marcelaStanakova
24.01.05,10:51
FO za rok 2004 po odpočte preddavkov za rok 2004 nevychádza platiť daň.Dokonca jej vychádza preplatok na dani.Chcela som sa spýtať či je možné tento preplatok odpočítať od ďalších preddavkov ktoré vychádzajú platiť na rok 2005 alebo žiadať DÚ o navrátenie prepaltku dane?
renča1
24.01.05,10:21
Ja som čítala taký príklad, že vznikol preplatok na dani a podával si žiadosť o vráteniek preplatku na dani, ale ja si myslím, že kedˇsa dohodneš na DÚ alebo opýtaš či si to môžeš aj odpočítať od nasled.preddav. na r.2005.
Zoltán Kovács
24.01.05,15:34
Moja skúsenosť s preplatkom na dani, keď preddavky presiahli výšku splatnej dane je, že keď som požiadal DÚ o započítanie preplatku z preddavkov, tak vždy vyhoveli, tým pádom som mal pokoj na určitú dobu s platením preddavkov.Myslím si, že aj pre DÚ je to pohodlnejšie riešenie, ako posielať späť preplatok, totiž môžu ešte rok "používať" tvoje peniaze bezúročne.
MIRKA
24.01.05,17:09
ja osobne som minulý rok žiadala o vrátenie preplatku. nenapadlo ma započítavanie.

nie je pravda, že budú tvoje peniaze užívať ešte rok. tiež majú určenú lehotu na vyplatenie týchto preplatkov. pozri zákon o dani z príjmov. je to, myslím, do jedného mesiaca po skončení lehoty na podanie DP.
evuša
24.01.05,18:49
Sama FO sa musí rozhodnúť, čo chce urobiť s preplatkom na preddavkoch. Podstatné je, aby písomne informovala daňový úrad, čo majú robiť. Ak FO vznikne na základe platených preddavkoch preplatok na dani, musí písomne požiadať o vrátenie preplatku. Ak chce FO aby z preplatku bol ponížený ďalší preddavok na daň. musí to tiež daňovému úradu oznámiť písomne. Daňový úrad následne FO písomne oznámi vyhovenie žiadosti.