botuľa
21.03.07,07:50
Prosím Vás o radu... Spoločnosť v r. 2006 kúpila pozemok, na ktorom plánovala postaviť penzión. Dala si vypracovať projekty cca vo výške 100.000,- Sk (Tie sme účtovali na 042). Ale v priebehu roka sa situácia zmenila a začali s iným investičným zámerom a pozemok, na ktorom sa mal stavať penzión firma predala so ziskom cca 40.000, Budem účtovať správne 548/042???
A najdôležitejšie - bude to daňový výdavok???
Zoltán Kovács
21.03.07,06:59
Prosím Vás o radu... Spoločnosť v r. 2006 kúpila pozemok, na ktorom plánovala postaviť penzión. Dala si vypracovať projekty cca vo výške 100.000,- Sk (Tie sme účtovali na 042). Ale v priebehu roka sa situácia zmenila a začali s iným investičným zámerom a pozemok, na ktorom sa mal stavať penzión firma predala so ziskom cca 40.000, Budem účtovať správne 548/042???
A najdôležitejšie - bude to daňový výdavok???

Tiež som mal ten istý prípad. Aj som to tak účtoval 548/042 ako daňový náklad.
Zatiaľ je všetko O.K.
kalkulka
23.03.07,14:29
Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?
kalkulka
23.03.07,15:32
Haló, kto mi poradí?
Zoltán Kovács
23.03.07,15:33
Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?

Myslím si, že to môže byť. Vieš dokázať, že sa nerealizuje ten zámer.
kalkulka
23.03.07,15:39
Áno, vieme to dokázať. Mňa miatlo iba to, že je to investícia dosť stará.
Zoltán Kovács
23.03.07,15:41
Áno, vieme to dokázať. Mňa miatlo iba to, že je to investícia dosť stará.

Ja som takto odpísal napr. znalecký posudok na pozemok, ktorý sa ťahal 2 roky na 041, nakoľko z kúpy pozemku nieč nebolo. Predávajúci si to nakoniec rozmyslel, a kupujúci kt. si dal vypracovať posudok ostal :eek: asi takto.
kalkulka
24.03.07,07:42
Veď práve ide o podobný prípad. Dali sme vypracovať projekt, ktorý sa nikdy nezrealizuje. Preto sa pýtam. Tiež si myslím, v jednom roku ešte nemôže firma vedieť, že sa to nezrealizuje. Ale, ak sa rozhodne od tohto zámeru ustúpiť, tak prečo by si nemohla dať do daňovo uznaných výdavkov v ktoromkoľvek období, kedy o tom rozhodne.
betka
24.03.07,08:16
Ja som mala "skoro" podobný problem. Stavala sa nehnuteľnosť. Všetky vydavky išli na 042, kt. súviseli s obstaraním. Už bolo takmer všetko dokončené. Našli sme si nájomcu. Prezrel si objekt, a nechcel dlažbu, kt. bola položená, sadrokartóny... Muselo sa prerábať odznova. Nechala som povodné výdavky v OC aj nové položenie mram.dlažby. Teraz viem, že som nepostupovala správne. Mala som vyhodiť z OC budovy veci, kt. sa rozbíjali a vyhadzovali a mala som to zaúčtovať do nákladov ako zmarenú investíciu.
kalkulka
24.03.07,10:51
Plne s tebou súhlasím, my však máme troška iný prípad. Netýka sa vôbec stavieb, ktoré sme mali. Bolo to niečo úplne iné.
betka
05.07.07,17:43
Prosím vás, ak mám na účte 042 projekt ešte z roku 2002, ktorý sa ale nikdy nezrealizuje, môžem to odpísať na 548 daňovú v roku 2006?


Myslím si, že to môže byť. Vieš dokázať, že sa nerealizuje ten zámer.

Možno neskoro, ale v budúcnosti tento prípad môže pomôcť ostatným:

Projektová dokumentácia na stavbu, ide o výdavok na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, kt. účtujeme na účte 042.
Tento projekt nemožno posudzovať ako samostatný nehmotný majetok. (know-how), pretože sa priamo viaže k obstaraniu nehnuteľnosti.

Ak dôjde k zastaveniu realizácie stavby a UJ sa rozhodne účtovať o sume na účte 042 účtovať na účte 549, potom tento náklad nie je daňovo uznaným výdavkom.
O daňový výdavok nepôjde ani v tom prípade, ak sa rozhodneme účtovať na účte 548.

Z pohľadu účtovníctva:

Učtovanie pri vyradovaní DM: par. 36
(6) Pri zrušení prác a trvalom zastavení prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, sa suma účtovaná na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku alebo 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku zaúčtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, ak ide o škodu a v ostatných prípadoch na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.

Zmarená investícia, (ak sa nejedná iba o projektovú dokumentáciu), ale účtovali sme obstaranie majetku na účte 042 dodavateľsky alebo vo vlastných nákladoch – teda by išlo o rozostavanú stavbu a účtovanie by bolo prostredníctvom účtov:
- 548- ak nedôjde ku škode-firma nemá dostatok finančných zdrojov na dokončenie investície, a teda sa ju rozhodne odpísať do nákladov
- 549- dôjde ku škode z iných ako mimoriadnych príčin-rozobratie stavby zlodejmi
- 582 – a to škody na majetku, v prípade škody v dôsledku mimoriadnych príčin (blesk, povodeň, živelné pohromy)
vjejka
09.03.09,20:31
Účtovná jednotka urobila technické zhodnotenie na prenajatom majektu, ale po dvoch mesiacoch sa rozhodli presťahovať, s vlasníkom budovy sa nijako nedohodli na vyrovnaní zhodnotenia, mám toto zhodnotenie chápať ako zmarenú investícií - išlo o zateplenie + vybudovanie novej bezpečnostnej brány, ktorú si nájomca nemohol zobrať so sebou. Ďakujem