zuzanask
20.03.07,17:06
kedy sa povazuje nehnutelnost za obchodny majetok pre ucely prijmov z prenajmu.

ak je dom - nehnutelnost uvedena v zivnostnenskom liste ako prevadzka? alebo ak sa za tuto nehnutelnost plati dan z nehnutelnosti v sadzbe na podnikatelske ucely?

ak dam mesacne prijmy z prenajmu 2000 mozem si uplatnit z toho vydavky na energiu?
Johanka
20.03.07,16:11
kedy sa povazuje nehnutelnost za obchodny majetok pre ucely prijmov z prenajmu.

ak je dom - nehnutelnost uvedena v zivnostnenskom liste ako prevadzka? alebo ak sa za tuto nehnutelnost plati dan z nehnutelnosti v sadzbe na podnikatelske ucely?

ak dam mesacne prijmy z prenajmu 2000 mozem si uplatnit z toho vydavky na energiu?
Zuzka, to je tá istá nehnuteľnosť, na ktorú si chcela uplatňovať do výdavkov časť nákladov na energie?
Ak áno, napíš celý príbeh :) ako komplet zadanie, lebo sa z toho nevymotáme ...
Podnikateľ má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, teda tú časť v ktorej má prevádzku? Časť nehnuteľnosti zaradenej v OM aj prenajíma alebo ide o inú nehnuteľnosť, resp. tú časť, ktorá nie je v OM? To nevymŕvam, je veľký rozdiel v tom, čo prenajímaš, pretože sa príjmy z takého prenájmu zaraďujú do iného ods. §6 a s tým súvisia aj možnosti uplatnenia výdavkov ....
zuzanask
20.03.07,16:26
su to dva rozne priprady.....hlavne chcem zistit co sa povazuje za obchodny majetok

1. pripad. Podnikatelka ktora ma zivnost na ubytovacie služby chce mi prenajat miestnost na podnikanie. A ci je jedno aku mi prenajme, ci nie.
Lebo za tri miestnosti plati podnikatelsku sadzbu na dan z nehnutelnosti a pre ostatne normalnu.
Okrem toho podnika aj jej manzel a tiez ma v ZL uvedenu ako prevadzku adresu trvaleho bydliska - teda ten isty dom.
A zakon hovori o 5xzivotneho minima ktore moze uplatnit pri prenajme ako odpocitatelnu polozku .... no netyka sa to v pripade obchodneho majetku.

2. pripada - podnikatel si chce do nakladov pre znizenie ZD uplatnit vydavky na energiu ... plati normalne inkaso ako FO - nepodnikatel. Priestory na podnikanie v dome, ktoreho adresa je uvedena ako prevadzka v ZL jeho a este aj v ZL jeho dcery a syna, ma rozdelene pri plateni dane z nehnutelnosti na podnikatelske a nepodnikatelske.
Johanka
20.03.07,16:34
su to dva rozne priprady.....hlavne chcem zistit co sa povazuje za obchodny majetok

1. pripad. Podnikatelka ktora ma zivnost na ubytovacie služby chce mi prenajat miestnost na podnikanie. A ci je jedno aku mi prenajme, ci nie.
Lebo za tri miestnosti plati podnikatelsku sadzbu na dan z nehnutelnosti a pre ostatne normalnu.
Okrem toho podnika aj jej manzel a tiez ma v ZL uvedenu ako prevadzku adresu trvaleho bydliska - teda ten isty dom.
A zakon hovori o 5xzivotneho minima ktore moze uplatnit pri prenajme ako odpocitatelnu polozku .... no netyka sa to v pripade obchodneho majetku.


Nie je mi jasné, čo riešime , takže skúsim odtiaľto ...
5-násobok ŽM ako sumu príjmu oslobodeného od dane môžeš uplatniť iba pri určitých druhoch príjmov - jedným z nich je príjem z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods.3. Ide o príjmy z prenájmu, ktoré nie sú živnosťou, tzn. ide o tzv.holé prenájmy, bez poskytovanie iných ako základných služieb.

Ak Ti prenajme nehnuteľnosť, ktorá je v OM ide o príjem podľa § 6 ods.5 - príjem z akéhokoľvek nakladania z obchodným majetkom.
Ak je predmetom živnosti prenájom nebytových priestorov, je to príjem za služby ...
zuzanask
20.03.07,16:48
ja len chcem vediet co za chape za nehnutelnost ktora je v OM
Johanka
20.03.07,16:52
§ 2 Zákona o dani z príjmov:
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

Odvolávka č. 1 je na Zákon o účtovníctve .
zuzanask
20.03.07,17:00
no tak teraz uz len to spravne urcit a posudit.
tieto zakony......musim to 20krat citat kym to pochopim
mozem to chapat tak ze OM je suhrn majetkovych hodnot, ktore ma vo vlastnictve a ktore sa vyuzivaju na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov o ktorych uctuje a teda ma v ZL.

V ZL ma len ubytovacie sluzby a nie prenajom nebytovych priestorov. Tri izby pouziva na DZaU prijmov......tak by teoreticky tu 4 mohla prenajimat a nepotrebuje na to zivnostenske opravnenie a moze si z toho prijmu odratat 5nasobok zivotneho minima.

no ja som si to tak vylozila