adad
21.03.07,12:56
Ahojte poraďáci! Prosím o radu, uzatváram rok 2006 a vychádza nám strata približne 40 000,- Sk. Šéfka nechce aby sme skončili so stratou. Ktoré náklady by som si mohla odložiť na budúci rok? Môžem napríklad nezaúčtovať odpisy?
Tweety
21.03.07,11:57
Ahojte poraďáci! Prosím o radu, uzatváram rok 2006 a vychádza nám strata približne 40 000,- Sk. Šéfka nechce aby sme skončili so stratou. Ktoré náklady by som si mohla odložiť na budúci rok? Môžem napríklad nezaúčtovať odpisy?
Prerušiť odpisy je možné.
ondrejvla
21.03.07,11:58
Ahojte poraďáci! Prosím o radu, uzatváram rok 2006 a vychádza nám strata približne 40 000,- Sk. Šéfka nechce aby sme skončili so stratou. Ktoré náklady by som si mohla odložiť na budúci rok? Môžem napríklad nezaúčtovať odpisy?

Áno môžeš nazaúčtovať odpisy HM podľa ZoDP a budúci rok budeš pokračovať v odpisovaní, akoby ani neboli prerušené.
Zita5
21.03.07,11:59
Ahojte poraďáci! Prosím o radu, uzatváram rok 2006 a vychádza nám strata približne 40 000,- Sk. Šéfka nechce aby sme skončili so stratou. Ktoré náklady by som si mohla odložiť na budúci rok? Môžem napríklad nezaúčtovať odpisy?


Na budúci rok napríklad keď dosiahnete ČZD vo výške straty alebu vyšší , tak stratu tiež môžete odpočítať v plnej výške ........
Vladimír Ozimý
21.03.07,12:00
ale pozor nejde to účtovne ide to len daňovo takže účtovnú stratu vykážete pričom do pripočitateľných položiek date tieto odpisy ktoré si uplatnite na další rok, ale to neznamena že v jednom roku dva odpisy...berie sa to tak ako by ste odpisovali v roku prerušenia (
ondrejvla
21.03.07,12:04
ale pozor nejde to účtovne ide to len daňovo takže účtovnú stratu vykážete pričom do pripočitateľných položiek date tieto odpisy ktoré si uplatnite na další rok, ale to neznamena že v jednom roku dva odpisy...berie sa to tak ako by ste odpisovali v roku prerušenia (

Ja som mala pocit zo zadanej otázky, že strata vznikne v prípade zaúčtovania odpisov, no a že ju nechce navyšovať.
Taktiež je možné "úmyselne " nezaúčtovať niektoré náklady, ale tzn., že sa nebude o nich účtovať ani v tomto roku.
ondrejvla
21.03.07,12:25
Pozri :
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
ods. 9 :

Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.