zuzanask
20.03.07,16:36
ak ma podnikatel prevadzku v mieste bydliska, teda ma dom zaevidovany v obchodnom majetku moze si uplatnit aj vydavky na energiu?
a v akom pomere? ci podla toho kolko pouziva na podnikania?

viete mi este poradit ako sa da znizit ZD?
Johanka
20.03.07,15:40
ak ma podnikatel prevadzku v mieste bydliska, teda ma dom zaevidovany v obchodnom majetku moze si uplatnit aj vydavky na energiu?
a v akom pomere? ci podla toho kolko pouziva na podnikania?

viete mi este poradit ako sa da znizit ZD?

Ak má podnikateľ prevádzku v mieste bydliska, neznamená to automaticky, že "dom" - nehnuteľnosť - je zaevidovaný v obch.majetku ...
Platí za túto nehnuteľnosť daň z nehnuteľnosti ako za podnikateľský objekt?

Základ dane môžeš znížiť o výdavky uvedené v § 19 Zákona o dani z príjmov.
zuzanask
20.03.07,15:46
dan z nehnutelnosti plati zo sadzbou ako pre podnikatelsky objekt len pre priestory kde podnika.
Zita5
20.03.07,16:23
dan z nehnutelnosti plati zo sadzbou ako pre podnikatelsky objekt len pre priestory kde podnika.


Treba zvážiť jednu vec , že v dome aj býva .......a teda mohlo by to byť výdavkom OVZ v plnej výške ?...no to musíte posúdiť aj z tohto hladiska .
Dôležité je v akej miere využíva priestor domu na podnikanie .......
Johanka
20.03.07,16:25
Výdavok musí byť preukazný .... najideálnejší je samostatný elektromer .
zuzanask
20.03.07,16:29
dalo by sa to preratat podla kubikov ktore vyuziva
Johanka
20.03.07,16:37
Na kubíky sa dá prepočítať spotreba plynu (výhrevnosti) , ale spotrebovaná energia, naozaj neviem ???
Zita5
20.03.07,16:39
dalo by sa to preratat podla kubikov ktore vyuziva


Z toho čo tu je uvedené sa ani nedá odpovedať ..............treba jasne napísať :
akú činnosť v dome vykonáva ?
jedná sa o rodinný dom ?
čo z toho používa ...jednu miestnosť , alebo garáž , alebo ....?
má zmenu účelu užívania z účelu bytového na účel podnikania ?
má osobitne elektromer ? ...to asi nemá

Veď ale to treba všetko uviesť do otázky , aby sme sa mohli trošku ponúť z miesta ..................nedá sa to posudzovať len či si môže uplatniť energiu ......:rolleyes:
Zita5
20.03.07,16:40
viete mi este poradit ako sa da znizit ZD?


Na tento účel asi Porada neslúži ...
Johanka
20.03.07,16:42
Ja som na túto otázku "slušne" odpovedala:
Základ dane môžeš znížiť o výdavky uvedené v § 19 Zákona o dani z príjmov :) .

Možno by stálo za to , prebehnúť § 19 ZoDP a nemuseli by sme znásilňovať el.energiu ako daňový výdavok ;) .
zuzanask
20.03.07,17:03
su to priestory garaze ktore sluzia ako sklad a jedna cast domu (rodinneho) ktora je urcena ako kancelaria. Vsetko tvori jeden komplex - rodinny dom. POdnikatel vykovana distribuciu tovaru. elektromer nema, plati len inkaso za energiu a ci ma na bytovom evidovanu zmenu ucelu na podnikanie - nemam informacie. co by to menilo na veci?
Johanka
20.03.07,17:23
Keby si dala do výdavkov nejaký percentuány podiel spotreby el.energie - musím zase pripomenúť požiadavku preukaznosti výdavkov. Ja by som neriskovala ...
Monikov
20.03.07,17:39
Mám klientku ktorá tiež podniká vo svojom dome. Platí daň z nehnut. zvlášť na priestory, v ktorých podniká, elektromer má zvlášť pre domácnosť a zvlášť pre podnikanie - takže úplne preukazné.