dusana
21.03.07,11:48
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Prijali sme do PP domáckych zamestnancov, v PZ nemajú určený pracovnýčas. Ak ho nahadzujem do sofware, pýta odomňa týž. pracovný čas - mám túto kolonku nechať prázdnu. A akou formou mu vyrátam mzdu, keď nie sú povinní odvzdať dochádzku. PZ majú uzavretú na MM + nejaké odmeny za splnenie plánu. Myslím si, že nejakú dochádzku o odpracovaných hodinách by mi mali odovzdať či nie? Koľko hodím im uvediem v mesiaci? A platia sa v tomto prípade sviatky ako náhrady alebo sa berú ako odpracovaný deň.

Ďakujem
Dušana
endrju
21.03.07,14:07
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Prijali sme do PP domáckych zamestnancov, v PZ nemajú určený pracovnýčas. Ak ho nahadzujem do sofware, pýta odomňa týž. pracovný čas - mám túto kolonku nechať prázdnu. A akou formou mu vyrátam mzdu, keď nie sú povinní odvzdať dochádzku. PZ majú uzavretú na MM + nejaké odmeny za splnenie plánu. Myslím si, že nejakú dochádzku o odpracovaných hodinách by mi mali odovzdať či nie? Koľko hodím im uvediem v mesiaci? A platia sa v tomto prípade sviatky ako náhrady alebo sa berú ako odpracovaný deň.

Ďakujem
Dušana

Ospravedlňujem sa za drzosť, že si dovoľujem odpovedať otázkou.

Nemali by byť odpovede na túto záplavu otázok sformulované predovšetkým v mzdovom predpise zamestnávateľa, kolektívnej zmluve a v pracovných zmluvách ???

Ďakujem za pochopenie.

Odpoveď na otázku "ak ho nahadzujem do sofware, pýta odo mňa týž. pracovný čas - mám túto kolonku nechať prázdnu" odporúčam hľadať v príručkách k mzdovému softvéru alebo u dodávateľa.

:cool:
dusana
27.03.07,09:31
Chcela by som sa Vás opýtať ohľadom platenie sviatkov a strávneho pre domác.zamestnanca.Máme HPP na 40 hod s domáckym zam.nárok na stravné má dohodnuté v rámci finančého príspevku. Chcela by som vedieť ak v 4/07 budú 2 dni sviatky mám zaplatiť dom. zamestnancovi tieto sviatky ako odpracovaný deň ?/keďže oni nemajú nárok na prácu vo sviatok/. A mám im v deň sviatku zaplatiť finančný príspevok na stravu? Alebo im tieto dni jednoducho neuvediem ako opracované.
Ďakujem
Dušana
Orsz
11.07.07,14:51
Chcela by som sa Vás opýtať ohľadom platenie sviatkov a strávneho pre domác.zamestnanca.Máme HPP na 40 hod s domáckym zam.nárok na stravné má dohodnuté v rámci finančého príspevku. Chcela by som vedieť ak v 4/07 budú 2 dni sviatky mám zaplatiť dom. zamestnancovi tieto sviatky ako odpracovaný deň ?/keďže oni nemajú nárok na prácu vo sviatok/. A mám im v deň sviatku zaplatiť finančný príspevok na stravu? Alebo im tieto dni jednoducho neuvediem ako opracované.
Ďakujem
Dušana

Dušana, viem, že už ubehol riadny čas od tvojej otázky. Neviem ako si to poriešila, ale podľa zákonníka práce má právo na zaplatenie sviatku, ale ako pomernej časti mzdy. Podľa § 52 Zákonníka práce mu neprináleží mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok - čo neznamená zaplatenie sviatku ako pomernej časti mzdy, ale v prípade ak v tento sviatok pracuje, tak mu nepatrí mzdové zvýhodnenie, ktoré je definované v §122 bod 1 a keďže domácky zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou (s hodinovou možno len zriedka, ale neviem si to predstaviť, ako sa to odsleduje), a za plnenie plánu dostáva naviac provízie, odmeny, sviatok sa mu počíta ako pomerná časť základnej mzdy.
Janca
10.08.07,07:54
Potrebovala by som poradiť:
klient chce od 1.9.2007 zamestnať svojho priameho rodinnéh príslušníka ako domáckeho zamestnanca podľa § 52. Môj dotaz znie: môžem túto pracovnú zmluvu uzatvoriť aj 1.9.2007 a týmto dňom ho prihlásiť na SP, ZP, aby bola už podľa nového ZP, alebo musím zmluvu uzavrieť ešte 31.8.2007 a riadiť sa "starým ZP" ?
Stina
10.08.07,07:59
Zmluvu uzavrieš k 01.09.2007 a riadiš sa novým ZP.
Janca
10.08.07,08:03
Áno, zamestnanec nastúpi do zamestnania 1.9.2007, len mi ide o to, že keď dátum podpisu prac. zmluvy bude 31.8.2007 - čo je piatok a v tento deň ho budem prihlasovať do ZP a SP, či aj tak odvolávky na §§ majú byť už podľa nového ZP ?