zuzana29
21.03.07,07:33
dobrý deň,
môže si manžel, ktorý je živnostík uplatniť zníženie základu dane na mňa ako manželku ak som mala hrubý príjem v roku 2006 59050Sk (zamestnaná som od mája 2006 dovtedy som bola na podpore) teda sumu 31176sk?
a ešte jedna otázka, do PD zapisujem tržby z predajne za každý deň musím ku každej tržbe vypísať aj PPD?
rastom
21.03.07,07:56
Predpokladám, že Prijmy zapisuješ na základe uzávierky z reg. pokladne.
Nemsusíš ich dávať každý deň.
Zvyčajne sa sčítavajú za jednotlivé dni, ak medzi nimi nie je VD.
Aby to šlo chronologicky.
Ak máš VD každý deň, tak potom odporúčam denne,Inak sa Ti môže stať, že sa dostaneš s pokladnou do mínusu.
Apropo uzávierky reg. pokladní..
Pozor, stáva sa, že nesedia denné uzavierky s mesačnou.
To hlavne vtedy ak si napr. podnikateľ naobed uvedomí, že mal urobiť mesačnú uzávierku a spraví ju. A potom večer urobí dennú.
Vlastná skúsenosť. :)
betka
21.03.07,08:24
dobrý deň,
môže si manžel, ktorý je živnostík uplatniť zníženie základu dane na mňa ako manželku ak som mala hrubý príjem v roku 2006 59050Sk (zamestnaná som od mája 2006 dovtedy som bola na podpore) teda sumu 31176sk?
a ešte jedna otázka, do PD zapisujem tržby z predajne za každý deň musím ku každej tržbe vypísať aj PPD?

Je viac názorov, či účtovať tržby každý deň alebo nie. Osobne účtujem každý deŃ. Niektorí naši poradáci účtujú aj mesačne, to však závisí od jednotlivca. Myslím si, že je to na Vašom rozhodnutí. skúste si nájsť vo vyhľadávači (tržby, zadajte kľúčové slová .... určite niečo nájdete.)

Nezdaniteľnú časť ZD ročne na manželku uplatniť dańovník, ak má manželka vlastný príjem nepresahujúci v príslušnom ZO sumu 90816, Sk. Nezdaniteľná časť je rozdiel medzi sumou 90816 a vlastným príjmom manželky.
janasim
21.03.07,20:21
Ale pozor ak si poberala podporu,je to tiež tvoj príjem!
jajko50
22.03.07,04:54
Učtujem tržby z RP denne--mám zmluvu a odmenu za položku v PD--a som chamtivý ak poviem--mám sa oberať o počet položiek v PD???
Iný prípad, kde som dohodnutý na paušalnu odmenu ten učtujem z mesačnej uzávierky a dávam pozor na mínus v pokladni.
Aj jedno je dobre aj druhé je dobre.
zuzana29
22.03.07,05:29
díky moc za rady, uzávierky tiež zapisujem za každý deň, aby som nebola v pokladnici v mínuse
a ešte sa chcem opýtať mzda vyplávaná zamestnancovi a odvody za neho platené sa účtuje ako VOZD, a výdaj z pokladne ako mzda SZČO ako PNZD? chápem to dobre?
mysimis
22.03.07,05:42
Mzdy a odvody zametnancovi sú VOZD, keď si SZČO vyberie z pokladne korunky, tak to účtujem ako osobnú spotrebu - VNZD.
zuzana29
22.03.07,05:53
tak som to zaúčtovala dobre
ekopo
22.03.07,06:33
Nevidím oporu v žiadnom zákone na kategorické vyhlásenie, že sa nemusia účtovať tržby každý deň do PD. Súhrnný doklad je o niečom inom. V zmysle § 12 a § 15 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať v peňažnom denníku o stave a pohybe majetku a záväzkov - ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, čo môže byť deň splnenia dodávky, platby záväzky, inkasa pohľadávky a pod. /t.j. denne/.