shaza
21.03.07,14:45
Prosim o radu,
som vlastnickou bytu a bytovy dom nam spravuje spravcovska spolocnost - s.r.o. na zaklade zmluvy o vykone spravy. Celu ciastku za byt platime na jeden ich ucet (sluzby, FO). Chcem sa opytat, ci nejaky zakon neustanovuje rozdelenie platieb na osobitne ucty v banke - sluzby na iny ucet, fond oprav na iny, za vykon spravy na iny. Je to povinnost spravcu viest tieto platby osobitne? Neviete, ci to nebude ustanovene zakonom v blizkej buducnosti? Ako to funguje u vas? Tiez platite 1 sumou na jeden ucet? Dakujem za odpoved.
Polis
21.03.07,13:52
U nás to funguje nasledovne : vlastníkom učtu je SVB. Platíme na jeden účet. Z tohoto účtu platím ako predseda napr. správcovi za správu, plat kotolníka, za plyn, elektrinu v spoločných priestoroch, vodné stočné, poistenie domu, revízie , opravy....,(máme vlastnú kotolňu) správca nedisponuje s účtom. Osvedčilo sa nám to. Pozri zákon o vlastníctve bytov, všetko je tam...
Orim
21.03.07,14:18
Robíme to skoro rovnako.
GabiZ
22.03.07,08:37
Keďže my ako SVB zabezpečujeme celú správu samostatne, tak máme účty zriadené ako spoločenstvo. Máme ale 2 účty, z toho jeden účet slúži na vyplácanie plnení za služby spojené s užívaním bytu a správa (administratíva, odmena štatutárovi a pod.). Druhý účet je na FO, z toho sa hradia platby, ktoré súvisia s opravami, rekonštrukciami atď. Uvažujeme však, že to dáme všetko na 1 účet, pretože zákon nestanovuje, že musíte mať 1,2 alebo 3 účty ale stanovuje, že sa platby musia viesť oddelene (služby zvlášť a FO zvlášť) a to sa dá pekne rozdeliť v účtovníctve. Takže nie je potrebné mať 2 účty.
svojar
22.03.07,19:36
Áno, aj my máme iba jeden účet a rozdelenie financií je vedené v účtovníctve.Zbytočne platiť za 2 účty.
lubica_02
23.03.07,21:23
Zákon stanovil viesť dva samostatné účty - 1.za plnenia a 2. FPÚ a O. Neviem,či to robíte správne,ak máte len jeden účet a ten potom delíte. Ja osobne som za plnenie zákona ako aj za prehľadné účtovanie.
Elena Navrátilová
24.03.07,04:41
Aj my máme dva účty. Keď som vybavovala úver zo ŠFRB musela som a predložiť overený výpis na matrike o jeho stave. Aj v banke to odomňa žiadali, aby sme mali dva účty. Čerpanie, pohyby na účte FPOaÚ chceli mať samostatne.
Mária27
24.03.07,07:31
§ 7b) ods. 3:. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom


Platiť možno na jeden účet a potom rozúčtovať na správu, za služby, do fondu opráv. Niekedy je to ťažko rozdeliť, napríklad keď niekto nezaplatí celú čiastku.
Halli
24.03.07,07:38
pre Ľubku:
Ľubka týka sa to tohto: plati to od jula 2004/zo zdroja/
Na sprehľadnenie účtovníctva v bytových domoch sa spresňujú pravidlá vedenia účtov. Spoločenstvo alebo iný správca musí peniaze vybrané od vlastníkov zhromažďovať len na účtoch v banke. Každý dom musí mať svoj vlastný účet. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné účty osobitne za každý dom. Väčšina správcovských spoločností už samostatné účty viedla, problém s novou legislatívou majú niektoré bytové družstvá, ktoré ukladajú finančné prostriedky na analytické účty pre viaceré domy. Tieto účty budú musieť rozdeliť do konca tohto roka.

pre nás plati:
(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.
...
Viedla som dva učty od r.2000 a to stálo vedenie učtu pár korún a aj tak sa prostriedky z fondu museli presúvať na zaplatenie prevádzky po dobu nevyhnutne potrebnú ako povoluje zákon v zime za teplo... A zasa ich vratiť späť.... Viesť dva učty je zbytočné vyhadzovanie peňazí za vedenie účtu, dvojitá práca, viacej chýb pri nahadzovaní...atď. Zrušila som to v r.2003 a nemám žiadny problém viesť samostatne položky FO, kde viem presne koľko mám reálne na učte a koľko sú príspevky a naklady vo fonde.
lubica_02
24.03.07,11:37
Ja robím v správcovskej oraganizácii a SVB som sa nezaoberala,ale určite je prehľadnejšie účtovanie v dvoch účtoch ako rozbíjať jeden. My sme mali od začiatku dve účty,OSBD robilo doteraz s jedným.
Halli
24.03.07,14:01
Ja robím v správcovskej oraganizácii a SVB som sa nezaoberala,ale určite je prehľadnejšie účtovanie v dvoch účtoch ako rozbíjať jeden. My sme mali od začiatku dve účty,OSBD robilo doteraz s jedným.

prave mne sa rozbíjal učet tým, že som ho delila na dva, dobry program na spravbyt ti rozdelí a prioritne platbu do FO stiahne. A platit o 5000,-/rok za vedenie učtu viac, mať spústu papierov to tiež nieje zanedbateľné a vyzerá to potom takto: ;) je to prehľadné až,až a v ďalšej tabuľke je konkretny opis prispevku alebo nákladu za čo je.
Elena Navrátilová
24.03.07,14:27
Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.
Halli
24.03.07,14:45
Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.

...no Elen ja som mala mesačne 455,- sk ale už som to zdupala na menej ale mám oslobodené osobne vklady od poplatkov a robím všetky platby cez i-net a do banky prakticky nemusím ani vkročiť a praca cez
e-banku je vo VU... ovela jednoduchšia a prehľadnejšia ako v tvojej Dxxxxx... :D , mala som ju a viem o čom hovorím a nehovorím o sms o prihlasení do banky a ostatných vyhodách. No nič nemení na tom, že nebudem sa trapiť s dvoma učtami a stracať čas s učtovaním a chodením do banky keď mám rozdelenie v spravbyte....a pri troch SVB by som sa nabehala ...;)


PS: ozaj koľko platia vlastníci v tvojej banke za vklad?:eek:
Jumil
24.03.07,14:49
Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
Halli
24.03.07,14:55
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
Jumil, nabehni tam a povedz, že zmeníš banku, ja som dohodla osobitne pravidlá pre SVB :D , ak ta neporiešia, je tato banka "spod naších veľhôr na ....:D
Elena Navrátilová
24.03.07,15:02
...no Elen ja som mala mesačne 455,- sk ale už som to zdupala na menej ale mám oslobodené osobne vklady od poplatkov a robím všetky platby cez i-net a do banky prakticky nemusím ani vkročiť a praca cez
e-banku je vo VU... ovela jednoduchšia a prehľadnejšia ako v tvojej DEx... :D , mala som ju a viem o čom hovorím a nehovorím o sms o prihlasení do banky a ostatných vyhodách. No nič nemení na tom, že nebudem sa trapiť s dvoma učtami a stracať čas s učtovaním a chodením do banky keď mám rozdelenie v spravbyte....a pri troch SVB by som sa nabehala ...;)


PS: ozaj koľko platia vlastníci v tvojej banke za vklad?:eek:

Však máš všetky účty v jednej banke, nie? Tak prečo by si sa nabehala. Raz mesačne pre výpisy... Samozrejme menej roboty by som mala aj ja. Ale zákon je zákon. Vkladajú na bežný účet a sú Sk 4,-. Ale s tým že tá banka je moja si ma pobavila. Tie ostatné služby mi netreba. SMS na telefón,... vidím cez e-banku podľa potreby aký je stav. V sw si to vidím tiež /máme rovnaký/. Ale úver ŠFRB si určili poukazovať práve z tohto účtu. Vo všetkých podkladoch som musela rozložiť pohyb na FPOaÚ. V banke som dokonca mala aj problém, bývalý správca neviedol FPOaÚ osobitne a tak som ho musela len účtovne rozpoložkovať. mimotemy Moja banka.... hmmmm krásna predstava.
Elena Navrátilová
24.03.07,15:04
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
Nezáviď... mimotemy poď do mojej banky. Poskytnem č.ú. ? Ja budem dobrá šéfka aj pre platby si zájdem.
Halli
24.03.07,15:14
Však máš všetky účty v jednej banke, nie? Tak prečo by si sa nabehala. Raz mesačne pre výpisy... Samozrejme menej roboty by som mala aj ja. Ale zákon je zákon. Vkladajú na bežný účet a sú Sk 4,-. Ale s tým že tá banka je moja si ma pobavila. Tie ostatné služby mi netreba. SMS na telefón,... vidím cez e-banku podľa potreby aký je stav. V sw si to vidím tiež /máme rovnaký/. Ale úver ŠFRB si určili poukazovať práve z tohto účtu. Vo všetkých podkladoch som musela rozložiť pohyb na FPOaÚ. V banke som dokonca mala aj problém, bývalý správca neviedol FPOaÚ osobitne a tak som ho musela len účtovne rozpoložkovať. mimotemy Moja banka.... hmmmm krásna predstava.

Ja nebehám ani pre výpisy a sms mi oznami, že sa mi niekto "vlámal" na učet nie stav :D , zober ete tri pančaky a uvidíš čo sa naúčtuješ a narozdeľuješ...tu "tvoju banku" aj tak nechcem -mala som a stačilo.... a už kuš, nebudeme sa tu hašteriť :D :D
Elena Navrátilová
24.03.07,16:16
Ja nebehám ani pre výpisy a sms mi oznami, že sa mi niekto "vlámal" na učet nie stav :D , zober ete tri pančaky a uvidíš čo sa naúčtuješ a narozdeľuješ...tu "tvoju banku" aj tak nechcem -mala som a stačilo.... a už kuš, nebudeme sa tu hašteriť :D :D
Ušetríme... a to že musím ... mi nevadí. A hašteriť sa nie je prečo. Všetko má svoje pre a proti.
lubica_02
24.03.07,21:26
prave mne sa rozbíjal učet tým, že som ho delila na dva, dobry program na spravbyt ti rozdelí a prioritne platbu do FO stiahne. A platit o 5000,-/rok za vedenie učtu viac, mať spústu papierov to tiež nieje zanedbateľné a vyzerá to potom takto: ;) je to prehľadné až,až a v ďalšej tabuľke je konkretny opis prispevku alebo nákladu za čo je.
Práve v tomto období pripravujem výročné schôdze prevlastníkov bytov a poplatky za vedenie účtu ako aj za transakcie sú od 650,- až 1100,- Sk.Neviem prečo si mala také vysoké poplatky.Aj tak si myslím,že dva účty sú výhodnejšie najmä pre vlastníkov a pre nich robíme našu prácu.:D:D:D:D
Halli
24.03.07,21:44
Práve v tomto období pripravujem výročné schôdze prevlastníkov bytov a poplatky za vedenie účtu ako aj za transakcie sú od 650,- až 1100,- Sk.Neviem prečo si mala také vysoké poplatky.Aj tak si myslím,že dva účty sú výhodnejšie najmä pre vlastníkov a pre nich robíme našu prácu.:D:D:D:D

... no ja končím na túto tému, lebo ja mám svoje skusenosti, pracujem tak aby som využívala čo najviac banku cez i-net, mala perfektný prehľad, mala všetko v ramci zákona. Pre ludí robím maximum a nepochopím ktorá banka ti ponukne za mesačný poplatok 54 až 91,-sk to čo môžem využívat ja na učtoch SVB, ktoré sú vedené v banke ako pravnické formy.... nuž dievčata, keď sa Vám zapačili také banky ste skutočne poklady pre svojich ludí lebo to máte asi ťažšie...:D :D ...a ešte aj dva učty :)
lubica_02
25.03.07,05:39
... no ja končím na túto tému, lebo ja mám svoje skusenosti, pracujem tak aby som využívala čo najviac banku cez i-net, mala perfektný prehľad, mala všetko v ramci zákona. Pre ludí robím maximum a nepochopím ktorá banka ti ponukne za mesačný poplatok 54 až 91,-sk to čo môžem využívat ja na učtoch SVB, ktoré sú vedené v banke ako pravnické formy.... nuž dievčata, keď sa Vám zapačili také banky ste skutočne poklady pre svojich ludí lebo to máte asi ťažšie...:D :D ...a ešte aj dva učty :)
Máš pravdu uzatvorme túto debatu,každý nech robí tak,ako sa mu robí táto práca robí najlepšie,ale v zmysle zákona.
Prajem Ti veľa úspechov v práci a úspešné spravovanie v novom dome.:D:D:D:D
empaty
30.03.07,10:12
Myslím si že je možné mať buď jeden účet domu a v ňom viesť podúčet FPUO, alebo dva samostatné účty PSUB a FPUO v banke. Nič správcu alebo lepšie povedané vlastníkov neobmedzuje si zvoliť jednu alebo druhú formu.
To, či sa to oplatí závisí aj od počtu bytov spravovaného domu. Ak je v ňom málo bytov, nie je veľmi efektívne a lacné viesť dva samostatné účty, nehľadiac na prípadné presuny medzi týmito účtami, napr. vo vykurovacom období na dočasnú výpomoc s úhradou faktúr.
Ak je to väčší bytový dom, kvôli prehľadnosti sa oplatí a je výhodné viesť dva osobitné účty v banke.
Možný problém naviac práce pri účtovníctve závisí od programu, ktorý sa používa. Súhlasím s oboma názormi.