speedy_vw
21.03.07,11:10
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a pre neplatcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
stefanf
21.03.07,11:20
Zaujímavá otazka.A ja by som tiez rad odpoved,poradi niekto?Mate tu odkazy na podobne otazky ale tie su z minuleho roku ,su odpovede na ne aktualne?
Anja111
21.03.07,11:32
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a pre neplatcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)? Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH, takže DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?
Odpovede v texte...
stefanf
21.03.07,11:46
Vďaka. za radu.Pomohla aj mne.:)
speedy_vw
21.03.07,21:05
Odpovede v texte...

Anja111
1. nerozumiem tomuto: "Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet." - čo to znamená spĺnať podmienky pre odpočet?
2.prečo musím nákup lístkov zaúčtovať do VNZD a na konci mesiaca preúčtovať toľko stravných poukážok, na koľko je nárok? - veď predsa od dodávateľa strav. lístkov dostanem alebo si objednám toľko lístkov, koľko má daný mesiac pracovných dní(a na toľko lístkov mám nárok - nie?) Nemôžem si to v takomto prípade zaučtovať rovno do VOZD?
Anja111
22.03.07,16:13
Anja111
1. nerozumiem tomuto: "Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet." - čo to znamená spĺnať podmienky pre odpočet?
2.prečo musím nákup lístkov zaúčtovať do VNZD a na konci mesiaca preúčtovať toľko stravných poukážok, na koľko je nárok? - veď predsa od dodávateľa strav. lístkov dostanem alebo si objednám toľko lístkov, koľko má daný mesiac pracovných dní(a na toľko lístkov mám nárok - nie?) Nemôžem si to v takomto prípade zaučtovať rovno do VOZD?
1. ..., že je platiteľom DPH, prijal zdaniteľné plnenie, ktoré použil na účely svojho podnikania ako platiteľ a má faktúru (daňový doklad).
2. Ak nakupuješ len toľko stravných poukážiek, koľko spotrebuješ v danom mesiaci, tak môžeš účtovať priamo do VOZD. Ja som mala na mysli taký prípad, keď sa nakúpia stravné poukážky na dlhšie obdobie a nespotrebujú sa v danom mesiaci.
jankajese
26.03.07,09:42
Ja by som potrebovala poradiť, ako zaúčtovať stravné: živnostník bol celý mesiac mimo sídla - má nárok na 208,-/deň stravné, zaúčtujem to po vyúčtovaní pracovnej cesty, len ako? VOZD - réžia stravné a výdaj z pokladne?
jankajese
26.03.07,12:18
Usmernite ma prosím niekto, je to peňažná operácia, alebo len nepeňažné vyúčtovanie. Ďakujem
jankajese
31.03.07,17:50
Prosím Vás, ak ešte pracujete, môžte mi niekto odpovedať na horeuvedenú otázku, lebo som na to trošku prizabudla a zajtra si príde známy pre účtov., tak nechcem, aby som spravila chybu.
Taktiež sa chcem spýtať, viem, že to nepatrí do tejto témy, ale ak je poskytnutý úver/quatrocar/na auto, je spátkový kalendár - do záväzkov vo výkaze o majetku a záväzkoch ide len istina(výška úveru), alebo aj úroky?

ĎAKUJEM
Zita5
31.03.07,18:26
Ja by som potrebovala poradiť, ako zaúčtovať stravné: živnostník bol celý mesiac mimo sídla - má nárok na 208,-/deň stravné, zaúčtujem to po vyúčtovaní pracovnej cesty, len ako? VOZD - réžia stravné a výdaj z pokladne?

Pracovnú cestu vyučtujete na základe jej uskutočnenia v Cestovnom príkaze .Na základe tohto CP vyplatíte nárok cez pokladnu a účtovať budete :

výdaj pokladňa ....prevádzková réžia VOZD.
jankajese
31.03.07,19:09
Ďakujem Zitka a nevieš mi poradiť aj v tej druhej otázke? Nechcem zakladať novú tému a z tej hromady príspevkov som hotová:mee:
Zita5
31.03.07,19:17
Prosím Vás, ak ešte pracujete, môžte mi niekto odpovedať na horeuvedenú otázku, lebo som na to trošku prizabudla a zajtra si príde známy pre účtov., tak nechcem, aby som spravila chybu.
Taktiež sa chcem spýtať, viem, že to nepatrí do tejto témy, ale ak je poskytnutý úver/quatrocar/na auto, je spátkový kalendár - do záväzkov vo výkaze o majetku a záväzkoch ide len istina(výška úveru), alebo aj úroky?

ĎAKUJEM

Na úver je splátkový kalendár .....je to úver alebo lízing....?
jankajese
31.03.07,19:23
Je to auto, kde známy je vlasník vozidla - zaplatil len 1. splátku a zvyšok je cez financujúcu spoločnosť, takže je to úver. Má splátkový kalendár, kde je uvedená istina, úrok a havarijné poistenie. Čo z toho ide do výkazu o majetku a záväzkoch?
Zita5
31.03.07,19:39
Je to auto, kde známy je vlasník vozidla - zaplatil len 1. splátku a zvyšok je cez financujúcu spoločnosť, takže je to úver. Má splátkový kalendár, kde je uvedená istina, úrok a havarijné poistenie. Čo z toho ide do výkazu o majetku a záväzkoch?

Ak je to úver tak úver ide do záväzkov celej výške , ale mne to pripadá ako keby išlo o lízing a tu treba pozrieť presne zmluvu .

Do výkazu o M a Z k 31.12.2006 v prípade úveru by mala ísť nesplatená časť úveru .

Ak je to auto na úver tak tu je link

http://www.porada.sk/t42087-zmluva-o-autouvere.html?highlight=Auto+%FAver
speedy_vw
08.01.08,09:35
vie niekto povedať či sa zmenilo niečo ohľadne uplatnenia výdavkov na stravné na nový rok 2008 - či sa zmenila výška výdavku 89,-Sk/pracovný deň, prípadne nejaké iné pravidlá pri uplatňovaní?
maska4
08.01.08,11:23
1. ..., že je platiteľom DPH, prijal zdaniteľné plnenie, ktoré použil na účely svojho podnikania ako platiteľ a má faktúru (daňový doklad).
2. Ak nakupuješ len toľko stravných poukážiek, koľko spotrebuješ v danom mesiaci, tak môžeš účtovať priamo do VOZD. Ja som mala na mysli taký prípad, keď sa nakúpia stravné poukážky na dlhšie obdobie a nespotrebujú sa v danom mesiaci.

Ahojte,tiez by som potrebovala jednu radu.SZCO nakupujem stravne listky spolu so zamestnaneckymi.Vzdy s nejakou mensou rezervou. Mesacne im -SZCO tie stravenky rozdam. Fakturu evidujem ako reziu.VOZD.Mam na konci roku spravit nejaku koreekciu,ked mi zostali " na sklade" este stravne listky SZCO a hodit ich ako prijem????
Prosim poradte mi.Dakujem.
otázka
08.01.08,11:35
Áno, stravné lístky sa evidujú v knihe cenín, v nej sa eviduje aj pohyb ( kúpa a výdaj ) lístkov.
maska4
08.01.08,12:15
A nemozem tu celu fa nechat tak?To mam tie listky zobrat na prijem OZD ?Veď ich evidujem, že ich mam.
otázka
08.01.08,12:21
Ak kupujete lístky napr.mesačne a presne na kus podľa počtu odpr.dní, tak celá Fa=VOZD. Ak sa kupuje viac napr. na 3 mesiace, tak Fa=VNOZ, a na konci mesiaca sa ID cez prev.réžiu zaúčtuje časť skutočne spotrebovaných lístkov. Treba ich evidovať aj v knihe cenín, lebo zostatok k 31.12.2007 Ti ide do Výkazu a majetkoch a záväzkoch.
maska4
09.01.08,05:03
Ale ja mam na FA aj listky pre zamestnancov.A rozuctovat sa mi to v programe neda.Majitelom vydavam listky Q a tak aj objednavam.
Lydka R
09.01.08,19:20
Pôvodca textu príspevku: speedy_vw http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/47947-stravne-spravne-zauctovanie-post428124.html#post428124)
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a pre neplatcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)? Platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) má nárok na odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) - neuplatňujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) z lístkov, uplatňujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), takže DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?



Odpovede v texte...

SZČO - platiteľ - pokiaľ nakupuje stravné lístky pre seba, nemôže si uplatniť DPH do odpočtu.
Pokiaľ nakupuje pre zamestnancov, vtedy áno.
maska4
10.01.08,06:43
Kde vo vykaze o majetku a zavazkoch sa zapisu stravne listky? Do riadku 15?Ostatny kratkodoby fin.majetok alebo peniaze a ceniny?Dakujem
vikinka
10.01.08,06:45
Kde vo vykaze o majetku a zavazkoch sa zapisu stravne listky? Do riadku 15?Ostatny kratkodoby fin.majetok alebo peniaze a ceniny?Dakujem
Peniaze a ceniny.
Viera25
10.01.08,07:25
Som živnostník, keď kúpim štvťročne str.lístky, hneď ich zaúčtujem do réžie. Kupujem si za ne studenú stravu. Musím si odkladať poklad.bloky dokladujúce nákup tej stravy? Ďakujem
jana007
10.01.08,11:23
Som živnostník, keď kúpim štvťročne str.lístky, hneď ich zaúčtujem do réžie. Kupujem si za ne studenú stravu. Musím si odkladať poklad.bloky dokladujúce nákup tej stravy? Ďakujem

Bločky za nákup stravy si nemusíš odkladať. Do učtovníctva použiješ doklad o nákupe stravných lístkov.
omorfoula
15.01.08,07:10
1. ..., že je platiteľom DPH, prijal zdaniteľné plnenie, ktoré použil na účely svojho podnikania ako platiteľ a má faktúru (daňový doklad).
2. Ak nakupuješ len toľko stravných poukážiek, koľko spotrebuješ v danom mesiaci, tak môžeš účtovať priamo do VOZD. Ja som mala na mysli taký prípad, keď sa nakúpia stravné poukážky na dlhšie obdobie a nespotrebujú sa v danom mesiaci.
Dobre ranko Anja. Cize ak som pochopila spravne, kedze som nakupila stravne listky na 3 mesiace, musim dat fakturu ako VNOZ a potom na konci kazdeho mesiaca na zaklade interneho dokladu si kazdy mesiac cast listkov dam do penazneho dennika ako VOZD. Spravne? Dakujem za odpoved.
omorfoula
15.01.08,09:44
Doplnenie : ked odstanem faktur tak VNZD bude hodnota stravnych listkov ale zaroven v jednom riadku v penaznom denniku VOZD budu sluzby spolocnosti ktora dodala strvane kupony a postovne a balne. Spravne?
dancika
16.01.08,12:32
Chcem sa spytat vas znalcov :), ked SZCO prisla faktura aj s listkami v polovici mesiaca (14.1.) s listkami na cely kvartal, tak zauctujem, ako to tu uz bolo napisane, ale kolko listkov mu mozno vydat za dany mesiac - plny pocet podla pracovnych dni alebo az len polovicu (odo dna dodania)?
KvetkaK
16.01.08,12:35
Až odo ďna doručenia, spätne nemôžeš dať SZČO lístky.
dancika
16.01.08,12:39
Dakujem, myslela som si, len sa uistujem :)
speedy_vw
17.01.08,11:25
a výška 89,- Sk na ďeň sa na rok 2008 nemenila?
Chobot
17.01.08,11:33
a výška 89,- Sk na ďeň sa na rok 2008 nemenila?

nie
Timea13
17.01.08,21:04
Zamestnávateľ vydáva stravné lístky zamestnancom vždy za príslušný mesiac pri výplate, teda pozadu. V decembrovej výplate t.j. 15.1.08 bola zamestnancom strhnutá hodnota lístkov, na ktoré majú nárok za december. Pri zaúčtovaní výdaja lístkov sa však účet 213 k 31.12.07 dostal do mínusu, nakoľko nebol nakúpený dostatočný počet lístkov ku koncu roka. Lístky boli doobjednané na začiatku januára. Môžem doúčtovať chýbajúci počet lístkov na účet 213, z faktúry roku 2008 a zahrnúť 55% ich hodnoty do nákladov roku 2007 s tým , že sa jedná o náklad súvisiaci s rokom 2007?
adam
21.01.08,16:11
Dobrý večer, potrebovala by som si ujasniť ako zaúčtovať FA za stravu.
Zamestnancom je strava dovážaná, ja dostávam FA mesačne. Do nákladov si dám 55% zo sumy a aký mám nárok na odpočet DPH, tiež 55%?
suma je napr. 1000 + 190 DPH, Náklady ovpl. základ dane sú 550 Sk neovplvňujúce 450 Sk a koľko je z toho nárok na odpočet na DPH?
ďakujem...
liba2
21.01.08,16:27
Zamestnávateľ vydáva stravné lístky zamestnancom vždy za príslušný mesiac pri výplate, teda pozadu. V decembrovej výplate t.j. 15.1.08 bola zamestnancom strhnutá hodnota lístkov, na ktoré majú nárok za december. Pri zaúčtovaní výdaja lístkov sa však účet 213 k 31.12.07 dostal do mínusu, nakoľko nebol nakúpený dostatočný počet lístkov ku koncu roka. Lístky boli doobjednané na začiatku januára. Môžem doúčtovať chýbajúci počet lístkov na účet 213, z faktúry roku 2008 a zahrnúť 55% ich hodnoty do nákladov roku 2007 s tým , že sa jedná o náklad súvisiaci s rokom 2007?
Toto je téma pre JÚ mimotemy
Keďže ste dokupovali SL v januári, tak predpokladám, že 31.12. ste nemali v pokladni žiadny SL, teda na účte 213 musí byť nula, v žiadnom prípade mínusový zostatok. SL z účtu 213 sa mohlo vydať len taký počet, aký bol zakúpený.
Vy máte k 31.12. záväzok voči zamestnancom, preto cez ID zaúčtuješ v sume, ktorú prispievate z nákladov: 527/333.
V januári z DF namiesto účtu 527 zaúčtuješ na 333 v tej výške ktorá sa týka decembra. Ostatné účtuješ ako prípad r.2008. To znamená že bude príjem na 213 z faktúry a výdaj zamestnancom (asi zase pri výplate :)).
liba2
21.01.08,16:35
Dobrý večer, potrebovala by som si ujasniť ako zaúčtovať FA za stravu.
Zamestnancom je strava dovážaná, ja dostávam FA mesačne. Do nákladov si dám 55% zo sumy a aký mám nárok na odpočet DPH, tiež 55%?
suma je napr. 1000 + 190 DPH, Náklady ovpl. základ dane sú 550 Sk neovplvňujúce 450 Sk a koľko je z toho nárok na odpočet na DPH?
ďakujem...
Pozri si príspevok č. 14 a skús to podľa toho :)
http://www.porada.sk/t58917-p2-stravne-a-dph.html
Roza
21.01.08,17:40
Ahojte! Prosím poradiť - SZČO si môže zahrnúť do nákladov celých 89,- Sk stravné (stravné lístky), alebo len 55 %? Ak áno, tak odkedy?
Ďakujem.
liba2
21.01.08,17:45
Ahojte! Prosím poradiť - SZČO si môže zahrnúť do nákladov celých 89,- Sk stravné (stravné lístky), alebo len 55 %? Ak áno, tak odkedy?
Ďakujem.môže celých 89 Sk za dni kedy pracoval. Platí to od 1.1.2007, ale uplatniť si môže až keď stravné lístky nakúpi (teda nie spätne).
Timea13
29.01.08,06:56
Liba2 ďakujem.
zaja
29.01.08,08:45
Na konci roku 2006 mi zostalo 32 str.l. V uzávierkových operáciách som znížila výdavky o tieto nespotrebované str.l.
ALE, tento rok mi znovu zostalo 39 str.l. a v publikácii 1000 riešení 4/2007 som objavila - citujem: Ak podnikateľ účtujúci v JU nakúpi svojim źamestnancom SL koncom roka 2006 aj na nasledujúci rok 2007, uplatní pri posúdení tohto výdavku hotovostný princíp platný pre postupy JU a zahrnie tento výdavok do daňových výdavkov roku 2006, t.j. v roku, kedy sa platba realizovala.
Z toho som usúdila, že tento rok nič nebudem upravovať, a nespotrebované SL nechám vo výdavkoch za rok 2007, aj ked zostalo 39 SL.
vratislav
09.02.08,11:44
Prosim vás, mohli by ste mi niekto poslať, alebo podrobne popísať ako má vyzerať ID na preúčtovanie stravných lístkov na konci mesiaca do výdavkov OZD?

Nemôžem to urobiť iba na základe zápisu v Knihe cennín?

Aké náležitosti vo všeobecnosti musia spĺňať interné doklady?

Ďakujem.
Zita5
09.02.08,11:46
Prosim vás, mohli by ste mi niekto poslať, alebo podrobne popísať ako má vyzerať ID na preúčtovanie stravných lístkov na konci mesiaca do výdavkov OZD?

Nemôžem to urobiť iba na základe zápisu v Knihe cennín?

Aké náležitosti vo všeobecnosti musia spĺňať interné doklady?

Ďakujem.

Hore tmavomodrá lišta ...DOKUMENTY ....v tom napísať Interný doklad ...dajte hľadať a výsledok je tu ...;)
http://www.porada.sk/downloads.php?do=search
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=250
nani0120
11.02.08,11:00
Chcela by som sa poinformovať ešte k preúčtovaniu stravných lístkov, ak som si v jednom mesiaci objednala plný počet - 20 lístkov, pracovných dní bolo menej, tzn., že vo výdavkov si zaúčujem počet pracovných dní + poplatok a čo potom s tými ostatnými lístkami? Zostanú na budúci mesiac, ako ich potom preúčtujem? Som začiatočníčka, takže preto sa pýtam.
danka28
19.02.08,10:40
Dobry den, chcela by som sa pridat k tejto teme a opytat sa, ci mi vie niekto poradit s nasledujucou vecou.
Zivnostnik prevadzkuje pohostinstvo s restauraciou, v ktorej mu zakaznici platia stravnymi listkami. Moje otazky su:

1. Ako spravne zauctovat prijem stravnych listkov za skonzumovane jedlo ( trzby )
2. Ako zauctovat odovzdanie stravnych listkov spat stravovacej spolocnosti a nasledny prijem penazi na ucet za tieto poukazky.

Dakujem.
rodina1
19.02.08,12:58
Dobrý deň, tiež sa pridávam k tejto téme. Nikde na porade som môj problém nenašla, preto prosím, poraďte mi. Sme reštauračné zariadenie, SL nenakupujeme. Svojím zamestnancom poskytujeme stravu v hodnote 89,- Sk.
Od zamestnancov pri výplate vyberieme v hotovosti sumu (45% z hodnoty 89,-SK) podľa odpracovaných dní za predchádzajúci mesiac. Ako mám v peňažnom denníku zaúčtovať 55% z hodnoty jedla, ktoré prispieva zamestnávateľ a 45% z hodnoty jedla - príjem od zamestnanca? Som z toho hotová.:( Ďakujem vopred za odpoveď.:rolleyes:
pure61
19.02.08,13:01
prosím, poraďte mi, účtujem pre neplatcu DPH stravné pre zamestnancov/plus tvorba a čerpanie SF na stravné/, kde nájdem nejaký vzor
pure61
19.02.08,13:59
prosím, robím to OK?:
- fa za nákup straveniek: výdaj v pokladni, VNZD
- výdaj stravných lístkov /55%/: VOZD
- príjem za SL od zamestnancov /45%/: príjem v pokladni, POZD
- tvorba SF: VOZD
- čerpanie SF: VNZD
cactus
19.02.08,14:12
prosím, robím to OK?:
- fa za nákup straveniek: výdaj v pokladni, VNZD
- výdaj stravných lístkov /55%/: VOZD
- príjem za SL od zamestnancov /45%/: príjem v pokladni, POZD
- tvorba SF: VOZD
- čerpanie SF: VNZD

príjem od zamestnancov by mal byť PNZD
vikinka
19.02.08,14:20
Dobry den, chcela by som sa pridat k tejto teme a opytat sa, ci mi vie niekto poradit s nasledujucou vecou.
Zivnostnik prevadzkuje pohostinstvo s restauraciou, v ktorej mu zakaznici platia stravnymi listkami. Moje otazky su:

1. Ako spravne zauctovat prijem stravnych listkov za skonzumovane jedlo ( trzby )
2. Ako zauctovat odovzdanie stravnych listkov spat stravovacej spolocnosti a nasledny prijem penazi na ucet za tieto poukazky.

Dakujem.
Platba strav.poukažkou je evidovaná cez ERP ako tržba,len hotovosť je menšia o sumu strav.pouk.,ktorú dávam znamienkom mínus z celkovej tržby,pretože do pokladne ide suma v hotovosti,v ERP je to zaznamenané ako šek.Vyúčtovanie strav.poukážok,ktoré preplatí strav.spoloč.v PD ako PNZD,pretože už to mám v PD ako POZD v tržbách.
luciana1
19.02.08,14:51
Dobrý deň,

ako mám zaúčtovať stravné lístky, ak zamestnávateľ dáva lístok zamestnancom v celej sume Sk 80,--. Nesťahuje zo mzdy 45% za stravné lístky.
vikinka
19.02.08,14:57
Do výdavkov len 55%,zostatok ako VNZD.
cactus
19.02.08,15:02
Dobrý deň,

ako mám zaúčtovať stravné lístky, ak zamestnávateľ dáva lístok zamestnancom v celej sume Sk 80,--. Nesťahuje zo mzdy 45% za stravné lístky.


55% dáš VOZD
a
45% VNZD
luciana1
19.02.08,15:12
Ďakujem,

tak som to aj účtovala. Takže je možné, aby zamestnávateľ nesťahoval zamestnancom tých 45% za stravný lístok. Nebola som si istá.
cactus
19.02.08,15:17
Ďakujem,

tak som to aj účtovala. Takže je možné, aby zamestnávateľ nesťahoval zamestnancom tých 45% za stravný lístok. Nebola som si istá.
áno, sú aj takí, ktorí nesťahujú a dávajú to zamestnancom grátis
luciana1
19.02.08,17:00
aspoň niečo dobré
pepolko
19.02.08,19:27
prosím vás, robím to správne? robím si účto sám, som sám SZČO, nie som DPHáčkar, a stravné si zapisujem podľa dĺžky pracovnej cesty v hodinách v jednotlivých dňoch a na konci mesiaca si to spočítam a uplatním vo Výdavkovom doklade, samozrejme ako VOZD? nemusím si kupovať stravné lístky, keď som sám, bez zamestnancov?
ďakujem vám za radu, ste zlatí ;)
cactus
20.02.08,05:02
prosím vás, robím to správne? robím si účto sám, som sám SZČO, nie som DPHáčkar, a stravné si zapisujem podľa dĺžky pracovnej cesty v hodinách v jednotlivých dňoch a na konci mesiaca si to spočítam a uplatním vo Výdavkovom doklade, samozrejme ako VOZD? nemusím si kupovať stravné lístky, keď som sám, bez zamestnancov?
ďakujem vám za radu, ste zlatí ;)

ak si budeš kupovať stravné lístky, nemôžeš si uplatniť stravné pri PC, ale povedala by som, že stravné pri PC je výhodnejšie
pure61
20.02.08,07:40
cactus, ďakujem veľmi pekne, ale chcela by som poprosiť o nejakú linku, kde si to môžem overiť na 100%, účtujem ručne!!!
pure61
20.02.08,07:43
príjem od zamestnancov by mal byť PNZD
cactus, ešte raz veľmi pekne ďakujem, ale poprosím moc o nejaký link, kde je tp účtovanie kompletné....účtujem ručne, mám účto otvorené od 10/2007 a rada by som to už zmietla zo stola...ďakujem...
cactus
20.02.08,10:15
cactus, ešte raz veľmi pekne ďakujem, ale poprosím moc o nejaký link, kde je tp účtovanie kompletné....účtujem ručne, mám účto otvorené od 10/2007 a rada by som to už zmietla zo stola...ďakujem...

takže:

- stravenka stojí 89,- Sk
- DF zaúčtuješ: 48,95,- Sk do VOZD
40,05,- Sk do VNZD
- ak zamestnanci neplatia zamestnávateľovi, tak je to vyrovnané
- ak zamestnanci platia za stravenky zamestnávateľovi a ešte sa dotuje stravenka zo SF tak sa účtuje nasledovne:

- podľa toho koľko z uvedených 40,05 Sk hradí zamestnávateľ zo SF, dáš čerpanie, ktoré je VNZD (môže to byť napr. 10,05 Sk) a zostatok 30,- Sk ti zamestnanci uhradia do pokladne je to PNZD alebo sa môže stiahnuť z výplaty, ale potom si musíš dať pozor pri účtovaní miezd, aby sa ti mzdy vyplatené vyrovnali.
Muška
20.02.08,10:18
takže:

- stravenka stojí 89,- Sk
- DF zaúčtuješ: 48,95,- Sk do VOZD
40,05,- Sk do VNZD
- ak zamestnanci neplatia zamestnávateľovi, tak je to vyrovnané


.....a nie je to potom nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu treba zdaniť????
cactus
20.02.08,10:25
.....a nie je to potom nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu treba zdaniť????

jasné, že v prípade, ak to bude zadara, tak sa to musí zamestnancom pripočítať k DZ
pure61
23.02.08,20:36
takže:

- stravenka stojí 89,- Sk
- DF zaúčtuješ: 48,95,- Sk do VOZD
40,05,- Sk do VNZD
- ak zamestnanci neplatia zamestnávateľovi, tak je to vyrovnané
- ak zamestnanci platia za stravenky zamestnávateľovi a ešte sa dotuje stravenka zo SF tak sa účtuje nasledovne:

- podľa toho koľko z uvedených 40,05 Sk hradí zamestnávateľ zo SF, dáš čerpanie, ktoré je VNZD (môže to byť napr. 10,05 Sk) a zostatok 30,- Sk ti zamestnanci uhradia do pokladne je to PNZD alebo sa môže stiahnuť z výplaty, ale potom si musíš dať pozor pri účtovaní miezd, aby sa ti mzdy vyplatené vyrovnali.
cactus, nekonečne Vám ďakujem, konečne mi to niekto podal úplne laicky...prajem krásny deň!!!!
vratislav
28.04.08,14:27
Ľudia prosím pomôžte,

som iba SZČO neplatca DPH, nakúpil som stravné poukážky na 3 mesiace. Poštovné a balné som zúčtoval ako VOZD, platbu za stravné poukážky ako VNZD. Prijaté stravné poukážky som zaevidoval do Knihy cenín. Takto sa to na Porade rozobralo a potiaľto mi je to jasné. Ale:

1. v postupoch účtovania JÚ 2008 sa píše "... v peňažnom denníku sa účtujú a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín (ďalej len peňažné prostriedky v hotovosti).".

Nemal by som vzhľadom na túto skutočnosť ihned po prijatí stravných poukážok tieto účtovať v peňažnom denníku ako príjem peňažných prostriedkov v hotovosti - NZD a po vydaní stravných poukážok účtovať ako výdaj peňažných prostriedkov hotovosti - OZD?

Veď v peňažnom denníku by som mal účtovať všetky pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti t.j. peniaze i ceniny.

Ďakujem všetkým. Mám z toho hokej.
dancika
28.04.08,16:34
Ceniny - stravne listky zauctujes v penaznom denniku ku dnu vydania, t.j. ak si ako SZCO kupoval - ako predpokladam - listky pre seba, zauctujes si vzdy za dany mesiac tolko listkov, kolko ma pracovnych dni - urobis to cez ID.
vratislav
28.04.08,17:28
Ceniny - stravne listky zauctujes v penaznom denniku ku dnu vydania, t.j. ak si ako SZCO kupoval - ako predpokladam - listky pre seba, zauctujes si vzdy za dany mesiac tolko listkov, kolko ma pracovnych dni - urobis to cez ID.

Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!
dancika
29.04.08,05:05
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!

Tak vdaka za upozornenie, robila som to teda zle :( Dufam, ze to, co pises, je teda naozaj spravny postup. Mozem vediet, kde si to vykutral? Vdaka
vratislav
29.04.08,05:38
Tak vdaka za upozornenie, robila som to teda zle :( Dufam, ze to, co pises, je teda naozaj spravny postup. Mozem vediet, kde si to vykutral? Vdaka

Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.
dancika
29.04.08,05:55
Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia

2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)

3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti

4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín

5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!




Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.

Najde sa niekto, kto to definitivne ujasni? Dakujeme!
cactus
29.04.08,06:07
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!


Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.


Najde sa niekto, kto to definitivne ujasni? Dakujeme!

možno to programátor preto riešil formou VPD a PPD preto, pretože ( možno, neviem, neúčtujem v programe Alfa), nie je možnosť účtovania cez ID
dancika
29.04.08,06:09
možno to programátor preto riešil formou VPD a PPD preto, pretože ( možno, neviem, neúčtujem v programe Alfa), nie je možnosť účtovania cez ID

Uctujem v Alfe, je moznost uctovania cez ID, takze v tom to nebude. Ktory sposob uctovania je teda spravny??
Zita5
29.04.08,06:14
Uctujem v Alfe, je moznost uctovania cez ID, takze v tom to nebude. Ktory sposob uctovania je teda spravny??

Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.
cactus
29.04.08,06:39
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.

a máte to vyriešenié. Musím uznať, že ja vo svojom programe príklady nemám...:mee::mee::mee:
Zita5
29.04.08,07:14
a máte to vyriešenié. Musím uznať, že ja vo svojom programe príklady nemám...:mee::mee::mee:

Ak pravidelne platíte ročný udržiavací poplatok a za upgrade , tak musíte mať . V opačnom prípade , zavolajte do KROSU .
iva.rbk
29.04.08,11:08
dobrý deň. Potrebujem poradiť, či účtujem správne stravné lístky v JU. Na konci mesiaca zaúčtujem ako nepenažnú operáciu cez ID : 55% z hodnoty stravného lístka = VoZD réžia, 45% = VoZD mzdy /zrážky/, a príspevok zo SF = VnZD /čerpanie SF/ potom následne vypíšem PPD na výšku zrážky a zaúčtujem ako PnZD. Je to správne?Ďakujem za radu.
dancika
29.04.08,12:37
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.

Dakujem, pozrela som sa na to, je tam ale upozornenie, ze platba za sluzbu - t.j. za samotny nakup (postovne etc.) nie je danovo uznatelnym vydavkom. To fakt alebo len podla DU Banska Bystrica, ako to je uvedene, cize v Bratislave to uznaju ci ako??? :confused:
cactus
29.04.08,12:37
Ak pravidelne platíte ročný udržiavací poplatok a za upgrade , tak musíte mať . V opačnom prípade , zavolajte do KROSU .

Ale ja mám iný program, Zitka, čiže MK SOFT a preto som napísala, že ja tie príklady v programe nemám. Asi sme sa nerozumeli. Ale už je to vysvetlené.
cactus
29.04.08,12:46
dobrý deň. Potrebujem poradiť, či účtujem správne stravné lístky v JU. Na konci mesiaca zaúčtujem ako nepenažnú operáciu cez ID : 55% z hodnoty stravného lístka = VoZD réžia, 45% = VoZD mzdy /zrážky/, a príspevok zo SF = VnZD /čerpanie SF/ potom následne vypíšem PPD na výšku zrážky a zaúčtujem ako PnZD. Je to správne?Ďakujem za radu.


Ak je čerpané na nákup straveniek aj zo SF, tak potom zrážka zo mzdy by mala byť o túto čiastku menšia a nie 45%. Iba táto poznámka.
vratislav
29.04.08,17:17
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.


Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.
Zita5
30.04.08,06:57
Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.

Naposledy som bola na Porade včera o 17,30 hod. , takže nemala som možnosť zhliadnúť tento Váš príspevok . Až dnes ráno , x - krát som si ho prečítala ,neverila som vlastným očiam , nechcela som reagovať , ale predsa.

Viete čo mňa zaráža ? Som členom Porady od roku 2004 a nikdy som si nedovolila takto v príspevku vyjadriť nespokojnosť , že by mi niekto neodpovedal a prečo mi neodpovedal a podobne . Aj ja som mala dotazy , kedy mi nikto neodpovedal a ani dodnes, pri uvedonení si , že je tu pomoc na báze dobrovoľnosti riešenie som si našla , lebo som bola prinútená, hoc aj cez daňového poradcu , kde som si musela aj zaplatiť . .

Veľmi rada pomôžem každému , ak viem pomôcť . Aj Vám by som bola pomohla , ale po prečítaní a zvážení Vášho príspevku ,už nemám chuť a vôľu a ani nebudem obetovať môj drahocenný čas, tobôž k takémuto jednaniu . Možno sa nájde niekto , kto Vám poradí , ale ak budú Vaše príspevky v duchu , ako som citovala ten Váš vyššie, pochybujem o tom , že Vás bude niekto zahŕňať odpoveďami na Vaše otázky .

Takže , verte , nie je to o tom , že sa niekto tvári múdro ........... Ja mám pocit , že si arogantným spôsobom vynucujete odpoveď . A to ja nemusím .

Možno som nesprávne pochopila Váš príspevok , ale stále sa neviem zbaviť pocitu , že Váš príspevok je výčitka voči poraďákom .
cactus
30.04.08,07:05
Naposledy som bola na Porade včera o 17,30 hod. , takže nemala som možnosť zhliadnúť tento Váš príspevok . Až dnes ráno , x - krát som si ho prečítala ,neverila som vlastným očiam , nechcela som reagovať , ale predsa.

Viete čo mňa zaráža ? Som členom Porady od roku 2004 a nikdy som si nedovolila takto v príspevku vyjadriť nespokojnosť , že by mi niekto neodpovedal a prečo mi neodpovedal a podobne . Aj ja som mala dotazy , kedy mi nikto neodpovedal a ani dodnes, pri uvedonení si , že je tu pomoc na báze dobrovoľnosti riešenie som si našla , lebo som bola prinútená, hoc aj cez daňového poradcu , kde som si musela aj zaplatiť . .

Veľmi rada pomôžem každému , ak viem pomôcť . Aj Vám by som bola pomohla , ale po prečítaní a zvážení Vášho príspevku ,už nemám chuť a vôľu a ani nebudem obetovať môj drahocenný čas, tobôž k takémuto jednaniu . Možno sa nájde niekto , kto Vám poradí , ale ak budú Vaše príspevky v duchu , ako som citovala ten Váš vyššie, pochybujem o tom , že Vás bude niekto zahŕňať odpoveďami na Vaše otázky .

Takže , verte , nie je to o tom , že sa niekto tvári múdro ........... Ja mám pocit , že si arogantným spôsobom vynucujete odpoveď . A to ja nemusím .

Možno som nesprávne pochopila Váš príspevok , ale stále sa neviem zbaviť pocitu , že Váš príspevok je výčitka voči poraďákom .

Zitka, ja som v podobnom duchu chcela reagovať už včera a preto kvitujem, že si sa podujala na túto nepríjemnú úlohu a dávam ti za to veľké + a bodík.
Mňa napadlo slovo drzosť, teba arogantnosť.


A v podstate odpoveď dostal...takže, nechápem
dancika
30.04.08,07:14
Dakujem, pozrela som sa na to, je tam ale upozornenie, ze platba za sluzbu - t.j. za samotny nakup (postovne etc.) nie je danovo uznatelnym vydavkom. To fakt alebo len podla DU Banska Bystrica, ako to je uvedene, cize v Bratislave to uznaju ci ako??? :confused:

Ja tu nechcem riesit nikoho osobne nazory, len sa chcem spytat, ci mi viete potvrdit, resp. vyvratit tuto informaciu, ze poplatok za sluzbu pri kupe stravnych listkov nie je danovo uznatelnym vydavkom. Dakujem
liba2
30.04.08,08:29
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!


Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.


Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.
Keď ti autor programu Alfa radí ako treba zaúčtovať stravné lístky, tak kto je ešte kompetentnejší ????
vratislav
01.05.08,04:35
Keď ti autor programu Alfa radí ako treba zaúčtovať stravné lístky, tak kto je ešte kompetentnejší ????

Ďakujem,

takže po dlhočiznom hľadaní sme sa konečne dopracovali ku konečnému výsledku.
erika_H
02.05.08,10:37
Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať;)
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
erika_H
02.05.08,12:09
Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať;)
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
posúvam
culinka
06.05.08,04:49
Aj ja by som potrebovala poradiť s účtovaním stravných poukážok v Alfe. Faktúra je na 80 str. poukážok po 89,-Sk, z to je 60 poukážok pre zamestnancov a 20 pre SZČO(majiteľ).Môže sa použiť odpočet DPH pre celú sume, alebo rozrátať bez SZČO.Prosím o konkrétny príklad. Ďakujem.
erika_H
08.05.08,14:23
Aj ja by som potrebovala poradiť s účtovaním stravných poukážok v Alfe. Faktúra je na 80 str. poukážok po 89,-Sk, z to je 60 poukážok pre zamestnancov a 20 pre SZČO(majiteľ).Môže sa použiť odpočet DPH pre celú sume, alebo rozrátať bez SZČO.Prosím o konkrétny príklad. Ďakujem.
nárok na odpočet DPH z provízie je iba na lístky vzťahujúce sa pre zamestnancov,tzn. províziu musíš prepočítať na počet str.lístkov SZČO a zamestnanci..
erika_H
08.05.08,14:45
Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať;)
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
Prosím pomôžete mi s tým..?
Rozmýšlam,či by mohlo byť takéto účtovanie správne:
celú čistú mzdu zaúčtujem do peň.denníka mzdy
potom interným dokladom výdavok - mzdy- časť vzťahujúca sa na str.lístky
a príjem od zamestnanca príjem do peň.denníka - príjem neovplyvňujúci ZD..
naozaj neviem či to mám správne,ale neviem sa pohnúť:mee:
tinaM
09.05.08,07:15
Prosím pomôžete mi s tým..?
Rozmýšlam,či by mohlo byť takéto účtovanie správne:
celú čistú mzdu zaúčtujem do peň.denníka mzdy-tú čistú mzdu, ktorú si skutočne vyplatila zamestnancovi
potom interným dokladom výdavok - mzdy- časť vzťahujúca sa na str.lístky-áno
a príjem od zamestnanca príjem do peň.denníka - príjem neovplyvňujúci ZD..áno
naozaj neviem či to mám správne,ale neviem sa pohnúť:mee:
Ide o to, aby v kolonke mzdy si mala premietnuté výdavky na mzdy, čo dosiahneš tým, že tam zaúčtuješ aj zrážku za SL.
erika_H
10.05.08,10:19
Ide o to, aby v kolonke mzdy si mala premietnuté výdavky na mzdy, čo dosiahneš tým, že tam zaúčtuješ aj zrážku za SL.
Ďakujem Ti Tina. . Keby si bola taká zlatá-môžeš mi to napísať podrobnejšie?Ja som to zaúčtovala tak ako som napísala vo vyššom príspevku,ale sa obávam,či to mám správne..:mee:
Katka22
11.05.08,06:59
Ďakujem Ti Tina. . Keby si bola taká zlatá-môžeš mi to napísať podrobnejšie?Ja som to zaúčtovala tak ako som napísala vo vyššom príspevku,ale sa obávam,či to mám správne..:mee:


Ahoj Erika
Ešte si musíš spočítať zrážku za stravné čo sa strhávalo zamestnancom za lístky ( napríklad to bude suma celkom 10 000 Sk všetci zamestnanci spolu ) a túto sumu musíš ešte zaúčtovať interným dokladom ako výdavok mzdy .
Tina ti písala o tomto :)
erika_H
11.05.08,07:18
Ahoj Erika
Ešte si musíš spočítať zrážku za stravné čo sa strhávalo zamestnancom za lístky ( napríklad to bude suma celkom 10 000 Sk všetci zamestnanci spolu ) a túto sumu musíš ešte zaúčtovať interným dokladom ako výdavok mzdy .
Tina ti písala o tomto :)
Ďakujem Katka.. To som už zaúčtovala-ale cez výdavkový doklad. .. dúfam že to nie je chyba..
Katka22
11.05.08,17:48
Ďakujem Katka.. To som už zaúčtovala-ale cez výdavkový doklad. .. dúfam že to nie je chyba..

Zrážka za lístky : Interný doklad výdavok, členenie mzdy :) Máš to dobre :)
erika_H
12.05.08,15:18
Zrážka za lístky : Interný doklad výdavok, členenie mzdy :) Máš to dobre :)
no-ja som to zaúčtovala cez výdavkový pokladničný doklad...:(
ale už to mám všetko načisto očíslované...:mee:
Marcus Aurelius
13.05.08,19:17
Viete mi niekto poradit,kolko si moze SZčO a na ake obdobie objednat stravne listky a po akej dobe si moze zas objednat dalsie stavne listky?
cactus
14.05.08,04:23
Viete mi niekto poradit,kolko si moze SZčO a na ake obdobie objednat stravne listky a po akej dobe si moze zas objednat dalsie stavne listky?

Môže si ich napr. v januári objednať aj na celý rok dopredu a potom postupne rozpúšťať po mesiacoch, čiže zaúčtuje celý nákup na VNZD a použitie postupne na VOZD
paťuška
14.05.08,08:29
Stále môžeš objednávať stravné lístky iba dopredu - tak nám to naši na DRSR "nariadili", takže nikdy nie pozadu. Pozor na to!
Jara
14.05.08,08:39
Veľa ich neobjednávaj, lebo majú sa tlačiť nové na ktorých má byť už aj cena v EUR aby si nemusela potom vracať. Asi od augusta by to malo byť že aj v Sk aj EUR
samokk
27.05.08,12:58
Meni sa od 1.6.2008 vyska odpoc. stravneho pre SZCO na 98,-Sk/den? Vie mi to niekto potvrdit?
Dakujem!
Tweety
27.05.08,12:59
Meni sa od 1.6.2008 vyska odpoc. stravneho pre SZCO na 98,-Sk/den? Vie mi to niekto potvrdit?
Dakujem!
Áno, mení .
JankaO
05.06.08,13:30
Dakujem, pozrela som sa na to, je tam ale upozornenie, ze platba za sluzbu - t.j. za samotny nakup (postovne etc.) nie je danovo uznatelnym vydavkom. To fakt alebo len podla DU Banska Bystrica, ako to je uvedene, cize v Bratislave to uznaju ci ako??? :confused:



Cit. z DUO č. 2/2007

V súvislosti so zabezpečením stravovacích poukážok vzniká sprostredkovateľskej firme nárok na sprostredkovateľskú odmenu (manipulačný poplatok), ktorý sa považuje u daňovníkov – fyzické osoby podnikateľov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov z pohľadu daňových výdavkov za daňový výdavok, keďže súvisí so zabezpečením stravovania pri výkone ich činnosti. To isté platí aj pre prípadné ďalšie náklady súvisiace s vydaním stravovacích poukážok, napr. balné.
erika_H
08.06.08,16:29
Cit. z DUO č. 2/2007

V súvislosti so zabezpečením stravovacích poukážok vzniká sprostredkovateľskej firme nárok na sprostredkovateľskú odmenu (manipulačný poplatok), ktorý sa považuje u daňovníkov – fyzické osoby podnikateľov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov z pohľadu daňových výdavkov za daňový výdavok, keďže súvisí so zabezpečením stravovania pri výkone ich činnosti. To isté platí aj pre prípadné ďalšie náklady súvisiace s vydaním stravovacích poukážok, napr. balné.

ale nárok na odpočet DPH je iba pre kúpe str.lístkov pre zamestnancov
pri nákupe str.lístkov pre SZČO nie je nárok na odpočet DPH
csi
20.06.08,06:23
ale nárok na odpočet DPH je iba pre kúpe str.lístkov pre zamestnancov
pri nákupe str.lístkov pre SZČO nie je nárok na odpočet DPH.

Ahojte, som SZČO a nekupujem stravné lístky, ale vždy na konci mesiaca mi pošlú fa za stravné z jedálne kde sa stravujem. Chcem sa spýtať či z fa za stravné si môžem odpočítať DPH. O stravných lístkoch je tu veľa popísane a teraz neviem či sa to vzťahuje aj na faktúry za stravné.
Monika V.
20.06.08,06:31
ale nárok na odpočet DPH je iba pre kúpe str.lístkov pre zamestnancov
pri nákupe str.lístkov pre SZČO nie je nárok na odpočet DPH
a čo v tom prípade keď nakupujem poukážky a rodelujem ich aj zamestnancom aj šéfovi - SZČO?;)
liba2
20.06.08,06:42
a čo v tom prípade keď nakupujem poukážky a rodelujem ich aj zamestnancom aj šéfovi - SZČO?;)
DPH treba upraviť alikvotne k počtu SL pre SZČO. Je to jasné aj z citovaného príspevku.
janosisa
21.06.08,18:40
dobrý den, chcem sa opýtať ked pracuje živnostník mimo svojho bydliska 20 dní v mesiaci 10 hodín denne,má nárok na stravné 20x 89 alebo 20x 208?
veronikasad
21.06.08,18:57
dobrý den, chcem sa opýtať ked pracuje živnostník mimo svojho bydliska 20 dní v mesiaci 10 hodín denne,má nárok na stravné 20x 89 alebo 20x 208?
ak prac.cesta trvá 5-11 hod. stravné do 31.5.2008 bolo 89sk, od 1.6.2008 98sk

--------
Veronika
veronikasad
21.06.08,18:59
ale nárok na odpočet DPH je iba pre kúpe str.lístkov pre zamestnancov
pri nákupe str.lístkov pre SZČO nie je nárok na odpočet DPH.

Ahojte, som SZČO a nekupujem stravné lístky, ale vždy na konci mesiaca mi pošlú fa za stravné z jedálne kde sa stravujem. Chcem sa spýtať či z fa za stravné si môžem odpočítať DPH. O stravných lístkoch je tu veľa popísane a teraz neviem či sa to vzťahuje aj na faktúry za stravné.
ako živnostník nemáš nárok na odpočet DPH zo stravy. Odpočet DPH je možný len pri stravovaní zamestnancov. /usmernenie DR SR/
Tweety
22.06.08,18:10
ak prac.cesta trvá 5-11 hod. stravné do 31.5.2008 bolo 89sk, od 1.6.2008 98sk

--------
Veronika
Opravím: PC 5-12 hod.:)
iriska
03.07.08,18:27
Pardon, asi tu budem za tupca, ale čo je VNZD a VOZD? Mám všelijaké skratky, ale toto si neviem dať do súvislosti a hrozí mi, že budem robiť účtovníctvo, tak začínam s hlúpymi otázkami. Ďakujem.
Tweety
03.07.08,18:29
Pardon, asi tu budem za tupca, ale čo je VNZD a VOZD? Mám všelijaké skratky, ale toto si neviem dať do súvislosti a hrozí mi, že budem robiť účtovníctvo, tak začínam s hlúpymi otázkami. Ďakujem.
1.Výdavok neovplyvňujúci základ dane, a tá druhá, Výdavok ovplyvň. základ dane.
eav77
03.07.08,18:31
VNZD - vydavok neovplyvnujuci zaklad dane
VOZD - vydavok ovplyvnujuci zaklad dane
eav77
03.07.08,18:35
"Pardon, asi tu budem za tupca, ale čo je VNZD a VOZD? Mám všelijaké skratky, ale toto si neviem dať do súvislosti a hrozí mi, že budem robiť účtovníctvo, tak začínam s hlúpymi otázkami. Ďakujem."


VNZD - vydavok neovplyvnujuci zaklad dane
VOZD - vydavok ovplyvnujuci zaklad dane
iriska
04.07.08,12:29
aha, ďakujem. ja len aby som bola v obraze :)
alicacka
05.07.08,18:05
Rada by som sa spýtala, keď nakúpim stravné lístky na tri mesiace vopred. U nás je zaužívané, že vtedy, keď dôjde faktúra, tak sa 55 % dá do nákladov a ostatné mimo. Kolegyňa vedie evidenciu stravných lístkov. Keď sa jej minú, zase objednáme. Počula som tu u Vás, že to mesačne nejako upravujete. Načo?
Tweety
05.07.08,18:14
Rada by som sa spýtala, keď nakúpim stravné lístky na tri mesiace vopred. U nás je zaužívané, že vtedy, keď dôjde faktúra, tak sa 55 % dá do nákladov a ostatné mimo. Kolegyňa vedie evidenciu stravných lístkov. Keď sa jej minú, zase objednáme. Počula som tu u Vás, že to mesačne nejako upravujete. Načo?
Načo, načo? Pretože to, že sú obstarané, ešte neznamená, že sú VOZD. VOZD sa stávajú až vtedy, ak sa vydajú zamestnancom presne podľa nároku za odpracované dni.
Monika V.
15.07.08,10:29
Prosím vás potrebovala by som poradiť, ako je to so stravnými lístkami, pokiaľ zamestnanec pracuje v pohostinstve.Jeden týždeň robí denne min. 12hod/denne a druhý týždeň cca 4hod./denne.Odpracované hodiny sa za celý mesiac vyrovnajú, ale neviem na aké stravné má nim. nárok, resp. stravné poukážky.
optimistka
15.07.08,10:58
zamestnávateľ je povinný poskytnúť teplé jedlo a vhodný nápoj, ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny, ak odpracoval viac ako 11 môže mu poskytnúť ďalšie teplé jedĺo, Povinnosť je min. 1 teplé jedlo a vhodný nápoj a to vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení inej fyzickej alebo právnickej osoby alebo formou stravných poukážok, vtedy zákonník práce určuje minimum 74,- sk /hodnota stravovacej poukážky/.
Tweety
15.07.08,11:11
Prosím vás potrebovala by som poradiť, ako je to so stravnými lístkami, pokiaľ zamestnanec pracuje v pohostinstve.Jeden týždeň robí denne min. 12hod/denne a druhý týždeň cca 4hod./denne.Odpracované hodiny sa za celý mesiac vyrovnajú, ale neviem na aké stravné má nim. nárok, resp. stravné poukážky.
Môžete to urobiť takto, že za zmenu, v ktorej odrobí viac ako 12 hod. poskytnete 2 lístky, -v súlade so ZP § 152, a za zmenu, kde neodrobí nad 4 hod. neposkytnete . Ak sa počet hodín v mesiaci vyrovná, potom je všetko OK, má lístky za každý deň.
Monika V.
15.07.08,11:25
Môžete to urobiť takto, že za zmenu, v ktorej odrobí viac ako 12 hod. poskytnete 2 lístky, -v súlade so ZP § 152, a za zmenu, kde neodrobí nad 4 hod. neposkytnete . Ak sa počet hodín v mesiaci vyrovná, potom je všetko OK, má lístky za každý deň.

Ďakujem za názory. Chcela som si hlavne overiť, akú min. sumu stravenky musí dať zamestnávateľ.Zdalo sa mi, že je to 75% z 98,- t.j. 74,-, len som si nebola istá.
iriska
23.07.08,06:06
.
paťuška
08.08.08,10:35
Má niekto z vás taký prípad? Neplatca dph fakturuje firme odobranú stravu za mesiac 59,- Sk/1 obed. Fi si má možnosť uplatniť 55% (z 98,-) v nákladoch t.j. 53,90, ale.....
Od zamestnanca však pýtajú 10,- Sk. Má sa dph vypočítavať zo sumy 5,10 (59-53,9=5,1)? Doplatok zo SF už nevychádza žiaden.
O rozdiel 3,90 mám jednoducho ponížiť náklady bez dopadu na DPH, ktorú zaplatí zamestnanec pri zrážke za stravu? Ide mi o základ pre výpočet dph. Prosím skúste sa nad tým zamyslieť. Je síce už piatok poobede ale snáď niekomu ešte páli, lebo mne už vynecháva.:mee:
cactus
08.08.08,10:51
Ja by som brala 10 Sk ako celkovú sumu, čiže ZDPH by bol 8,40 Sk a DPH 1,60 Sk.
Opravte ma, ak sa mýlim.
paťuška
11.08.08,06:42
Ďakujem za odpoveď, urobím to takto ako radíš.
emily365
12.08.08,20:10
Chcela by som poprosiť o radu.
Ak ešte nemám zakúpené stravné lístky, nemám ani žiadne doklady za stravovanie - môžem si uplatniť stravné až potom, ako obdržím stravné lístky? Môžem si nejakým spôsobom uplatniť stravné aj za uplynulú časť roka? Vopred ďakujem za odpoveď.
liba2
12.08.08,20:56
Chcela by som poprosiť o radu.
Ak ešte nemám zakúpené stravné lístky, nemám ani žiadne doklady za stravovanie - môžem si uplatniť stravné až potom, ako obdržím stravné lístky? Môžem si nejakým spôsobom uplatniť stravné aj za uplynulú časť roka? Vopred ďakujem za odpoveď.
Keďže je otázka zadaná v téme JÚ, predpokladám že ide o SZČO.
SZČO si môže stravné uplatniť do výdavkov len ak má stravné lístky zakúpené, spätne to nie je možné.
emily365
13.08.08,10:26
Ďakujem.
L-M
23.09.08,10:16
Môžem poprosiť o radu, trochu som to tu prelúskala,ale keďže som začiatočník,neviem či som to správne pochopila .
SZČO - má FA - nákup stravných lístkov - 6230,-. Z toho 5880,- - stravné lístky a 350,- poplatok za službu z ktorých je 55,9,- DPH. Účtujem v ALFE.
Zaúčtovanie : 6230,- -celá suma bez rozpisu DPH -VNZD, prevádzková réžia
zapíšem do cenín počet lístkov x98,- a každý
mesiac podľa počtu odpr. dní - v PD zaúčtujem
napr. -(20x98,-)=1960,- - VOZD, prevádzková réžia.
Tú DPH z poplatku za službu si SZČO - platca DPH - neuplatňuje?
Keď je to nesprávne prosím opravte ma. :)
ďakujem pekne
Lucia
Anja111
23.09.08,10:25
Môžem poprosiť o radu, trochu som to tu prelúskala,ale keďže som začiatočník,neviem či som to správne pochopila .
SZČO - má FA - nákup stravných lístkov - 6230,-. Z toho 5880,- - stravné lístky a 350,- poplatok za službu z ktorých je 55,9,- DPH. Účtujem v ALFE.
Zaúčtovanie : 6230,- -celá suma bez rozpisu DPH -VNZD, prevádzková réžia
zapíšem do cenín počet lístkov x98,- a každý
mesiac podľa počtu odpr. dní - v PD zaúčtujem
napr. -(20x98,-)=1960,- - VOZD, prevádzková réžia.
Tú DPH z poplatku za službu si SZČO - platca DPH - neuplatňuje?
Keď je to nesprávne prosím opravte ma. :)
ďakujem pekne
Lucia
Nákup lístkov 5880 Sk = VNZD
Poplatok, vr. DPH, 350 Sk = VOZD, členenie prevádzková réžia
Zápis do cenín = 60 ks x 98 = 5880 Sk
Mesačne - skutočný výdaj z cenín a zároveň VOZD, členenie prevádzková réžia
L-M
23.09.08,10:39
Nákup lístkov 5880 Sk = VNZD
Poplatok, vr. DPH, 350 Sk = VOZD, členenie prevádzková réžia
Zápis do cenín = 60 ks x 98 = 5880 Sk
Mesačne - skutočný výdaj z cenín a zároveň VOZD, členenie prevádzková réžia
ďakujem pekne za rýchlu reakciu-ešte sa môžem opýtať (možno sa Vám to bude zdať hlúpe,ale ešte som to nerobila )
ktomu poplatku- 350,- zapíšem s 0% DPH a potom je to tak,že tú DPH si SZČO neuplatňuje ,ale celú sumu si dáva do nákladov vrátene DPH.- správne som to pochopila?:confused:
ďakujem
Lucia
Anja111
23.09.08,10:41
ďakujem pekne za rýchlu reakciu-ešte sa môžem opýtať (možno sa Vám to bude zdať hlúpe,ale ešte som to nerobila )
ktomu poplatku- 350,- zapíšem s 0% DPH a potom je to tak,že tú DPH si SZČO neuplatňuje ,ale celú sumu si dáva do nákladov vrátene DPH.- správne som to pochopila?:confused:
ďakujem
Lucia
Áno, celá suma poplatku ide do prevádzkovej réžie...
L-M
23.09.08,11:07
Áno, celá suma poplatku ide do prevádzkovej réžie...
Ešte raz pekne ďakujem;)
HENOS
25.09.08,07:16
K účtovaniu stravného v JÚ sa chcem spýtať, či je možné v priebehu roka účtovať v PD nákup lístkov ako VNZD, poplatok ako VOZD a na konci roka jedným ID dať do VOZD spotrebu všetkých stravných lístkov za rok? Musí sa to robiť mesačne v PD? V knihe cenín by som to mal po mesiacoch ako výdaj stravných lístkov, len PD mám už hotový a nechce sa mi doňho znova vstupovať a robiť opravy, musí to byť po mesiacoch? Dík.
HENOS
25.09.08,07:39
Dovolil by som si ešte jednu otázočku, ktorá súvisí s predošlou - ako som sa dozvedel, tak pohyby na knihe cenín nie sú predmetom účtovania na PD, je to tak správne? Stále ma to máta, lebo v §4 postupov účtovania pre JÚ sa píše, že v PD sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín... Keď som sa ale pýtal na telefonickom poradenstve pre účtovníctvo, tak mi bolo povedané, že pohyby na ceninovej pokladnici sa v PD neúčtujú, len faktúra za nákup stravných lístkov, resp. jej úhrada a potom len výdaje stravných lístkov, ale to sú vlastne výdavkové doklady z ceninovej pokladnice... Z toho JÚ som niekedy trochu mimo... Vopred dík za odpoveď.
liba2
25.09.08,11:52
K účtovaniu stravného v JÚ sa chcem spýtať, či je možné v priebehu roka účtovať v PD nákup lístkov ako VNZD, poplatok ako VOZD a na konci roka jedným ID dať do VOZD spotrebu všetkých stravných lístkov za rok? Musí sa to robiť mesačne v PD? V knihe cenín by som to mal po mesiacoch ako výdaj stravných lístkov, len PD mám už hotový a nechce sa mi doňho znova vstupovať a robiť opravy, musí to byť po mesiacoch? Dík.áno, tento postup je správny;
...nemusí byť po mesiacoch...
SAIVI
30.09.08,07:20
áno, sú aj takí, ktorí nesťahujú a dávajú to zamestnancom grátis

...na školení nám vraveli, že k tomu aby sme si mohli uplatniť DPH z faktúry za stravné lístky - zo služby, mali by sme pýtať od zamestnancov aspon symbolickú 1 Sk za stavný lístok, aby to nebolo bezodplatné...
L-M
13.10.08,09:34
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia
Manual
13.10.08,09:55
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia
Ako iný príjem POZD. Ako réžia sa to nedá zaúčtovať = tá je len pri výdavkoch.
SAIVI
13.10.08,10:13
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia

Ako režiu by si mla mať zaúčtovaný len poplatok. Suma za stravné lístky je nedaňový výdavok a do nákladov sa ti dostáva až formou internehého dokladu podľa počtu spotrebovaných lístkov x hodnota lístka - z toho 55%....
L-M
13.10.08,10:23
Ako iný príjem POZD. Ako réžia sa to nedá zaúčtovať = tá je len pri výdavkoch.
Ja som truhlík-dala som tam iný zdaniteľný príjem,len som myslela,že keď je to PR,tak aj príjem by mohol byť to isté.
Chcela som sa uistiť- ale veď to je asi riadna hlúposť.
ďakujem pekne za odpoveď ;)

Ale ja nemám klasické str.lístky-takže žiaden poplatok tam nie je.
My sa stravujeme v jednej jedálni-ak sa to tak dá nazvať. Takže tam máme len hodnotu lístkov 80,- s DPH.
Tak to zaúčtujem celé ako výdaj - PR.
A potom príjem 45% - od zamestnancov ,tiež s DPH ako iný zdaniteľný príjem-viď rada od "manual".
Nie je to tak dobre?????:confused: -Toto je len stravovanie zamestnancov.
SŽČO-účtujem tak ako si napísala- ten má -tzv.-gastrolístky. A DPH si vtedy neuplatňujeme.
Lucia
Anja111
13.10.08,10:54
Ja som truhlík-dala som tam iný zdaniteľný príjem,len som myslela,že keď je to PR,tak aj príjem by mohol byť to isté.
Chcela som sa uistiť- ale veď to je asi riadna hlúposť.
ďakujem pekne za odpoveď ;)

Ale ja nemám klasické str.lístky-takže žiaden poplatok tam nie je.
My sa stravujeme v jednej jedálni-ak sa to tak dá nazvať. Takže tam máme len hodnotu lístkov 80,- s DPH.
Tak to zaúčtujem celé ako výdaj - PR.
A potom príjem 45% - od zamestnancov ,tiež s DPH ako iný zdaniteľný príjem-viď rada od "manual".
Nie je to tak dobre?????:confused: -Toto je len stravovanie zamestnancov.
SŽČO-účtujem tak ako si napísala- ten má -tzv.-gastrolístky. A DPH si vtedy neuplatňujeme.
Lucia
Ak tomu správne rozumiem, tak účtuješ pri nákupe do prevádzkovej réžie á 67,23 Sk a DPH si uplatníš.
45 % z toho je 30,25 Sk, ktoré dáš do ostatného zdaniteľného príjmu a DPH odvedieš. Zamestnanec v tomto prípade platí za jeden obed 36 Sk... Máš to správne.
L-M
13.10.08,12:11
Ak tomu správne rozumiem, tak účtuješ pri nákupe do prevádzkovej réžie á 67,23 Sk a DPH si uplatníš.
45 % z toho je 30,25 Sk, ktoré dáš do ostatného zdaniteľného príjmu a DPH odvedieš. Zamestnanec v tomto prípade platí za jeden obed 36 Sk... Máš to správne.
Veru tak to účtujem, kedže tam vždy dávem celú FA,tak som tú sumu 80,- s DPH nerozrátavala na DPH a bez DPH. Až pri rozúčtovaní na tých 45% zamestnancom.
Ale je to presne tak ako si napísala.;)
ďakujem veľmim pekne za odpoveď- potešila ma,
lebo už som tu čítala všelijaké názory a v ALFE v príkladoch je to tiež úplne inak-zrejme je viacero možností-ale táto sa mi najviac pozdáva:rolleyes:
Prajem pekný deň:)
TATRY MKS
14.10.08,09:14
Prosím, nepomohol by mi niekto z praxe s takýmto prípadom:
zamestnanec má pracovnú zmluvu, je hodnotený hodinovou mzdou, do práce chodí podľa potreby prevádzky. Zamestnávateľ mu chce poskytnúť finančný príspevok na stravu a finančný príspevok zo sociálneho fondu - spolu vo výške 54 Sk - tieto príspevky sa zdaňujú, vchádzajú len do vymeriavacieho základu zdrav.poistenia. Pracovník pracuje v týždni napri. Po-4 hod., Ut-5 hod., St-6 hod., št-7, pi-8 hod. Už som prečítala všetky možné príspevky, kde sa píše, že pracovník má nárok na stravu po štyroch hodinách a §91 ods.1-zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín prestávku na odpoč.a jedenie v trvaní 30. minút. Moja otázka, či pri 4-hod prac.dni má nárok na príspevok a či musí odpracovať o polhodinu viac, čiže 4,5 hod. alebo 0,5 hodinu nadpracuje len po 6 hodinách. Prosím, ak ste sa s takýmto prípadom stretli, poraďte. ďakujem
liba2
14.10.08,09:21
Prosím, nepomohol by mi niekto z praxe s takýmto prípadom:
zamestnanec má pracovnú zmluvu, je hodnotený hodinovou mzdou, do práce chodí podľa potreby prevádzky. Zamestnávateľ mu chce poskytnúť finančný príspevok na stravu a finančný príspevok zo sociálneho fondu - spolu vo výške 54 Sk - tieto príspevky sa zdaňujú, vchádzajú len do vymeriavacieho základu zdrav.poistenia. Pracovník pracuje v týždni napri. Po-4 hod., Ut-5 hod., St-6 hod., št-7, pi-8 hod. Už som prečítala všetky možné príspevky, kde sa píše, že pracovník má nárok na stravu po štyroch hodinách a §91 ods.1-zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín prestávku na odpoč.a jedenie v trvaní 30. minút. Moja otázka, či pri 4-hod prac.dni má nárok na príspevok a či musí odpracovať o polhodinu viac, čiže 4,5 hod. alebo 0,5 hodinu nadpracuje len po 6 hodinách. Prosím, ak ste sa s takýmto prípadom stretli, poraďte. ďakujemV tomto prípade, v pondelok by nemal nárok na SL; ak by však odpracoval 4 h. 5 min. - nárok by mu vznikol.
(t.j. viac ako 4 hod.)
TATRY MKS
14.10.08,09:47
Ďakuje, keby teda pracovník odpracoval napr. 4 hod 15 minút, mal by nárok na stravné, musí potom ešte nadrobiť 30 minút akože prestávku na jedlo, alebo ich odpracuje až keď robí 6 hodín.
Ide mi hlavne o to, čo je hovorené v zákone, nárok na obed po odpracovaní viac ako 4 hodíny, a prestávka na obed v trvaní 30 minút po odpracovaní 6 hodín. A či môžu byť vyplácané tie finančné príspevky z prostr. zam-ľa a zo SF.
TATRY MKS
14.10.08,15:58
Neporadili by ste mi prosím, ako to funguje v praxi, pri hodinovej mzde nárok na stravné tak ako to rozpisujem v príspevku 146.
obed po odpracovaní viac ako 4 hodiny a prestávku na obed v trvaní 30 minút po odpracovaní 6 hodín. Ď
L-M
20.10.08,11:01
Neviem či by to bolo takto správne-
ak by sa zamestnávateľ rozhodol, že bude stravné platiť zamestnancom v plnej výške.
Má stravné lístky aj s DPH do stravovacej prevádzky a je platiteľom DPH. V tom prípade si dá do nákladov 55% z hodnoty lístku aj si uplatní z tej sumy DPH. A tá ostatná časť čo by zaplatil spolu s DPH - by mu išla takpovediac z vlastného vrecka???:rolleyes:
A čo s tou ostávajúcou sumou-treba to zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. A s ostávajúcou DPH??
Ďakujem za radu
Lucia:)
L-M
20.10.08,15:56
Neviem či by to bolo takto správne-
ak by sa zamestnávateľ rozhodol, že bude stravné platiť zamestnancom v plnej výške.
Má stravné lístky aj s DPH do stravovacej prevádzky a je platiteľom DPH. V tom prípade si dá do nákladov 55% z hodnoty lístku aj si uplatní z tej sumy DPH. A tá ostatná časť čo by zaplatil spolu s DPH - by mu išla takpovediac z vlastného vrecka???:rolleyes:
A čo s tou ostávajúcou sumou-treba to zdaniť zamestnancovi ako nepeňažný príjem. A s ostávajúcou DPH??
Ďakujem za radu
Lucia:)
Pracuje ešte niekto ,kto by mi mohol poradiť?:o
L-M
21.10.08,05:55
Dočítala som sa v Drakovi- že nepeňažný príjem poskztnutý z-vateľom za stravu sa z- com nezda%nuje a čo s tou DPH- viete mi niekto prosím poradiť???:confused:
Lucia
EMILY04
21.10.08,11:24
Chcem sa spýtať na takúto otázku. Podnikateľ SZCO sa stravuje v závodnej jedalni inej firmy. Tam mu každý deň poznačia do zošita, že bol na obede a na konci mesiaca mu daju doklad z registračnej pokladne o pocte obedov. Na dokladne je napísané hlavné jedlo napr. 20x58,- Sk. to je 1160,- Sk. Z tejto čiastky je odpočítané DPH. Tak teraz nevie, ci si može uplatniť odpočet DPH pri takomto doklade.
Ďakujem za odpovede.
margaretka71
04.01.09,17:37
Ako mám pri rozúčtovaní miezd zohľadniť 45% za stravné lístky, ktoré zamestnancovi zrazím vo výplate? Ide mi o to, aby mi sedelo rozúčtovanie mzdy.


Poraďte mi niekto prosím.
Rozalka
04.01.09,18:09
Chcem sa spýtať na takúto otázku. Podnikateľ SZCO sa stravuje v závodnej jedalni inej firmy. Tam mu každý deň poznačia do zošita, že bol na obede a na konci mesiaca mu daju doklad z registračnej pokladne o pocte obedov. Na dokladne je napísané hlavné jedlo napr. 20x58,- Sk. to je 1160,- Sk. Z tejto čiastky je odpočítané DPH. Tak teraz nevie, ci si može uplatniť odpočet DPH pri takomto doklade.
Ďakujem za odpovede.
Čo to znamená: odpočítané DPH?
Koľko ho stojí obed - 58,- Sk spolu s DPH?
Ak je aj na doklade DPH vyčíslená, SZČO nemá v tomto prípade nárok na odpočítanie DPH
sugababes17
04.01.09,18:23
chcela by som sa opytat ci je stanoveny den do ktoreho musia byt vydane stravne listky zamestnancom a ci sa mozu péodla zakona vydavat mes.pozadu diki
Rozalka
04.01.09,19:01
A môžeš sa dnes najesť za lístky, ktoré dostaneš až o mesiac?
To sú praktiky mnohých zamestnávateľov, ale je to proti predpisom.

§ 152 ZP
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Lucinka23
05.01.09,17:38
Ahojte prosím vás poraďte mi ohľadom stravných lístkoch.

1. SZČO v rámci tržby dostáva stravné lístky, tieto využíva na nákup ďalšieho tovaru a časť dáva zamestnancom pri výplate. No jeho technika je strašne divná - napr. je 17 prac.dní, nárok 74,- Sk spolu 1258, 55% čo platí zamestnávateľ je 692,- - tak on im dá lístky v tejto hodnote 692,- Sk. Podľa mňa je to úplne zle.
Dala som mu návrh, že buď im bude dávať celú hodnotu t.j. 1258 bez toho aby oni platili tých 45%t.j. zamestnávateľ im ich bude celé dotovať. Alebo nech si časť platia sami. Ale ako to potom zaúčtovať?
1. ak by ich dal celé v hodnote 1258, dáva ich z tržby. Tak by som urobila výdaj z knihy cenín, výdaj v peňažnom denníku cez ID ale kde to na druhej strane zaúčtovať, do akých nákladov? Robiť to mesačne alebo raz za rok v rámci uzávierky?
2. a ak by im dal časť k náhrade? tak príjem 45% z hodnoty stravných lístkov v hotovosti do pokladne, výdaj z knihy cenín a ako zaúčtujem tých 55%?

A ešte by ma zaujímalo ako je to so stravným SZČO? Buď si môže dávať tiež stravné lístky alebo denne dokladať bločky z reštaurácie, prípadne faktúru za mesiac. Ako by sa to účtovalo keby si to tiež dával v stravných lístkoch z tržby?

No možno som to dosť zamotala ale už sama neviem asi ani ako sa volám.

Ďakujem.
calawen
05.01.09,18:27
Ahojte prosím vás poraďte mi ohľadom stravných lístkoch.

1. SZČO v rámci tržby dostáva stravné lístky, tieto využíva na nákup ďalšieho tovaru a časť dáva zamestnancom pri výplate. No jeho technika je strašne divná - napr. je 17 prac.dní, nárok 74,- Sk spolu 1258, 55% čo platí zamestnávateľ je 692,- - tak on im dá lístky v tejto hodnote 692,- Sk. Podľa mňa je to úplne zle.
Dala som mu návrh, že buď im bude dávať celú hodnotu t.j. 1258 bez toho aby oni platili tých 45%t.j. zamestnávateľ im ich bude celé dotovať. Alebo nech si časť platia sami. Ale ako to potom zaúčtovať?
1. ak by ich dal celé v hodnote 1258, dáva ich z tržby. Tak by som urobila výdaj z knihy cenín, výdaj v peňažnom denníku cez ID ale kde to na druhej strane zaúčtovať, do akých nákladov? Robiť to mesačne alebo raz za rok v rámci uzávierky?
2. a ak by im dal časť k náhrade? tak príjem 45% z hodnoty stravných lístkov v hotovosti do pokladne, výdaj z knihy cenín a ako zaúčtujem tých 55%?

A ešte by ma zaujímalo ako je to so stravným SZČO? Buď si môže dávať tiež stravné lístky alebo denne dokladať bločky z reštaurácie, prípadne faktúru za mesiac. Ako by sa to účtovalo keby si to tiež dával v stravných lístkoch z tržby?

No možno som to dosť zamotala ale už sama neviem asi ani ako sa volám.

Ďakujem.

Môj názor na otázky....
- 692 Sk k náhrade zamestnancovi je zle
1. ak do nákladov, tak asi prev. réžia... ale, zabezpečuje im inak stravu ak za SL musia platiť v plnej výške?
2. 55% na prev. réžiu

Myslím, že v prípade tých SL z tržby je to to isté ako u zamestnancov...

Odpoveďou si nie som až tak istá, nakoľko robím v podvojnom účtovníctve. Tam je to celkom jednoduché...

MÁ DAŤ:
55% na 527 - zák. soc. náklad
45% na 335 - pohľadávka voči zamestnancom
DAL:
100% z 213 - cenín.

Pohľadávku voči zamestnancom vyrovnám buď z výplat, alebo z pokladne.

Dúfam, že som ťa nedomotala...:)
Lucinka23
06.01.09,07:21
calawen, asi sme sa zle rozumeli (ja som to celé domotala), zamestnanci neplatia za tie lístky tých 692 ale zamestnávateľ im ich v tej hodnote vyplatí, oni vlastne neplatia nič. Ale keď to prepočítaš tak 692:74=9,35 t.z., že on im takto dá lístky iba za 9 dní, nie za skutočne odpracovaných 17 dní.
calawen
06.01.09,09:58
Podľa môjho názoru, zamestnanci by mali dostať 17 lístkov x 74 Sk (NH lístku) = 1 258 Sk spolu.
Zamestnávateľ by im mal prispieť 55% z hodnoty tohto lístku - zaúčtuje ako VOZD, zrejme prev. réžia (1258x0,55= 692 Sk)
Ďalej by mal poskytnúť aj príspevok zo soc. fondu (tvorí sa z ich hrubých miezd a slúži okrem iného aj na tieto účely). Ak nedá príspevok, zamestnanci by mali zaplatiť do pokladne zvyšných 45% = 566 Sk.

Aspoň takto by to malo byť podľa mojich vedomostí... :)

Pre info, u nás dávame lístky po 98 SK (maximum). Z toho vychádza príspevok za 1 lístok takto:
55% = 54 Sk do nákladov
cca 5% = 4 SK zo soc. fondu (viem, že s tými percentami to tak nie je, ale taký je limit nášho soc. fondu a
zvyšok, cca 40% = 40 Sk si doplácajú zamestnanci.

Tieto sumy mám nahodené v exceli ako pevné a po poskytnutí lístkov a uplynutí mesiaca zúčtujem spotrebu lístkov na účty ako som napísala v predošlom príspevku tak, že sumy vynásobím počtom lístkov...

Ak budeš chcieť, zajtra ti môžem z práce poslať môj podklad pre zaúčtovanie spotreby stravných lístkov len na ukážku... ;)
Lucinka23
06.01.09,13:40
Ďakujem, bola by som rada, keby si mi to poslala. To sa účtuje na základe nepeňažných operácií tých 55%?
Orsz
06.01.09,13:46
Ďakujem, bola by som rada, keby si mi to poslala. To sa účtuje na základe nepeňažných operácií tých 55%?

Lucka v JU stravné lístky účtuješ takto (vychádzať budeme z ceny 89,-Sk za lístok - a počítať budeme napr. s 10 lístkami):

1. nákup stravných lístkov .... 89 x 10 = 890,Sk ..... VNZD (faktúra uhradená cez pokladňu alebo bankou)
2. predaj stravných lístkov .... 38 x 10 = 380,-Sk .... PNZD .... príjmový pokladničný doklad
3. 55% zamestnávateľ .... 48,95 x 10 = 489,50 Sk .... VOZD .... cez uzávierkové operácie na konci roka ..... réžia
prísp.zo SF ...............2,05 x 10 = 20,50 Sk ..... VNZD -čerpanie SF ..... cez uzávierkové operácie na konci roka.

Ja si robím taký sumár za celý rok, alebo za obdobie polroka. Oboje zúčtovávam na konci roka.
Orsz
06.01.09,13:49
Od 1.6.2008 bolo možné účtovať z maxima 98,-Sk, čo je 53,90Sk. Aj v prípade, že by ste si naďalej do konca roka, ponechali lístky v hodnote 89,-Sk, mohla si dať do nákladov max. tých 53,90 Sk, nielen 48,95 Sk z 89,-Sk.
To znamená, že by si mohla upraviť účtovanie pri lístku 89,-Sk od 1.6.2008:

zamestnávateľ - maximum: 53,90 Sk
príspevok zo SF - 2,10 Sk
zamestnanec - 33,-Sk

Zamestnanec by mal lístky lacnejšie. Je to uvedené ako príklad - napr. ten podiel zo SF.
Lucinka23
06.01.09,14:11
Ďakujem Erika, ale on tie lístky nenakupuje, on ich dostáva v rámci tržby od zákazníkov, využíva ich na nákup tovaru a pre zamestnancov.
Orsz
06.01.09,14:33
Ďakujem Erika, ale on tie lístky nenakupuje, on ich dostáva v rámci tržby od zákazníkov, využíva ich na nákup tovaru a pre zamestnancov.

A o čom účtuješ? Je to reštaurácia?
Lucinka23
06.01.09,15:35
Účtujem potraviny.
Orsz
06.01.09,16:42
Účtujem potraviny.

A účtujete aj samostatne o stravných lístkoch - ako ceninách a hotovosti do pokladne?
Čo sa týka stravných lístkov - tam je potrebná evidencia - koľko sa dalo zamestnancom, koľko sa použilo na nákupy. Ak účtuješ celú mesačnú uzávierku z pokladne cez pokladňu v účtovníctve - urobila som potom rozdelenie hotovosti a tržby v stravných lístkoch, kde tržbu v hotovosti by som zúčtovala cez pokladňu, a tržbu stravnými lístkami by som dala na priebežné položky príjem. Cez priebežné položky výdaj - by som zúčtovala obstaranie stravných lístkov pre zamestnancov - to je ten bod.1 - bude to VNZD. Potom pokračuješ v účtovaní bodov 2. a 3. predchádzajúceho príspevku. Nebudeš proste účtovať o nákupe - ale cez priebežné položky urobíš - príjem tržba a výdaj - stravné lístky. Takto by som oddelila cez priebežné položky len lístky pre zamestnancov - čo sa týka nákupu tovaru za lístky, to JU robí dosť komplikovane - a to by som asi neriešila - pre zjednodušenie. Ak nepožadujete úhradu od zamestnancov, tak neúčtuješ o 2.bode.
Orsz
06.01.09,16:46
Inak je ten zamestnávateľ fakt zaujímavý - ukracuje ich o riadny nárok na stravné - možno by pomohol inšpektorát práce ;). Ak by mu na to prišli, určite by mal problém.
Ešte doplním, čo sa týka SZČO - môže mať tiež takto stravné lístky, nikdy nie však pozadu..... ale odo dňa, kedy ich má - toto však v prípade ak sa evidujú takto získané stravné lístky - pretože SZČO musí dokazovať.
Lucinka23
06.01.09,17:28
erika, ja nahodím dennú tržbu cez jednu sumu (hotovosť+stravné lístky), na dennej uzávierke nie je ukázane za koľko je stravných lístkov, ale na konci každého dňa mi predavačka napíše do takého tlačivka, koľko ktorých lístkov prijala, no a ja to potom prijme do knihy cenín. Keď účtujem výdaje, tak pozerám na bločky, kde je platba SL, tak si to poznačím a urobím výdaj z knihy cenín. Ale neevidujem po hodnotách jednotlivé lístky ale súhrnne sumu za celý deň. A čo sa týka tých lístkov čo dáva zamestnancom, tak tie som ešte nijako neevidovala, ja ich stále mám na akože na sklade, lebo mi SZČO nedodal počty, čo im dal za jednotlivé mesiace.
Orsz
06.01.09,18:20
OK, takže cez peňažný denník o lístkoch neúčtuješ. Tak potom to dorob cez uzávierkové operácie s tým, že budeš uvádzať len 55% náklady a prísp.zo SF. Ale musíš vedieť tie počty, koľko im ich dal.
No aj tak vidím tu trochu problém v dôveryhodnosti, či ste naozaj tie lístky aj mali - a či ste ich zamestnancom naozaj aj dali, ale tu by mali stačiť podpisy od zamestnancov. Ale ty s tým asi nič neurobíš :cool:.
arp69
07.01.09,22:09
Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem
liba2
07.01.09,22:15
Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem
55% z 89 Sk = 48,95 Sk ;; resp. 55% z 98 Sk = 53,90 Sk.
Orsz
08.01.09,20:54
Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem

Ak by si pozorne čítala, tak odpoveď by si našla v príspevku 162. Ak ste mali lístky v hodnote 50 Sk - tak môžte v septembri dať túto hodnotu do nákladov v plnej výške. Podotýkam však na veľký nedostatok - je stanovené minimum, a tieto lístky v septembri už nestačia. Mali ste dokúpiť lístky alebo zabezpečiť ich rozdelenie tak, aby ste dodržali od 1.6,2008 minimálnu hodnotu SL vo výške 74,-Sk,
pamara
09.01.09,19:28
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosím
Evanka
09.01.09,19:35
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosímAk sa jedná o pracovnú cestu, má SZČO nárok na stravné za každý de§ pracovnej cesty podľa dĺžky času strávenej na PC.
liba2
09.01.09,21:50
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosímSZČO si môže uplatniť aj jedno aj druhé - ale musí splniť určité podmienky....
V prípade, ktorý uvádzaš, má nárok na všetky cestovné náhrady (t.j. stravné, cestovné, ubytovanie a ďalšie) v zmysle zákona o CN ak splnil zákonom stanovené podmienky.
Ak vykonáva činnosť v mieste podnikania, má nárok na stravné v zmysle Zák.práce - ak splnil podmienky. Sem patria stravné lístky, ktoré však si musí najskôr obstarať a až potom uplatniť v nákladoch.
Obidve formy sú v súlade so ZoDP - ak splní podmienky.
O aké podmienky ide a ako na to - je tu už viackrát písané.
Leonika
10.01.09,20:36
Takže ako živnostník si môžem dať stravné lístky normálne do nákladov?
Len za pracovné dni, alebo komplet celý kalendárny mesiac?
Dakujem za radu.
batorek
12.01.09,16:39
Dobrý deň.
Prosím vie mi niekto napísať celý postup zaúčtovania platby stravenkami.
Platba stravenkami, potom výmena u spoločnosti , došlá faktúra za províziu a
príjem na účet hodnota straveniek mínus provízia. Prosím ak to niekto účtuje
v jednoduchom účtovníctve prosím o postup, neviem sa stým pohnúť. Veľmi
pekne ďakujem. Batorek
ego.mc
12.01.09,22:33
Takže ako živnostník si môžem dať stravné lístky normálne do nákladov?Áno
Len za pracovné dni, alebo komplet celý kalendárny mesiac?
Dakujem za radu.

Za odpracované dni. Ak pracuje aj cez víkendy a obháji to pri daňovej kontrole, môže aj za celý kalendárny mesiac. Pre SZČO neplatí podmienka odpracovať minimálne štyri hodiny na vznik nároku na stravné.
Soňula
13.01.09,10:55
Poprosím Vás, keď si chcem ako SZČO kúpiť dnes stravné lístky na celý rok, v akej hodnote si ich mám kúpiť?
89 SK/2,95€
90 SK/2,99€
95 SK/3,15€

Mám na mysli, z ktotej sumy mám nárok na odpočet ako SZČO ?
Za rok 2008 to bolo zo sumy 89 SK, ako to bude v roku 2009?
Ďakujem.
dancika
13.01.09,15:12
Poprosím Vás, keď si chcem ako SZČO kúpiť dnes stravné lístky na celý rok, v akej hodnote si ich mám kúpiť?
89 SK/2,95€
90 SK/2,99€
95 SK/3,15€

Mám na mysli, z ktotej sumy mám nárok na odpočet ako SZČO ?
Za rok 2008 to bolo zo sumy 89 SK, ako to bude v roku 2009?
Ďakujem.

Od juna 2008 to bolo 98 sk, na rok 2009 je to 3,30 eura
L-M
13.01.09,19:32
Môžem sa ešte raz uistiť, znovu som si prečítala túto tému od začiatku a tam príjem 45% od zamestnanca-účtujete ako PNZD.
Už som sa raz na môj prípad pýtala,len ma teraz zmiatol ten PNZD,tak sa nehnevajte,že sa ešte raz pýtam,ale už začínam o tom čo som zaúčtovala normálne pochybovať :confused:.
Ja mám ,ale FA -kde cena str.lístka v strav.prevádzke je 80,- s DPH. Napr. FA na 2400,- s DPH-v PD zaúčtujem celú FA rozdelenú na ZD a DPH ako VOZD- PR. Potom 45% z tejto FA - 1080,- tiež rozdelenú na ZD a DPH ako POZD. Je to v mojom prípade takto správne ak celú FA mám ako VOZD- DPH si uplatním, potom aj tých 45% čo hradia zamestnanci musí byť ako POZD a DPH odvediem?
Môžete sa mi prosím na to niekto pozrieť a prípadne ma opraviť ,ak treba.
Lucia
andrea70
03.02.09,18:15
Môžem sa ešte raz uistiť, znovu som si prečítala túto tému od začiatku a tam príjem 45% od zamestnanca-účtujete ako PNZD.
Už som sa raz na môj prípad pýtala,len ma teraz zmiatol ten PNZD,tak sa nehnevajte,že sa ešte raz pýtam,ale už začínam o tom čo som zaúčtovala normálne pochybovať :confused:.
Ja mám ,ale FA -kde cena str.lístka v strav.prevádzke je 80,- s DPH. Napr. FA na 2400,- s DPH-v PD zaúčtujem celú FA rozdelenú na ZD a DPH ako VOZD- PR. Potom 45% z tejto FA - 1080,- tiež rozdelenú na ZD a DPH ako POZD. Je to v mojom prípade takto správne ak celú FA mám ako VOZD- DPH si uplatním, potom aj tých 45% čo hradia zamestnanci musí byť ako POZD a DPH odvediem?
Môžete sa mi prosím na to niekto pozrieť a prípadne ma opraviť ,ak treba.
Lucia

No toto by zaujímalo aj mňa, lebo ja to účtujem presne tak isto, akurát ešte uplatňujem príspevok zo SF. Môže to tak byť?
pedrotello
03.02.09,20:10
Som úplný začiatočník vo vedení JU a chcel by som správne pochopiť účtovanie SL v súlade s aktuálnymi postupmi v JU /od 1.1.2008/ v prípade nákupu SL pre SZČO /neplatcu DPH/.
SL nakupujem tak, že po objednávke SL mi dodávateľ (Ticket DeJauner) vystaví zálohovú FA. Evidujem jej úhradu do knihy pohľadávok (predpokladám, že do momentu obdržania SL to je pre mňa pohľadávka = uhradený preddavok, alebo sa mýlim?) ? V PD evidujem úhradu tejto zal. FA ako VNZD (poplatky samozrejme ako VOZD).
Po obdržaní riadnej FA spoločne s dodávkou SL pohľadávku odpíšem a zaevidujem do knihy záväzkov túto obdržanú FA, pričom táto je už so zaplateným preddavkom, čiže k úhrade je 0,- Sk.
Dalej asi treba SL zaúčtovať do knihy cenín prijaté SL a do PD vykonať zaúčtovanie príjmu SL - nie je mi však jasné, akými účtovnými dokladmi je to správne vykonať (či urobiť príjem cez PPD a výdaj cez VPD, alebo akým spôsobom, a keď iným spôsobom, tak aké čísla dokladov uvádzať v evidencii cenín pri ich výdaji ?)?
Vstupujú do účtovania SL v súčasnosti nejakým spôsobom aj priebežné položky?

Bol by niekdo ochotný toto uviesť tak, aby problematiku pochopil aj účtovný začiatočník?

Predom ďakujem za odpoveď.
DanielaSL
03.02.09,20:30
Som úplný začiatočník vo vedení JU a chcel by som správne pochopiť účtovanie SL v súlade s aktuálnymi postupmi v JU /od 1.1.2008/ v prípade nákupu SL pre SZČO /neplatcu DPH/.
SL nakupujem tak, že po objednávke SL mi dodávateľ (Ticket DeJauner) vystaví zálohovú FA. Evidujem jej úhradu do knihy pohľadávok (predpokladám, že do momentu obdržania SL to je pre mňa pohľadávka = uhradený preddavok, alebo sa mýlim?) ? V PD evidujem úhradu tejto zal. FA ako VNZD (poplatky samozrejme ako VOZD).
Po obdržaní riadnej FA spoločne s dodávkou SL pohľadávku odpíšem a zaevidujem do knihy záväzkov túto obdržanú FA, pričom táto je už so zaplateným preddavkom, čiže k úhrade je 0,- Sk.
Dalej asi treba SL zaúčtovať do knihy cenín prijaté SL a do PD vykonať zaúčtovanie príjmu SL - nie je mi však jasné, akými účtovnými dokladmi je to správne vykonať (či urobiť príjem cez PPD a výdaj cez VPD, alebo akým spôsobom, a keď iným spôsobom, tak aké čísla dokladov uvádzať v evidencii cenín pri ich výdaji ?)?
Vstupujú do účtovania SL v súčasnosti nejakým spôsobom aj priebežné položky?

Bol by niekdo ochotný toto uviesť tak, aby problematiku pochopil aj účtovný začiatočník?

Predom ďakujem za odpoveď.

Ja si zaevidujem preddavkovú faktúru v knihe záväzkov - ako preddavok, v peňažnom denníku zaúčtujem jej úhradu ako VNZD - poplatky ako réžiu. Keď príde ostrá faktúra, tak preúčtujem cez interný doklad celú sumu z VNZD mínusom. A ďaľším interným dokladom zaúčtujem úhradu ostrej faktúry do VOZD do réžie. Prípadné nezrovnalosti ešte v rámci uzávierkových operácii preúčtujem na konci roka. Samozrejme ako dostanem lístky, tak si ich hneď evidujem v ceninách.

Mimochodom v akom programe účtuješ?
pedrotello
03.02.09,20:53
§ 5 JU:
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

Čo konkrétne Ťa priviedlo k tomu, aby si poskytnutý preddavok dávala do záväzkov? Je to niečim podložené?

Ja používam ALFU.

Ale zaujíma ma aj forma zápisu cenín do PD v spojitosti s par. 4 ods. (1) a par. 6 ods.(12) Postupov účtovania od 1.1.2008.

Vďaka za odpoveď.
DanielaSL
03.02.09,21:03
Keď ti paragrafy hovoria jasnou rečou, tak nechápem prečo sa tu pýtaš....ja som ti napísala polopate, ako to robím v Alfe ja.
A keď už používaš Alfu, máš tam pomoc, kde to máš aj názorne zobrazené.
pedrotello
03.02.09,21:29
OK, len chcem vedieť prečo to tak robíš. Ja si to viem v Alfe prečítať, ale mám problém to spojiť s mojím chápaním znenia Postupov v JU. Osobne sa nestotožňujem s tým, ako to má ALFA v príkladoch, tak som chcel vedieť, že prečo to dávaš do tých záväzkov. Máte pocit, že to má ALFA v súlade s postupmi účtovania v JU?

Predom vďaka za odpoveď.
ivti
04.02.09,09:07
Od juna 2008 to bolo 98 sk, na rok 2009 je to 3,30 eura

Aký je správny výpočet 55% zo SL pre zamestnanca do výdavkov (hodnota stravného lístka je 3,3 eura): z 3,3 eura, t.j. 1,82 eura do výdavkov (1,48 eura je cena SL pre zamestnanca?) alebo 55% z 98,- SK (3,25 eura), kde 55% predstavuje 1,79 eura (1,51 eura je cena SL pre zamestnanca)? Ďakujem.
liba2
04.02.09,14:57
Aký je správny výpočet 55% zo SL pre zamestnanca do výdavkov (hodnota stravného lístka je 3,3 eura): z 3,3 eura, t.j. 1,82 eura do výdavkov (1,48 eura je cena SL pre zamestnanca?) alebo 55% z 98,- SK (3,25 eura), kde 55% predstavuje 1,79 eura (1,51 eura je cena SL pre zamestnanca)? Ďakujem.
55 % zo sumy 3,30 eur (98 Sk) je 1,82 eur (53,90 Sk).
Pri SL, ktorý má hodnotu 3,30 eur firma dá do nákladov 1,82 eur a zvyšok 1,48 eur zaplatí zamestnanec.
Firma má povinnosť obstarať zamestnancom SL v minimálnej hodnote 75% z 3,30 eur (98 Sk) = 2,475 eur = po zaokrúhlení 2,48 eur.

Doplnené: príspevok zamestnávateľa na jeden (1) SL je 1,815 eur , zaokrúhli sa výsledná suma násobená počtom vydaných SL.
veronkaj
05.02.09,13:34
prosím poradí mi niekto,
szčo si tento rok zakúpila gastrolístky na 1q/09 sám pre seba nemá zamestnancov a je platca dph.
- nákup 20.1.2009
- ceniny - dám príjem do knihy cenín a zaúčtujem ako zatial neovpl. zákl. dane
- poplatok za službu dám do réžie a dph uplatním
- na konci mesiaca januára dám ID do PD ako čo aby to ovplyvňovalo na konci roka výpočet daň. priznania??
- ked ich kúpil 20.1. môžem dať počet kusov že 20 prac. dní za január tak 20 ks gastrolístkov???
- v ďalšom mesiaci znovu len ID prevediem podľa počtu pr. dní a tak....
dakujem- začínam tak sa učím
-
liba2
05.02.09,14:26
prosím poradí mi niekto,
szčo si tento rok zakúpila gastrolístky na 1q/09 sám pre seba nemá zamestnancov a je platca dph.
- nákup 20.1.2009
- ceniny - dám príjem do knihy cenín a zaúčtujem ako zatial neovpl. zákl. dane
- poplatok za službu dám do réžie a dph uplatním SZČO za stravné lístky pre seba nemôže zo služby uplatniť DPH.
- na konci mesiaca januára dám ID do PD ako čo aby to ovplyvňovalo na konci roka výpočet daň. priznania?? ... zaúčtuješ do prevádzkovej réžie... či na konci mesiaca alebo až na konci roka v závierkových operáciach, na to sú tu 2 názory, rozhodni sa...
- ked ich kúpil 20.1. môžem dať počet kusov že 20 prac. dní za január tak 20 ks gastrolístkov??? ... začneš počítať dňom 20.1., takže 20 ks to nebude...
- v ďalšom mesiaci znovu len ID prevediem podľa počtu pr. dní a tak....
dakujem- začínam tak sa učím ... neber toto rozhodnutie na seba, nech ti SZČO povie počet dní, kedy si on mieni uplatniť gastrolístok - teda kedy pracoval.
- v texte ...
Tinika
05.02.09,15:29
Dobrý deň, prosím o radu. Mám SL v hodnote 2,7 EUR, čiže 45% je 2,215eur. Program to zaokruhlil na 2,2. Je to ok? Ďakujem
Janulana
05.02.09,17:29
Prosím vás, aké doklady potrebujem k zaúčtovaniu cestovného príkazu, ak živnostník išiel na cestu vlastným autom, ktoré však nemá vložené do majetku. Je potrebný aj doklad za nákup PHM alebo stačí, len keď vypíšem CP?
Tweety
05.02.09,17:32
Prosím vás, aké doklady potrebujem k zaúčtovaniu cestovného príkazu, ak živnostník išiel na cestu vlastným autom, ktoré však nemá vložené do majetku. Je potrebný aj doklad za nákup PHM alebo stačí, len keď vypíšem CP?
Áno, bez dokladov o nákupe PHM nemôžeš o náhrade za spotrebované PHM účtovať. Nabudúce skús použiť vyhľadávanie, otázok s takou istou témou, je tu habadej. Až teraz som si všimla že otázka je položená aj v nesprávnej téme.
junes
06.02.09,07:10
Pozor na uctovanie straveniek a inych cenin, pozeram, ze niektori VIP poradaci si asi este nevsimli, ze sa uctuju cez priebezne polozky /ze vraj od 1.1.2008/. Ja som si to vsimla tiez iba teraz a viac menej nahodou. Takze to len pre upozornenie.
veronkaj
06.02.09,07:32
junes - prosím a ako to je cez priebežné položky???takže nie ID na konci mesiaca do réžie??

prečo nemôžem dať szčo, ktorý je platca dane a bral gastrol pre seba do výkazu za kvartálny výkaz dph toto:
- nákup gastrolístkov ten poplatok a z neho dph?? poplatok do réžie a dph??? prečo si nemôže uplatniť?? ved je to vlastne manipulačný poplatok, ktorý musí zaplatiť pri kúpe lístkov

- teraz som už z toho jeleň
macula
06.02.09,08:26
Ahojte, aj ja začínam teraz účtovať stravenky pre zamestnancov a neviem ako na to. Spravila som kalkuláciu :
-cena stravenky: 2,50 EUR
-z nákladov spol.: 1,375
-zo SF :0,20
-úhrada zamestnaca: 0,925
Ak v januári má nárok na 19 ks x 0,925 =17,575 má doplatiť zamestnanec za SL.Ako to mám zaokrúhliť?
junes
06.02.09,10:26
Pozri si temu v JU Ceniny a priebezne polozky, tam sme to teraz riesili a tusim lenockach tam pridala komplet vysvetlenie aj postup, takze najlepsie, ak si ten postup prepises akoby do klasickeho penazneho dennika, aby si lahsie pochopila tie presuny cez priebezne polozky. Z danoveho hladiska sa nic nezmenilo, iba postup v uctovani. Tymto novym postupom vlastne dostanes ceniny priamo do pokladne /ich hodnota je zachytena v pokladni/.
junes
06.02.09,10:42
veronkaj -DPH za manipulacny poplatok si nemozes uplatnit vc pripade, ak uctujes len stravenky pre SZCO - danovy urad vydal pred cca 2mi rokmi usmernenie, kde je to vysvetlene - ide o to, ze stravovanie SZCO nesuvisi s dosahovanim prijmov tohto SZCO, takze si nemozes uplatnit DPH. Keby si mala zamestnancov, tak to je nieco ine -tych potrebujes na dosahovanie prijmov, tj. mozes si uplatnit aj DPH z manipul. poplatku. Tento princip plati vseobecne.
veronkaj
06.02.09,12:29
ďakujem
- tak teraz to dúfam chápem správne

- ceniny - celá suma do neovpl. zákl. dane pri nákupe a postupne ID do réžie - napr. str. lístky analytika
- poplatok za službu - základ do réžie a dph = bez vplyvu na dph
- čerpanie podla počtu odr. dní = prac. lebo robí každý deň.

OK ???
ďakujem
junes
06.02.09,14:07
veronkaj

tento postup uz nie je spravny
pozri si temu Ceniny a priebezne polozky prispevok od lenockach. Cize najskor vydaj z pokladne na priebezne polozky -vydaj na nakup straveniek v hodnote straveniek, dalej vydaj OZD manipulacny poplatok vratane DPH /nemas narok si ju uplatnit, ale ako vydavok OZD si ju uplatnis/ potom prijem do pokladne z priebeznej polozky v hodnote straveniek /prijimas uz stravenky ale spat do pokladne/ a zaroven prijem do knihy cenin. Potom neskor cerpanie straveniek - VOZD rezia /spotreba/ a zaroven ubytok z knihy cenin. Teda aspon tak som to pochopila.
lynn
16.02.09,18:27
Chcela by som sa vrátiť k pôvodnej otázke na začiatku témy. Ak som konateľ s.r.o./nemám uzatvorenú prac. zmluvu so spoločnosťou, t.j. nepoberám mesačne žiadnu mzdu/, ale pracujem pre spoločnosť t.j. ako konateľ mám postavenie zamestnanca /aspon tak som sa dočítala doteraz/. Zatiaľ nemá spoločnosť žiadnych zamestnancov. Nechcem si kupovať stravovacie poukážky, ale sa stravujem každý prac.deň v reštaurácii. Moja otázka je:
1. Aké sú v tejto situácii moje možnosti? Ak dám bločky za obedy v reštaurácii z reg.pokladne do účtovníctva, ako ich zaúčtujem? 55 % z 3,30 € t.j. 1,82€ zaúčtujem do nákladov a čo so zvyškom 45 %? Zaplatím do pokladne ako príjem za stravné lístky, resp. toto obídem a z každeho bločku z reg.pokladne neurobím výdaj 5 €/to je cena obeda/, ale len 1,82 €.
2. a zaujímala by ma tiež možnosť uplatniť DPH .Ak som firma ako plátca DPH, a ak by som si DPH uplatnila na vstupe, nevzniká mi nejaká povinnosť aj na výstupe /19 % zo zvyšku hodnoty stravného lístka, ktorú by som zaplatila ja/.
Začínam sa zamotávať a neviem ako z toho von. A vraciam sa znovu k základnej otázke, či takéto riešenie stravovania je vôbec možné? Vďaka, ak má niekto v tom jasno.Prosím uviesť na číslach jednoduchý príklad.
Tinika
17.02.09,14:02
Dobrý deň, prosím o radu. Mám SL v hodnote 2,7 EUR, čiže 45% je 2,215eur. Program to zaokruhlil na 2,2. Je to ok? Ďakujem


Pane Bože, taku chybu som urobila. Ospravedlnujem sa. 45% z 2,70€ je 1,215 a to zaokruhlim ako?
katkast
19.02.09,08:12
Prosím Vás o pomoc pri zaúčtovaní str.lístkov pre konateľa:Fa som zapísala bez DPH.Predaj str.lístkov účtujem na 213241 DAL,a 528000 MD,mam učtovať aj 333 oproti 213 ?ďakujem
liba2
20.02.09,11:34
55 % zo sumy 3,30 eur (98 Sk) je 1,82 eur (53,90 Sk).
Pri SL, ktorý má hodnotu 3,30 eur firma dá do nákladov 1,82 eur a zvyšok 1,48 eur zaplatí zamestnanec.
Firma má povinnosť obstarať zamestnancom SL v minimálnej hodnote 75% z 3,30 eur (98 Sk) = 2,475 eur = po zaokrúhlení 2,48 eur.

Doplnené: príspevok zamestnávateľa na jeden (1) SL je 1,815 eur , zaokrúhli sa výsledná suma násobená počtom vydaných SL.
Neviem sa iným spôsobom dostať do svojho príspevku aby som ho opravila (neviem prečo :confused:, chýba mi tlačítko "uprav" )

Ruším svoju poslednú - doplnenú vetu, lebo neviem k tomu uviesť predpis, podľa ktorého by sa takto malo postupovať.
DanielaSL
21.02.09,09:26
Moja klientka kúpila ešte koncom novembra stravné kupóny na tri mesiace dopredu v hodnote vtedy 98,- Sk. Na faktúre je uvedená aj nominálna hodnota 3,25 EUR . Môžem nechať v januári kalkuláciu - 55% z 3,30 - 1,82 , príspevok zo SF - 0,08 a príspevok od zamestnanca 1,35 EUR ? Príspevok od zamestnanca musí byť stiahnutý z výplaty , alebo môže byť prijatý do pokladne na základe PPD v deň, kedy zamestnanec lístky obdrží?
liba2
21.02.09,09:59
Moja klientka kúpila ešte koncom novembra stravné kupóny na tri mesiace dopredu v hodnote vtedy 98,- Sk. Na faktúre je uvedená aj nominálna hodnota 3,25 EUR . Môžem nechať v januári kalkuláciu - 55% z 3,30 - 1,82 , príspevok zo SF - 0,08 a príspevok od zamestnanca 1,35 EUR ? Príspevok od zamestnanca musí byť stiahnutý z výplaty , alebo môže byť prijatý do pokladne na základe PPD v deň, kedy zamestnanec lístky obdrží?
K podčiarknutému: určite áno, teda môže byť prijatá úhrada v hotovosti do pokladne.
liba2
21.02.09,10:09
Vychádzala by som z údajov v účtovníctve; ak mi zostane 1 SL v hodnote 98 Sk, v účtovníctve 1.1.09 bude mať hodnotu 3,25 eur, teda s touto sumou by som pracovala pri ďalšom rozpočítaní...
DanielaSL
21.02.09,10:30
Vychádzala by som z údajov v účtovníctve; ak mi zostane 1 SL v hodnote 98 Sk, v účtovníctve 1.1.09 bude mať hodnotu 3,25 eur, teda s touto sumou by som pracovala pri ďalšom rozpočítaní...

Ďakujem Libuška...;):)
anakonda
22.02.09,21:34
dobrý neskorý večer prajem,
niekoľkokrát som prečítala účtovanie SL, už som mala dojem že chápem, vysvetlenie lenockach bolo myslím logické a dalo sa pochopiť, ale záver som akosi prešvihla.
Bod 7 - úhrada zamestnanca, teda doplatok za SL do pokladne chápem. Ale nejde mi do hlavy bol 8 a 9 - teda príspevok a čerpanie SF. Ja som sa domnievala, že SF - tvorba a čerpanie sa len eviduje v knihe SF a na záver roka prebehne operácia - tvorba SF, aby sa dostala do nákladov. Myslela som, že úhrada zamestnanca sa poníži o príspevok zo SF, ale len evidenčne oproti zápisu do knihy SF. Treba ešte zapisovať do PD nejaké ďalšie kroky? Prosím, skúste mi pomôcť pochopiť ten záver.
Veľmi pekne ďakujem.
scorpions
02.03.09,14:07
Prosím o radu. Zamestnancom vyplácame stravné formou diet . V roku 2008 to bolo nad 18 hodín 230 Sk. Ostáva táto suma od 1.1.09 nezmenená ? V prepočte na Eurá mi to vyšlo na deň 7,634 . Je to správna suma?
majernikova
08.03.09,14:43
Ahojte,
prosím o radu pri zaúčtovaní stravného pre zamestnancov vo vlastnom stravovacom zariadení. Mám zamestnancov a prispievam im na stravu 55% takže keď zamestnancom zrazím z platu 45% zaúčtujem to 331/335 potom 335/602 a ďalej neviem ako .....no ešte som zabudla 335/343 lebo som platcom DPH. Poraďte mi prosím čo mi tu chýba.
Ďakujem
kubkokubko
09.03.09,06:27
Mam otazocku, manzel uctuje v JU a chodi denne autom na miesto prace a potom spat. Nekupuje si stravne listky, ale moze si uplatnovat stravne na zaklade casovych udajov z knihy jazd, ktoru si nadalej dobrovolne vedie? Dakujem
kubkokubko
18.03.09,09:18
Ahojte, nikto mi teda nevie poradit?
bučo
25.03.09,08:39
Prosim o radu.
Aku vysku stravneho si moze dat zivnostnik do nakladov?
1. podla dochadzky ako chodil do prace urobim cestak a dam mu stravne 98 Sk v plnej vyske do nakladov?
2. nakupim stravne listky a dam do nakladov len 55%?
3. alebo zdokladujem nakup jedla a dam celu sumu za jedlo aj keby to bolo 200 Sk do nakladov?

Aky je najspravnejsi postup? Musim vzdy robit cestak aby som mohla dat 98 sk do nakladov? tyka sa to este roku 2008 preto su sumy v Sk. Bolo mi povedane aby som zivnostnikovi dala do nakladov stravne, ale neviem ako a v akej vyske a ako uctovat a uz dva dni citam celu poradu a neviem urcit co je spravne.

Dakujem za vsetky odpovede
demeter
29.03.09,13:19
Je pravda,že od 1.4.2009 sa cena stravného pre SZČO zvyšuje na 3.60 Eura.Som platca DPH,chcem vedieť či som dobre pochopil,ak si objednávam stravne listky,tak popolatok za službu,doručenie a balne si cele dávam do VOZD/prev.režia/bez uplatnenia DPH.Ďakujem!
demeter
29.03.09,15:06
Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!
Tweety
29.03.09,15:10
Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!
Áno, od 1.4.09 ,tak ako si napísal je to 3,6O€, nárok na odpočet dph zo služby sprostredkovania nie je.
Paula
29.03.09,15:20
Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!


Máš pri svojom otázkovom príspevku súhlasy:)
emily365
31.03.09,07:19
Chcela by som sa opytat - ak si SZČO zakupila na konci roka do zasoby stravne poukazky v nominalnej hodnote Sk 98,-, t.j. 3,25 EUR a od zaciatku roka plati vyska stravneho 3,30, resp. od 1.4.2009 vo vyske 3,60, moze si vzdy na konci mesiaca vydat pocet stravnych listkov, ktory zodpoveda minimalne vyske uplatnitelneho stravneho (napr. 23x3,30=75,90 EUR - 24 listkov), pricom do VOZD zauctuje iba ciastku 75,90 a zvysok ako VNZD? Alebo musi sediet pocet poukazok s poctom odpracovanych dni? (vychadzam z casoveho pasma 5-12 hodin, od 1.1.2009 do 31.3.2009). Dakujem.
Tweety
31.03.09,07:20
Chcela by som sa opytat - ak si SZČO zakupila na konci roka do zasoby stravne poukazky v nominalnej hodnote Sk 98,-, t.j. 3,25 EUR a od zaciatku roka plati vyska stravneho 3,30, resp. od 1.4.2009 vo vyske 3,60, moze si vzdy na konci mesiaca vydat pocet stravnych listkov, ktory zodpoveda minimalne vyske uplatnitelneho stravneho (napr. 23x3,30=75,90 EUR - 24 listkov), pricom do VOZD zauctuje iba ciastku 75,90 a zvysok ako VNZD? Alebo musi sediet pocet poukazok s poctom odpracovanych dni? (vychadzam z casoveho pasma 5-12 hodin, od 1.1.2009 do 31.3.2009). Dakujem.
Nie, dá si len hodnotu straveniek, ktoré si už zakúpil.
emily365
31.03.09,07:39
Dakujem za odpoved, Tweety. Ale znamena to, ze kvoli tomu, ze si nakupil stravne poukazky do zasoby si moze uplatnit za kazdy odpracovany den stravne iba do vysky 3,25?! Alebo som ta zle pochopila?
emily365
31.03.09,13:00
Ufff! Tak to je dobre hlupe! Dufala som, ze sa to bude dat a rozdiel by sme mohli dat ako osobnu spotrebu napriklad.
Tweety
31.03.09,13:02
Ufff! Tak to je dobre hlupe! Dufala som, ze sa to bude dat a rozdiel by sme mohli dat ako osobnu spotrebu napriklad.
A čo tak vrátiť staré lístky, a vymeniť za tie, s vyššou hodnotou?
emily365
31.03.09,13:18
To jedine nam ostava, ked si chceme to stravne uplatnit co najvyssie - uz som tam aj volala.
Dakujem.
demeter
31.03.09,15:24
Tak ako je to s tým dph,pri odpisovaní s faktur za stravne listky za služby,ked v prispevku Anja 111,sa píše , že DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.
Tweety
31.03.09,15:28
Tak ako je to s tým dph,pri odpisovaní s faktur za stravne listky za služby,ked v prispevku Anja 111,sa píše , že DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.
Áno, vtedy môže, ale pri zakúpení straveniek pre SZČO to nie je možné, pretože nákup straveniek je považovaný za nákup pre osobnú spotrebu, a pri tej podľa Zákona o dph nie je možné uplatniť odpočet dph.
kunecka
20.04.09,06:21
Ahojte, a moze si SZCO teraz dat do VOZD tych 3,60 + postovne + balne + DPH? Alebo do VOZD len 3,60 a zvysok do VNZD?
jana007
20.04.09,06:33
Poštovné+balné+DPH je prevádzková réžia-VOZD.
kunecka
20.04.09,06:38
Tak ako vlastne? To postovne + balne + DPH mozem dat do VOZD, ak hodnota stravenky je menej ako 3,60?
jana007
20.04.09,06:59
Náklady súvisiace s obstaraním stravných poukážok môžeš dať do výdavkov.
lucika1
27.04.09,07:13
Áno, od 1.4.09 ,tak ako si napísal je to 3,6O€, nárok na odpočet dph zo služby sprostredkovania nie je.

tento narok na "neodpocet" bol vzdy, alebo sa to teraz niekedy menilo?
Tweety
27.04.09,07:13
tento narok na "neodpocet" bol vzdy, alebo sa to teraz niekedy menilo?
Nie, nezmenilo.
lucika1
27.04.09,07:18
aha, takze postovne+balne+DPH je vsetko VOZD?
a ako je to u SZCO, ktora ma zamestnancov a nakupuje listky pre nich, tam si moze odpocitat DPH?
Tweety
27.04.09,07:19
aha, takze postovne+balne+DPH je vsetko VOZD?
a ako je to u SZCO, ktora ma zamestnancov a nakupuje listky pre nich, tam si moze odpocitat DPH?
Dph si môže uplatniť iba zo sprostredkovania straveniek pre zamestnancov, nie pre samotného živnostníka.
Dada123
03.05.09,06:39
Ja mám tiež problém s účtovaním stravy.

Faktúra za dovezenú stravu je 56 obedov po 3,27 € bez DPH = 132,72
DPH 25.22
Obedy
- zamestnanci 36
- SZČO 20
Účtujem to nasledovne:
1. Faktúru - záväzok - odpočet DPH
2. Úhrada faktúry V-NZD
3. ID a).zamestnanci 36 obedov x 2,37= 85,32 55% = 46,92 PR
45 % = 47,40 V-NZD
b).SZČO 20 obedov x 2,37 = 47,40 PR
c). SZČO storno DPH -47,40 (Bez DPH)
- 9,01
Neviem či je to tak správne. Poraďte - prosím !!! Učtujem v Alfe.
Dík
Dada123
03.05.09,06:41
Ja mám tiež problém s účtovaním stravy.

Faktúra za dovezenú stravu je 56 obedov po 3,27 € bez DPH = 132,72
DPH 25.22
Obedy
-zamestnanci 36
- SZČO 20

Účtujem to nasledovne:
1. Faktúru - záväzok - odpočet DPH
2. Úhrada faktúry V-NZD
3. ID a).zamestnanci 36 obedov x 2,37= 85,32 55% = 46,92 PR
45 % = 47,40 V-NZD
b).SZČO 20 obedov x 2,37 = 47,40 PR
c). SZČO storno DPH -47,40 (Bez DPH)
DPH - 9,01
Neviem či je to tak správne. Poraďte - prosím !!! Učtujem v Alfe.
Dík
11danny99
05.10.09,20:56
ahojte poraďáci,
mám prosbu, mohol by mi niekto napísať ako sa zaúčtujú stravné lístky, Prosím celý postup. Už som stoho magor. díky moc. prosíííííím.:mee:
Lucida
23.10.09,11:36
dakujem aj ja...!

Avsak mam dotaz:
neúčtuje sa to tak ze si dá z hodnoty lístkov 45% do nákladov VOZD a 55% ako VNZD?
mariapap
02.12.09,06:54
uvediem príklad:
nákup str. líst. 100,- 213xxx/321xxx alebo 211xxx(ak je v hot.)
zamestnanec 45,- 335xxx/213xxx
organizácia 55,- 527xxx/213xxx
úhrada od zamest. 211,221xxx/335xxx
takto to účtujem ja , dúfam že správne
Aljok
02.12.09,08:32
uvediem príklad:
nákup str. líst. 100,- 213xxx/321xxx alebo 211xxx(ak je v hot.)
zamestnanec 45,- 335xxx/213xxx
organizácia 55,- 527xxx/213xxx
úhrada od zamest. 211,221xxx/335xxx
takto to účtujem ja , dúfam že správne
Si v téme Jednoduché účtovníctvo...:---
IwankaS
14.01.10,11:45
Ahojte poradaci...
Prosim o radu aj ja... Ako by ste riesili takyto pripad: Z roku 2008
mi ostalo 50 listkov po 89Sk co je 2,95€ od ajnuara 2009 je hodnota stravneho listka 3,30 Pracujem pre SZCO/nie jej platcom DPH/, ktory ma sluzobne cesty takmer denne. Mam to doratat do tych 3,30€? alebo (50*2,95)/pocet dni v ktorych bola cesta? Dakujem Vam vopred....
maska4
19.01.10,10:29
Pôvodca textu príspevku: speedy_vw http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/47947-stravne-spravne-zauctovanie-post428124.html#post428124)
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a pre neplatcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)? Platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) má nárok na odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) - neuplatňujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) z lístkov, uplatňujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), takže DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?




SZČO - platiteľ - pokiaľ nakupuje stravné lístky pre seba, nemôže si uplatniť DPH do odpočtu.
Pokiaľ nakupuje pre zamestnancov, vtedy áno.


Dobrý deň poraďáci. Len jedno vysvetlenie poprosím. Keď prišlú fa za stravenky na Q dám do VNZD - pre SZČO , na konci cez ID rozúčtujem na koľko dní má nárok a čo s tým spracovateľským poplatkom? Kedy ho dám do nákladov?
A ja napr.Objednám lístky pre SZCO 11.1.2010 ja im spätne nemôžem dať lístky aj keď pracovali?Nerozumiem.Ďakujem:confused:
Muška
19.01.10,11:53
Dobrý deň poraďáci. Len jedno vysvetlenie poprosím. Keď prišlú fa za stravenky na Q dám do VNZD - pre SZČO , na konci cez ID rozúčtujem na koľko dní má nárok a čo s tým spracovateľským poplatkom? Kedy ho dám do nákladov?
A ja napr.Objednám lístky pre SZCO 11.1.2010 ja im spätne nemôžem dať lístky aj keď pracovali?Nerozumiem.Ďakujem:confused:
klikni: http://www.porada.sk/950798-post13.html
a pozri prílohy
u.martina
21.01.10,20:22
Ahoj chcem sa spytat, ci si moze dat zivnostnik do penazneho dennika do vydavkov stravne na odpracovany den vo vyske 3,3e aj ked nema stravny listok,alebo doklad o nakupe z restauracie,prip.fakturu za obedy. dakujem
Tinika
21.01.10,20:25
Ahoj chcem sa spytat, ci si moze dat zivnostnik do penazneho dennika do vydavkov stravne na odpracovany den vo vyske 3,3e aj ked nema stravny listok,alebo doklad o nakupe z restauracie,prip.fakturu za obedy. dakujem

Nemôže, ak by mohol, tak kto by si potom kupoval SL alebo obed v restike, ked by mohol usetrit ... Môže jedine, ak bol na sluzobnej ceste a teda uplatní si dietu. A od 1.4. to uz nie je 3,3 ale 3,6€
u.martina
22.01.10,07:13
Velmi pekne dakujem. A este sa chcem spytat, ze moze sa potom povazovat za sluzobnu cestu aj to ked miesto bydliska je napr.Trnava a miesto podnikania Smolenice, ze zivnostnik denne dochadza?Ak ano musi mat na kazdy den vypisany cestovny prikaz? Dakujem
miriamd
23.01.10,10:11
Pekný deň, chcela by som sa spýtať na stravné z reštauračných paragonov, ak je na paragone "denné menu 2,60 kofola 0,30 spolu 2,90" ako stravné sa berie a zaúčtuje celá suma aj s kofolou, alebo len suma jedla 2,60 , keďže kofola nieje jedlo-strava-stravné? Ďakujem.
batorek
07.02.10,15:45
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne stravného keď SZČO-zamestnávateľ má vlastnú reštauráciu kde varia pre zákazníkov,
či si nemôže uplatniť do výdavkov stravné pre seba. Stravné lístky
nemá zakúpené, zrejme sa naobeduje vo vlatnom zariadení.
Či sa to nedá riešiť cez nejakú faktúru, že si pre seba vyúčtuje hodnotu stravy cez faktúru, zišlo by sa to do výdajov. Možno je to hlúpa otázka ale spýtať sa môžem.???? Díky
Idabela
10.02.10,11:24
Chodime na obedy k neplatcovi DPH. Od zamestnavatela (my sme platcovia DPH) dostaneme peniaze a blocky z reg. pokladnice mu odovzdavame, akoze nam poskytol stravu. Strhava nam z vyplaty 45 % z ceny menu (celá suma menu je 3,30 EUR bez DPH) + 19% DPH. Takze platime o cca 0,30 EUR viac. Postupuje spravne. Vraj tak sa to musi, lebo on je platcom DPH.
Dakujem za radu.