sklenkova
20.03.07,19:34
Prepravujem tovar,väčšinou do zahraničia,pre iných.Ako som napísala nie som platiteľ DPH.Pri poslednej objednávke jedna firma chcela aby som jej účtovala za prepravu menej práve preto,že som neplatca. Skúste mi to ,prosím Vás vysvetliť.V zákone o DPH § 19 je preprava oslobodená od DPH.Vôbec nechápem tú požiadavku. Ďakujem
Monika Kováčová
20.03.07,18:35
preprava osôb je oslobodená od DPH, nie preprava tovaru. Požiadavka odberateľa prepravy nemá opodstatnenie.
sklenkova
20.03.07,18:52
Totiž ja som ešte od nikoho takúto požiadavku nemala a samozrejme, keď robím pre cudzincov tých to ani nezaujíma.Môžete mi poradiť nejaký argument (vyzeralo to akoby ona musela to DPH uhradiť za mňa)
Monika Kováčová
20.03.07,18:59
argument: Suma uvedená v zmluve (objednávka na prepravu je tiež forma zmluvy) uzavretá medzi platcom a neplatcom DPH sa považuje za cenu konečnú....
Monika Kováčová
20.03.07,19:00
Pozri si na internete: Vondráčková kvôli tomu prehrala súdny spor s Novou Scénou....

O čo vlastne ide? Suma, pre ktorú sa obe strany chcú súdiť, nie je až taká horibilná – ide presne o 219 640 Kč, čo je nevyplatená DPH z jej honorárov od januára do mája 2006. Martin Michal sa domnieva, že DPH malo zaplatiť divadlo, kým Wanda Hrycová tvrdí presný opak: „Nová scéna nie je platcom DPH a v čase, keď uzatvorila s Agentúrou MM Praha zmluvu o účinkovaní Heleny Vondráčkovej, tak ním nebola ani ona. Od februára 2006 sa však platcom DPH stala a začala nám posielať faktúry za umelecký výkon Heleny Vondráčkovej v dohodnutej výške plus DPH. Tieto faktúry sme odmietali uhradiť s odvolaním sa na platnú zmluvu,“ púšťa sa do zložitého vysvetľovania Wanda Hrycová. Celá záležitosť sa mala uzavrieť 29. apríla 2006 v Žiari nad Hronom, keď sa obe strany dohodli, že právoplatnosť nároku na vyplatenie DPH bude musieť určiť rozhodcovský súd a zároveň sa Helenina zmluva upraví dodatkom, ktorý už bude riešiť aj DPH.
ALBO
21.03.07,07:00
Prepravujem tovar,väčšinou do zahraničia,pre iných.Ako som napísala nie som platiteľ DPH.Pri poslednej objednávke jedna firma chcela aby som jej účtovala za prepravu menej práve preto,že som neplatca. Skúste mi to ,prosím Vás vysvetliť.V zákone o DPH § 19 je preprava oslobodená od DPH.Vôbec nechápem tú požiadavku. Ďakujem

Vysvetlím vám to naopak, ak by český prepravca neplatiteľ fakturoval prepravu slovenskému platiteľovi, čo sa stane(aby ste to videli aj na §):
Dohodli si cenu 1000 Sk za prepravu. Slovák vie podľa § 16/1, že miesto dodania pri preprave je Slovensko. Lebo služba bola objednaná pod slovenským ič DPH. T.j. vie že na Slovensku je daňová povinnosť. No a podľa § 69/2 vie, že on ako zdaniteľná osoba musí odviesť DPH namiesto zahraničnej osoby (to je ten český prepravca aj neplatiteľ).
Takže slovák uhradí prepravcovi Fa na 1000 Sk a ešte musí urobiť dodanenie DPH, t,j. odviesť DPH na výstupe 190Sk. Súčasne má ale nárok na odpočet DPH na vstupe 190 Sk, takže jeho konečný efekt v daňovom priznaní je 0 a preprava ho stojí len 1000Sk. To isté by musel urobiť ak by bol český prepravca platiteľ.
Naopak platí to isté.

Nie je dôvod učtovať menej, lebo im sa tá daň vráti ako je vyššie uvedené