sandra19
21.03.07,11:34
Milí Poraďáci, prosím radu. Robím daňové priznanie za rok 2006 bratovi, ktorý bol zamestnancom aj živnostníkom, účtuje v jednoduchom účtovníctve. Moje otázky:
1. zasielal tovar poštou, môže si dať poštovné do výdavkov? Vo vydaných faktúrach poštovné neuvádzal, nie je to chyba?
2. obchodoval s textilom, kde prijaté faktúry boli raz v kg, inokedy v kusoch, môže si sám určiť v akej jednotke bude tovar účtovať a vtedy si prehodí kilogramy na kusy - kvoli inventarizácii
3. čo vlastne so skladom? musí mať viac skladových kariet alebo stačí jedna - TOVAR ? musí si robiť inventúru ?
4. čo všetko pridávať ako prílohu k DP - rodné listy detí /v zamestaní si uplatňoval daňový bonus na deti, ešte niečo - výkz o majetku a zaväzkoch?
Ďakujem za odpovede
betka
21.03.07,11:45
Milí Poraďáci, prosím radu. Robím daňové priznanie za rok 2006 bratovi, ktorý bol zamestnancom aj živnostníkom, účtuje v jednoduchom účtovníctve. Moje otázky:
1. zasielal tovar poštou, môže si dať poštovné do výdavkov? Vo vydaných faktúrach poštovné neuvádzal, nie je to chyba? ano, VOZD a vo vyšlých FA, keď neuvedie, nie je to chyba. Výdavok slúži na zab.dos. príjmov

2. obchodoval s textilom, kde prijaté faktúry boli raz v kg, inokedy v kusoch, môže si sám určiť v akej jednotke bude tovar účtovať a vtedy si prehodí kilogramy na kusy - kvoli inventarizácii - na to sú tabuľky prepočtov, a môže to tak vykazovať

3. čo vlastne so skladom? musí mať viac skladových kariet alebo stačí jedna - TOVAR ? musí si robiť inventúru ? Viac skladových kariet, nie každý textil má rovnakú cenu. Ak kúpite tielka za 60, Sk, nemôžete ichpriemerovať a dávať do súvisu s nočnou košeľou za 700, Sk. Ako budete potom robiť inventúru. Skladová karta - tielka, počet kusov, cena ..... Nočná košeľa ....., ponožky ....

4. čo všetko pridávať ako prílohu k DP - rodné listy detí /v zamestaní si uplatňoval daňový bonus na deti, ešte niečo - výkz o majetku a zaväzkoch?
Prílohou DP je preukázanie nároku na daňový bonus dokladmi ako kopia rodného listu, potvrdenie školy, že dieťa žije s danovníkom v spoločnej domácnosti. potrebné sú výkazy o MaZ, PaV
Ďakujem za odpovede

Odpoveˇ ciernym
sandra19
21.03.07,12:06
Ďakujem Betka, ešte sa spýtam na tie tabuľky, kde by som ich našla a nemôžem to urobiť podľa skutočnosti, brat má poznačené presne koľko kusov bolo v zasielke, vlastne dodávateľ mu to prepočítaval na kilá, kvôli sebe. Nákupná cena bola rovnaká za kus, či tielko alebo nočná koseľa, ide mi teda skôr o výdaj tovaru, kde samozrejme cena bola rôzna. Správne to chápem? Ako správne viesť sklad? Velikánska vďaka, veľmi si vážim Vás všetkých ochotu pomáhať
betka
21.03.07,12:57
Keď Vám prišlo 5 kg textilu. Vo vreci bolo toľko ks košiel, toľko ks ponožiek. To ste hneď mohli rátať a dať na karty.
(Tabuľky sú na prepočty napr. Mám 10 kg rúry, a koľko m je tejto rúry v 10 kg. To je vždy konštatný výpočet a používame tabuľky.)
NA ponožky, textil nie. Ponožky vážia inak ako košeľa. Tu nebudete takto postupovať .. nejdem Vás zamotávať.
Keď vybaľujete toto vrece, hneď si píšte, koľko ks.....
Urobte si nejakú smernicu na zásoby ako postupujete .......
sandra19
21.03.07,19:22
Ešte sa opýtam, keď tie faktúry od dodávateľa sú v kg a keď si to pozriem podľa kusov prebratého tovaru, tak to vôbec nesedí, dodávateľ sa snažil napasovať cenu za nový tovar do sekáčového a tak vyšlo veľa kilogramov tovaru:confused: . Ešte k tomu, sa to platilo v českých korunách, je nutné viesť valutovú pokladnicu, alebo v JU je to inak? A nakoniec sa pýtam nebolo by lepšie ísť na paušál, vtedy by sklad nemusel byť vedený a vlastne by sa odviedla daň a bol by koniec? Lebo mi pripadá, že to nedám tento sklad dokopy správne, tak radšej zaplatíme daň, aj keď v JU by bol brat v strate, lebo by mal veľké zasoby??? Chápem to správne? Prosím prosím poraďte mi, vďaka.