nerozumiem po nemecky...). má nejaký zvláštny provízny list, strhajú mu len nejaké spracovateľské poplatky. Nestŕhajú mu ani zabezpečovaciu daň - možno to nevyplýva u nich zo zákona, neviem. Takže pol milionový príjem nemusí zdaniť? To mi je nejaké divné, nie?

No, začína sa to pekne odmotávať - má slovenskú alebo rakúsku živnosť?
Ak slovenskú, vôbec nejde o príjmy zo zdrojov zo zahraničia !!!
Marianna01
20.03.07,15:44
no a v neposlednom rade - ako čítam, tak čítam, na drsr sa dočítam:


Metódy na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti plynúcich daňovým rezidentom Slovenskej republiky

zo zdrojov v zahraničí (zmluvné štáty)

a ja píšem o §6 - zo SZČ...
Johanka
20.03.07,15:45
Ja sa pridám - nemusím (DP B) počítať vynatie príjmov ani zápočet dane, ak daňovník dosiahol iba príjmy §6 a neplatil v zahraniční (AT) žiadnu daň? Je tak?

Toto je pôvodné zadanie ...
Marianna01
20.03.07,15:45
No, začína sa to pekne odmotávať - má slovenskú alebo rakúsku živnosť?
Ak slovenskú, vôbec nejde o príjmy zo zdrojov zo zahraničia !!!

zabudla som napísať, že je rezidentom SR? :eek:
Marianna01
20.03.07,15:45
jedna o koze, druhá o voze? :eek:;)
Johanka
20.03.07,15:47
no a v neposlednom rade - ako čítam, tak čítam, na drsr sa dočítam:


Metódy na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti plynúcich daňovým rezidentom Slovenskej republiky

zo zdrojov v zahraničí (zmluvné štáty)


a ja píšem o §6 - zo SZČ...

Pre Rakúsko platí táto metóda aj pre príjmy zo stálej prevádzkarne ...

V tomto prípade ide naozaj o to, aby sa správne vyhodnotilo o aký príjem vlastne ide.
Marianna dala súhlas k mojej otázke o akú živnosť vlastne ide - rozumiem tomu tak, že o slovenkú , takže celá debata je v konečnom dôsledku o ničom :rolleyes: .
Johanka
20.03.07,15:51
jedna o koze, druhá o voze? :eek:;)
Nie - obidve o koze :) .
Pozri čo si napísala:
"ak daňovník dosiahol iba príjmy §6 a neplatil v zahraniční (AT) žiadnu daň? "
Z toho som usúdila, že ide o príjmy zo zdrojov z Rakúska - prečo by inak mal platiť v AT daň???
A zrazu sa z toho vykľula slovenská živnosť...
Marianna01
20.03.07,16:02
Nie - obidve o koze :) .
Pozri čo si napísala:
"ak daňovník dosiahol iba príjmy §6 a neplatil v zahraniční (AT) žiadnu daň? "
Z toho som usúdila, že ide o príjmy zo zdrojov z Rakúska - prečo by inak mal platiť v AT daň???
A zrazu sa z toho vykľula slovenská živnosť...

.....myslela som zabezpečovaciu...
-Dana-
20.03.07,17:21
Ak sa daňovník zdržiava v inom štáte menej ako 183 dní nemusí platiť daň v inom štáte. Ak neplatil daň, nerobí sa ani vyňatie.
Johanka
20.03.07,17:27
Ak v zahraničí neplatil žiadnu daň, tak príjem treba zdaniť, ak sú príjmy v prepočte na Skk vyššie ako 45 408 Sk.

§ 45 Zákona o dani z príjmov
Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.


Nič viac ... Ak v druhom zmluvnom štáte, v ktorom je zdroj príjmov daňovník nezaplatil ( napr. z dôvodu rôznych daňových úľav) žiadnu daň, je to problém druhého zmluvného štátu. V SR sú takéto príjmy zo zdanenia vyňaté.
-Dana-
20.03.07,17:34
§ 45 Zákona o dani z príjmov
Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.


Nič viac ... Ak v druhom zmluvnom štáte, v ktorom je zdroj príjmov daňovník nezaplatil ( napr. z dôvodu rôznych daňových úľav) žiadnu daň, je to problém druhého zmluvného štátu. V SR sú takéto príjmy zo zdanenia vyňaté.

Ak je robenie vyňatia a zápočtu podmienené potvrdením o zaplatení dane a to potvrdenie neexistuje, tak sa nemôže vyňatie robiť. Nehrozí tu predsa dvojité zdanenie, inak by nebolo ani jedno.
Johanka
20.03.07,17:38
Kde je táto podmienka?
-Dana-
20.03.07,21:28
V § 45 ods. 3 sa hovorí, že metóda vyňatia sa uplatní pri príjmoch preukazateľne zdanených. Aj v ods. 1 sa hovorí o zápočte dane, ktorá bola zaplatená v druhom zmluvnom štáte, teda ju treba nejak preukázať. Pochybujem, žeba daňový úrad to uznal bez nejakého potvrdenia.
Johanka
20.03.07,21:58
Nie je dobré vytŕhať zo zákona slovíčka ...
Pozri:
§ 45 Zákona o dani z príjmov:
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.


... takú krajinu a ani tento druh príjmov sme neriešili ;) .
Johanka
20.03.07,22:01
V § 45 ods. 3 sa hovorí, že metóda vyňatia sa uplatní pri príjmoch preukazateľne zdanených. Aj v ods. 1 sa hovorí o zápočte dane, ktorá bola zaplatená v druhom zmluvnom štáte, teda ju treba nejak preukázať. Pochybujem, žeba daňový úrad to uznal bez nejakého potvrdenia.
Pri metóde zápočtu dane zaplatenej v zahraničí o potvrdení o výške zaplatenej dane nepochybujem ....:) .
-Dana-
20.03.07,22:16
Mám tu takú tenšiu knižku kde sa tiež píše:
Uplatnenie príslušnej metódy na vylúčenie dvojitého zdanenia je podmienené tým, že daňovník preukáže, že predmetné príjmy boli preukázateľne zdanené. Zákon nevymedzuje spôsob a formu preukázania zdanenia príjmov v zahraničí, je na rozhodnutí daňovníka, akú formu preukázania tejto skutočnosti zvolí. Spravidla sa táto skutočnosť preukazuje potvrdením vydaným zahraničným správcom dane /u príjmov zo závislej činnosti potvrdením zahraničného zamestnávateľa./
Odkiaľ to zobrali nepíšu, ale okrem toho som to už videla písané aj inde, ale tiež tam nebolo odkiaľ to je. To je všetko, čo viem k tomu povedať.

ešte rozmýšľam ďalej: Opäť trošku vytrhnem z § 45 ods. 2
Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí a v lehote podania daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zahraničia a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie.
Kde pri vyňatí sa táto prislúchajúca daň uvedie? A zrejme, keď sa ani neskôr nepredloží doklad o zaplatení dane, bude to treba riadne zdaniť. Takže to preukazovanie je zrejme aj pri vyňatí. Inak sa zápočet a vyňatie nemôžu použiť. Ak niekto nezaplatí daň netreba zamedzovať dvojitému zdaneniu.
misolga
23.03.07,10:06
Potrebovala by som si overiť správnosť vyplnania DP A.
-celý rok nezamestnaný len 9,10,11/2006 príjem vo Švajčiarsku a predložené mi boli len výplatné pásky.Každý mesiac som prepočítala mesačným kurzom-mzda, odvody, daň prepočítaná ročným priemerným kurzom.
r. 32 : 193.605
r.33 : 19.612
r.34 : 173.993
r.36 : 173.993
r.37+43: 90.816
r.44 : 83.177
r.45 : 15.803 -19%
r.49 : 173 993
r.50 : 6 379 - daň vo výške 3,24%
r.51 : 100 %
r.52 : 15 803
r.53 : 6 379
r.54,56,64 : 9 424 Sk- daňová povinnosť:eek: