denkaTn
21.03.07,14:58
prosim vas poradte mi, robim zivnost popri zamestnani,

mam len jednu fakturu ktoru som vystavila za sluzby a hned na to som si kupila notebook a monitor a tlaciaren.
vsetky tieto veci som platila v hotovosti, takze som ich dala do penazneho dennika ako prijmy a vydavky. nootebok, monitor a tlaciaren som dala aj do dlhodobeho majetku, lebo som sa dociatala v lierature, ze aj ked nepresiahnu hodnot 50 000, tak sa zauctuju do DM, ak sa pouzivaju dlhsie ako 1 rok?
mam este nieco dat do zaväzkov? kam mam este co zauctovat? ten notebook a ostatny dlhodoby majetok je odpocitatelny vydavok?
vikinka
21.03.07,14:01
Do závazkov sa zapisujú všetky došlé faktúry,do pohľadávok všetky vystavené faktúry.Nákup notebooku,monit.a tlačiarne sa zaúčtuje podľa obstrávacej ceny,ak prevýšila sumu 30 000,.považuje sa za hmotný majetok,ktorý sa zaradí do odpisovej skupiny a odpisuje sa.
mysimis
21.03.07,14:03
DHiM sa zaradí do príslušnej odpisovej skupiny a odpisuje sa. Nákup DHiM nie je výdavok OZD.
denkaTn
21.03.07,14:05
dakujem
notebook, tlaciaren a monitor spolu stali 20 000,-Sk, ale v knihe bolo ze ak ich budem pouzivat dlhsie ako rok aj tak ich mam dat do dlhodobeho aj ked nepresiahnu predpisanu sumu, ttoto nie je pravda?,
vikinka
21.03.07,14:08
Možeš jednorazovo odpísať vo výdavkoch,zaradiť na karty drobného majetku a evidovať v knihe drobného majetku.
denkaTn
21.03.07,14:08
v jednoduchom uctovnictve som nenasla DHiM , len dlhodoby hmotny, kratkodoby je len financny..?
mysimis
21.03.07,14:09
Keď to zaradíš do drobného majetku, tak ich nákup Ti ovplyvní ZD.
Janka6685
21.03.07,14:10
dakujem
notebook, tlaciaren a monitor spolu stali 20 000,-Sk, ale v knihe bolo ze ak ich budem pouzivat dlhsie ako rok aj tak ich mam dat do dlhodobeho aj ked nepresiahnu predpisanu sumu, ttoto nie je pravda?,

Toto som sa dozvedela z porady.........Do peňažného denníka tieto veci zaúčtuješ ako VoZD (ak súvisia z podnikaním) ako materiál a budeš ich viesť ako dlhodobý majetok aj napriek tomu, že stáli menej ako 30 000,-, teda odpisovať ich nebudeš.
denkaTn
21.03.07,14:11
aha, tak to radsej dam do toho drobneho, ale kde to mam uviest vo vykaze majetku a zavazkov ked tam taka kolonka nie je? iba vo vykaze prijmov a vydavkov to bude ako vydavok?
Janka6685
21.03.07,14:11
v jednoduchom uctovnictve som nenasla DHiM , len dlhodoby hmotny, kratkodoby je len financny..?

to "i" je zrejme investičný a tento pojem sa od roku 2003 nepoužíva.
mysimis
21.03.07,14:14
Vo výkaze o majetku a záväzkoch dáš do materiálu.
denkaTn
21.03.07,14:37
Janka 6685 a prosim ta , ja som upne laik, co je to v penaznom denniku VoZd?
otázka
21.03.07,14:39
VOZD-výdavok ovplyvňujúci základ dane.
denkaTn
21.03.07,14:45
dakujem
takze skuska ci dobre rozumiem?
takze v penaznom denniku ich dam (notebook, tlaciaren a monitor) ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane, ako nakup materialu, vo vyjkaze o majetku a zavazkoch to bude material a vo vykaze o prijmoch a vydavkoch sa to odzrkadli ako prevadzkova rezia a budem ich viest este aj ako dlhodoby majetok ?
otázka
21.03.07,14:50
Áno, a nahoď si to do Knihy (evidencie) drobného majetku, ktorú budeš vždy na konci roka inventarizovať. Neviem, v akom programe účtuješ?
denkaTn
21.03.07,14:56
kedze mam za 2006 len jednu vystavenu fakturu a tie vydavky co som popisala, som si stiahla zadarmo verziu start ona je do 500 uctovnych poloziek, ale keby sa mi darilo, atk to radsej zverim uctovnicke, ale teraz mi povedala taka znama ze ked mam toho malo, ze to si mam tie vykazy vyplnit sama... no len ja s tym bojujem!!!:-)
dakujem preto velmi...
otázka
21.03.07,15:03
kedze mam za 2006 len jednu vystavenu fakturu a tie vydavky co som popisala, som si stiahla zadarmo verziu start ona je do 500 uctovnych poloziek, ale keby sa mi darilo, atk to radsej zverim uctovnicke, ale teraz mi povedala taka znama ze ked mam toho malo, ze to si mam tie vykazy vyplnit sama... no len ja s tym bojujem!!!:-)
dakujem preto velmi...

Neodpovedala si START čoho, takže ak ALFY potom:
Po zaúčtovaní všetých dokladov v peňažnom denníku, keď budeš mať očíslované všetky VPD a PPD zaradíš tie nakúpené veci do evidencie majetku tak, že klikneš na riadok v peň.denníku, kde máš zaúčtovaný nákup napr.tlačiarne, dole na lište je OPRAV /klik/ a po rozbaliní odklikneš ZÁPIS DO EVIDENCIE KRÁTKODOBÉHO MAJETKU. Tým pádom sa Ti to prenesie aj s dátum nákupu a číslom VPD.
denkaTn
21.03.07,15:06
Zuzi dakujem, ale v jednoduchom tiez je ten kradkodoby majetok?, ved teraz mi poradili ze mam to davat do materiau a v pomocnej knihe do drobneho..
otázka
21.03.07,15:08
Ono je to v ALFE tak, dlhodobý majetok = odpisy, krátkodobý (vlastne drobný) = nákup materiálu. Miesto drobný ho nazývajú krátkodobý.
denkaTn
21.03.07,15:18
dik,
a vo vykaze o prijmoch a vydavkoch (notebook, tlaciaren, monitor) to bude ako material a zaroven vo vykaze o majetku a zavazkoch to bude tiez ako material?
otázka
21.03.07,15:21
Vo výkaze o P a V to bude ako nákup materiálu / r.05/,
vo výkaze o M a Z to bude tiež na r.05.
denkaTn
21.03.07,15:24
dakuejm!!
inac ake mas ty ceny za vedenie uctovnictva, ked s tym takto bojujem, ja by som to nabuduce radsej niekomu zverila, ale nebudem mat velky o´jem , lebo ja to robim popri...
budem stastna ked to bude vsetko v poriatku za rok 2006. chodim do kniznice to studovat , ale nejde mi to, do tycj zavazkov nemam nic uviest ked som tieto veci zaplatila v hotovosti?
Zoltán Kovács
21.03.07,15:27
otázka
21.03.07,15:31
Ešte k tým záväzkom. Ak máš došlé faktúry vysporiadané, je to O.K. No k záväzkom patria aj platby do fondov, čiže mesačné preddavky do zdravot. a sociál.poisťovne. Ak si ich uhrádzaš spätne, čiže v decembri si hradila november, tak aj výška týchto preddavkov za mesiac december je záväzkom.
renča1
21.03.07,15:35
Vo výkaze o P a V to bude ako nákup materiálu / r.05/,
vo výkaze o M a Z to bude tiež na r.05.

Nesúhlasím buď sa rozhodne súbor hnuteľ.vecí účtovať rovno do materiálu a tým jej aj nákup materiálu vstúpi do výkazu P a V alebo sa rozhodne odpisovať súbor hnut.vecí s účtovAním do výdavkov neovplyv.základ dane v druhot.členení, nákup dlhodobého majetku. Do základu dane sa nákup súbor hnut.vecí dostane formou odpisov.

Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.
denkaTn
21.03.07,15:37
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase :) diky
Janka6685
21.03.07,15:46
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase :) diky

Ale minimálne zdravotné poistenie si si mala platiť.

oprava: nie nemala, lebo podniká popri zamestnaní :o
Zoltán Kovács
21.03.07,15:47
Ale minimálne zdravotné poistenie si si mala platiť.

Nemala. písala,že robí to popri zamestnaní, ak sa nemýlim.
otázka
21.03.07,15:50
Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.[/quote]

Áno je to tak, ospravedlňujem sa, vyskúšala som to v softe a do výkazu o M a Z sa táto suma neprenáša.

Reni, tak čo potom do Výkazu o M a Z ako materiál patrí?
otázka
21.03.07,15:53
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase :) diky
Kľudne si môžeš dať do nákladov aj kolok, to sú zriaďovacie náklady.
vikinka
21.03.07,15:53
Vo výkaze o MaZ v kolonke materiál-materiál nespotrebovaný na sklade,zásoby na zákl.fyzickej inventúry.
denkaTn
21.03.07,15:54
robim to popri, na zdravotnu som volala, urcia vysku platieb az podla danoveho priznania...
este nerozumiem tomu, co pise renca, ze ked to je material tak to nie je evidovane ako material v obidvoch vykazoch? ale len v jednom?
ja by som to radsej , ak si mozem vybrat? nedavala ako vydavky neovplyvnujuce ZD a lebo potom mam problem aj s odpismi, radsej ako material, ale je to tak teda dobre? ved ked to je ako material tak to musi byt uveden v obidvoch vykazoch, nie, raz ako nakup materialu a raz ako material...
otázka
21.03.07,15:57
Vo výkaze o MaZ v kolonke materiál-materiál nespotrebovaný na sklade,zásoby na zákl.fyzickej inventúry.
A toto ma mätie, pretože ten počítač je na sklade, na konci roka sa vykonáva inventarizácia. Preto nechápem, prečo sa to účtuje ako nákup materiálu, keď by som to eventuálne radšej dala do réžie.
Janka6685
21.03.07,15:57
Nemala. písala,že robí to popri zamestnaní, ak sa nemýlim.

Áno, už som to našla aj na porade, že zamestnanec neplatí do ZP. Ďakujem za opravu, škrtám. :)
otázka
21.03.07,15:58
robim to popri, na zdravotnu som volala, urcia vysku platieb az podla danoveho priznania...
este nerozumiem tomu, co pise renca, ze ked to je material tak to nie je evidovane ako material v obidvoch vykazoch? ale len v jednom?
ja by som to radsej , ak si mozem vybrat? nedavala ako vydavky neovplyvnujuce ZD a lebo potom mam problem aj s odpismi, radsej ako material, ale je to tak teda dobre? ved ked to je ako material tak to musi byt uveden v obidvoch vykazoch, nie, raz ako nakup materialu a raz ako material...
Ty to neodpisuješ, lebo celková suma zariadenia nepresiahla 30 000,- Sk.
vikinka
21.03.07,15:58
Nákup notebooku,tlačiarne a monitoru zaúčtuješ ako výdaj celkom,v členení nákup materiálu.Táto účt.operácia sa ti prejaví vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v kolonke materiál a v kolonke výdavky celkom.Vo výkaze o majetku a závazkoch nebudeš mať v zásobách -materiál už nič,predpokladám že ai nie lebo poskytuješ služby,nevyrábaš nič?
renča1
21.03.07,16:05
Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.

Áno je to tak, ospravedlňujem sa, vyskúšala som to v softe a do výkazu o M a Z sa táto suma neprenáša.

Reni, tak čo potom do Výkazu o M a Z ako materiál patrí?[/quote]

Má dve možnosti ako bude účtovať. Účtovanie sa potom zohľadní aj buď vo výkaze o MaZ alebo vo výkaze o PaV.
Uvediem :
1) Pokiaľ si chce uplatniť nakúp.PC, tlačiareň, monitor-súbor hnut.vecí do daňových výdavkov, tak ich nákup bude účtovať ako nákup materiálu . Keď ich naúčtuje do daňových výdavkov v druh.členení materiál, tak ho bude musieť zaevidovať do krátkodobého majetku. To , že naúčtuje do materiálu, tak sa jej tým dostane do výkazu o PaV.

2) Pokiaľ ho bude chceť odpisovať, tako ňom bude účtovať v čase nákupu ako o výdavku neovplyv.základ dane v druhotnom členení dlhodobý majetok. Keď ho zaeviduje v Alfe do dlhdobého majetku, tak vtedy sa jej objaví vo výkaze o MaZ. Do základu dane ho bude postupne zahrňovať formou odpisov.
renča1
21.03.07,16:08
Ty to neodpisuješ, lebo celková suma zariadenia nepresiahla 30 000,- Sk.

Aj keď cena nepresiahla 30 tis. sa môže rozhodnúť, že bude odpisovať..
Viď aj § 5 ods.

5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
debby
21.03.07,16:11
Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .
renča1
21.03.07,16:18
Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .

Pozri postupy účtovania v JÚ, presne § 5 ods.
(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
Janka6685
21.03.07,16:21
Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .

Daj si vyhľadať témy s touto problematikou.....tiež som tomu nechcela veriť, ale bolo mi vysvetlené, že je to tak (aj keď pravdu povediac, ešte stále mi to príde divné)

dopĺňam linky: http://www.porada.sk/t36710-dhim-do-30000-sk.html?highlight=materi%E1l+z%E1soby+r%E9%BEi%2A+ %FA%E8tova%2A
http://www.porada.sk/t12769-dhim.html?highlight=materi%E1l+z%E1soby+r%E9%BEi%2 A+%FA%E8tova%2A
http://www.porada.sk/t46704-fyzicka-osoba.html?highlight=materi%E1l

....a mnoho ďalších
Heni
21.03.07,16:28
Pozri postupy účtovania v JÚ, presne § 5 ods.
(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
možno, nie musí sa... ja by som to tiež do prevádzkovej réžie zaradila.
otázka
21.03.07,16:37
Toto s tým materiálom sa tu rozoberá len krátky čas. :confused: Doteraz to bola vždy réžia /aspoň u mňa/ už roky, ale aj na porade v starších príspevkoch.
Reni, takže môže, ale nemusí? Znamenalo by to pre mňa prerábanie PD a výkazov k DP aj spätne.
liba2
21.03.07,16:44
Obdobné nákupy tiež dávam do prevádzkovej réžie. Ten PC by som dala do zásob len ak by bol na sklade nevyužívaný, ale tieto predmety sa predsa začnú používať ihneď, takže nestihnú byť zásobou.
Janka6685
21.03.07,17:17
No mne bolo okrem iného vysvetlené aj to, že sa to ako materiál účtuje preto, lebo ak by som to chcela dať opraviť, alebo dokúpiť nejaké príslušenstvo,...tak by tú opravu a príslušenstvo nemusela kontrola uznať ako náklady OZD.

P.S. Skúste si pozrieť príspevky napr. od Janky Acsovej (Jana Acsova), ktorá to dookola a podrobne vysvetľovala.
otázka
21.03.07,17:32
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.
Janka6685
21.03.07,17:39
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.

...lebo sa to potom môže vykázať ako DHM.:confused:

Odkedy som sa o tom dozvedela, tak sa snažím o tom čosi čítať a stále rozmýšľam a nejako mi to v tej mojej hlave nesedí....:confused:. Proste, keby nebolo porady, tak to bez rozmýšľania účtujem ako réžiu.:rolleyes:
otázka
21.03.07,17:41
No veď ja mám tiež chrobáka v hlave, ale dnes sa mi už nechce logicky rozmýšľať:--- , nechám to na zajtra.
renča1
21.03.07,17:41
...lebo sa to potom môže vykázať ako DHM.:confused:

Odkedy som sa o tom dozvedela, tak sa snažím o tom čosi čítať a stále rozmýšľam a nejako mi to v tej mojej hlave nesedí....:confused:. Proste, keby nebolo porady, tak to bez rozmýšľania účtujem ako réžiu.:rolleyes:

Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005
otázka
21.03.07,17:43
Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005
Bomba, hlavná vec, že tu sedím od apríla 2005.
renča1
21.03.07,17:44
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.

Otázočka:) , pozri tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=419702&postcount=14
Janka6685
21.03.07,17:46
Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005

Aha...takže nastala zmena. Vďaka za usmernenie:). Doteraz som vychádzala z toho, ako nás v škole učili, že materiál je niečo, čo upravím a následne predám ako tovar. Ale aj keď postupy čítam už zmenené, tak aj tak, bez upozornenia na porade by mi to nedocvaklo.:o
Janka6685
21.03.07,17:49
Otázočka:) , pozri tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=419702&postcount=14

A práve tu som rozmýšľala aj o tom, ako sa máme riadiť zákonmi, ak sú v nich chyby...a je takých viac?:eek:
otázka
21.03.07,17:59
No dúfam, že nie. Chcem si ešte u Vás odobriť, mám prerobiť PD a výkazy z minulých rokov?
denkaTn
22.03.07,10:39
este k prispevkom pani Jane Acsovej, najprv sa aj jej chcem podakovat,
kedze ja som uplny laik dovolim si uvahy, prosim vyjadrite sa:
mne by vlastne asi viac vyhovovalo keby tam ten odkaz, aj ked nelogicky bol brany akoze je spravny. ten odkaz v § 7ods. 2 ma § 5 ods. 5
lebo: mne ide o to, aby som ovplyvnila zaklad dane teraz , lebo neviem ako mi pojde dalej podnikanie a teraz som mala prijem,
takze ked to berem ze akoze dobry odkaz budem uctovat (pocitac, notebook, tlaciaren ako material uz navzdy a nie len do zaradenia do uzivania. keby som brala ze ma byt odkaz na odsek 6 musela by som tie veci povazovat ako material len v dobe do zaradenia do uzivania. ked sa robim akoze odkaz je dobry, tak si akoze myslim ze tlaciaren je dlhodoby majetok podla ods. 5 ale do zaradenia do uzivania sa uctuje ako material a od zaradenia ako dlhodoby, to mi nevyhovuje, lebo ja to uzivam hned a teda to chcem stale ako material, takze odkaz je akoze dobry a budem to mat stale ako material.
ma to nejake rizika, taketo zauctovanie?
Blonde
18.05.07,19:39
Prosím, môže mi niekto poradiť, ako zaradím nákup odbornej literatúry? Môj názor je, že prevádzková réžia - krátkodobý majetok. Treba to vôbec viesť v evidencii KM? ( knižky som kúpil o niekoľko mesiacov skôr, ako som začal podnikať a chcem ich zaradiť do majetku firmy). Alebo sa mýlim?
Dakujem za vaše rady a odpovede.